Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Warszawa - awaria oczyszczalni ścieków

procsa 10 Wrz 2019 11:25 18594 737
    vodiczka
    Poziom 43  
    Mierzejewski46 napisał:
    Zepsuje się i do wyrzucenia. Może właśnie takie były założenia projektu
    Oczywiście żartujesz. :) Takie założenie miałoby sens przy dwóch tunelach, po jednej rurze w każdym tunelu ale i wtedy rura powinna być obliczona na minimum 25 lat eksploatacji.
    Mierzejewski46
    Poziom 11  
    No tak, żart taki to był.
    Wiecie ja jednak jestem dobrej myśli.
    To rozwiązanie będzie działać.
    Naprawią, tylko teraz z zachowaniem reżimu technologicznego. Jedno czy dwa pęknięcia to nie tragedia.
    Zablokować się te rury to nie mogły piaskiem czy śmieciami.
    Był budynek krat wszystkie studzienki mają odstojniki. Zanim wpłynęło do rurociągu to się trochę oczyściło z ciężkich frakcji.
    michał_bak
    Poziom 16  
    vodiczka napisał:
    michał_bak napisał:
    Do tego jak wyobrażasz sobie podwieszenie czegokolwiek o masie kilku tys. ton do mostu, który konstrukcyjnie nie był do tego przewidziany
    A co za problem (poza kosztami) wybudować konstrukcję na wzór mostu Syreny: Został zbudowany w 3 miesiące (od kwietnia do czerwca) w 1985 roku przez wojsko (jednostki kolejowa i drogowa) jako przeprawa zastępcza na czas remontu mostu Poniatowskiego.
    Remont "Poniatoszczaka" zakończono a most był używany aż do otwarcia mostu Świętokrzyskiego w 2000r.

To się kolega pomylił, to nie ja napisałem to co kolega zacytował.
    Niemniej zgadzam się z autorem cytatu, że podwieszenie takiego obciążenia, nie uwzględnionego w obliczeniach mostu, to błaganie o jeszcze jedną "awarię" pionierskiego rozwiązania.
    Co do tego, że podłączenie prawie całej Warszawy do oczyszczalni po prawej strony Wisły, poprzez pionierskie rozwiązanie, to pomysł wyjątkowo oryginalny, to oczywista konieczność. Konieczność wynikająca z tego, że tereny przy hucie, od dziesiątek lat przeznaczone na oczyszczalnię, zostały jako atrakcyjne dewelopersko, przeznaczone na sprzedaż deweloperom.
    Czytając materiały propagandowe z czasu przed budową, przeczytałem, że producent rur musiał zastosować specjalne rozwiązania bo wcześniej nie produkował rur o takiej średnicy.
    Dużo w tym wszystkim romantyzmu i mierzenia sił na zamiary zamiast prozaicznego mierzenia zamiaru według sił.
    vodiczka
    Poziom 43  
    michał_bak napisał:
    To się kolega pomylił, to nie ja napisałem to co kolega zacytował.
    Nie pomyliłem się, cytowałem kolegę robokop.
    To program elektrody coraz częściej (nie tylko nam) robi takie psikusy. Poprawiłem.
    mieszaczwcz
    Poziom 28  
    To Trzaskowianki już w kranach nie będzie? Uś...pożywna była :D
    Mierzejewski46
    Poziom 11  
    Jak nie położą żeliwnych, albo betonowych
    to ten rurociąg znowu padnie.
    Swoją drogą ciekawe dlaczego zdecydowano się na takie rozwiązanie.
    Presja czasu, koszty, choroba psychiczna kierownictwa, czy łapownictwo.
    No bo na pewno nie zdrowy rozsądek.
    Pchać się w jakieś wynalazki jak się ma gotowe sprawdzone systemy.
    Winylov
    Poziom 19  
    Mierzejewski46 napisał:
    Swoją drogą ciekawe dlaczego zdecydowano się na takie rozwiązanie.

Nie pożera kosmicznych ilości kW. Samo płynie. Jedynie otwórz/zamknij zasuwy spustowe.
    Winylov
    Poziom 19  
    Takie to 60% odpompowujemy.

Dla mnie leje się, tak jak się lało.

Odebrałem przekaz z TVP, i uwierzyłem.
    Mierzejewski46
    Poziom 11  
    Troche odpompują. Nie chcą kozaczyć żeby coś nie rąbneło. Jak to mawia pewien rosjanin "wolniej jedziesz, dalej dojedziesz". Będą zwiększać coraz bardziej moc pomp. Albo paliwo oszczędzają. Chociaż nie, tankują FLOTĄ.
    Winylov
    Poziom 19  
    11 takich rureczek? 3m3/s niemożliwe, ktoś tu robi nas w balona. Jeszcze 3 razy tyle pomp i tak nie pociągną wszystkiego.

Dodano po 6 [minuty]:

Mierzejewski46 napisał:
    Chociaż nie, tankują FLOTĄ.

To nie moje ścieki, a za to płacę, i ma mi nie lecieć nic do Wisły.
    Bieda z nędzą
    Poziom 32  
    Muszę powiedzieć, że chłopaki z pontonówki odwalili porządną robotę. Wojsko ma się ćwiczyć!
    Mierzejewski46
    Poziom 11  
    No panowie powiem tylko tyle.
    "Ale się odjebało" Tyle tych pomp będzie dawać czadu przez 2-3 miesiące?
    No gdybym nie zobaczył tego zdjęcia to bym nie uwierzył.
    Te pompy po takim czasie będą na szrot.
    W czwartek jadę na warszawkę o 4-tej rano to posłucham jaki hałas.
    andrzej20001
    Poziom 43  
    Jeśli to zdjęcie to nie fake to leci jak było, pompki nastawiane i ???
    michał_bak
    Poziom 16  
    Przestańcie szukać dziury w całym. To czy awaryjne rozwiązanie działa, łatwo sprawdzić w oczyszczalni. Gdyby nie działało, to "niezależni" dziennikarze już by sobie używali.
    Porównywanie pomp z hipermarketu do wysokowydajnych profesjonalnych pomp jest żartem.
    W niecałe dwa tygodnie, z marszu, bez możliwości wyboru najdogodniejszej lokalizacji, itp. to jest wyczyn godny pochwał. To daje nadzieje, że nie wszystko w Polsce jest takie sobie.
    Żeby nie było wątpliwości, to nie politycy to zaprojektowali i wybudowali.
    DjMapet
    Poziom 43  
    Pewnie nie wszystkie pompy pracują. Przynajmniej jedna/dwie są w odwodzie w razie awarii, lub serwisu jakiejś pompy.

Pozdrawiam.
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Winylov napisał:

Tak jest, na dodatek jak Wisła sie podniesie o metr to dopiero będzie. A jak się podniesie o 2m to pompki będą wykręcać z turbin elektrowni we Włocławku...
    Millaka
    Poziom 15  
    DjMapet napisał:
    Pewnie nie wszystkie pompy pracują. Przynajmniej jedna/dwie są w odwodzie w razie awarii, lub serwisu jakiejś pompy.

Pozdrawiam.

Ech, pewnie dlatego że oni nie czytają Elektrody, gdyby czytali to mogliby zastosować ten patent i wystarczyłyby dwie pompy.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3613408.html
    ArturAVS
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    Do tego jeszcze taran wodny autora tamtego tematu... I byłoby jeszcze weselej :-)
    michał_bak
    Poziom 16  
    jdubowski napisał:
    Winylov napisał:

Tak jest, na dodatek jak Wisła sie podniesie o metr to dopiero będzie. A jak się podniesie o 2m to pompki będą wykręcać z turbin elektrowni we Włocławku...

Jak woda podniesie się o metr, to wciąż będzie niżej niż wygrodzona awaryjna czerpnia.
    Gdy woda podniesie się o dwa metry, to zdążą podnieść wygrodzenie do poziomu na którym stoją pompy.
    Problem będzie gdy woda podniesie się o trzy metry, a to będzie już po wyborach, i czas pracy awaryjnego rozwiązania dobiegnie końca, a kolejne awaryjne rozwiązanie, tym razem samorządowe będzie musiało sobie z tym poradzić.
    ArturAVS
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    michał_bak napisał:
    Gdy woda podniesie się o dwa metry, to zdążą podnieść wygrodzenie do poziomu na którym stoją pompy.

Jak będą wbijać te larseny w takim tempie jak te co są to nie zdążą. Po solidnych ulewach od góry rzeki, stan wody w kilka godzin się podniesie.

Dla niewiedzących co to larseny : https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Acianka_Larsena
    Mierzejewski46
    Poziom 11  
    Władze stolicy pracują nad projektem ułożenia awaryjnego rurociągu na moście Północnym. Jego powstanie jest konieczne. Usuwanie awarii głównego kolektora może bowiem zająć wiele miesięcy, a tymczasowa konstrukcja na moście pontonowym może pracować przez około dwa miesiące.trzeba zadbać nie tylko o pompy i rurociąg. – Sprawy związane z drogami dojazdowymi, serwisowymi, barierkami, wyznaczeniem stref bezpieczeństwa. Rozwija się coś, co możemy nazwać turystyką rurociągową – stwierdził
    robokop
    Moderator Samochody
    ArturAVS napisał:
    Jak będą wbijać te larseny w takim tempie jak te co są to nie zdążą.
    Przy wbijaniu natrafili na duże kamienie. A zbyt dużej ściany też nie wybudują - bo jej maksymalną wysokość warunkuje wysokość wylotu kanału.
    pawelr98
    Poziom 37  
    No chyba jednak nie jest tak "kolorowo".

