Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie Termostatu Nest do pieca Junkers Ceraclass

26 Sie 2019 13:47 156 4
  • Poziom 2  
    Cześć! Mam problem z podłączeniem pieca pod regulator Nest Learning Thermostat. Posiadam piec Junkers Ceraclass ZW24-2 DV KEP 23. Schemat podłączenia pod termostat znajduje się poniżej :Podłączenie Termostatu Nest do pieca Junkers Ceraclass

Na piecu natomiast mam następujące wyjscia (prawdopodobnie 230V):

Pytanie jak podłączyć piec z termostatem mając tylko dwa przewody? Dodatkowo zastanawiam się czy jest możliwe podpięcie zewnętrznego zasilania do gniazdka pod L i N w heat link, a dwa przewody z pieca (obecnie RT i LS) pod 2 i 3 w heat link. (tak poradził mi serwis junkersa natomiast nie jestem też na 100% pewien czy przez port 2 i 3 może iść napięcie 230 (nie chciałbym uszkodzić termostatu - zakładam że tak, w internecie są sprzeczne informacje ponieważ część dotyczy wersji amerykańskiej, która działa tylko na 24V). Będę wdzięczny za każdą poradę.

Pod poniższym linkiem znajduje się pełna instrukcja NEST: nest.com/support/images/misc-assets/Nest-Thermostat-Installation-Guide-UK.pdf

Dodano po 2 [godziny] 57 [minuty]:

Druga opcja jaka przychodzi mi do głowy do podpięcie:

JUNKERS. >>>>> NEST
    Rt >>>>> 3
    Ls >>>>> L (i dodatkowe połączenie na 2)
    NS >>>> N

Czy tak zadziała i niczego nie spsuje?:)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 16  
    Rt ls jest wejsciem bezpotencjaliwym.
    Robisz tsm zwore i kociol rusza.
    Jak dasz tam 230v to zmieniasz płytę kotla.
    Wg mnie po drodze potrzebny przekaznik
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 35  
    xmdx napisał:
    Pytanie jak podłączyć piec z termostatem mając tylko dwa przewody?

Po co się pytasz jak zaraz cytujesz zalecenia serwisu:
    xmdx napisał:
    Dodatkowo zastanawiam się czy jest możliwe podpięcie zewnętrznego zasilania do gniazdka pod L i N w heat link, a dwa przewody z pieca (obecnie RT i LS) pod 2 i 3 w heat link. (tak poradził mi serwis junkersa natomiast nie jestem też na 100% pewien czy przez port 2 i 3 może iść napięcie 230 (nie chciałbym uszkodzić termostatu

I dajesz linka do instrukcji.
    Ciebie dotyczy fragment:
    Czyli podłączasz się z kotłem TYLKO do tzw. Heat Link, zanlogicznie jakby to był jakiś bezprzewodowy regulator ON/OFF.
    Sam regulator Nest jest na 12V wg instrukcji podłączany pod styki T1 i T2 w HeatLink

Pod L i N podłączasz sieć 230V ale pod styki 2 i 3 podłączasz kocioł, więc to ewentualnie kocioł generuje 230V i zamknięcie obwodu spowoduje włączenie grzania.
    Na przyszłość pamiętaj, że styki 1,2,3 przepuszczą maksymalnie 3A, więc gdybyś chciał kiedyś tym Heat Link sterować grzejnikiem elektrycznym 2-2,5kW (8,7-10,9A) to MUSISZ użyć dodatkowy przekaźnik, bo inaczej HeatLink się spali, bo 3A to zdecydowanie mniej niż robocze np. 11A.

Dodano po 9 [minuty]:

krzyzak11 napisał:
    Wg mnie po drodze potrzebny przekaznik

Przekaźnik jest zbędny, bo Heat Link (styki 1,2,3) sam w sobie jest takim 3A przekaźnikiem.
    Dodatkowy przekaźnik jak już pisałem byłby potrzebny jeśli HeatLink miałby sterować roboczymi prądami powyżej 3A, czyli np. grzejnik elektryczny 2500W, który wymaga ok. 11A.

W normalnym trybie pracy zwarte są styki 1-2, dopiero jak nastąpi żądanie grzania to zwarte będą styki 2-3, czyli tak jak sugerował serwis kocioł podłączamy pod styki 2-3.
    Pod warunkiem, że do sterowania kotła wystarczy zwykłe zamknięcie obwodu, czyli że kocioł obsługuje zwykłe regulatory ON/OFF, bo ten Nest będzie właśnie takim regulatorem ON/OFF bez dodatkowej komunikacji z kotłem.
  • Poziom 2  
    Cytat:
    Po co się pytasz jak zaraz cytujesz zalecenia serwisu:

Dlatego, że serwis jasno mi powiedział, że nie wie jak działa NEST i nie biorą żadnej odpowiedzialności za podłączenie termostatów innych niż w ofercie.

Bardzo Ci dziękuje za pomoc, właśnie tak podłączyłem i wszystko działa.
  • Poziom 35  
    xmdx napisał:
    Dlatego, że serwis jasno mi powiedział, że nie wie jak działa NEST

Też nie wiedziałem jak działa NEST ale rzut oka na instrukcję i było widać, że działa to analogicznie jak typowy regulator ON/OFF.

Serwisant dał Ci opis do podłączenie podobnie jak ja ale zaznaczył, że w razie W to on nie bierze odpowiedzialności jeśli okaże się, że podłączenie będzie błędne.
    Porady dostałeś intuicyjne, a nie od znawców NEST-a.

Ważne, aby samemu też myśleć, bo tak wyszło, że wszystko miałeś pod ręką ale nie umiałeś z tego skorzystać.

xmdx napisał:
    Bardzo Ci dziękuje za pomoc, właśnie tak podłączyłem i wszystko działa.

Cieszę się, że moja porady okazały się pomocne.
    Jak nauczysz się i zapamiętasz zasady na podstawie których podłącza się Heat Link to w przyszłości ogarniesz każdy inny regulator typu ON/OFF po rzucie oka do jego instrukcji :)