Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lodówka w samochodzie zasilana panelem fotowoltaicznym.

26 Sie 2019 21:25 189 6
 • Poziom 9  
  zamierzam zbudować system w moim busie do zasilania lodówki. system na składać się z panelu fotowoltaicznego zamocowanego na dachu, sterownika, akumulatora (oczywiście nie tego który, jest w aucie) i lodówki. czy takowy system ma prawo działać i ma sens ?
  . jaki dobrać akumular do tego systemu? litowo jonowy, żelowy, ołowiowy? ile ma mieć Volt i mniej wiecej jaka pojemność?
  nie mam jeszcze wybranej lodówki. naprowadźcie mnie proszę bo nie wiem czy to ma sens w ogóle.
  podać mogę specyfikacje urządzeń które wypatrzyłem wstępnie ale nie wiem czy można tu wklejać linki z all..o. ;)
 • Fabryka prądu
 • Poziom 16  
  Jaki rodzaj lodówki?
  Sprężarkowa
  Ogniowo Peltiera
  Absorpcyjna
  ?
 • Fabryka prądu
 • Poziom 9  
  nie znałem takich nazw do tej pory. o każdej wbiłem sobie sposób działania na necie i nawet po zasięgnięciu takich informacji nie jestem w stanie powiedzieć, która będzie odpowiednia dla mnie. z tego co wyczytuje chyba ta z Ogniwem Peltiera najbardziej daje radę. nie mam pojęcia czy szukać wśród lodówek typowo na 12V czy jednak skupić się na wytworzeniu 230V ?
 • Poziom 38  
  michal_kna napisał:
  naprowadźcie mnie proszę bo nie wiem czy to ma sens w ogóle

  Nie wiem czy ma to sens, ale zacząłbym od tego jaką moc paneli mógłbym zainstalować na dachu samochodu, a następnie jaki prąd (moc) byłbym w stanie z nich wyciągnąć.
  Tu mogę podać jak to wygląda u mnie. Mam 4 panele 10W/12V połączone równolegle (w sumie 40 W), z których przy pełnym prostopadłym nasłonecznieniu mogę uzyskać 2.28 A przy bezpośrednim ładowaniu akumulatora w samochodzie.
  Ale realna sytuacja jest inna. Panele mam w pozycji pionowej i w tej sytuacji w słoneczny dzień z paneli w lecie uzyskuję prąd rzędu 0.2 A, a w zimie ok. 1.7 A. U mnie przy bezpośrednim ładowaniu akumulatora jest to odpowiednio moc 6 W i 20 W. Przy położeniu paneli poziomym, sytuacja byłaby prawdopodobnie odwrotna.
  Przez analogię możesz porównać, czego możesz spodziewać się ze swoich paneli.
  Teraz sprawa lodówki i akumulatora. Lodówka wydaje mi się, że w tej sytuacji,lepsza będzie na 12 V, pytanie jaki będzie jej apetyt na prąd. W zależności od tego dobierałbym akumulator, kierując się zasadą, że pojemność akumulatora powinna zapewnić co najmniej dwudobowe zapotrzebowanie energii przez lodówkę.
  I teraz pytanie najważniejsze - czy panele będą w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię przez lodówkę i równocześnie naładować mocno rozładowany akumulator po dwóch pochmurnych dniach.
 • Poziom 16  
  Przy takich wydajnosciach paneli o ktorych tutaj mowa niema szans
 • Poziom 38  
  Zakładając, że lodówka będzie pobierała 6 A, to w ciągu 2 dni zużyje 288 Ah, czyli akumulator wg mojej oceny może być ciut za mały.
  Panele z oferty (2x100 W przy ich połączeniu równoległym) przy prostopadłym oświetleniu, w słoneczny dzień, optymistycznie, przez parę godzin, możesz oczekiwać 11 A, a przy poziomym położeniu paneli prawdopodobnie ok. 8.5 A, a więc w tym okresie ledwo pokryje zapotrzebowanie lodówki na prąd, a tu jeszcze trzeba uzupełnić ładunek w akumulatorze stracony na zasilanie lodówki w porze nocnej i gorszego oświetlenia.
  W mojej ocenie, nawet w wersji optymistycznej (nie ma pochmurnych dni), przy bezpośrednim podłączeniu paneli i lodówki do akumulatora, nie ma szansy na to by akumulator, bez pomocy z obcego źródła, został w pełni naładowany.
  Nie mam możliwości ocenić co w tej sytuacji może zmienić i na ile zastosowanie regulatora.