Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyka oświetlenia w łazience i toalecie

25 Sie 2019 21:22 408 5
  • Poziom 8  
    Panowie, Panie,
    Potrzebuję wsparcia.

Robię remont toalety i łazienki, chciałbym wprowadzić automatykę oświetlenia (coś a'la scenariusze), ale bazując na „starodawnej” metodzie (automaty, przekaźniki), a nie na systemach typu smart (jestem starej daty)
    Automatyka oświetlenia w łazience i toalecie

TOALETA - Oświetlenie górne załączane czujką ruchu
    a. Pytania:
    i. Jaka czujka, tak aby nie była wzbudzana (nie załączała oświetlenia) przez małe zwierzęta - koty (ok. 6 kg) oraz nie była wzbudzana przez ruch osób/zmianę natężenia światła na przedpokoju przy lekko uchylonych drzwiach toalety (muszą być uchylone – dojście dla zwierząt do kuwety) - wiem, że na pewno nie mikrofalowa.
    ii. Jakie będzie lepsze umiejscowienie – na suficie czy na ścianie przy umywalce lub innym punkcie – jakim?
    iii. Czy taka czujka nie będzie wyłączać światła, jeśli będzie ktoś siedział nieruchomo w toalecie? :)
    iv. Czy istnieją jakieś automaty/przekaźniki/programatory dobowe dopuszkowe, tak aby np. w godzinach od 00:00 do 6:00 ww. oświetlenie było załączane przez tą czujkę ale tylko np. na 30% jasności? Chodzi mi o to, aby niepotrzebnie nie oślepiało - nie mam możliwości wyprowadzenia kabli poza łazienkę np. do rozdzielnicy aby tam zainstalować dobowy programator :(
    1. Jeśli jest taki automat/przekaźnik/programator dobowy to czy mimo włączenie w godzinach nocnych światła na te np. 30% jasności mogę przyciskiem w razie konieczności przywrócić moc na 100%, a po wyjściu z toalety i ponownym powrocie zapali się ona z tą ograniczoną jasnością?

ŁAZIENKA – oświetlenie górne załączane czujką ruchu:
    a. Trzy pytania pokrywają się z tymi wyżej więc mogą pozostać bez odpowiedzi.
    i. Czy taka czujka nie będzie wyłączać światła, jeśli będzie ktoś się nie będzie ruszał?
    ii. Czy istnieją jakieś automaty/przekaźniki/programatory dobowe, tak aby np. w godzinach od 00:00 do 6:00 ww. oświetlenie było załączane przez tą. czujkę ale tylko np. na 30% jasności? Chodzi mi o to, aby niepotrzebnie nie oślepiało.
    iii. Jeśli jest taki automat/przekaźnik/programator dobowy to czy mimo włączenie w godzinach nocnych światła na te np. 30% jasności mogę przyciskiem przywrócić moc na 100%?

b. Pytania na które nie znam odpowiedzi:
    i. Jakie będzie lepsze umiejscowienie w łazience – na suficie czy na ścianie przy wejściu nad szafką z umywalką lub innym punkcie – jakim?
    ii. Korzystając z łazienki automatycznie zapala się światło górne, dodatkowo załączam np. światło nad lustrem lub światło zwis nad szafką umywalkową – chciałbym aby po wyjściu automatycznie gasły wszystkie światła
    iii. Korzystając z łazienki automatycznie zapala się światło górne, ale np. planuję nastrojową kąpiel i na ten czas chciałbym wyłączyć przyciskiem światło górne, a zostawić włączony np. tylko zwis nad szafką umywalkową. Po wyjściu z łazienki światła gasną i ustawiany jest ponownie domyślny schemat. Czy tu np. mógłby zastosować włącznik czasowy światła nad szafką umywalkową i np. przeze te 10-15 minut włączone byłoby właśnie to światło, a po zadanym czasie „wróciłoby działanie” na czujnik ruchu? Pytanie tylko co zrobić gdybym chciał szybciej włączyć górne światło (bo np. schemat nastrojowy załączyłem przez przypadek…). Nie mam pojęcia jak to zaprojektować, a na pomoc w sklepach elektrycznych nie mogę liczyć…
    3. Czy w ogóle planować standardowe włączniki światła przed jednym i drugim pomieszczeniem? Np. na wypadek awarii czujnika ruchu lub innego elementu?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Specjalista automatyka domowa
    i. Więc zostaje do wyboru alarmowa PIR lub o regulowanej czułości.
    ii. czujnik musi "widzieć" obiekt i jednocześnie nie widzieć na zewnątrz pomieszczenia po otwarciu drzwi. Więc trzeba dobrać tak jego umiejscowienie, by spełnić oba warunki.
    iii. Tak będzie wyłączać, ponieważ to jest czujnik z zerową inteligencją.
    iv. Zapewne się da. Jednak nie pytaj mnie na czym to zrobić jeśli to ma używać tylko autonomicznych urządzeń nie zarządzanych z centralnego systemu sterowania typu Domoticz, OpenHAB,HomeAssistant itp. Zrobienie czegoś takiego używając tylko jakiś autonomicznych urządzeń jest możliwe, dla mnie to by był masochism w skrajnej postaci. Osiągniecie tego samego na Domoticzu za pomocą kawałka kodu w LUA i jednego elementu wykonawczego zasadniczo o wiele obniża koszt jak i czas wykonania.
    Widzę, że masz ochotę coś zrobić, ale nie bardzo Ci się chce samemu i chciałbyś by ktoś Ci dopomógł. Wydaje mi się jednak, że chętnych raczej nie będzie za wielu.
    Zasada na forum jest taka, że samemu coś się realizuje i pyta się o to z czym ma się konkretny problem. Kompleksowego rozwiązania raczej nikt dla Ciebie nie zrobi.
  • OptexOptex
  • Moderator
    Cytat:
    nie mam możliwości wyprowadzenia kabli poza łazienkę np. do rozdzielnicy

