Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja wschód - południe- zachód

waldek60 28 Aug 2019 09:05 5895 34
    waldek60
    Level 11  
    Witam
    Mam zbyt małą powierzchnię połaci południowej (max to 7 standardowych paneli) aby uzyskać sensowną moc. Wg. https://www.forum-fronius.pl/czy-mozna-skierowac-moduly-pv-na-poludnie-wschod-i-zachod/ połaczenie równoległe stringów wsch. i zach. np. po 7 paneli i włączenie ich do wejścia A oraz podłaczenie stringu południowego (7 paneli) do wejścia B inwertera jest dobrym sposobem na wyrównie produkcji przez cały dzień i równiez sposobem na zastosowanie lekko niedoszacowanego invertera. U mnie chciałbym zastosować 21 paneli 280W, inwerter do wyboru. Niestety wszystkie firmy z jakimi się kontaktowałem na siłę wciskają mi instalacje z dwoma stringami południe - wsch lub zach albo wsch-zach. Nie wiem czy wynika to z tego że są niedouczeni czy faktycznie rozważania teoretyczne rozmijają się z praktyką. Może po prostu montaż na 2 połaciach jest tańszy i wygodniejszy. Mam wrażenie że w czasie wieloletniej eksploatacji instalacji wsch-południe - zach te niewielkie dodatkowe koszty zostały by odrobione większą sprawnością systemu. Dodam jeszcze że tylko połać zachodnia jest minimalnie zacieniona przy zachodzacym słońcu. W przypadku montażu wsch-południe popołudniowy uzysk będzie niewielki ze względu że większość paneli (14) będzie po wschodniej stronie. Analogicznie przy montażu południe zachód. Pozostałoby zamontować po równo wsch-zach ale trochę mi szkoda tracić wydajnosci południowego kierunku.
    Dodam jeszcze że kąt nachylenia dachu ok. 30-35 stopni.
    Proszę o opinie na ten temat, ponieważ nie znalazłem w sieci innych jak w linku powyżej informacji na taki temat.
    Darek J
    Level 14  
    Skoro Fronius twierdzi że takie rozwiązanie będzie działać prawidłowo to bierz falownik Fronius Symo i będzie OK. Jedyne ryzyko wg mnie to uszkodzenie falownika ale wtedy możesz powołać się na ten artykuł.
    waldek60
    Level 11  
    Darek J wrote:
    Jedyne ryzyko wg mnie to uszkodzenie falownika

Nie sądzę, w południe oba stringi spięte równolegle będą pracawać na ok. 20-30% mocy czyli prądu, a w godzinach przed i popołudniowych tylko jeden nich może osiągnąć max prąd a drugi mniej niż 30% więc to raczej wykluczam aby suma prądu przekroczyła 16A. Takie układy są na stronie Froniusa służącej do sprawdzenia poprawności projektu.
    Dla mnie pytaniem jest, jak będzie ze sprawnością tego układu w praktyce, teoretycznie jest OK.
    Darek J
    Level 14  
    W tym samym artykule który podałeś jest napisane że:

...W 2012 r powstało studium przypadku autorstwa Fronius International, które wykazało, że instalacja modułów wschód-zachód przyłączona do 1 MPPT spowodowała straty mniejsze niż 1 procent (<1%) w porównaniu do użycia dwóch falowników i/lub 2 wejść MPPT...
    User removed account
    Level 1  
    Darek J
    Level 14  
    A co to ma wspólnego z tym tematem?? Bo nie bardzo rozumiem...
    waldek60
    Level 11  
    Darek J wrote:
    W tym samym artykule który podałeś jest napisane że:

...W 2012 r powstało studium przypadku autorstwa Fronius International, które wykazało, że instalacja modułów wschód-zachód przyłączona do 1 MPPT spowodowała straty mniejsze niż 1 procent (<1%) w porównaniu do użycia dwóch falowników i/lub 2 wejść MPPT...

Ja to wiem, tylko dlaczego przedstawiciele firm montujących fotowoltaikę wciskają mi że tak się nie da i że tylko dwa kierunki są możliwe. Albo to jakaś tajemna wiedza albo koszty montażu trochę wyższe i stąd niechęć. A może za projektowanie instalacji PV wzięli się hydraulicy i stąd takie wyniki im wychodzą (skądinąd przepływ cieczy to bardziej skomplikowany temat niz prawa Kirchhoffa :) ).
    Może jakiś przedstawiciel branży się wypowie...
    Darek J
    Level 14  
    Skoro Fronius pozwala to ja bym tak zrobił. Zresztą też mam podobny problem - tylko północ południe. Inna sprawa że nie wszystkie falowniki można tak przeciazac jak Froniusa... Najczęściej jest to tylko 120% a tu 200%.

