Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Candy C2 105-86 S - popalone elementy na PCB

27 Sie 2019 22:26 522 19
  • Poziom 10  
    Szanowni koledzy,
    Padł moduł sterujący w mojej pralce Candy.
    Oznaczenie modułu to INVESYS 1/2/475540/A/BA/BB (oznaczenie 94V0.B to chyba rewizja

Proszę o poradę co mogło spowodować popalenie ww. elementów rezystory itd. oraz o identyfikacje jakie należy wymienić podając wartości. Planuje oczywiście przy okazji wymienić cały elektrolit. Nie jestem elektronikiem także proszę o wyrozumiałość i proste tłumaczenie.
    Z tego co zauważyłem popalone są :
    R15
    R11
    R13
    R14
    IC101
    Nie wiem co z T3 i T4 bo były niedaleko (jak sprawdzić czy działają)?

Z góry dziękuję za pomoc.
    PS.
    Zastanawiam się czy to czasem nie pompa wody nie spowodowała tych szkód ale może niech ktos mądrzejszy mi podpowie.w załączeniu zdjęcie pompy na ktorą od jakiegoś czasu coś kapało
    Pralka ma objawy życia bo programator zmienia programy, ale cały czas świeci się czujnik zamkniętych drzwi jak daje start.

ł Pralka Candy C2 105-86 S - popalone elementy na PCB Pralka Candy C2 105-86 S - popalone elementy na PCB Pralka Candy C2 105-86 S - popalone elementy na PCB Pralka Candy C2 105-86 S - popalone elementy na PCB ).
  • Poziom 10  
    Sir . my fault
    It was
    TC3 and TC4 any specification ???
  • Moderator
    Triaki są takie same: TR3, TR4 to Z0103MA dane w Link i na foto :D (uszkodzony jest raczej tylko TC3 - Z0103MA zamiennie można dać MAC97. Kupisz go w dobrym sklepie elektronicznym.
    kasper17 napisał:
    Z tego co zauważyłem popalone są:
    R15, R11, R13, R14, IC101
    Układ scalony przetwornicy IC101 czyli VIPer12A na pewno nie jest uszkodzony :D
  • Poziom 10  
    TONI_2003 napisał:
    Triaki są takie same: TR3, TR4 to Z0103MA dane w Link i na foto :D (uszkodzony jest raczej tylko TC3 - Z0103MA zamiennie można dać MAC97. Kupisz go w dobrym sklepie elektronicznym.
    Jestem bardzo wdzięczny o to chodziło, dzisiaj postaram się zakupić potrzebne komponenty.

Teraz moje pytanie , czy zwarcie na pompie wodnej mogło spowodować takie zniszczenia, czy przyczyna gdzie indziej. Układ scalony IC101 za co odpowiada ze go okopciło?
  • Moderator
    kasper17 napisał:
    czy zwarcie na pompie wodnej mogło spowodować takie zniszczenia
    To akurat jest tak oczywiste, że po prostu o tym nikt nie pisze (nawet należy sprawdzić ścieżki) :idea:

Natomiast okopcenia ścieżek od spodu płyty PCB oraz układu scalonego przetwornicy IC101 czyli VIPer12A oraz innych elementów. Niech Cię nie bolą to normalne zjawisko (należy tylko owe naloty usunąć), a przy okazji sprawdzić ewentualnie same szczotki w silniku (ich długość) :D
  • Poziom 10  
    Witam

Wymieniłem wszystkie wyżej wymienione elementy. Pralka odżyła zaskoczyła na programie pranie i pobrała wodę i zaczęła prać. Zakupiłem nowa pompę 25W firmy Askoll chyba M253, przerobiłem wtyczkę.

Niestety pralka dochodzi do momentu spustu wody, za chwile przełącza tryb jakby na 9H i znowu zaczyna prac. Jeżeli odłączę ja od prądu i ustawie program zrzutu wody, i nic się nie dzieje.

