Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PiVoyager - zintegrowany UPS i RTC dla minikomputera Raspberry Pi Zero

ghost666 28 Sie 2019 13:26 441 0
 • PiVoyager - zintegrowany UPS i RTC dla minikomputera Raspberry Pi Zero
  Raspberry Pi to potężny komputer jednopłytkowy. Oprócz tego, że jest używany do codziennych zadań komputerowych, Raspberry Pi może być wykorzystany, jako element systemów wbudowanych. Używanie Raspberry Pi do autonomicznych projektów często budzi pewne obawy dotyczące zasilania. Jak zasilać Pi? Czy powinienem wykorzystywać power bank? A może potrzebuję dłuższego przewodu zasilania?

  Jeśli zasilanie projektu wykorzystującego minikomputer Raspberry Pi zawsze stanowiło dla Ciebie problem, To nie musisz się już o to martwić dzięki modułowi PiVoyager. Jest to zasilacz bezprzerwowy (UPS) dla Raspberry Pi specjalnie zaprojektowany do pracy ze standardowymi akumulatorami Li-Ion lub LiPo. Ma kształt modułu HAT dla Raspberry Pi Zero, dzięki czemu jest w pełni kompatybilny z obudową PiZero. Oczywiście będzie działał z każdym komputerem Raspberry Pi z konwencjonalnym 40-pinowym złączem, znanym z Pi 2, 3 i 4.

  PiVoyager został zaprojektowany przez firmę przez Omzlo. Jest to zespół odpowiedzialny również za platformę IoT NoCAN. Moduł UPS wykracza swoją funkcjonalnością poza standardowe urządzenie UPS; jest wyposażony w programowalny watchdog, system wybudzania komputera oraz zegar czasu rzeczywistego, którego można używać z Raspberry

  PiVoyager - zintegrowany UPS i RTC dla minikomputera Raspberry Pi Zero
  PiVoyager nie jest jedynym modułem HAT z funkcją UPS zaprojektowanym dla Raspberry Pi. Na rynku dostępny jest również PiJuice Zero - to podobne urządzenie z nieco wyższą ceną, LiFePO4wered/Pi+ to kolejny moduł, który opiera z kolei na akumulatorze LiFeP04 (fosforan litowo-żelazowy), który jest uważany za bezpieczniejszy i trwalszy, choć kosztem niższej pojemności. Oczywiście to nie jedyne rozwiązania UPS dla ekosystemu Raspberry Pi.

  PiVoyager może zasilać Pi i jednocześnie ładować akumulator podłączony Li-Ion/LiPo. Gdy moduł ten jest podłączony do kabla zasilania USB, ładuje ogniwo i zasila Pi. Obsługuje on prąd ładowania doi 1 A (domyślnie) lub 0,5 A dla ogniwa. Po odłączeniu zasilania USB automatycznie dostarcza do Raspberry Pi do 2,1 A prądu przy 5 V, bez wyłączania Pi w momencie przełączania się.

  RTC (zegar czasu rzeczywistego) w PiVoyager może przechowywać bieżącą datę i godzinę. Niektóre możliwości PiVoyager to:

  * Monitorowanie stanu zasilania i napięcia akumulatora.
  * Wyłączanie Raspberry Pi po określonym czasie.
  * Działaj jako watchdog, wyłączając Raspberry Pi, jeśli stanie się on nieaktywny.
  * Włącza Raspberry Pi o określonej godzinie/dacie (alarm).
  * Włącza Raspberry Pi po pewnym czasieod wyłączenia.
  * Pozwala na aktualizację firmware UPSa poprzez I?C, dzięki wbudowanemu bootloaderowi.

  PiVoyager - zintegrowany UPS i RTC dla minikomputera Raspberry Pi Zero


  Obwód ochrony akumulatora nie jest wbudowany w PiVoyager, więc jeśli omyłkowo podłączysz zaciski akumulatora do modułu, może on ulec uszkodzeniu. Moduł wyposażony jest w złącze akumulatora, do jego podłączenia przewidziano również alternatywnie 2-pinowe złącza o rastrze 2,54 mm.

  PiVoyager można kupić już za 27,95 dolarów plus koszty wysyłki. PiVoyager jest przeznaczony do akumulatorów o napięciu nominalnym 3,7 V, napięciu ładowania 4,2 V i obsługującym prąd ładowania do 1000 mA. Więcej informacji o produkcie jest również dostępnych na stronie producenta. Ponadto sam projekt jest open source i dostępny w repozytorium GitHub.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/08/15/pivoyager-is-a-ups-for-the-raspberry-pi-with-a-real-time-calendar-clock/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9365 postów o ocenie 6950, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.