Prawda jest taka że taka instalacja jest droższa bo musisz zamontować więcej paneli... Które działają tylko rano albo wieczorem
    waldek60
    Level 11  
    Darek J wrote:

Prawda jest taka że taka instalacja jest droższa bo musisz zamontować więcej paneli... Które działają tylko rano albo wieczorem

Niestety koszty przestawienia domu większą powierzchnią dachu na południe są wyższe ;) . A tak bez żartów, to dostałem kilka ofert z wyliczonym uzyskiem z zakładanej mocy ( na dwa kierunki) i zwrot z inwestycji przy dobrej cenie po 4 latach, więc nie jest żle. Oczywiście z dotacjami: Mój prąd i odliczeniem podatkowym. Bez wsparcia około 6 lat , 7 lat biorąc pod uwagę koszt pieniądza. Wszystko zależy od ostatecznej ceny, ja już po negocjacjach i poszukiwaniach wykonawcy, więc mogę liczyć dokładnie.
    User removed account
    Level 1  
    Slawek K.
    Level 35  
    MAŁSZYK wrote:
    No to jak liczymy: panele fotowoltaiczne mono za sztukę około 1 tyś. zł

Na pewno ?
    MAŁSZYK wrote:
    no i jaki transformator sztuk 1 cena przynajmniej 5 tyś. zł

Na pewno rozmawiamy o instalacji fotowoltaicznej ?
    Odnoszę wrażenie, że kolega chyba pomylił wątki, sądząc po postach kolegi.

Pozdr
    waldek60
    Level 11  
    MAŁSZYK wrote:
    No to jak liczymy: panele fotowoltaiczne mono za sztukę około 1 tyś. zł.

Panele to nie buty, marynarka czy auto by wydawać na nie niewspółmiernie duże pieniądze do ich rzeczywistej wartości. Buty mogą poprawic samopoczucie właściela a przepłacona inwestycja to tylko dowód indolencji ekonomicznej i jeśli komuś poprawi humor to tylko temu, kto wcisnął idiocie za drogie rozwiązania i zarobił na tym.

A z tym transformatorem to już kompletnie nie rozumiem....
    User removed account
    Level 1  
    meloman80
    Level 2  
    Witam wszystkich,

Posiadam instalację 6,2kW na Froniusie SYMO 6.0-3-m. 20 Paneli, 10 sztuk strona wschodnia, 10sztuk strona południowa. Wszystko działa jak należy. Do tej pory moc szczytowa jaką udało się osiągnąć to 4935W ok. 5 lutego, uzysk maksymalny dzienny 22kWh. Instalacja pracuje od połowy grudnia 2019.
    waldek60
    Level 11  
    meloman80 wrote:

Posiadam instalację 6,2kW .... 10 sztuk strona wschodnia, 10sztuk strona południowa .... moc szczytowa jaką udało się osiągnąć to 4935W ok. 5 lutego, uzysk maksymalny dzienny 22kWh.

To bardzo ładnie, a jaki masz kąt dachu bo od tego duzo zalezy ?
    meloman80
    Level 2  
    kąt nachylenia połaci 25 stopni. Dzisiaj w godzinach 12.30-14.00 po rozchmurzeniu, instalacja generowała ok. 4,3-4,6Kw
    perlon
    Level 19  
    Witam.
    Trafiłem na wątek bo przymierzam się do rozbudowy mojej instalacji. Takie studium przypadku podpinając się pod temat. Obecnie mam wschód 7x310Wp południe 9x310Wp pochylenie 28st na Froniusie 4,5kW. Instalacja od listopada 2019 rekord dzienny do 33,6kWh. Maksymalna moc coś koło 4,7kW(czyli więcej niż moc nominalna). W planie jest zmiana układu 8x310 wschód 8x310 zachód w układzie równoległym z tych paneli co mam + dokupienie 11x??? południe (jeszcze nie wiem jakie panele ale mam podkonstrukcję na 11) . Wychodzi dość istotne przeciążenie inwertera ale biorąc pod uwagę układ wschód zachód realnie z 4,96 mogę uzyskać szczytowo w południe hmm.... w porywach jakieś 3,5kW? Z połaci południowej 11x310Wp powiedzmy 3,0 do 3,5kW. Łącznie w południe ok. 7 do 7,5kW z generatora o mocy 8,37kW. Przeciążenie inwertera teoretycznie 186% realnie jakieś 150%. Mam świadomość, że w słoneczny dzień może odcinać moc na inwerterze. Pytania:
    1. czy takie coś jest technicznie możliwe, dopuszczalne i zadziała?
    2. czy straty odciętej mocy mogą pokryć koszt wymiany inwertera (sprzedaż 4,5 i zakup np 6.0kW).
    3. czy w układach wschód zachód można dopuścić tak znaczne przeciążenie generatorem?
    perlon
    Level 19  
    Konfigurator odpowiedział tak:
    MODUŁ FOTOWOLTAICZNY
    Producent modułu Heckert Solar AG
    Model NeMo 60M310 (5BB) 2.0 60 M
    Min./maks. temperatura modułu -10 °C / 70 °C
    FALOWNIK
    Typ falownik Symo 4.5-3-M
    PODSUMOWANIE
    Stosunek mocy 182%
    Pmpp przy 25 °C 8,37 kWp
    MPPT PV1: 2x8 PV2: 1x11
    Wejściowe czynnik 1,00
    MPPT SZCZEGÓŁY
    PV1 PV2
    Połączenie (łańcuch x moduł) 2 x 8 1 x 11
    Isc przy 25 °C 19,80 A 9,90 A
    Umpp przy 70 °C 216,60 V 297,82 V
    Uoc przy -10 °C 356,32 V 489,93 V
    Umpp przy 25 °C 261,44 V 359,48 V
    Pmpp przy 25 °C 4,96 kWp 3,41 kWp
    Konieczność montażu bezpieczników łańcuchowych
    (gPV)
    nie nie
    Konieczność stosowania skrzynek połączeniowych
    DC

