Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Okablowanie instalacji sat - Ile przewodów doprowadzić do pokoi

25 Sie 2019 22:35 177 6
 • Poziom 10  
  Cześć wszystkim,
  W budowanym przeze mnie domu biorę się za okablowanie tv sat (bez dvbt). Chcę doprowadzić przewody od anteny do 5 pomieszczeń. W dwóch wiem dokładnie gdzie będzie tv więc problemu nie ma. W każdym z pozostałych trzech pokoi chciałbym zamontować po 3 gniazdka ze złączem sat w różnych miejscach (ze względu na to, że nie wiem czy i gdzie w przyszłości staną telewizory). W każdym z tych 3 pokoi na pewno będzie wykorzystywane w przyszłości tylko jedno złącze.
  I tu moje pytanie brzmi: jak to najsensowniej zrobić, czy doprowadzić po jednym kablu koncentrycznym do każdego z pokoi, do najbliższego gniazdka a następnie połączyć gniazdka między sobą? czy raczej kłaść po 3 kable do każdego pokoju (chyba bez sensu)?
 • Poziom 10  
  Słyszałem, ale nie jest tu problemem rozdział sygnałów, tylko to, czy jest sens kłaść po 3 kable do każdego pokoju czy nie, skoro i tak tylko jeden będzie wykorzystywany.
 • Poziom 15  
  paczu napisał:
  tylko to czy jest sens kłaść po 3 kable do każdego pokoju

  Gdzie tam jest mowa o trzech?
 • Poziom 10  
  paczu napisał:
  W każdym z pozostałych trzech pokoi chciałbym zamontować po 3 gniazdka ze złączem sat

  Chodzi mi o to, czy poprawne będzie doprowadzić od multiswitcha do pokoju jeden kabel koncentryczny do pierwszej puszki, a następnie z puszki 1 do 2 oraz z puszki 2 do 3. Jeżeli będę chciał postawić tv przy gniazdku nr 3 to połączę ze sobą kable w puszce 1 oraz 2.
  Nie wiem już, czy dostatecznie jasno opisałem sytuację, czy może jeszcze jakiś rysunek poglądowy strzelić?
 • Poziom 38  
  paczu napisał:
  Słyszałem, ale nie jest tu problemem rozdział sygnałów, tylko to, czy jest sens kłaść po 3 kable do każdego pokoju czy nie, skoro i tak tylko jeden będzie wykorzystywany.
  To pytanie filozoficzne a nie techniczne.

  Teraz przewidujesz tylko po jednym odbiorniku SAT na pomieszczenie, ale skąd wiesz, co będzie za dłuższą lub krótszą chwilę? Może nic się nie zmieni, a może ktoś będzie chciał dostawić odbiornik z niezależną nagrywarką - i już drugi, niezależny sygnał by się przydał. A za czasem może się pojawić jeszcze jakaś niezależna usługa via SAT - i wtedy trzeci kabel by się przydał... Trzy kable to już dla mnie przesada, ale dwa, jak najbardziej.

  Oczywiście, zrobisz jak będziesz uważał:

  1. jeden kabel plus puszka do przełączania kabli. Tu już bym się uparł na gwiazdę do gniazd SAT od tej skrzynki bo masz jedno przełączenie, a nie dwa lub trzy. Dodatkowo, można włożyć do tej skrzynki rozdzielacz SAT na trzy i mieć temat całkiem z głowy - w każdej chwili można przenieść odbiornik.
  2. dwa kable + gwiazda od skrzynki - ja bym wybrał taki kompromis.
  3. trzy kable - na bogato, ale część pieniędzy raczej na zawsze zamurowana zostanie bezpowrotnie w ścianach...