Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kondensator na 3000V i wysokie częstotliwości.

28 Sie 2019 14:52 1212 53
 • Poziom 15  
  Szukam kondensatorów które będą w stanie pracować ciągle przy napięciu co najmniej 3000V AC i częstotliwości nie mniejszej niż 40khz a najlepiej około 1 MHz. Pojemność jaka by mnie interesowała to coś pomiędzy 1uF-10 uF. Czyli kondensator będzie narażony na ekstremalnie ciężkie warunki pracy bez żadnych przerw. Czy istnieją kondensatory zdolne do naładowania się do tych 3000V w czasie kilku-kilkunastu us oraz rozładować się w zbliżonym czasie i tak w kółko.
 • Fabryka Prądu
 • Moderator Projektowanie
  Średnio jeśli chodzi o taką pojemność, napięcie pracy oraz mały tangens strat.

  Ogólnie poszukaj kondensatorów PP, ale raczej u chińczyka niż w sklepie typu farnell czy nawet mouser...

  Na szybko coś takiego znalazłem:
  https://pl.aliexpress.com/item/1337585925.htm...chweb0_0,searchweb201602_3,searchweb201603_53
 • Poziom 15  
  To nie jest takie proste jak się wydaje. Aliexpres mam sprawdzone ale tam niestety nie podają wielu parametrów które dla mojego przypadku będą kluczowe. Podam przykład, sprawdzałem w katalogach kilku znanych światowych producentów takich kondensatorów i wszędzie gdzie deklarowali kondensatory jako wysokonapięciowe, wysokich częstotliwości i impulsowe tak naprawdę ich wysokoczęstotliwościowa praca kończyła się przy około 10khz. Jeżeli te kondensatory były używane przy AC i częstotliwości pracy 100khz to w jakiś magiczny sposób ich deklarowane dopuszczalne napięcie pracy spadało od 5 do 10 razy.
  Albo inny kluczowy parametr jak szybko może narastać napięcie na us, na aliexpresie to można zapomnieć o takich parametrach a nawet więksi producenci nie zawsze maja takie dane w katalogach. Zawsze można kupować różne i sprawdzać na ile się sprawdzą, ale kondensatory z tej kategori do tanich nie należą a będę ich potrzebował całkiem sporo.

  Mam jeszcze inne pytanie przy okazji.
  Kondensator od mikrofalówki ma końcówki na takie wciskane blaszki. Chciałbym kupić te blaszki ale nie wiem czego szukać jak to się nazywa. Ten kondensator to do innego zastosowania bo przy opisanym (dwa połączone szeregowo) czas życia to kilka minut
  Jaki kondensator na 3000V i wysokie częstotliwości.

  Jak bezpiecznie dla siebie i kondensatora rozładowywać takie kondensatory. Metoda z żarówką chyba się tu nie sprawdzi.
 • Moderator Projektowanie
  No cóż, kondensatory o pewnych parametrach raczej próżno szukać w sklepach. Możesz poszukać jeszcze w firmach specjalizujących się rozbiórką np osprzętu medycznego, tam są często dobre kondensatory lub kuchenki indukcyjne, ale tutaj raczej na niższe napięcia niestety.

  Co do złącza to chodzi Tobie o konektor płaski?
 • Poziom 15  
  _lazor_ napisał:
  Co do złącza to chodzi Tobie o konektor płaski?

  Dokładnie konektor umknęło mi te słowo z pamięci.
 • Moderator Projektowanie
  A jak wygląda u nich zamówienie kilku sztuk? W końcu całego kontenera nie chciałbym zamawiac.
 • Fabryka Prądu
 • Poziom 21  
  Da się zamówić kilka sztuk niemniej ceny są wysokie i dochodzi vat, cło i transport z USA
 • Poziom 15  
  -XantiO- napisał:
  Kondensatorów o fajnych parametrach możesz poszukać tu: http://www.ga.com/capacitor-product-guide

  Wydaje się że w podanym linku powinienem coś znależć. Napisze do nich i jestem bardzo ciekawy ceny.
 • Poziom 38  
  Ajatol napisał:
  Ten kondensator to do innego zastosowania bo przy opisanym (dwa połączone szeregowo) czas życia to kilka minut

  Bo ten kondensator w żadnym wypadku nie nadaje się to Twoich zastosowań. W Twoim przypadku bardzo istotny jest parametr określany niekiedy jako VAR, w innych kondensatorach będzie to tangens kąta stratności. Niskie VAR lub duży tangens dyskwalifikują kondensatory w Twoim projekcie. Na a.... o w dziale krótkofalarstwo szukaj kondensatorów typowych do zastosowań wcz. z dużą wartością VAR. Co prawda nie będzie tam pojemności rzędu 1uF ale już 10nF znajdziesz. Z takich jednakowych kondensatorów złóż baterię 1uF i po problemie
 • Poziom 15  
  zworys napisał:
  Niskie VAR lub duży tangens dyskwalifikują kondensatory w Twoim projekcie.