Czy to oznacza że fronius dopuszcza taką konfigurację?
    kazek1561
    Level 12  
    Podłącze się w tym watku. Od 04.2019 mam PV 4,96kWp 2 stringi ws. - zach. po 8 modułów x 310W + Fronius 5,0 -3-m. Tydzień temu z uwagi na małą produkcję dołozyłem 7 paneli na południe. Panele 16szt. ws. - zach. zostały podpięta do falownika do MPP1, natomiast nowe do MPP2. Produkcja wzrosła, tylko dziwny jest wykres dzienny produkcji, jakby 1 i 2 string były od siebie zależne. Czy wszystko na pewno jest w porządku?
    Instalacja wschód - południe- zachód[/url]
    perlon
    Level 19  
    Produkcja jest zależna od słońca a nie od stringów względem siebie. Wykresy 1 i 2 powinny być podobne, jeżeli panele wschód i zachód są spięte równolegle 2x 8paneli
    kazek1561
    Level 12  
    Czyli jak wynika z tego wykresu, 16 paneli ws. - zach. połączonych równolegle, produkuje prawie tyle samo co 7 paneli na południu. Może jakieś optymalizatory pomogły by zwiększyć produkcję?
    3301
    Level 30  
    A co ten wykres przedstawia? (nie można odczytać) wygląda że moc i wygląda że te 16 jest połączonych jakby szeregowo a jeżeli tak, to źle, instalacja wsh-zach to moduły szeregowo po równo na stronę , następnie obie strony równolegle do wejścia, wykres mocy powinien być dużo bardziej rozciągnięty

Dodano po 11 [minuty]:

Pokaż też wykres napięć i prądow tylko w większej skali
    kazek1561
    Level 12  
    Daje wykresy prądów i napięć. Może jest i dobrze, ale chciałbym potwierdzenia, czy nie da się wyciągnąć więcej z tej instalacji. Wiem, że po dołożeniu 7 paneli x 370W na południe, zmieniono podłaczenie przewodów w falowniku. Na dachu przy " starych" panelach nie zmieniano połączeń. Instalacja wschód - południe- zachód
    3301
    Level 30  
    kazek1561 wrote:
    Daje wykresy prądów i napięć. Może jest i dobrze, ale chciałbym potwierdzenia, czy nie da się wyciągnąć więcej z tej instalacji. Wiem, że po dołożeniu 7 paneli x 370W na południe, zmieniono podłaczenie przewodów w falowniku. Na dachu przy " starych" panelach nie zmieniano połączeń. Instalacja wschód - południe- zachód

