Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lokalizacja GSW w kotłowni i lokalizacja odgałęzień bednarki

28 Aug 2019 00:50 585 5
 • Level 8  
  Po dyskusjach w moim poprzednim wątku doszedłem do wniosku, że byłoby dobrym pomysłem zrobienie uziomu otokowego z szyną GSW i instalacji odgromnej.

  Pytanie jest proste:
  Załóżmy że po znacznych trudach, bólach i kosztach za kilka miesięcy uda mi się zamontować tą nieszczęsną bednarkę w formie pętli dookoła budynku.
  Będzie pełniła rolę tak uziomu budynku jak i elementu systemu odgromnego.
  Od bednarki należałoby zrobić odgłęzienia - te do podłączenia zwodów piorunochronu (przy narożnikach budynku) i jedno do kotłowni, gdzie teoretycznie powinna być zamontowana GSW. Mozna byłoby łatwo uziemić tam sieci wodociągowe, co, czy kominy wentylacyjne.
  Jest tylko jeden problem:W kotłowni stoi również zbiornik na 1500 L oleju opałowego.
  Gdyby tak od tej bednaki spod ziemi "odbił" jednak prąd po wyładowaniu piorunowym i dostał się do kotłowni... a tam stoi ten zbiornik.
  Aż strach pomyśleć co mogłoby być dalej.
  Czy można lokalizować GSW w takim pomieszczeniu mając na uwadze co napisałem?

  Druga sprawa to jak daleko może odejść bednarka od budynku.
  Zazwyczaj jest to ~1 metr. Czy na krótkim dystansie (kilka metrów) może być na 4-5 metrów od budynku?

  Budynek jest z grubsza prostokątem 13 x 18 metrów z odstającą na jednej ścianie werandą.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 29  
  Napisz maila do RST( https://rst.bialystok.pl/ ). Oni zajmują się projektowaniem instalacji odgromowych. Jak nawet nikt nie odpisze to warto i tak wysłać zapytanie. Albo po prostu zadzwoń. Byłem u nich kilka razy i naprawdę znają się na rzeczy. W sumie to ich praca. Do tego piszą fajne artykuły, publikacje.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 8  
  Skonsultowałem lokalne firmy od piorunochronów.
  Mówią, że nie ma problemu o ile zbiornik nie jest metalowy ani nie wchodzi do niego metalowa rura bliżej niż 1 m od GSW.
  Powiedzieli też, że oczko uziomu zrobionego z bednarki bądź płaskowników nie powinno mieć powierzchni większej niż 400 m2 a odległość od budynku ma być 0.5 metra i więcej.
 • Electrician specialist
  kkas12 wrote:
  Marek006 wrote:
  Skonsultowałem lokalne firmy od piorunochronów.

  Niech nas Pan Bóg chroni przed takimi "konsultantami".


  W ten sposób tworzą się różne mity. Proponowałbym sięgnąć autorowi do materiałów źródłowych (normy, publikacje: dehn, Sowy, Musiała...), a nie wypytywać przypadkowe osoby. Nie jestem u siebie, więc na szybko skorzystałem z przeglądarki Google. Niestety rozczarowałem się - kiedyś było proponowane więcej wartościowego materiału, teraz niektórych rzeczy nie mogłem znaleźć.

  Może na początek filmik kolegi JacekH07 (z innego forum):
  https://ch.vlip-clan.lv/video/rxXMu4PdI3bU51c%3D.html

  pzdr
  -DAREK-
 • Level 8  
  To możecie zaproponować do poczytania jakieś konkretne publikacje, ewentualnie wyjaśnić, dlaczego pan z firmy od piorunochronów ma rację (plastikowy zbiornik z olejem opałowym może być w pomieszczeniu w którym jest GSW) albo dlaczego jej nie ma?
  Co fachowiec to opinia... Co na ten temat mówią normy (jeżeli o tym traktują)?

  @Darom,
  Obejrzałem filmik pana Jacka elektryka na temat konstrukcji uziomów otokowych.
  Zwrócił uwagę na ryzyko związane z napięciem krokowym podczas burzy.
  OK, ale uziom fundamentowy niesie ze sobą identyczne ryzyko bo fizyka zadziała identycznie na osobę stojącą przy budynku.
  Czy aby Pan Jacek nie przesadza?
  To chyba jest taka sytuacja, że jak ma kogoś szlag trafić to i tak trafi i niewiele się da wymodzić i izolowanie jakimiś płachtami izolacyjnymi bednarki w pobliżu wejścia na posesję nic nie da, chyba, że wyłożymy przynajmniej z 50 m2 płachty, co jest niepraktyczne z innych przyczyn.
  Równie dobrze można byłoby wylać asfaltem ale takie pomysły realizuje się raczej przy stacjach transformatorowych a nie na prywatnych posesjach.
  Jak piorun pójdzie w ziemię parę metrów od delikwenta stojącego na ziemi to napięcia krokowe mogą być liczone w dziesiątkach kV na metr.
  Nie powinno być większej różnicy, czy w pobliżu była bednarka, czy uziom fundamentowy. I tak sytuacja bez żadnego uziomu pod ziemią spowoduje wtedy większe obrażenia.
  Osobiście to wpuszczałbym w ziemię i łączył z uziomem przewody piorunochronu możliwie daleko od głównych drzwi wejściowych ale niewiele więcej można w tym zakresie zrobić.

  Co do użyteczności Googla to spada wykładniczo od kilku lat. Na pierwsze pozycje promowane są "głupoty dla gawiedzi" i niewiele użytecznego materiału.
  W wersji angielskiej jest trochę lepiej ale też się pogarsza.
  Niedługo powiedzenie "wygoogluj sobie" będzie kiepskim żartem.

  @dla zainteresowanych:
  Poniżej odnośnik do ciekawych materiałów pozwalających oszacować a priori opór uziomów i zagrożenia napięciem krokowym i dotykowym:
  https://wiki.openelectrical.org/index.php?title=Earthing_Calculation
  Wzory są nieco skomplikowane ale rachunki na zasadzie podstaw do gotowego wzoru łatwe.