Próbowałem ustawić odwirowanie to załącza jakby normalny tryb prania bo zaczyna prac i poddrzewa wodę po czym znowu dochodzi do momentu zrzutu wody i staje. Tak jakby pralka działała na jednym tylko programie. Ścieżki poprawiłem tam gdzie odpadły od laminatu.
    Pralka Candy C2 105-86 S - popalone elementy na PCB Pralka Candy C2 105-86 S - popalone elementy na PCB
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Moderator
    kasper17 napisał:
    dochodzi do momentu zrzutu wody i staje.
    Oczywiście nic to nie mówi jak prawdopodobne uszkodzenie widać gołym okiem...
  • Poziom 10  
    TONI_2003 napisał:
    Oczywiście nic to nie mówi jak prawdopodobne uszkodzenie widać gołym okiem...
    Ja wiem ze dla elektroników to oczywiste, który element odpowiada za co, dlatego jestem wdzięczny za zlokalizowanie. Czy w takim razie mogę prosić o podanie parametrów elementów uszkodzonych, będę bardzo wdzięczny i jutro je kupie. Czy chodzi o tylko o R12, czy wszystkie sąsiednie wymienić?
  • Moderator
    Proszę przede wszystkim przestać cytować moje posty w całości nikt tu w tym temacie nie pisze. Należy robić pomiary miernikiem (rezystory odczytać po kodzie paskowym z tym co pokazuje miernik), a nie czekać na podanie na tacy. Oczywiście to samo dotyczy triaka. Oraz momentu (pomiar) gdy ma pracować sama pompa. Jeśli to jest za trudne to są od tego odpowiednie osoby.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedz, zastosuje się do tego, a jutro pomierzę to co będę umiał.

Czy mógłbyś mi powiedzieć z czystej ciekawości skąd obstawiłeś, te elementy, i po czym to można wnioskować bez mierzenia. Dlaczego obstawiłeś je, a ja oglądając je z zewnątrz nie zauważyłem tego?
  • Poziom 10  
    Pomierzyłem wartości R57 oraz R12, R10 wskazywały poprawne wartości 270Ω , wymieniłem je dla pewności wraz z triakiem TC2. Pompa jak nie działała tak nie działa, także podejrzewam, że chyba skończyły się możliwości. Wszystkie elementy powymieniane wraz z kondensatorami i dodatkowo układ TC3 . Skończyły mi się pomysły co jeszcze może być winne. Pompa nówka sztuka zakupiona. Może jeszcze jutro sprawdzę ją na sucho...
  • Poziom 10  
    Pompa sprawna, kable tez od kostki do pompy sprawdzone jest przejście.
    Parametry rezystorów :
    R15 o wartości 1kΩ —— 535Ω
    R11 ( 1KΩ) ————485Ω
    R13 (1KΩ ) ———— 535Ω
    R14 ( 270Ω) ——— 270Ω
    R12 ( 270Ω) ——— 270Ω
    R10 ( 270Ω) ——— 270Ω
    R18 ——————— 124 KΩ
    TC2 pierwotnie był T40560 wymieniony na Z0405MF, nie wiem czy dobrze tylko taki był ——- 484Ω, R57 wskazuje —-> 386 KΩ tak jak oryginał
    Pralka Candy C2 105-86 S - popalone elementy na PCB Pralka Candy C2 105-86 S - popalone elementy na PCB
    Gdzie dalej szukać? Przejścia od procesora tez posprawdzałem są.
  • Pomocny post
    Moderator
    Zatem o ile faktycznie wszystko zostało sprawdzone (i nie popełniono błędów), a nie podaje napięcia na pompę spustową to problem prawdopodobnie leży po stronie procesora, a tu nic się już raczej nie da się zrobić.

Chyba, że ma się takie moce przerobowe co do tego jak to twierdzi kolega Piotr2608 tam :arrow: Link.
  • Poziom 10  
    Dziekuje za pomoc i cierpliwosc, chyba rzeczywiscie to przerasta moje sily, chcialem to zrobic dla samej satysfakcji i poszerzenia swojej wiedzy. Wymienione wszystkie elementy ktore mogly byc popalone.

Pomierzyłem diody jeszcze i w przypadku DS1, DS2 , DS4 otrzymalem wartosci ok. 670 ale tez w kierunku zaporowym ok. 1557, jestem jeszcze laikiem, ale czy czasem nie powinny tylko w jedna strone przewodzić?
  • Moderator
    Musisz się nauczyć pomiarów co gdzie i kiedy oraz na jakim zakresie można mierzyć bez odlutowania przynajmniej jednej nóżki danego elementu aby nie było takich cudów ja w tym temacie (i jego postach). Najlepiej gdy do tego dojdziesz sam (dedukcja zależności), a taka nauka pozostanie na zawsze w głowie i będzie na zawsze przydatna w życiu :D
  • Poziom 10  
    Dzieki wszystkim za pomoc

Ostatnie moje pytanie dzisiaj rozebralem pralke, na czesci i zauwazylem ze moc nowej pompy jest 40W, a pierwotnie byla 25W, kupowalem wg. katalogu gdzie sprzedawca ja dobral i mowil ze musi dzialac z moja pralka. Czy czasem nowa pompa nie jest za duzej mocy i dlatego nie działa?
  • Poziom 10  
    Dziekuje tak myslalem , ale wolalem sie upewnic mysle ze to koniec tematu nowa pralka dzisiaj przyjechala :-)
    Postawilem teraz na BEKO