Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wzmacniacz audio na TDA8947J

MrKris7100 28 Aug 2019 14:56 1122 22
 • #1
  MrKris7100
  Level 9  
  Witam wymontowałem że starego zestawu głośników 5.1 wzmacniacz Tda8947j. Wycięłem fragment płytki że wzmacniaczem z płyty głównej zestawu i dokonałem kilku zmian żeby całość mogła działać. Dodatkowo przestawiłem tryb pracy wzmacniacza z 2.1 na 2 kanały w trybie mostka. Wszystko co zostało zgadza się z notą aplikacyjną układu. Zasiliłem wszystko z napięcia 12.6V. Głośniki 4 Ohm również od tego zestawu. Wszystko działa i gra, problemem jest to że dźwięk z głośników wydaje się stłumiony, wyraźnie słychać że górują wysokie tony. Problem jest mniejszy w momencie gdy odłączę 1 kanał od sygnału, jednocześnie wydaje mi się iż 1 kanał gra głośniej niż 2. W czym może tkwić problem? Czy to kwestia głośników? Układu? Prosiłbym o pomoc.
 • Helpful post
  #2
  aksakal
  Tube devices specialist
  Dlaczego nie zmienisz miejscami głośniki kanałów? Która wydajnosc prądu zasilacza?
 • #3
  MrKris7100
  Level 9  
  4 Ampery. Głośniki są identyczne. Wzmacniacz może pracować w trybie 4 kanałowym lub 2 + 1 bridge lub 2 kanały bridge. Swój ustawiłem na 2 x bridge.
 • Helpful post
  #4
  jakubek56
  Level 31  
  Sprawdź elementy w układzie, oraz czy wzmacniacz bardzo się grzeje.
 • #5
  MrKris7100
  Level 9  
  Jedyne elementy w układzie to kondensatory i są sprawne, wzmacniacz grzeje się mocniej tylko przy większej głośności
 • #6
  MrKris7100
  Level 9  
  Żadnych sugestii? Na 1 kanale gra pięknie ale jak tylko podłącze drugi jakość na obu spada.
 • Helpful post
  #7
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Końcówki przerobiłeś na 2.0 a co z filtrami w przedwzmacniaczu? W oryginale na głośniki L i P sygnał był puszczany przez układ filtra/sumatora gdzie na wyjściu z tegoż przedwzmacniacza na kanałach L i P sygnał był pozbawiony basu (bo ten - bez wyższych częstotliwości podawany był na końcówkę suba).
  O tym jak podajesz sygnał - nie piszesz... Piszesz, że "wyciąłeś fragment płytki" nie określając (lub nie pokazując zdjęcia) jak ten "fragment|" wygląda.
 • #8
  MrKris7100
  Level 9  
  Fragment został ograniczony do samej końcówki, kondensatorów filtrujących zasilanie oraz kondensatorów filtrujących sygnał wejściowy. (Nie miałem wyboru, musiałem wyciąć płytkę ze względu na to że nie miałbym jak inaczej zamontować końcówkę, a na pająku nie wyszło bo już próbowałem) Sugerowałem się schematem aplikacji 2.1 gdzie wejścia IN1 i IN2 są złączone a sygnał do nich jest wpięty przez kondensator i to był kanał basowy. Tak samo postąpiłem z pozostałymi dwoma kanałami, tzn. zamiast podłączać osobne sygnały pod IN3, IN4 przez kondensatory, złączyłem IN3 i IN4 i tak jak poprzednio sygnał wejściowy podałem przez kondensator. I tak samo jak w przypadku wyjscia na schemacie 2.1 gdzie OUT1 i OUT2 to + i - wyjścia dla głośnika tak przy OUT3 i OUT4 zrobiłem tak samo.

  @Edit

  Może żeby było prościej zapodam 2 obrazki. Pierwszy to oryginalna nota aplikacyjna w konfiguracji 2.1. A drugi to moja aplikacja:

  Wzmacniacz audio na TDA8947J Wzmacniacz audio na TDA8947J
 • Helpful post
  #9
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Wejścia na końcówki winny być podłączone poprzez szeregowy rezystor, kondensator i dopiero na US.
  Sygnałów nie powinno raczej się zwierać w ten sposób jak na Twoim rysunku - od tego są sumatory. Dopiero połączenie sumatora z wyżej opisaną aplikacją powinno dać właściwy efekt.
  W tej chwili zwierasz sygnały "na żywca" i część z nich (jak to w stereo...) nawzajem się od siebie odejmuje.
  To tak w uproszczeniu...;)
 • #10
  MrKris7100
  Level 9  
  Dlaczego w takim razie gdy odłączę 1 z kanałów sygnału wejściowego od IN1 i IN2 lub IN3 i IN 4 to na głośnikach dźwięk jest poprawny. A przy podłączonych 2 kanałach sygnału nie?
 • #11
  MrKris7100
  Level 9  
  Nadal nie rozwiązałem swojego problemu.
 • Helpful post
  #12
  jurand87sca
  Level 27  
  Witam. W nocie katalogowej jest napisane że nogą "mode 1" i "mode 2" można przełączać mute i liczbę wejść za pomocą mikro kontrolera. Też płytka w nocie katalogowej na stronie 17 wygląda na trochę bardziej rozbudowaną niż schemat blokowy w nocie że wystarczy kilka zewnętrznych pojemności by to zagrało..

