Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Warszawa - awaria oczyszczalni ścieków

procsa 28 Sie 2019 22:10 18594 737
    procsa
    Poziom 25  
    Jakie mogą być konsekwencje tej awarii, a konkretnie zrzutu ścieków do Wisły ? Gdzieś wyczytałem, że przez dobę dostaje się 260tys m3 nieobrobionych zanieczyszczeń do Wisły, jakie tego mogą być konsekwencje ? Przecież w dalszym ujściu rzeki ta woda jest pobierana do użytku przez ludzi i zwierzęta, ale może ktoś coś jakieś konkrety ?
    Erbit
    Poziom 34  
    procsa napisał:
    Jakie mogą być konsekwencje tej awarii...

Kijem Wisły nie zawrócisz a tym bardziej nie skierujesz jej do Poznania ;) więc nie musisz się martwić.

procsa napisał:
    ... może ktoś coś jakieś konkrety ?

Jakich tu na forum spodziewasz się konkretów? Tu będą same "widzimisię". Po konkrety musisz uderzyć do odpowiednich służb.

Tu nieco wspomniano o Płocku -> https://www.rmf24.pl/fakty/news-awaria-oczysz...awie-scieki-wpadaja-wprost-do-wis,nId,3172802
    procsa
    Poziom 25  
    No wiem, że do Poznania nie dotrze, ale tutaj też mamy oczyszczalnie i na wypadek awarii wszystko leci do naszej rzeki...:/ Właśnie mało się pisze o tej awarii w Warszawie, a to jakby nie patrzeć katastrofa w środowisku.
    Paweł#G
    Poziom 14  
    A mnie ciekawi, czy próbowano temat konsultowac z jakimiś specjalistami? Czy sprawdził ktoś czy są np. techniczne możliwości wykorzystania potencjalu straży pożarnej, czy wojska inżynieryjnego do budowy prowizorycznego rurociagu i pompowania ścieków do oczyszczalni? Może jakis most pontonowy i rękaw czy rynna z gumowanego materiału, czy nawet poktytego folią? Straż pożarna dysponuje chyba kilkoma kontenerowymi pompami do brudnej wody wykorzystywanych przy powodzi? Ciekawe ile potrwa jeszcze zrzut ścieków?
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    also napisał:
    Takie są skutki jak się głosuje na prezydenta miasta nieudacznika.
    A kto wobec Ciebie jest ,,udacznikiem"? Była Pani Gronkiewicz -Walz i działało wszystko. Mam pewna opinię na temat tej awarii, ale.....Moderatorzy, wicie, rozumicie Towarzysze...... :cry:

Dobrze że masz teorię. Zachowaj ją dla siebie. ArturAVS.
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Mnie zastanowiło jedno - pękają dwa ogromne kolektory na dwa miesiące przed wyborami w mieście rządzonym przez Opozycjonistę wobec Partii Rządzącej.......Czyżby jakiś Gremlin z paroma kostkami C4 ? :cry: Cui Prodest et Cetera?

Ostrzegam po raz ostatni. Chcesz rozmawiać o polityce, to na PW lub osobiście. ArturAVS.
    procsa
    Poziom 25  
    Paweł#G napisał:
    A mnie ciekawi, czy próbowano temat konsultowac z jakimiś specjalistami? Czy sprawdził ktoś czy są np. techniczne możliwości wykorzystania potencjalu straży pożarnej, czy wojska inżynieryjnego do budowy prowizorycznego rurociagu i pompowania ścieków do oczyszczalni? Może jakis most pontonowy i rękaw czy rynna z gumowanego materiału, czy nawet poktytego folią? Straż pożarna dysponuje chyba kilkoma kontenerowymi pompami do brudnej wody wykorzystywanych przy powodzi? Ciekawe ile potrwa jeszcze zrzut ścieków?

Najgorsze jest to, że ścieki sobie lecą cały czas i lecą do tej biednej Wisły, a naradzają się ludzie którzy pewnie o tym nie mają pojęcia, gdzie Ochrona Środowiska, gdzie straż pożarna, chemikowcy ? To jest katastrofa a Oni przy stole sobie pogawędki urządzają...

also napisał:

Tak wygląda strefa relaksu wybudowana za milion złotych w Warszawie - stolicy ponoć ludzi inteligentych. To nie żart
    Warszawa - awaria oczyszczalni ścieków

Ja się dziwię dlaczego w takich przypadkach nie działa z urzędu jakaś prokuratura, CBŚ, CBA ? Mało już było przypadków budowania w miastach np. fontanny za milion złotych, czy nawet tutaj parę palet i drzewek za milion... przecież nawet głupi widzi, że to fikcja i jeden wielki wałek...

Krzysztof Kamienski napisał:
    Mnie zastanowiło jedno - pękają dwa ogromne kolektory na dwa miesiące przed wyborami w mieście rządzonym przez Opozycjonistę wobec Partii Rządzącej.......Czyżby jakiś Gremlin z paroma kostkami C4 ? :cry: Cui Prodest et Cetera?

Buahah oczywiście, Warszawą rządzi ktoś od PO, ale wina za ścieki na PiS ? buahah dobre...

