Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] LG V192H - Magnetowid LG V192H nie wysuwa kasety

26 Sie 2019 12:04 825 20
  • Poziom 7  
    Witam
    Mam problem z magnetowidem LG V192H jest to DVD Player / Video Cassette Recorder.

LG V192H - Magnetowid LG V192H nie wysuwa kasety

Magnetowid wysuwa kasetę tylko kawałek, tak że nie ma nawet jej jak złapać po czym wsuwa ją z powrotem.
    Dodatkowo jest problem z przewijaniem, mianowicie jak daję STOP w trakcie odtwarzania i chcę przewinąć kasetę do początku to parę sekund powoli przewija po czym wyłącza się cały magnetowid tak jakby został naciśnięty przycisk POWER czyli przechodzi w stan czuwania i wyświetla tylko zegar.

Czytałem że podobne objawy są jak zużywają się paski ale w tym odtwarzaczu jest tylko jeden jakieś nietypowy bo wygląda jak kawałek plastikowej tasiemki na końcu pokryty gumą. Wygląda jak jakiś pasek ale hamujący.

Jeżeli ktoś wie co może być przyczyną to bardzo proszę o pomoc bo odtwarzacz jest bardzo fajny i szkoda mi się go pozbywać.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    W pierwszej kolejności do czyszczenia Przełącznik funkcji - switch mode. Nie pamiętam gdzie się znajduje w LG, ale pewnie jest gdzieś ukryty pod mechanizmem.
  • Poziom 7  
    Ok. Nie naprawiałem jeszcze nigdy magnetowidu. Rozumiem że ten przełącznik wygląda mniej więcej tak:

Dzisiaj wyciągnę mechanizm i zobaczę pod spodem czy coś takiego tam znajdę.
    Dziękuję i pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Mniej więcej tak wygląda :-). Z reguły da się go rozebrać i wyczyścić zaśniedziałe styki.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    W momencie utknięcia kasety w górnej pozycji wyjmij wtyczkę zasilania i wtedy ręcznie kręcąc silniczkiem uruchamiającym start mechaniki łatwo odnajdziesz miejsce o które zaczepia lub ciężej wychodzi.

KONIECZNE JEST WYJĘCIE mechanizmu w pozycji bez kasety pozaznaczaj wszystkie punkty ustawień kół bo inaczej rozsynchronizujesz mechanikę. Czyszczenie przełącznika funkcji jest konieczne, umieszczony jest prawdopodobnie na płycie głównej połączony mechanicznie z kołem labiryntowym, jego położenie jest krytyczne
    I jeszcze jedno czasem zbyt mocne oświetlenie może wprowadzać w błąd logikę ponieważ zastosowane są optyczne elementy odpowiedzialne za stwierdzenie umieszczenia kasety w prawidłowym (dolnym) miejscu na czas naprawy nałóż koszulkę na środkowy "przezroczysty słupek" oczywiście tylko w przypadku kiedy mechanika jest na swoim miejscu (połaczona z PCB)
  • Poziom 7  
    Ok, tak to wygląda po zdjęciu mechanizmu:

Jednak pod spodem jest pasek. Wygląda dosyć dobrze i nie ma za dużego luzu.
    Namierzyłem i rozebrałem przełącznik funkcji. Faktycznie w środku styki były dosyć brudne. Ścieżki są też trochę wytarte i może przydałoby się wymienić ten przełącznik na nowy.

Wyczyściłem go i poskładałem wszystko do kupy i sprawdziłem.
    Wygląda na to, że na razie magnetowid przewija normalnie i co najważniejsze nie łyka z powrotem kasety tylko mogę ją normalnie wyciągnąć.

Na razie dziękuję wszystkim za pomoc. Będę go jeszcze testował na innych kasetach i dam znać czy na pewno jest wszystko ok.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Wystarczyło by delikatnie odgiąć styki przełacznika i kropelka oliwki na syki oraz umyć izopropylenem pasek
  • Poziom 7  
    Ok. Sprawa wygląda tak. Kaseta wysuwa się teraz za każdym razem. Z przewijaniem jest troszkę jeszcze problem oraz podczas oglądania filmu przez chwilę odtwarza się on w miarę normalnie po czym dźwięk zaczyna się przeciągać tak jakby zwalniała taśma i potrafi się nawet wtedy zatrzymać magnetowid robi STOP. Próbowałem na dwóch kasetach i żadnej nie da się normalnie pooglądać.

