Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa kamera 13 MP z wbudowanym buforem do aplikacji wielokamerowych

ghost666 27 Sie 2019 21:06 564 4
 • Nowa kamera 13 MP z wbudowanym buforem do aplikacji wielokamerowych
  Firma E-con zaprezentowała kompatybilną z Linuksem serię kamer USB UVC z wieloklatkowymi buforami, które obsługują aplikacje 4K na wiele kamer. Pierwszy model to 13-megapikselowa kamera FSCAM_CU135, która wyposażona jest w układ FPGA Xilinx Spartan oraz pamięć DDR3 o pojemności 2 Gb.

  E-con Systems wypuściło na rynek FSCAM_CU135 - pierwszą z serii kamer FRAMEsafe z wewnętrznym buforem, który „zapewnia niezawodne przesyłanie zdjęć przez interfejs USB” jak zapewnia producent. FSCAM_CU135 dostarcza obecnie pojedyncze egzemplarze modułu do testów w cenie 299 dolarów.

  Wykorzystując technologię buforowania FloControl firmy E-con, kamery FRAMEsafe umożliwiają „oddzielenie przechwytywania obrazu kamery z komunikacji USB” jak czytamy w opisie produktu. Ma to umożliwić „stosowanie wielu kamer FRAMEsafe na tym samym procesorze hosta bez utraty klatek z dowolnej kamery”. Chodzi o to, że ramki nie zostanie utracone, nawet jeśli komputer odbierający strumień danych poprzez USB jest w danym momencie zajęty.

  Zastosowania tej kamery obejmują aplikacje takie jak skanowanie 3D, zarządzanie parkingami i fotogrametrię - wydobywanie trójwymiarowych pomiarów z danych 2D. Kamera obsługuje grupowanie wielu kamer podłączonych do jednego hosta i oferuje automatyczne dzielenie przepustowości, aby zapewnić „przesyłanie strumieniowe bez zakłóceń” wskazuje firma E-con.

  FSCAM_CU135 jest zbudowany na 13-megapikselowej matrycy AR1335 1/3,2 firmy ON Semiconductors. Matryca BSI CMOS z pikselami o wielkości 1,1 µm zapewnia przechwytywanie obrazu o rozdzielczości do 4208 x 3120 pikseli. Czujnik o stałej ostrości ma elektroniczną przysłonę i oferuje bardzo dobre parametry, w tym 37 dB SNR, zakres dynamiki do 69 dB, 67° pola widzenia oraz czas reakcji 4700e-lux/s.

  Czujnik wysyła nieskompresowane obrazy w formacie UYVY i skompresowane MJPEG. Kamera przesyła wideo strumieniowo w formacie Ultra HD (3840 x 2160) lub 4K Cinema (4096 x 2196) przy 30 klatkach na sekundę poprzez USB 3.0 w skompresowanym formacie MJPEG. Obsługuje również tryby o niższej rozdzielczości i wyższej ilości klatek na sekundę.

  Kamera jest wyposażona w "wbudowanego układ o wysokiej wydajności", który wydaje się być osobno wymienionym układem FPGA Spartan firmy Xilinx. Buforowane dane są przechowywane na 2 Gb pamięci DDR3.

  Płyta główna modułu ma wymiary 50 mm x 30 mm. Kamera posiada port USB typu C pracujący w standardzie USB 3.1 Gen 1 (nowa nazwa dla USB 3.0) oraz zewnętrzne wejście dla wyzwalacza, a także wyprowadzenia GPIO do wyzwalania łańcuchowego. Kamera może działać w zakresie temperatur od 0°C do 85°C.

  Kamera wyposażona jest w uchwyt obiektywu z mocowaniem typu S (M12), ale możliwe jest zamówienie wersji z innym mocowaniem w przypadku zamówień hurtowych.

  FSCAM_CU135 obsługuje wyzwalanie programowe jak i zewnętrzne sterowanie sygnałem wyzwalającym. Kamera oferuje szeroką gamę opcji kontroli, w tym nasycenie i kontrolę gamma. Obsługuje także automatyczną ekspozycję ROI, efekty specjalne, tryby scen, wykrywanie twarzy i uśmiechu jak i wiele więcej.

  Oprogramowanie do kamery obejmuje aplikację e-CAMView dla systemu Windows oraz aplikację QtCAM Linux do podglądu wideo i robienia zdjęć, które wykorzystują protokół UVC do sterowania kamerą. Działa również z dowolnym urządzeniem zgodnym z V4L2. Aplikacja demonstracyjna SDK do konfiguracji z wieloma kamerami posiada udostępniony pełny kod źródłowy.

  Model bez obiektywu (przy zamówieniu 1000 sztuk) kosztuje 149 dolarów. Kompletna kamera sprzedawana jest za 299 dolarów (do 14 sierpnia dostępna była w przedsprzedaży w cenie 239 dolarów).

  Źródło: http://linuxgizmos.com/13mp-uvc-camera-for-multi-cam-applications-features-fpga-and-buffer-for-smooth-streaming/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9956 postów o ocenie 8217, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  Użytkownik usunął konto
  Poziom 1  
 • #4
  Użytkownik usunął konto
  Poziom 1  
 • #5
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  atari_robbo napisał:
  ADI-mistrzu napisał:
  To znaczy że ogniskowa jest ustawiona na stałe i sprzęt jej nie koryguje.
  Elementy za bliski i za daleko będą coraz bardziej rozmyte.

  Ostrość modyfikujesz kręcąc soczewką w kamerce.


  Ja o tym dobrze wiem, tylko sie pytam tlumacza bo chyba tlumaczyl bez zrozumienia terminow. Obiektw ustawiony jest na odleglosc hiperfokalna.


  Nie ogniskowa, bo ta się nie zmienia, tylko położenie płaszczyzny ostrości.