Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Moduł domykania szyb, jaki opornik

28 Sie 2019 19:50 204 3
 • Poziom 9  
  Witam. Zamierzam zamontować moduł domykania szyb do szyberdachu.
  Moduł ten jest to, Proxima SSM2 sterownik cyfrowy. Problem polega na tym, że aby wywołać fumkcie programowania, potrzeba jest przytrzymać przycisk zamykania obydwu szyb (co akurat można rozwiązać montujac przycisk) ale przed rozpoczęciem programowania wywołuje się funkcja adaptacji szyb. Czyli zamyka i otwiera najpierw lewa a potem prawa szybę. Z tego co jest napisane w instrukcji, odcina prąd jak pobór prądu przekroczy 8A lub 10A(kwestia ustawień) i dopóki nie poczuje oporu na drugiej szybie nie da się przejść do programowania sterownika. No i pytanie moje brzmi tak, czy da radę wrzucić jakiś opornik na drugi kanał żeby sterownik myślał że otworzył i zamknął szybę? Niestety nie mam żadnego schematu sterownika. Jedynie jak go podłączyć. Dzwoniłem do serwisu ale nie byli wstanie mi odpowiedzieć jak to podłączyć. Ewentualnie pomyślałem żeby moze podłączyć obydwa kanały do jednego przełącznika i silnika 🤔. Dorzucam instrukcje :)
 • Poziom 39  
  spinomik napisał:
  Ewentualnie pomyślałem żeby moze podłączyć obydwa kanały do jednego przełąc
  znika i silnika 🤔. Dorzucam instrukcje

  Bardzo zły pomysł , jak również zastosowanie tego modelu sterownika do szyberdachu. Czy wiesz jak działa takie sterowanie silnikiem naprzemienne ( obroty prawe lub lewe)?
  W wielkim skrócie:
  Są dwa styki przełączające których styki środkowe (zwieracze, kotwice) podłączone są do zacisków silnika. W pozycji spoczynkowej obywa bieguny są podłączone do masy. Załączenie jednego ze styków powoduje podanie na wybrany biegun zasilania silnika plus. W zależności od załączenia styku mamy prawe lub lewe obroty.
  Zwarcie takich kanałów równolegle skutkowałoby zwarciem na stykach pomiędzy plusem a masą w przypadku zadziałania jednego z nich.
  Jedyne co mi przychodzi to zastosowanie sztucznego obciążenia na tym jednym wolnym kanale, ale zgrubnie licząc powinien to być jakiś rezystor o mocy 100W i rezystancji 1,5 oma. Chociaż przez ten czas pracy nie powinno wydzielić się zbyt dużo ciepła należałoby go zamontować w odpowiednim miejscu( na przykład przy/na chłodnicy pod maską) i na wszelki wypadek zabezpieczyć bezpiecznikiem termicznym ( o dobranej z zapasem temperaturze zadziałania)podłączonym w szereg. Nie ma co żałować na bezpieczeństwie.
 • Poziom 9  
  Nie zamierzam żałować, tym bardziej jak miało by to mieć jakieś negatywne skutki ;) nie znam się na tym do końca tylko podaję pomysły które mi wpadły do głowy :) z racji iz sprawdza najpierw jedna a potem druga szybę nie powinno dojść do zwarcia, ale zaufam Ci i zrezygnuje z tego pomysłu, a co do opornika to myślę żeby właśnie coś takiego zastosować, tym bardziej że to będzie raz na jakis czas używane podczas programowania sterownika, na codzień nie jest to niezbedne i można np na przełączniku zrobić odcięcie go, domykanie szyb i cały sterownik działa jak jest podłączona tylko jedna szyba, ewentualnie znasz może jakiś inny sternik który będzie podobnie działał jak ten z tym że na jedną szybę?
 • Poziom 9  
  Zrezygnowałem z tego modułu więc zamykam