  Link noty :
  https://www.nxp.com/docs/en/data-sheet/TDA8947J.pdf

  Jest też dopisek że ten układ jest kompatybilny z TDA8944AJ TDA8946AJ może w ich notach coś doszukać..
 • #13
  MrKris7100
  Level 9  
  Widziałem tę notę kolego. Schemat aplikacyjny jest identyczny. Nogą mode 1 przełącza się kanał 1 i 2 między standby a włączonym, podobnie mode 2 przełącza kanał 3 i 4. W mojej konfiguracji wszystkie 4 kanały są włączone i pracują w trybie bridge tak że kanał 1 + 2 odpowiada za kanał lewy a kanał 3 + 4 odpowiada za kanał prawy. Dopóki sygnał jest podawany tylko na kanał lewy wszystko gra ok. W momencie podania dodatkowo sygnału na kanał prawy występują opisane przeze mnie wcześniej problemy. Czy nie powinienem odizolować masy sygnału wejściowego od masy całego układu? Chodzi mi tutaj o pin nr. 7 "SGND"

  Póki co korzystam tylko z 2 kanałów w trybie bridge i do niego są podłączone kanały prawy i lewy sygnału a na wyjście tych kanałów podłączone są 2 głośniki w szeregu i gra ok, z tym że wolałbym wykorzystać wszystkie kanały
 • #14
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Możesz wkleić próbkę dźwięku z tymi "zubożałymi" niskimi?
 • #15
  MrKris7100
  Level 9  
  Dopiero jutro mógłbym nagrać. Ogólnie największym problemem nie jest fakt uboższych niskich tonów a problem wzbogaconych wysokich. Przy zwiększeniu głośności na urządzeniu źródłowym głośniki walą po uszach wysokimi tonami do tego stopnia że nie da się tego słuchać. Przy 1 kanale jest ok. Jak znajdę chwilkę to postaram się wrzucić jutro próbkę. Zgodnie z notą katalogową.

  Quote:
  The TDA8947J contains four identical audio power amplifiers. The TDA8947J can be used
  as: four Single-Ended (SE) channels with a fixed gain of 26 dB, two times Bridge-Tied
  Load (BTL) channels with a fixed gain of 32 dB or two times SE channels (26 dB gain)
  plus one BTL channel
  (32 dB gain) operating as a 2.1 system


  Czyli tak jak wstawiłem 2 obrazki w wcześniejszym poście. Oryginalna nota aplikacyjna to 2 kanały w trybie SE + 1 kanał w trybie BTL. Z opisu zaś wynika że może pracować w trybie 2 kanałów BTL czyli tak jak wygląda moja nota (wnioskując po tym jak jest podłączony kanał BTL w aplikacji 2.1 tak wykonałem podłączenie drugiego kanału)


  Trochę poszukałem i znalazłem podobną przeróbkę, z tym że tutaj kolega przerobił zestaw 2.1 na 2 kanały gdzie wcześniej 1 pracował w trybie bridge dla subwoofera a 2 pozostałe dla satelit. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3611303.html#18147447

  Quote:
  W przypadku uzyskania efektu znoszenia niskich tonów zamieniamy ze sobą miejscami przewody jednego głośnika np. podłączone do CON1-1 tak aby obydwa głośniki grały w zgodnej fazie.


  Jeżeli dobrze zrozumiałem ten właśnie problem występuje u mnie i wystarczy zamienić polaryzację głośnika na obojętnie którym kanale?
 • Helpful post
  #16
  398216 Usunięty
  Level 43  
  MrKris7100 wrote:
  Przy zwiększeniu głośności na urządzeniu źródłowym głośniki walą po uszach wysokimi tonami do tego stopnia że nie da się tego słuchać
  A nie są to przypadkiem zniekształcenia wynikające ze ścinania szczytów sygnału?
  Dlatego też pisałem o próbce dźwięku - wyczulone ucho z łatwością może to rozpoznać.
  Potwierdza to ten fragment Twojej wypowiedzi:
  MrKris7100 wrote:
  Przy 1 kanale jest ok.