Może to być wina paska napędowego? W sumie to jeszcze go nie czyściłam i może się ślizga albo jest za luźny.
  • Poziom 24  
    Fantao napisał:
    Może to być wina paska napędowego?

Tak, choć sprawdziłbym jeszcze sprzęgła na rolkach, jak obraca się capstan, oraz stan hamulców. Przydałaby się specjalna kaseta serwisowa, pozwalająca na wykonanie tej operacji ale można sobie poradzić i bez niej.

Fantao napisał:
    W sumie to jeszcze go nie czyściłam

Paski się wymienia, nie czyści :-)

Fantao napisał:
    może się ślizga albo jest za luźny

Trzeba to po prostu sprawdzić

Ogólnie to proponuję jeszcze dodatkowo wyczyścić cały tor prowadzenia taśmy wraz z bębnem wizyjnym. Tu ostrożnie aby nie urwać/uszkodzić głowic wizyjnych.
  • Poziom 7  
    Jakiś pomysł gdzie mogę kupić pasek?
    I jak go zmierzyć? Po obwodzie zewnętrznym?
    Jak dokładnie sprawdzić ten capstan?
    Głowicę wizyjną czyściłem już z dwa razy izopropanolem więc mam nadzieję że jest ok.
    Rozumiem że od audio jest ta druga mała głowica ale ją też już czyściłem.
    Jak mogę sprawdzić te sprzęgła?
  • Poziom 7  
    Narazie jeszcze odtwarzacza ponownie nie rozkręcałem ale próbowałem go dzisiaj na praktycznie nowej kasecie i przez około minutę obraz i dźwięk był ok a później nagle sam zrobił się STOP i ponowne naciśnięcie PLAY już nic nie dawało tylko odrazu robił się STOP.
    Jakby to był komputer to zwaliłbym winę np. na przegrzewanie się procesora ale tutaj rozkładam ręce.
    Może jutro go rozkręcę i zmierzę pasek. Mam nadzieję że gdzieś taki dokupię. Chociaż raczej to nie będzie wina paska bo przecież przez chwilę odtwarza normalnie.
  • Poziom 33  
    Oba sprzegla do wymiany/remontu. Filce wymienic lub wyprac. Usunac brud i kurz. Zreszta zastosuj sie do trafnych uwag kolegi majsterek.
    Prosze mi wybaczyc ale jak widze, ze ktos czyscil glowice wizyjna to zawsze sie zastanawiam co czyscil: beben czy faktycznie same glowice ( moze byc ich 2,4 lub nawet 6 na bebnie ) i jak te glowice byly czyszczone...i potem zawsze tego magnetowidu szkoda...
  • Poziom 7  
    Wyciągnąłem cały mechanizm i wyczyściłem wszystko izopropanolem łącznie z paskiem i jak wkładam nową kasetę vhs to wszystko działa idealnie. Nic się nie zacina, obraz i dźwięk jest ładny, przewijanie i wyciąganie kasety też działa.
    Problem się pojawia jak wkładam kasetę starszą już trochę wyeksploatowaną bo wtedy obraz bardzo często po prostu znika. Dźwięk cały czas słychać a obraz co chwilę robi się kompletnie czarny tak jakby ktoś wyciągał i wkładał kabel wizyjny. W innym magnetowidzie ta sama kaseta działa tylko co najwyżej są zakłócenia na obrazie w postaci śnieżenia lub pasów ale działa a tutaj obraz znika tak że nie da się tego oglądać.
    Z dobrą kasetą wszystko jest ok.