  Ten parametr jest mi znany i w moim rozumieniu jest to ile procentowo pójdzie na straty cieplne przez dieelektryk. Wydaje mi się ze mój miernik RLC nawet ma pomiar tej wartości ale tylko do 100khz.

  zworys napisał:
  Co prawda nie będzie tam pojemności rzędu 1uF ale już 10nF znajdziesz. Z takich jednakowych kondensatorów złóż baterię 1uF i po problemie

  Zdajesz sobie sprawę ile takich kondensatorów musiałbym użyć gdyby to było 10nF a chciałbym uzyskać tylko 1uF i te kilka tysięcy woltów.
 • Poziom 38  
  Tak i on jest kluczowy w Twoim zastosowaniu. Np. nie każdy kondensator nada się do przetwornicy indukcyjnej służącej do indukcyjnego grzania przedmiotów metalowych właśnie ze względu na wartość tangensa. Grzanie się kondensatora radykalnie zmniejsza jego żywotność. Podobnie jest w konstrukcjach wcz. np nadajnikach radiowych.
  Jeszcze jedna istotna sprawa - jeśli jest to układ rezonansowy to w rezonansie może na kondensatorze wystąpić napięcie znacznie wyższe niż te 3000V. To też trzeba wziąć pod uwagę.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Ajatol napisał:
  Zdajesz sobie sprawę ile takich kondensatorów musiałbym użyć gdyby to było 10nF a chciałbym uzyskać tylko 1uF i te kilka tysięcy woltów.

  Te kondensatory mają napięcie pracy 3 kV i wyżej więc problem byłby tylko z zapewnieniem odpowiedniej pojemności - ale taka bateria ma lepsze parametry niż pojedynczy kondensator.
 • Poziom 15  
  zworys napisał:
  Te kondensatory mają napięcie pracy 3 kV i wyżej więc problem byłby tylko z zapewnieniem odpowiedniej pojemności - ale taka bateria ma lepsze parametry niż pojedynczy kondensator.

  Sprawdziłem w TME. Kondensator ceramiczny 10nF/3000V jakieś 70 gr przy 100 sztukach więc nie jest to niemożliwe do złożenia
 • Poziom 15  
  Krzysztof Kamienski napisał:
  Masa tego w odpadach wojskowych. Szukaj Allegro DW_RADIO.

  Zanim zacząłem temat oglądałem co ma na Allegro ale za mało informacji podane a oddzwonić nie oddzwonił.

  Ajatol napisał:
  Sprawdziłem w TME. Kondensator ceramiczny 10nF/3000V jakieś 70 gr przy 100 sztukach więc nie jest to niemożliwe do złożenia

  ale sprawdziłem u chińczyków i 10nF/3000V za 100szt to 10zł.
 • Poziom 15  
  zworys napisał:
  Tylko że nie każdy ceramiczny będzie się nadawał. Potrzebne byłyby jego szczegółowe dane.

  Z aliexpresu o szczegółowych danych to można zapomnieć. Można założyć że Chińczycy kopiują technologie kondensatorów więc dane z katalogów zachodnich firm powinny mniej więcej się pokrywać z tym co oferują Chiny. Więc sprawdziłem i ceramiczne kondensatory wysokonapięciowe są produkowane w klasie 1 ze stratami <=0.15% i klasie 2 ze stratami <=2.5%. Kondensatory na napięcia 3000V w klasie 1 są produkowane tylko do 1nF. Więc dla 10nF pozostaje klasa 2 ze strasznym współczynnikiem strat. Z tabeli wynika że przy częstotliwości 40khz dopuszczalny prąd w rms to przynajmniej 2 A i rośnie kilkuktrotnie przy 1 Mhz. Szybkosc narastania napięcia- danych brak.

  Teraz załóżmy że ładujemy kondensator do 3000v prądem tylko 1A. Na poczatku moc to 3kW gdzie przy 2,5% strat na kondensatorze daje przez chwilę >60 watów strat na kondensatorze (kosmos). Oczywiście uśredniona moc strat będzie znacznie mniejsza w związku z postępującym ładowaniem kondensatora oraz pracy przy jakimś współczynniku wypełnienia ale już widać że dla podanych warunków kondensator w postaci ciepła będzie musiał oddać wiele watów mocy. No przyznam że aż tyle to się nie spodziewałem.
 • Poziom 38  
  To jest ten ból z tangensem. Na codzień ten element pomijamy bo w popularnych zastosowaniach jest nieistotny. Za to przy pracy impulsowej, wcz. daje o sobie znać. Jedno pytanie dla 1MHz pojemność aż 1uF ? Musi być aż taka duża ?
  Ajatol napisał:
  daje przez chwilę >60 watów strat na kondensatorze

  Nawet uśredniona zagrzeje kondensator i szybko go "wykończy" Widziałem efektowne rozpadnięcia się kondensatorów ceramicznych i to przystosowanych do wcz. właśnie w takiej sytuacji - mocno nagrzanych .
  Niektórzy do nagrzewnic indukcyjnych stosują którąś serię kondensatorów WIMA. Szczegółów nie pamiętam ale może tam warto poszukać. Co prawda w takich nagrzewnicach do 1MHz jest dość daleko ale kilkaset kHz osiągają.
 • Poziom 15  
  zworys napisał:
  Jedno pytanie dla 1MHz pojemność aż 1uF ? Musi być aż taka duża ?