Przepraszam, planujesz urządzanie w łazience czegoś na kształt stacjonarnej choinki? Jak to się ma do przepisów normy PN-HD 60364-7-701 "Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji - Pomieszczenia wyposażone w wannę lub natrysk"?
    Dobrze jest mieć plany urozmaicania sobie życie, trzeba je jednak dopasować i przykroić przede wszystkim do wymogów bezpieczeństwa. Tak, aby nikt nie poniósł uszczerbku na zdrowiu. Dlatego instalowanie wszelkich urządzeń w łazienkach obostrzone jest wymogami specjalnymi. A skoro nie masz możliwości wyprowadzenia przewodów poza łazienkę, to kiepsko to widzę. A przecież nie chciałbyś aby niczego nieświadome dzieci pozostawione same w łazience, wymyśliły coś nietypowego. Zresztą, nawet kiedy nie wymyślają...
    W Rosji, tylko w tym roku, było już trzy śmiertelne wypadki spowodowane wpadnięciem telefonu do wanny. Telefonu podłączonego do chińskiego zasilacza.
  • Poziom 8  
    xury napisał:
    i. Więc zostaje do wyboru alarmowa PIR lub o regulowanej czułości.
    ii. czujnik musi "widzieć" obiekt i jednocześnie nie widzieć na zewnątrz pomieszczenia po otwarciu drzwi. Więc trzeba dobrać tak jego umiejscowienie, by spełnić oba warunki.
    iii. Tak będzie wyłączać, ponieważ to jest czujnik z zerową inteligencją.
    iv. Zapewne się da. Jednak nie pytaj mnie na czym to zrobić jeśli to ma używać tylko autonomicznych urządzeń nie zarządzanych z centralnego systemu sterowania typu Domoticz, OpenHAB,HomeAssistant itp. Zrobienie czegoś takiego używając tylko jakiś autonomicznych urządzeń jest możliwe, dla mnie to by był masochism w skrajnej postaci. Osiągniecie tego samego na Domoticzu za pomocą kawałka kodu w LUA i jednego elementu wykonawczego zasadniczo o wiele obniża koszt jak i czas wykonania.
    Widzę, że masz ochotę coś zrobić, ale nie bardzo Ci się chce samemu i chciałbyś by ktoś Ci dopomógł. Wydaje mi się jednak, że chętnych raczej nie będzie za wielu.
    Zasada na forum jest taka, że samemu coś się realizuje i pyta się o to z czym ma się konkretny problem. Kompleksowego rozwiązania raczej nikt dla Ciebie nie zrobi.

Dzięki wielkie za odpowiedź!
    O tego typu uwagi mi chodziło, no może po za tym nie bardzo mi się chce.
    Wręcz przeciwnie - początkowo planowałem zrobić coś na czujnikach PIR, przekaźniku czasowy Zamel PCP-04 i wyłączniku zmierzchowym z sondą również Zamel'a z serii Exta - nie wiedziałem tylko jak to wszystko połączyć aby działało. Dzięki Twoim uwagom zacząłem szukać czegoś innego.
    Jeśli chodzi o systemy sterowania typu Domoticz, OpenHAB,HomeAssistant - niestety (albo stety) nie chcę wchodzić. Mam ku temu swoje - być może dziwne dla innych - powody, ale to to nie to miejsce na taką dyskusję :)
    retrofood napisał:
    Cytat:
    nie mam możliwości wyprowadzenia kabli poza łazienkę np. do rozdzielnicy

