Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Układ z migającą diodą na tranzystorze

27 Sie 2019 20:14 189 6
  • Poziom 17  
    Witam znalazłem nw., układ w internecie według opisu dioda ma pulsacyjnie migac. Pytanie czy układ jest prawidłowy i na jakiej zasadzie działa bo nie mogę tego rozszyfrować ?
    Zbudowałem układ na symulatorze elektronicznym i mi nie działa.
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Wygoogluj sobie słowo Negistor. I potraktuj to jako ciekawostkę i zapomnij o tym układzie. A sobie poszukaj jakiegoś prawdziwego generatora do mrygałki.
  • Poziom 38  
    @marada72

Poco tak kombinować? Są diody, które same mrugają.
    Albo 2 tranzystory, 2 kondensatory, 4 rezystory i masz piękny multiwibrator. Czego chcieć więcej od życia...
    Można jeszcze wykorzystać NE555 ale to już przerost formy nad treścią.
  • Poziom 30  
    Jeżeli to ma być migająca LED na jednym tranzystorze n-p-n to może coś takiego

Układ z migającą diodą na tranzystorze
  • Poziom 17  
    Wrzuciłem schemat z ta dioda bo natrafiłem na niego i prubowalem rozwikłać samą zasadę działanią . Gość złożył schemat na filmiku i mu działało. Kiedy ja składałem schemat na płytce stykowej to dioda blysnela ale tylko w momencie załączenia zasilania . Przy eksperymentowaniu wyszło ze dioda błyska ale musiałem wkładać i wyciągać kondensator 10uf 😊. Ale już zapoznałem się z definicja tranzystora jako negistora, wcześniej nie spotkałem się z tym zagadnieniem.
  • Poziom 43  
    Układ nie zadziała w symulacji bo modele symulacyjne nie oddają wiernie właściwości tranzystora które...
    ...nikomu nie są do niczego potrzebne.
    Dane katalogowe też nie opisują takich właściwości.
    Niektóre (całkowicie sprawne) tranzystory mogą działać w tym układzie, a inne nie i to nawet wśród elementów tego samego typu.

To kilka przyczyn dlaczego układ nie jest popularny wśród elektroników.
  • Poziom 17  
    Kończąc temat, problem i moje wątpliwości rozwiązały się po zapoznaniu się z definicja i zasada działania negistora.