Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowa kamera 13 MP z wbudowanym buforem do aplikacji wielokamerowych

ghost666 27 Aug 2019 21:06 825 4
Computer Controls
  • Nowa kamera 13 MP z wbudowanym buforem do aplikacji wielokamerowych
    Firma E-con zaprezentowała kompatybilną z Linuksem serię kamer USB UVC z wieloklatkowymi buforami, które obsługują aplikacje 4K na wiele kamer. Pierwszy model to 13-megapikselowa kamera FSCAM_CU135, która wyposażona jest w układ FPGA Xilinx Spartan oraz pamięć DDR3 o pojemności 2 Gb.

    E-con Systems wypuściło na rynek FSCAM_CU135 - pierwszą z serii kamer FRAMEsafe z wewnętrznym buforem, który „zapewnia niezawodne przesyłanie zdjęć przez interfejs USB” jak zapewnia producent. FSCAM_CU135 dostarcza obecnie pojedyncze egzemplarze modułu do testów w cenie 299 dolarów.

    Wykorzystując technologię buforowania FloControl firmy E-con, kamery FRAMEsafe umożliwiają „oddzielenie przechwytywania obrazu kamery z komunikacji USB” jak czytamy w opisie produktu. Ma to umożliwić „stosowanie wielu kamer FRAMEsafe na tym samym procesorze hosta bez utraty klatek z dowolnej kamery”. Chodzi o to, że ramki nie zostanie utracone, nawet jeśli komputer odbierający strumień danych poprzez USB jest w danym momencie zajęty.

    Zastosowania tej kamery obejmują aplikacje takie jak skanowanie 3D, zarządzanie parkingami i fotogrametrię - wydobywanie trójwymiarowych pomiarów z danych 2D. Kamera obsługuje grupowanie wielu kamer podłączonych do jednego hosta i oferuje automatyczne dzielenie przepustowości, aby zapewnić „przesyłanie strumieniowe bez zakłóceń” wskazuje firma E-con.

    FSCAM_CU135 jest zbudowany na 13-megapikselowej matrycy AR1335 1/3,2 firmy ON Semiconductors. Matryca BSI CMOS z pikselami o wielkości 1,1 µm zapewnia przechwytywanie obrazu o rozdzielczości do 4208 x 3120 pikseli. Czujnik o stałej ostrości ma elektroniczną przysłonę i oferuje bardzo dobre parametry, w tym 37 dB SNR, zakres dynamiki do 69 dB, 67° pola widzenia oraz czas reakcji 4700e-lux/s.

    Czujnik wysyła nieskompresowane obrazy w formacie UYVY i skompresowane MJPEG. Kamera przesyła wideo strumieniowo w formacie Ultra HD (3840 x 2160) lub 4K Cinema (4096 x 2196) przy 30 klatkach na sekundę poprzez USB 3.0 w skompresowanym formacie MJPEG. Obsługuje również tryby o niższej rozdzielczości i wyższej ilości klatek na sekundę.

    Kamera jest wyposażona w "wbudowanego układ o wysokiej wydajności", który wydaje się być osobno wymienionym układem FPGA Spartan firmy Xilinx. Buforowane dane są przechowywane na 2 Gb pamięci DDR3.

    Płyta główna modułu ma wymiary 50 mm x 30 mm. Kamera posiada port USB typu C pracujący w standardzie USB 3.1 Gen 1 (nowa nazwa dla USB 3.0) oraz zewnętrzne wejście dla wyzwalacza, a także wyprowadzenia GPIO do wyzwalania łańcuchowego. Kamera może działać w zakresie temperatur od 0°C do 85°C.

    Kamera wyposażona jest w uchwyt obiektywu z mocowaniem typu S (M12), ale możliwe jest zamówienie wersji z innym mocowaniem w przypadku zamówień hurtowych.

    FSCAM_CU135 obsługuje wyzwalanie programowe jak i zewnętrzne sterowanie sygnałem wyzwalającym. Kamera oferuje szeroką gamę opcji kontroli, w tym nasycenie i kontrolę gamma. Obsługuje także automatyczną ekspozycję ROI, efekty specjalne, tryby scen, wykrywanie twarzy i uśmiechu jak i wiele więcej.

    Oprogramowanie do kamery obejmuje aplikację e-CAMView dla systemu Windows oraz aplikację QtCAM Linux do podglądu wideo i robienia zdjęć, które wykorzystują protokół UVC do sterowania kamerą. Działa również z dowolnym urządzeniem zgodnym z V4L2. Aplikacja demonstracyjna SDK do konfiguracji z wieloma kamerami posiada udostępniony pełny kod źródłowy.

    Model bez obiektywu (przy zamówieniu 1000 sztuk) kosztuje 149 dolarów. Kompletna kamera sprzedawana jest za 299 dolarów (do 14 sierpnia dostępna była w przedsprzedaży w cenie 239 dolarów).

    Źródło: http://linuxgizmos.com/13mp-uvc-camera-for-multi-cam-applications-features-fpga-and-buffer-for-smooth-streaming/

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    ghost666
    Translator, editor
    Offline 
    Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
    ghost666 wrote 11694 posts with rating 9892, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
  • Computer Controls
  • #2
    Anonymous
    Level 1  
  • Computer Controls
  • #3
    ADI-mistrzu
    Level 30  
    To znaczy że ogniskowa jest ustawiona na stałe i sprzęt jej nie koryguje.
    Elementy za bliski i za daleko będą coraz bardziej rozmyte.

    Ostrość modyfikujesz kręcąc soczewką w kamerce.
  • #4
    Anonymous
    Level 1  
  • #5
    ghost666
    Translator, editor
    atari_robbo wrote:
    ADI-mistrzu wrote:
    To znaczy że ogniskowa jest ustawiona na stałe i sprzęt jej nie koryguje.
    Elementy za bliski i za daleko będą coraz bardziej rozmyte.

    Ostrość modyfikujesz kręcąc soczewką w kamerce.


    Ja o tym dobrze wiem, tylko sie pytam tlumacza bo chyba tlumaczyl bez zrozumienia terminow. Obiektw ustawiony jest na odleglosc hiperfokalna.


    Nie ogniskowa, bo ta się nie zmienia, tylko położenie płaszczyzny ostrości.