Przepraszam, planujesz urządzanie w łazience czegoś na kształt stacjonarnej choinki? Jak to się ma do przepisów normy PN-HD 60364-7-701 "Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji - Pomieszczenia wyposażone w wannę lub natrysk"?
    Dobrze jest mieć plany urozmaicania sobie życie, trzeba je jednak dopasować i przykroić przede wszystkim do wymogów bezpieczeństwa. Tak, aby nikt nie poniósł uszczerbku na zdrowiu. Dlatego instalowanie wszelkich urządzeń w łazienkach obostrzone jest wymogami specjalnymi. A skoro nie masz możliwości wyprowadzenia przewodów poza łazienkę, to kiepsko to widzę. A przecież nie chciałbyś aby niczego nieświadome dzieci pozostawione same w łazience, wymyśliły coś nietypowego. Zresztą, nawet kiedy nie wymyślają...
    W Rosji, tylko w tym roku, było już trzy śmiertelne wypadki spowodowane wpadnięciem telefonu do wanny. Telefonu podłączonego do chińskiego zasilacza.

Dzięki za niemerytoryczną odpowiedź. Gdzie widzisz "choinkę"? W toalecie - dwa źródła światła, w łazience - trzy. Jeśli chodzi o BHP - to chyba jest oczywiste, że wszystkie urządzenia muszą spełniać wymagania co najmniej bryzgoszczelności IP44, poza tym wszystkie wyłączniki są zlokalizowane daleko od wanny (140 cm w linii prostej) i co najmniej 60 cm od umywalki - moja wątpliwość dotyczyła tylko możliwości instalacji włącznika w pomieszczeniu, a nie na zewnątrz - teraz wiem, że norma wskazuje, iż powinen być zamontowany na zewnątrz (obecnie mam mieszkanie z 2004 roku i włączniki w środku, tak samo jak gniazdko bez klapki - wszystko oddane przez jednego z większych w Polsce deweloperów. Mimo wszystko wielu producentów oferuje włączniki do instalacji w łazienkach, mało tego można nawet podłączyć w niej pralkę no i jaccuzzi i elektryczny ogrzewacz wody :) Czy to jest zgodne z normą w typowych blokowych łazienkach 1,2mx1,5m..

Ok, wracając do tematu - po merytorycznych uwagach Xury, myślę, że w moim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie jednak urządzenie Luno5 Eledo - tj. włącznik z czujnikami wejścia - zliczający, do tego ew. czujnik otwarcia drzwi, możliwość ręcznego sterowania nawet jak ustawiony tryb autonomiczny, ma wbudowany czujnik jasności pomieszczenia dzięki któremu światło zapala się tylko jak jest ciemno (np. nie będzie włączonego innego źródła światła), możliwość ew. podłączenia dodatkowego czujnika ruchu (w sumie nie widzę potrzeby ani w łazience, ani w toalecie) i jeśli dobrze zrozumiałem to możliwe jest również ustawienie trybu pracy automatycznego z ręcznym zapalaniem lub gaszeniem światła - w takim wypadku po ręcznym przełączeniu światła urządzenie przejdzie w tryb pracy automatycznej po wejściu lub wyjściu kolejnego użytkownika. Generalnie spełnia moje prawie wszystkie wymagania :)

Ciekawy jestem tylko trwałości (czyt. awaryjności) tego rozwiązania.... Nie chciałbym, aby po 3 latach okazało się, że nie ma już nic podobnego na rynku i będę musiał przerabiać instalację...

Wszelkie ew. uwagi dot. ww. wyłącznika Luno5/Luno7 bardzo chętnie przeczytam.

Pozdrawiam serdecznie!!
  • Specjalista Automatyk
    Przy tak rozbudowanych założeniach działania to tylko jakieś małe PLC z wbudowanym zegarem czasu rzeczywistego. Aby nie rozbudowywać ilości włączników można dać na pomieszczenie po jednym klasycznym włączniku i w programie wykorzystać wielo-klik (do wyboru poszczególnych scen);
    Ale tego rozwiązania nie zaimplementuje się w puszcze podtynkowej;
    Na ważną rzecz zwrócił kol. retrofood: instalacja w pomieszczeniach mokrych ma swoje wymagania, więc najlepszą opcją jest wyprowadzić zasilanie wszystkich punktów świetlnych poza pomieszczenia mokre do dedykowanej rozdzielnicy (i tam zrobić sterowanie "inteligentne")
  • Moderator
    hartingh napisał:

Dzięki za niemerytoryczną odpowiedź. Gdzie widzisz "choinkę"?

Miałem na myśli przewody na gałązkach choinki, nie światła. Sorry.