Cytat:
    Nieczystości Wisłą dotarły do Bałtyku. Według Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, w próbce z kąpieliska na Stogach w Gdańsku wykryto przekroczenie norm ilości bakterii Escherichia coli.

https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2366...szczaja-Baltyk-Szwecja-powaznie-zaniepokojona

Cytat:
    "W tej chwili największe zagrożenie istnieje dla wód Wisły, ale im dłużej nieoczyszczone ścieki przedostają się do rzeki, tym bardziej negatywnie wpływają one na stan Morza Bałtyckiego. Najgorsze jest uwalnianie się fosforu, który odpowiada za zakwit glonów" - stwierdził Lars Sonesten, który jest także przewodniczącym komisji na rzecz ochrony Bałtyku Helcom.

Według wyliczeń naukowca za sprawą niesprawnej oczyszczalni ścieków w Warszawie do Bałtyku przedostaje się dziennie 2,3 tony fosforu. Taka ilość tego pierwiastka wpływa każdego dnia do morza ze Szwecji, która ma dłuższą linię brzegową niż Polska, głównie za sprawą rolnictwa, która odpowiada rocznie za emisję od 700 do 800 ton fosforu rocznie. "Jednak aż jedna trzecia fosforu w Morzu Bałtyckim trafia z terenu Polski" - stwierdził Sonesten.

https://www.gospodarkamorska.pl/Rybolowstwo/e...a-tyle-fosforu-co-z-terenu-calej-szwecji.html
    phanick
    Poziom 28  
    Macie mini-galerie ku pamięci (zdjęcia z dziś)
    Miejsce zrzutu - dziś plac budowy wyglądał zupełnie opustoszale:
    Warszawa - awaria oczyszczalni ścieków Warszawa - awaria oczyszczalni ścieków Warszawa - awaria oczyszczalni ścieków Warszawa - awaria oczyszczalni ścieków Warszawa - awaria oczyszczalni ścieków

Tam za tymi krzakami rurociąg idzie nad wałem a potem spada pod mostem i idzie ku rzece:
    Warszawa - awaria oczyszczalni ścieków Warszawa - awaria oczyszczalni ścieków Warszawa - awaria oczyszczalni ścieków

Potem przy samym brzegu znów spory spadek:
    Warszawa - awaria oczyszczalni ścieków Warszawa - awaria oczyszczalni ścieków Warszawa - awaria oczyszczalni ścieków

No i na samym końcu (a raczej początku) - zbudowana czerpnia:
    Warszawa - awaria oczyszczalni ścieków Warszawa - awaria oczyszczalni ścieków

Wszystko fajnie i cacy ale zarówno wczoraj jak i dziś miałem wrażenie że pracuje chyba tylko jedna pompa, jak widać ścieki leją sie do Wisły tak samo jak przed budową :D

Dalej - w stronę Wisłostrady - chyba najbardziej stromy (i przez to najkrótszy) podjazd pod skarpę Wiślaną:

Tą mini-uliczką z kostki zjeżdżały dziesiątki pojazdów budowy (dźwigi, wywrotki z piaskiem, kamieniami). Dobrze że wjeżdżały, bo nie wyobrażam sobie czy by taka wywrotka pełna piachu miała siłę tam podjechać.
    Tam chyba jakaś nowa kolekcja pomp stoi w oczekiwaniu na zamontowanie)

--

A tu jeszcze w swojej kolekcji znalazłem zdjęcie jak to wyglądało chwile przez zaściankowaniem czerpni:

Oraz samo wbijanie larsenów:

Link

--

Swoją drogą - w poniedziałek jeszcze chyba nie wszystkie pompy pracowały a "marketingowcy" już na rurociągu spreyem malowali wielkie napisy firmy która to układała (uponor)

--

Przeniesienie rurociągu na most Północny będzie oznaczać, że te 3m^3/sekundę pompy będą musiały podnosić prawie na 2 razy większą wysokość niż obecnie, czyli potrzeba 2 razy więcej pomp no i koszt paliwa też 2 razy wzrośnie.

Fotorelację nagradzam "Pomógł". Artur AVS.