Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cray zabezpieczył trzeci przetarg na komputer eksaskalowy

ghost666 27 Sie 2019 22:02 438 5
  • Cray zabezpieczył trzeci przetarg na komputer eksaskalowy
    Firma Cray Inc. uzyskała kontrakt o wartości 600 milionów dolarów na system eksaskalowy El Capitan, ale jego partner w zakresie przetwarzania danych zostanie wybrany później. Jest to trzeci z trzech wysokiej klasy superkomputerów, które Cray dostarczy Departamentowi Energii Stanów Zjednoczonych (DoE).

    El Capitan osiągnie szczytową wydajność ponad 1,5 exaflopów, kiedy zostanie oddany do użytku w 2023 roku. System o poborze mocy ok. 30 MW będzie korzystał z kombinacji procesorów i akceleratorów, które zostaną wybrane bliżej czasu ich montażu.

    DoE planuje wydać w sumie 1,8 miliarda dolarów na trzy systemy. W maju DoE przyznał Intelowi i Crayowi kontrakt na budowę Aurory w Argonne National Laboratory, który ma być pierwszym eksaskalowym systemem w Stanach Zjednoczonych. Będzie działał on już przed końcem 2021 roku przy użyciu przyszłych procesorów Xeon, Optane DIMM i akceleratora Xe od Intela .

    Również w maju DoE przyznało AMD i Crayowi zamówienie o wartości 600 milionów dolarów na budowę komputera Frontier w Oak Ridge National Laboratory przed końcem 2021 roku. Będzie on używać procesorów AMD Epyc i procesorów graficznych Radeon jako akceleratorów i, podobnie jak El Capitan, dostarczyć ma 1,5 exaflopów .

    Dwa obecne na świecie najszybsze superkomputery, Summit i Sierra, wykorzystują procesory IBM Power 9 i akceleratory graficzne firmy Nvidia, dostarczając odpowiednio 148 i 94 petaflopów. Jednak następcy tych układów nie pojawili się do tej pory w eksaskalowych kontraktach DoE. IBM ma zamiar zaprezentować procesor z rodziny Power nowej generacji jeszcze w tym miesiącu na konferencji Hot Chips. Cray powiedział, że jego systemy Shasta są agnostyczne dla procesorów i akceleratorów.

    Ze swojej strony Cray dostarczy architekturę systemów, która obejmuje interkonekt Slingshot dla wszystkich trzech systemów eksaskalowych, zamówionych przez DoE, a także nową platformę oprogramowania dla El Capitan. Slingshot oparty jest na układach ASIC od Craya, które zapewniają przepustowość do 200 Gbits/sekundę na port i obsługuje chłodzenie cieczą. Oprogramowanie nowej generacji obejmuje obsługę kontenerów Kubernetes w celu połączenia tradycyjnych zadań obliczeniowych o wysokiej wydajności z nowszymi zadaniami uczenia maszynowego

    Pomimo wszechstronnych wygranych w eksaskalowych kontraktach DoE, oferty konkurentów El Capitan były "niezwykle konkurencyjne" jak powiedział Bill Goldstein, dyrektor Lawrence Livermore National Laboratory, który będzie gospodarzem systemu. "Cray najlepiej pasował do rodzajów problemów, które musimy rozwiązać, i była najlepszą wartością dla podatników w Stanach Zjednoczonych" podsumował Goldstein.

    Według Craya umowy oznaczają, że DoE zamówił około 1,5 miliarda dolarów w samych systemach Shasta przed dostarczeniem pierwszych jednostek, powiedział dyrektor generalny Cray Pete Ungaro. Architektura systemu Shasta będzie podstawą dla wszystkich trzech eksaskalowych komputerów DoE.

    Główną misją El Capitan będzie uruchamianie modeli i symulacji dla amerykańskiej broni jądrowej; jest to jedyny sposób oceny systemów od czasu zakazu testów na żywo w 1992 roku. Wydajność systemu pozwala przenieść niektóre bieżące prace 2D do zadań 3D o znacznie wyższej rozdzielczości. "Obecnie przeprojektowujemy zarówno głowicę bojową, jak i systemy jej dostarczania - po raz pierwszy od 30 lat. Każdy element musi zostać przeprojektowany i ponownie wyprodukowany. Jest to nowy rodzaj problemu, którego nie można rozwiązać w 2D, a El Capitan jest dostarczany w samą porę, aby rozwiązać ten problem" powiedział Goldstein

    System będzie również obsługiwał inne tajne zadania w obszarach takich jak cyberbezpieczeństwo. Goldstein dodał, że w końcu części systemu zostaną udostępnione dla jawnych zadań cywilnych.

    Trzy amerykańskie projekty eksaskalowe konkurują z trzema podobnymi projektami w Chinach. Nie wiadomo, kto będzie miał prawo przechwalania się w pierwszym systemie w eksaskali. W ostatnich latach Chiny kilka razy przewodziły liście Top 500, a teraz mają na niej więcej superkomputerów niż Stany Zjednoczone.

    Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1335031#

    Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Offline 
    Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
    ghost666 napisał 9365 postów o ocenie 6950, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
  • #2
    pirazyoko
    Poziom 2  
    Z całym szacunkiem, w języku polskim zabezpiecza się coś przed czymś, coś przed wpływem czegoś.
    "Zabezpieczyć przetarg" kojarzy mi się z PRL-owskim rusycyzmem z minionych czasów :-)
  • #3
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    pirazyoko napisał:
    Z całym szacunkiem, w języku polskim zabezpiecza się coś przed czymś, coś przed wpływem czegoś.
    "Zabezpieczyć przetarg" kojarzy mi się z PRL-owskim rusycyzmem z minionych czasów :-)


    Słuszna uwaga, nigdy o tym nie pomyślałem - to taki wygodny zwrot, często używany, ale jak się okazuje można pewnie lepiej. Masz jakieś sugestie, jak można napisać to lepiej @pirazyoko ? Przetarg oczywiście można wygrać, ale czy to jedyna alternatywa?
  • #4
    pirazyoko
    Poziom 2  
    ...zdobył kontrakt... ?

    BTW, przypomniało mi się "członek z ramienia wysunięty na czoło" :-)
  • #5
    Jacekser
    Poziom 19  
    "wysunął kandydatkę i wciągnął ją na członka...":D
  • #6
    Piottr242
    Poziom 20  
    Mnie też to razi, co to znaczy "zabezpieczyć przetarg" w ogóle, pierwszy raz się spotykam z taką zbitką słów.
    Przetarg można wygrać, przegrać, odwołać, rozpisać, unieważnić. Ale co w kontekście postępowania typu wybór najlepszego oferenta spośród wielu, oznacza słowo "zabezpieczyć"? Czy to chodzi o to, że się wpłaca wadium zamawiającemu? Ale u nas przynajmniej to każdy wpłaca wadium,które jest zwracane jak przegrasz, a jak wygrasz, jest właśnie zabezpieczeniem, że nie wycofasz się przed podpisaniem kontraktu.

    Czy właśnie to poeta miał na myśli? Że firma Cray właśnie wpłaciła wadium za taki kontrakt?