Spotkał się ktoś z takim czymś?
  • Poziom 33  
    W dalszym ciagu brudne glowice ( wizyjna i synchro ) lub problemy w torze przesuwu tasmy.
  • Poziom 24  
    beatom napisał:
    lub problemy w torze przesuwu tasmy

Też wydaje mi się, że będzie to problem z prowadzeniem taśmy. Objaw taki może dawać np. zbyt silne sprzęgło na rolce, lub rozregulowany tor prowadzenia taśmy.
  • Poziom 29  
    Sprawdz czy ośka capstana nie ma luzu promieniowego zbyt duży luz powoduje złe prowadzenie taśmy i często dolna krawędz taśmy jest załamywana, w takim przypadku wymienia się panewki. Na obrazie widać błędy trackingu i brak wysokich częstotliwości w paśmie audio.
  • Poziom 7  
    Zacząłem od ponownego wyczyszczenia głowicy wizyjnej. Tym razem użyłem płynu do czyszczenia głowic w drukarkach atramentowych oznaczonego jako STRONG a potem jeszcze izopropanolu. Potem wyczyściłem głowicę synchro bo było na niej widać jeszcze jakieś zabrudzenia ze smaru (małe kropki).
    EFEKT: kasety, które wcześniej zarywały, teraz chodzą przyzwoicie (idealnie nie będzie bo niektóre z nich pochodzą z wypożyczalni więc można się domyślić w jakim są stanie). Te, które są nowe lub mało używane, działają bardzo dobrze.
    Nie chcę przedwcześnie się cieszyć bo to były tylko kilku minutowe próby ale jutro postaram się oglądnąć cały film z gorszej jakościowo kasety i dam znać czy udało się rozwiązać problem.

P.S. Mam jeszcze małe pytanko. Dlaczego na magnetowidzie jest napis, że jest 6-cio głowicowy jak na bębnie są tylko cztery? Czy te dwie brakujące to głowica audio i synchro?

Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    dwie z nich są podwójne
  • Poziom 7  
    Niestety magnetowid dalej nie działa. Ostatnio było lepiej a teraz już znowu znika obraz.
    Nie mam kasety serwisowej, nie znam się na tych sprzęgłach i capstanach, nie wiem jak sprawdzić czy mają luz i nawet nie wiem gdzie kupić to takich sprzętów części. Szukałem nowej głowicy ale do tego modelu nie znalazłem.
    Nigdy nie naprawiałem magnetowidu.
    W związku z powyższym mimo dobrych chęci sprzedam go na części i będę szukał jakiegoś innego. Mam w domu jeszcze dwa odtwarzacze VHS ale ten był najlepszy i po prostu mi go szkoda.

Chyba, że ktoś da radę go naprawić to z chęcią go podeślę.

Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Ok, sprawa jest nad wymiar dziwna. Czepiam się biednego magnetowidu a wychodzi, że to chyba telewizor jest temu winny (LG LCD 52'').
    Przyniosłem do pokoju drugi odtwarzacz marki Philips na, którym oglądałem już dużo kaset i działał bez problemu, podłączyłem do TV i... nagle zaczęło się dziać to samo co na LG. Obraz zaczął robić się czarny, dźwięk znikał. Sprawdzałem na dwóch kasetach i na dwóch kablach Composite oraz SCART i ciągle to samo. Normalnie masakra. Wiedziałem już że nie może to być wina magnetowidu.
    Podłączyłem odtwarzacz LG będący tematem tego postu w innym pokoju do starego TV CRT i oglądałem wczoraj dwa filmy przez prawie pięć godzin i nawet się nie zająkał. Obraz i dźwięk był bardzo dobry.
    Nie wiem co o tym myśleć ale może TV próbuje konwertować sygnał z wejść analogowych na sygnał cyfrowy zero-jedynkowy i jeżeli dostaje słaby sygnał (wiadomo jak to jest z jakością kaset VHS) to po prostu traktuje go jako brak sygnału.
    Co o tym sądzicie? Może jest na to inne wyjaśnienie?
    W opcjach TV nie znalazłem nic co mogłoby rozwiązać ten problem.
    Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Ok. Wygląda na to, że temat jest wyczerpany.

Reasumując, na problem z wysuwaniem kasety i przewijanie pomogło wyczyszczenie przełącznika funkcji a problem ze znikającym obrazem w trakcie oglądania filmów okazał się leżeć prawdopodobnie po stronie telewizora, gdyż na starym CRT wszystko działa ok.

Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam.