Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie ledowe jako główne źródło światła?

27 Sie 2019 22:19 594 11
  • Poziom 11  
    Czy listwy ledowe się sprawdzają w mieszkaniu jako główne źródło światła? Wyślę jutro zdjęcia mieszkania i chciałbym zasięgnąć opinii kogoś doświadczonego w tej kwestii, żebym nie popełnił głupich błędów przy sufitach podwieszanych w mieszkaniu.
  • Poziom 2  
    Lepiej dać oprawy standardowe i do nich wkręcić żarówkę led

Dodano po 38 [sekundy]:

Taką typową lampę
  • Specjalista elektryk
    majes86 napisał:
    listwy ledowe

Musiałbyś doprecyzować pytanie, ponieważ tego typu produktów jest mnóstwo i nie każdy z nich nada się do spełnienia roli oświetlenia ogólnego w mieszkaniu. Niewielkie, wąskie listwy, w których często wkleja się po prostu taśmę LED, z pewnością się do tego nie nadadzą. Co innego oprawy liniowe konstruowane do takich zastosowań.
    Unitrofan napisał:
    Lepiej Dac oprawy standardowe i do nich wkręcić żarówkę led

Osobiście jestem za dobrymi jakościowo lampami liniowymi ze zintegrowanymi modułami LED. Przynajmniej jest szansa, że ciepło generowane przez diody będzie odprowadzane do aluminiowego korpusu...

Jeśli chcesz stworzyć coś własnego i niepowtarzalnego to Kluś oferuje szeroką gamę profili alu do płyt g-k. Do tego porządne moduły LED, zasilacze stałoprądowe z jakimś interface'm (np. DALI) i gotowe. Masz własne oprawy np. z możliwością sterowania poziomem strumienia świetlnego z apki ze smartfona/panelu/itp.. Jeśli szukasz gotowego rozwiązania to z pewnością także coś znajdziesz, z tym że może pojawić się kłopot z pozyskaniem oprawy o odpowiednim rozmiarze (chociaż znam firmy, które są w stanie wykonać Ci oprawę o takiej długości jaką sobie zażyczysz - w razie czego to prv).
  • Poziom 3  
    Myślę że obecnie bardzo dużo ludzi używa taśm LED jako głównego oświetlenia. Najczęściej są to profile z trzema równolegle położonymi paskami SMD5730. Problem jest jedynie z poborem prądu. Jeden metr takiej listwy to prawie 60W, ale wygląda niesamowicie.
  • Poziom 11  
    Panowie, a w takim przypadku przy ledach od zewnętrznej strony sufitu, jaki powinien być odstęp między sufitem podwieszanym, a ścianą? 5-15 cm? Czy sufit zamknąć profilem C?
  • Specjalista elektryk
    Martyna857 napisał:
    Myślę że obecnie bardzo dużo ludzi używa taśm LED jako głównego oświetlenia...

@Martyna857 - Z całym szacunkiem, ale na jakiej podstawie tak uważasz? Jakieś badania rynkowe czy włącznie własne obserwacje wśród znajomych? Moim zdaniem to tylko i wyłącznie Twój punkt widzenia tej kwestii... Pracuję w branży i nie potwierdzę Twoich przypuszczeń. Osobiście uważam, że trzeba być samobójcą, aby decydować się na takie rozwiązanie.
    @majes86 - Nie wiem dokładnie o jakie rozwiązanie konstrukcyjne Ci chodzi. Jakiś szkic? 5-15 cm to 100-300% więc różnica ogromna, przy czym najwięcej zależy od taśm LED jakie ewentualnie wybierzesz (ich strumienia świetlnego z 1 mb) i Twoich własnych preferencji co do efektu jaki chcesz uzyskać czyli czy to trafi w Twój gust. Proponuję poeksperymentować np. z 1 mb takiej taśmy LED.
  • Poziom 11  
    Przykładowo łazienka 250x250cm. Sufit podwieszany po całości, ale z zostawionym odstępem od ściany, no właśnie jakim? Czy to ma być jak najmniejsza odległość? Na tyle żeby tylko mieć możliwość wymiany taśmy? Jak zakończyć taki sufit? Profilem C?
  • Poziom 3  
    Ja też jestem już w branży nie od dzisiaj. Skoro powstały już ponad rok temu profile do taśmy LED przystosowane do oświetlenia biurowego, czy magazynowego. Tam możemy zamontować nawet do 8 równolegle położonych pasków LED. Wszystko ukryte pod mlecznym kloszem. Przykłady Profil Largo, czy inLargo.
    Właśnie problem jest tutaj to, gdy w branży jest się wiele lat. To co kiedyś było niemożliwe, dzisiaj staje się realne, więc akurat w przypadku oświetlenia nawet rok czasu staje się wiecznością. Obecnie mam kontakt z wieloma elektrykami, którzy jednak swoją wiedzę zdobywali przed rozwojem ledów i teraz w większości tacy fachowcy nie potrafią nic podłączyć

Co do profilu o którym wspominał majes86 zobacz profil LED TOPO
  • Poziom 26  
    Mhmmm...

Głównym nieprzewidywanym efektem założenia "listw led" czyli zamkniętego w chwili montażu systemu oświetlenia - będzie to że jak się nie będzie podobać /za jasno, za ciemno, złe widmo/ - nie da się tego zmienić - a nie wszystko można idealnie zaplanować...

Problem ten nie wystąpi w przypadku oświetlenia z wymiennymi źródłami światła /post #2/ - które można sobie zmieniać dążąc do ideału :-)
  • Poziom 11  
    A co do tych odstępów? Wysłać jakieś zdjęcia, czy z opisu wiecie o co mi chodzi?
  • Poziom 18  
    r103 napisał:
    Mhmmm...

Głównym nieprzewidywanym efektem założenia "listw led" czyli zamkniętego w chwili montażu systemu oświetlenia - będzie to że jak się nie będzie podobać /za jasno, za ciemno, złe widmo/ - nie da się tego zmienić - a nie wszystko można idealnie zaplanować...

Żartujesz, prawda?
    Wszystko można zaplanować i jednym kliknięciem zmienić natężenie, barwę, nasycenie i miejsce źródła światła. Ponad rok temu zamontowałem takie oświetlenie i korzysta się z tego bardzo komfortowo. Wersja pierwotna tutaj i po rozbudowie o kolejne kontrolery źródło światła obwodowe dodatkowo podzielone na 4 strefy (4 ściany). Najczęściej korzystam z oświetlenia RGB w barwie żółtawej, które to do oglądania TV ściemniam niemal na maksimum. Gdy potrzeba silnego światła w całym pomieszczeniu to obwodowe z całą mocą, które jeszcze mogę doświetlić centralnie z regulowaną barwą ciepłe/zimne/neutralne, którego używam jako jedynego gdy coś precyzyjnego robię przy stole ustawionym centralnie w pomieszczeniu.. Do czytania książki wystarcza obwodowe z jednej ściany...

Od kilku lat jako głównego oświetlenia używam taśm LED lub modułów LED.