Z napięciami ok. A jeżeli te parabole to prądy to jakie wartości max i który wykres dot. połączenia równoległego
    perlon
    Level 19  
    Instalacja wschód - południe- zachód
    Mój wykres : 7 paneli wschód, 9 paneli południe. Wykres z wczoraj - było całkiem słonecznie. Zwróć uwagę że wschód i południe wystartowały prawie jednocześnie bo słońce wschodzi o tej porze roku tak na azymucie109st i zachodzi 250st Wschód o 14 to już praktycznie zero. Wywodząc z powyższego gdyby istniała instalacja zachodnia. W południe wschód to połowa tego co o 9:00. Zachód dopiero się rozpędza o 12 i popracuje tak do 16:00. Południe wystartuje równo ze wschodem i skończy równo z zachodem. Tak więc myslę że południe wypracuje tyle co wschód z zachodem razem wzięte. Oczywiście o tej porze roku. W lecie będzie to trochę inaczej bo wtedy zanim południe ruszy to wschod ze 4 godzinki już napina. W grudniu to o produkcji wschód zachód w porównaniu z południem możesz zapomnieć. No i jeszcze jedna ważna rzecz. Masz na gałęziach równoległych wschód zachód założone diody zaporowe zabezpieczające przed przepływem prądu przez zacienioną stronę? Tak wogóle to pokaż schemat połączenia całej instalacji bo z beletrystyki można wyciągać opatrzne wnioski.
    kazek1561
    Level 12  
    perlon wrote:
    No i jeszcze jedna ważna rzecz. Masz na gałęziach równoległych wschód zachód założone diody zaporowe zabezpieczające przed przepływem prądu przez zacienioną stronę? Tak wogóle to pokaż schemat połączenia całej instalacji bo z beletrystyki można wyciągać opatrzne wnioski.

Nie mam schematu, PV zakładała mi firma. Jak pisałem wcześniej, w pierwszej wersji miałem dwa stringi wsch. - zach. po 8 paneli podłączonych do Froniusa - każdy string osobno. Teraz po dołozeniu 7 paneli na płd. podłączyli je do jednego wejścia w falowniku, a do drugiego zmostkowane stare stringi wsch. - zach. Dopytuję czy jest dobrze, bo chodż nie znam się na instalacji, to na "chłopski rozum" wydaje mi się, że jeżeli jeden ze stringów jest w cieniu, to nie daje drugiemu w słońcu "rozwinąć skrzydeł". Przy dokładani paneli na pewno nic nie montowano do starych paneli, tylko je zmostkowano w tablicy rozdzielczej. Te diody to b. ważna rzecz? Optymalizatory są tu niepotrzebne?
    perlon
    Level 19  
    Ja nie jestem szpecem od PV. Kilka postów wyżej pytałem o podobne rzeczy, ale trochę poczytałem (bo sam przymierzam się do zmiany konfiguracji na 11 płd. 8 wsch. 8 zach.) i wg kalkulatora konfiguracji od froniusa dla ciebie to wschód string 8 paneli zachód string 8 paneli. Oba stringi połaczone równolegle do wejścia MPPT1. Każdy z szeregów powinien mieć swoją diodę zaporową a następnie spięte złączkami 2 we/1 wy i dopiero potem przewody na wejście MPPT1. Jeżeli obie gałęzie równoległe mają tą samą ilość identycznych paneli to po wystartowaniu generatora ( czytaj kiedy zaświeci słońce) to wygenerują mniej więcej to samo napięcie. Różnica będzie w prądzie generowanym przez każdą z gałęzi. Ostatecznie do inwertera trafi suma prądów z gałęzi wschód i gałęzi zachód. Diody zaporowe są potrzebne na granicy progu zadziałania paneli żeby strona oświetlona "nie karmiła" prądem strony zacienionej. Przy połączeniach równoległych zacienienie jednego elementu nie obniża wydajności pozostałych paneli. Optymalizatory są potrzebne jeżeli masz zacienienia różnych paneli w jednym szeregu. Południe standardadowo 8 paneli w jednym stringu na wejście MPP2 bez żadnej diody.
    Fajna lektura jest tu. Mam nadzieję, że nie łamię jakiegoś regulaminu elektrody:
    Link
    kazek1561
    Level 12  
    Dzięki za link, wiem już duzo wiecej. Stare panele ws. - zach. mam połączone równolegle, więc zacienienie jednej ze stron nie robi strat. Nie wiem jak ma być z tymi diodami, muszą być czy nie . Czy ich brak może generować większe straty w uzysku?
    Rhaavir
    Level 13  
    Najlepiej to zastosować Solaedge - drożej niż Fornius ale odpada nam problem z wieloma połaciami.
    Dwa identyczne łańcuchy W-Z - będą pracować porawnie - potwierdzam to z "autopsji" - trochę takich instalacji zamontowałem.
    Ukąłd W-Z : im MNIEJSZY kąt nachylenia tym lepiej pracuje :) - dla kąta 0 Stopni - na płasko mamy 90% w stosunku na płudnie a dla W lub Z i kąta 45 stopni to 80%.
    To dla tego przy kącie 28 stopni układ W-Z tyle produkuje :) :)
    Jeśli nie mamy mozliwości / nie chcemy montować Solaedge to spokojnie mozna spiąć W-Z na jeden MPTT a Południe na drugi.