  Dla jednego wytarowanego kanału wzmacniacz pobiera o połowę mniejszy prąd, a więc i spadki napięcia będą mniejsze.
  MrKris7100 wrote:
  Jeżeli dobrze zrozumiałem ten właśnie problem występuje u mnie i wystarczy zamienić polaryzację głośnika na obojętnie którym kanale?
  Może występować, jednak najpierw sprawdź to co napisałem wyżej.
 • Helpful post
  #17
  kris8888
  Level 36  
  MrKris7100 wrote:
  Dopóki sygnał jest podawany tylko na kanał lewy wszystko gra ok. W momencie podania dodatkowo sygnału na kanał prawy występują opisane przeze mnie wcześniej problemy.

  Nie rozumiem tego. Czy KAŻDY z kanałów z osobna w trybie BTL gra prawidłowo, czy tylko lewy? Czy prawy również gra prawidłowo gdy lewy jest odłączony?

  Wygląda na to, że nie wyciąłeś wszystkiego, musiał pozostać jeszcze jakiś filtr niskich częstotliwości (być może na wyjściu), który powoduje, ze w zakresie niskich dwa kanały BTL działają teraz w przeciwfazie.
  Pokaż najlepiej oryginał kompletnego schematu z którego to wykorzystałeś i to co tam konkretnie dodałeś/przerobiłeś. Nie chodzi o schematy aplikacyjne układu scalonego. Albo wrzuć zdjęcie Twojego układu po przeróbce.
 • #18
  MrKris7100
  Level 9  
  kris8888 wrote:
  Nie rozumiem tego. Czy KAŻDY z kanałów z osobna w trybie BTL gra prawidłowo, czy tylko lewy? Czy prawy również gra prawidłowo gdy lewy jest odłączony?


  Każdy z kanałów z osobna w trybie BTL gra prawidłowo. Gdy podłączę sygnały obu zaczynają się problemy. Sprawdzę po powrocie do domu sugestię kolegi usuniętego i czy oby na pewno głośniki są w odpowiedniej fazie.
 • Helpful post
  #19
  kris8888
  Level 36  
  MrKris7100 wrote:

  Każdy z kanałów z osobna w trybie BTL gra prawidłowo.

  Jeśli tak to jak najbardziej głośniki możesz mieć teraz przez pomyłkę podłączone w przeciwfazie. Najlepiej sprawdzić to podłączając sygnał MONO do obydwu wejść jednocześnie i stojąc naprzeciwko głośników/kolumn powinieneś usłyszeć dźwięk dochodzący jakby ze środka znajdującego się geometrycznie pomiędzy kolumnami (przy prawidłowym podłączeniu w fazie). Przy podłączeniu w przeciwfazie będziesz miał efekt jakby dźwięk uciekał na boki, a pomiędzy kolumnami była "pustka". Dodatkowo będzie wyraźne osłabienie basów. Niektórzy audiofile jeszcze określają ten efekt podłączenia w przeciwfazie jako specyficzny "ból" w uszach.
  Podłącz głośniki kilka razy na przemian w fazie i przeciwfazie a na pewno rozpoznasz różnicę.
 • #20
  MrKris7100
  Level 9  
  A no ból jest bo wysokie tony tak piszczą że się nie da tego wytrzymać jak tylko wrócę do domu to odwrócę polaryzację 1 z głośników.
 • #21
  MrKris7100
  Level 9  
  Okazało się iż 2 przewody wlutowałem odwrotnie (wyjście kanału) a że sugerowałem się kolorami które miał sugerować + i - to 1 głośnik był podłączony odwrotnie, a więc nie grały w zgodnej fazie. Problem uważam za rozwiązany i dziękuje wszystkim który pomogli :) Aczkolwiek pojawia się ostatnie pytanie jak wezmę trochę głośniej sygnał gdy nic nie gra pojawia się ciągłe buczenie na głośnikach w czym może tkwić problem? Zakłócenia zasilania? Dodam iż jest to głośnik przenośny więc zasilany akumulatorami.
 • #22
  398216 Usunięty
  Level 43  
  MrKris7100 wrote:
  pojawia się ciągłe buczenie na głośnikach
  Przydźwięk sieciowy zwany również brumem pojawia się w wypadku gdy :
  a/ przewód sygnałowy jest nieekranowany.
  b/ połączenie masy tworzy t.zw. "pętlę masy".
  c/ mamy do czynienia z dużą czułością wejścia i bliskością zasilacza (transformator np.. kub przetwornica).
  W Twoim wypadku należy wziąć pod uwagę pętlę masy lub brak (niedostateczne) ekranowanie przewodów sygnałowych.
 • #23
  MrKris7100
  Level 9  
  Zmiana fazy jednego z głośników i zmiana przewodu sygnałowego na ekranowany rozwiązała problem. Dziękuje wszystkim za pomoc.