  Nie musi, przy 1 MHz mógłbym znacznie zmniejszyć pojemność. Jednak wysoka częstotliwość jest wskazana gdyż wydajność rośnie z kwadratem częstotliwości. Inaczej mówiąc przeskok z 100khz na 1MHz daje wzrost wydajności w przybliżeniu 100 razy. Energia zgromadzona w kondensatorze w jednostce czasu musi być u mnie na pewnym poziomie. Więc mam trzy wyjścia.
  1. Zmniejszyć pojemność ale zwiększyć napięcie.
  2. Zwiększyć pojemność ale zmniejszyć napięcie.
  3. Zwiększyć częstotliwość przy zmniejszeniu pojemności albo napięcia lub obu.
  Napięcia za bardzo zwiększać ponad 3000V nie mam ochoty ze względu że przy trochę wyższym napięciu pojawiają się wyładowania koronowe i robi się coraz bardziej niebezpiecznie dla mnie i sprzętu.
 • Moderator Projektowanie
  Wchodząc w wyższe częstotliwości zwiększasz straty w rdzeniu induktora, w dielektrykach, straty dynamiczne na kluczach i zaczynają się zjawiska falowe.

  Patrz na mój artykuł o stratach dynamicznych dla kluczy i zobacz ile tam zaczyna być strat z zwiększeniem częstotliwości.
 • Poziom 15  
  Dzień dobry.
  Może niewiele pomogę ale sądzę że tak. W swoim czasie w zakładzie gdzie pracowałem dokonano zakupy generatora indukcyjnego typu GIK-1 produkcji WAREL-u. Generator ten pracował na częstotliwości 1,6 MHz co stwarzało kupę problemów z PIR-em. Posiadał on wzbudnik gdzie na cewce wykonanej z rurki miedzianej fi ok 6 mm do której była przylutowana bateria kondensatorów ceramicznych produkcji DDR. Pojemność każdego z nich wynosiła tu już dokładnie nie pamiętam w przedziale 5 tys.-10 tys. pF na napięcie robocze powyżej 6 KV . Kondensatorów było 12 szt. Wiem że jak z upływem lat ulegały uszkodzeniu kondensatory to były niesamowite problemy aby je załatwić . Kondensator był wielkości , fi ok 30mm wysokość ok 90 mm konstrukcja typu probówka szklana, ceramiczny i srebrzony na zewnątrz i wewnątrz. Zasilanie było napięciem 2,5 Kv prostowanym pełno okresowo. W nadajniku były lampy dwie- modelu już nie pamiętam. Finalnie po upadku zakładu generator ten odkupiłem z dokumentacją ale okazało się że koszt zakupu nowych lamp był tak wysoki że generator został rozebrany i sprzedany na złom a części zutylizowane wraz z dokumentacją. Serednica wewnętrzna cewki była ok 35 mm. Używany był do badań a także korzystali z niego ślusarze i narzędziowcy do hartowania i odpuszczania. Chłodzenie było wodą bieżącą.
 • Poziom 15  
  _lazor_ napisał:
  Wchodząc w wyższe częstotliwości zwiększasz straty w rdzeniu induktora, w dielektrykach, straty dynamiczne na kluczach i zaczynają się zjawiska falowe.

  W moim urządzeniu nie ma żadnych rdzeni (cewki bez rdzenia), kluczy tez nie ma pozostają jak najbardziej straty w dielektrykach.

  Kupiłem sobie sondę różnicową żeby się nie zabić w czasie testów. Podłączyłem do 220V i deko zniekształca sinus. Ktoś ma coś takiego i może coś praktycznie o tej sondzie powiedzieć.
  Jaki kondensator na 3000V i wysokie częstotliwości.
 • Poziom 18  
  A może sam zrób sobie kondensatory? Kiedyś kondki wn robiłem z biurowej taśmy klejącej, aluminiowej blachy <0.1mm i wkładałem do pojemnika z olejem.
 • Poziom 15  
  kowal011 napisał:
  A może sam zrób sobie kondensatory? Kiedyś kondki wn robiłem z biurowej taśmy klejącej, aluminiowej blachy <0.1mm i wkładałem do pojemnika z olejem.


  To jak najbardziej wykonalne ale naprawdę wolał bym tego uniknąć za wszelką cenę z wielu powodów.
 • Poziom 24  
  A co to jest? uchyl rąbka tajemnicy :)
 • Poziom 15  
  Janusz_kk napisał:
  A co to jest? uchyl rąbka tajemnicy

  Niestety nie mogę.
 • Poziom 15  
  feryster napisał:
  Jeśli dopuszczasz łączenie szeregowe 2 sztuk, to spójrz na te: https://pl.mouser.com/_/?Keyword=C4AQ+1500V&FS=True

  Wygląda na to że by się sprawdziły. Cena w stosunku do napięcia i pojemności wydaje się wyjątkowa niska szczególnie że to z mausera.
  Niestety nie zauważyłem tego (Max dV/dt:22 V/us) co jest co najmniej kilkadziesiąt razy za mało w moim przypadku.