Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lodówka w samochodzie zasilana panelem fotowoltaicznym.

26 Sie 2019 21:25 189 6
  • Poziom 9  
    zamierzam zbudować system w moim busie do zasilania lodówki. system na składać się z panelu fotowoltaicznego zamocowanego na dachu, sterownika, akumulatora (oczywiście nie tego który, jest w aucie) i lodówki. czy takowy system ma prawo działać i ma sens ?
    . jaki dobrać akumular do tego systemu? litowo jonowy, żelowy, ołowiowy? ile ma mieć Volt i mniej wiecej jaka pojemność?
    nie mam jeszcze wybranej lodówki. naprowadźcie mnie proszę bo nie wiem czy to ma sens w ogóle.
    podać mogę specyfikacje urządzeń które wypatrzyłem wstępnie ale nie wiem czy można tu wklejać linki z all..o. ;)
  • Fabryka prądu
  • Poziom 16  
    Jaki rodzaj lodówki?
    Sprężarkowa
    Ogniowo Peltiera
    Absorpcyjna
    ?
  • Fabryka prądu
  • Poziom 9  
    nie znałem takich nazw do tej pory. o każdej wbiłem sobie sposób działania na necie i nawet po zasięgnięciu takich informacji nie jestem w stanie powiedzieć, która będzie odpowiednia dla mnie. z tego co wyczytuje chyba ta z Ogniwem Peltiera najbardziej daje radę. nie mam pojęcia czy szukać wśród lodówek typowo na 12V czy jednak skupić się na wytworzeniu 230V ?
  • Poziom 38  
    michal_kna napisał:
    naprowadźcie mnie proszę bo nie wiem czy to ma sens w ogóle

Nie wiem czy ma to sens, ale zacząłbym od tego jaką moc paneli mógłbym zainstalować na dachu samochodu, a następnie jaki prąd (moc) byłbym w stanie z nich wyciągnąć.
    Tu mogę podać jak to wygląda u mnie. Mam 4 panele 10W/12V połączone równolegle (w sumie 40 W), z których przy pełnym prostopadłym nasłonecznieniu mogę uzyskać 2.28 A przy bezpośrednim ładowaniu akumulatora w samochodzie.
    Ale realna sytuacja jest inna. Panele mam w pozycji pionowej i w tej sytuacji w słoneczny dzień z paneli w lecie uzyskuję prąd rzędu 0.2 A, a w zimie ok. 1.7 A. U mnie przy bezpośrednim ładowaniu akumulatora jest to odpowiednio moc 6 W i 20 W. Przy położeniu paneli poziomym, sytuacja byłaby prawdopodobnie odwrotna.
    Przez analogię możesz porównać, czego możesz spodziewać się ze swoich paneli.
    Teraz sprawa lodówki i akumulatora. Lodówka wydaje mi się, że w tej sytuacji,lepsza będzie na 12 V, pytanie jaki będzie jej apetyt na prąd. W zależności od tego dobierałbym akumulator, kierując się zasadą, że pojemność akumulatora powinna zapewnić co najmniej dwudobowe zapotrzebowanie energii przez lodówkę.
    I teraz pytanie najważniejsze - czy panele będą w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię przez lodówkę i równocześnie naładować mocno rozładowany akumulator po dwóch pochmurnych dniach.
  • Poziom 16  
    Przy takich wydajnosciach paneli o ktorych tutaj mowa niema szans
  • Poziom 38  
    Zakładając, że lodówka będzie pobierała 6 A, to w ciągu 2 dni zużyje 288 Ah, czyli akumulator wg mojej oceny może być ciut za mały.
    Panele z oferty (2x100 W przy ich połączeniu równoległym) przy prostopadłym oświetleniu, w słoneczny dzień, optymistycznie, przez parę godzin, możesz oczekiwać 11 A, a przy poziomym położeniu paneli prawdopodobnie ok. 8.5 A, a więc w tym okresie ledwo pokryje zapotrzebowanie lodówki na prąd, a tu jeszcze trzeba uzupełnić ładunek w akumulatorze stracony na zasilanie lodówki w porze nocnej i gorszego oświetlenia.
    W mojej ocenie, nawet w wersji optymistycznej (nie ma pochmurnych dni), przy bezpośrednim podłączeniu paneli i lodówki do akumulatora, nie ma szansy na to by akumulator, bez pomocy z obcego źródła, został w pełni naładowany.
    Nie mam możliwości ocenić co w tej sytuacji może zmienić i na ile zastosowanie regulatora.