Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik 11kW - duży pobór prądu.

27 Sie 2019 13:51 555 8
  • Poziom 12  
    Mam w pewnym urządzeniu silnik 11kW

Silnik 11kW - duży pobór prądu.

Nie znam historii tego silnika, problem jest duży pobór prądu.

Bez obciążenia (silnik + urządzenie) w gwieździe silnik pobiera 12 A na fazę +_ 0,5 A na fazę, przy przełączaniu w trójkąt pobór rośnie do 63 A - podobnie na wszystkich fazach, po chwili wyrzuca zabezpieczenia (co jest normalne).

Jak podejrzewam problem jest w samym silniku, silnik jest dosyć ciężki i transport uciążliwy, staram się więc ustalić usterkę zanim będę zmuszony go przetransportować.
    Spec od silników podejrzewał uszkodzenie jednego uzwojenia, ale wydaje mi się że symetryczne obciążenie na wszystkich fazach to wyklucza.

Macie pomysły co można sprawdzić co może być przyczyną takiego poboru ?
  • Poziom 30  
    Sprawdź go miernikiem rezystancji izolacji, oraz miernikiem małych rezystancji.
  • Specjalista Automatyk
    Przecież to silnik 220/380?!
    Jak go spinasz w trójkąt i zamiast 220V podajesz 400V to jaki efekt powinien być?
  • Poziom 1  
  • Poziom 12  
    Niestety nie jestem w stanie odczytać tabliczki. Ale jeśli w trójkącie ma pracować na 230V to by wyjaśniło.
    Rozumiem że w gwieździe na 400V silnik może pracować pod pełnym obciążeniem i ma pełne 11kW?
  • Poziom 35  
    rockykon napisał:
    Rozumiem że w gwieździe na 400v silnik może pracować pod pełnym obciążeniem i ma pełne 11kW?

Tak.
  • Poziom 12  
    Rozumiem że teoretycznie można przewinąć silnik i będzie można zastosować standardowy rozruch,

Ewentualnie w takiej konfiguracji zastosować softstart - możecie jakiś polecić ?
  • Poziom 24  
    rockykon napisał:
    Rozumiem że teoretycznie można przewinąć silnik i będzie można zastosować standardowy rozruch,

Tylko po co. Jedyne realne uzasadnienie, to miekka sieć w dużej odległości od transformatora.
    Mam w pewnym zakładzie pompy 55kW załączane każda jednym stycznikiem, Układ uruchomiony w 2012 r. nic złego się nie dzieje ani z pompą ani ze stycznikami. To jest huta, więc nie ma problemu miękkiej sieci.

rockykon napisał:

Ewentualnie w takiej konfiguracji zastosować softstart - możecie jakiś polecić ?

Softstart dobiera się ze względu na rodzaj obciążenia na wałku silnika. Co innego pompa, co innego przenośnik.