A nie pamiętasz już jak PO budowało autostrady które jeszcze przed oddaniem do użytku musiał być remontowane ?A stadion narodowy ? To tutaj masz podobnie, nowy rurociąg i pękł w momencie jego wykorzystania.... z tą różnicą, że to już nie jest zabawne bo to nie kawałek drogi czy stadionu a strategiczna infrastruktura, która w momencie awarii jak teraz się dzieje doprowadza do katastrofy ! No ale co tam nic się nie stało....

Co do samego tematu, może trzeba by pilnie uruchomić ciężki sprzęt i postawić jakieś tymczasowe filtro-tamy poniżej zrzutu ścieków ? No nie wiem, może są tutaj specjaliści, którzy mają jakieś pomysły ?
    Erbit
    Poziom 34  
    Widzę, że sami specjaliści się wypowiadają... polityczni.

Konkrety jak jasna ...
    Madrik
    Moderator Robotyka
    procsa napisał:
    Jakie mogą być konsekwencje tej awarii, a konkretnie zrzutu ścieków do Wisły ? Gdzieś wyczytałem, że przez dobę dostaje się 260tys m3 nieobrobionych zanieczyszczeń do Wisły, jakie tego mogą być konsekwencje ? Przecież w dalszym ujściu rzeki ta woda jest pobierana do użytku przez ludzi i zwierzęta, ale może ktoś coś jakieś konkrety ?

Nie znacie Wisły towarzyszu... Jej stan obecny jest daleki od ideału, ale choć trudno w to uwierzyć, te "trochę" gó....., to jest nic wobec możliwości tejże rzeki, jakie jeszcze nie tak dawno reprezentowała. Gdy "balaski" można było łowić kijkiem bezpośrednio z brzegu, woda zastępowała kawę, nie tylko w kwestii wyglądu ale i możliwości ocucających, a wędkarze co dzień nosili złowione ryby do ZOO, w celu próby ustalenia gatunku, co przy licznych mutacjach nie zawsze się udawało.

Już w XIX wieku odradzano kąpiele w Wiśle z powodu zanieczyszczeń, a mówimy o czasach, gdzie lekarze nie chcieli myć rąk po skończeniu sekcji zwłok, a o bakteriach E. Coli nikt jeszcze nie słyszał.

Wody z rzeki też nikt nie pobiera bezpośrednio. Jest pobierana z warstw wodonośnych POD rzeką.

Słowem, konsekwencje, jak to określasz, będą takie, że ktoś dostanie po premii, ktoś dostanie premię, a ktoś wyda parę ogólnikowych rozporządzeń lokalnych i będzie udawał wielkiego zbawiciela lokalnej ludności. Tak naprawdę, jest więcej szumu niż to warto, bo to sensacja - g... płynie rzeką. Takie czasy, że media się z g.... cieszą.
    Erbit
    Poziom 34  
    elektronik68 napisał:
    ..., dzisiaj gadali w telewizji, że bodajże milion czy tam dziesięć milionów litrów wody na godzinę wypływa na wody Wisły.

Cytat:

..."Trzy tysiące lirów ścieków na sekundę z lewobrzeżnej Warszawy wpływa do Wisły, a mieszkańcy Warszawy, którzy mieszkają kilkanaście kilometrów dalej nie mają o tym informacji lub mają bardzo opóźnioną informację w tej sprawie" - wskazał Kaleta.

Czyli 10 mln litrów na godzinę.
    Źródło -> https://fakty.interia.pl/mazowieckie/news-war...lni-sciekow-sprawe-zbada-prokurat,nId,3172905
    rys57
    Moderator
    Mnie zastanowiło jedno - pękają dwa ogromne kolektory na dwa miesiące przed wyborami w mieście (...)
    Spoko. Zostaw politykę. Takich przypadków jest i będzie zapewne więcej we wszystkich dziedzinach objętych przez zamówienia publiczne. Księgowi decydują o wykonawcach no i Prawo o Zamówieniach Publicznych. Jakość wykonania prac jest w zapytaniach tak starannie ukryta, że praktycznie nie istnieje. Gdyby któryś z decydentów miał jakiekolwiek pojęcie o jakości i wybrałby ofertę droższą, to natychmiast zajmie się nim ABW, prokuratura i wszelkie inne państwowe instytucje włącznie z sądem, do którego zgłosi się ten najtańszy ale przegrany.
    Erbit
    Poziom 34  
    rys57 napisał:
    ....Takich przypadków jest i będzie zapewne więcej we wszystkich dziedzinach objętych przez zamówienia publiczne. ...

Jak słusznie zauważyłeś problemem jest przetarg. Do tego w przetargu często krążą dodatkowe kwoty "pod stołem" a nawet jeśli nie to wytyczne w przetargu jak słusznie zauważyłeś nie obejmują jakości a podstawowym czynnikiem wyboru jest cena.
    Jakby niektórzy jeszcze nie rozumieli to niska cena najczęściej jest po drugiej stronie jakości.

Poza tym pęknięcie dwóch kolektorów może oznaczać, że doszło do jakiegoś ruchu tektonicznego (osunięcie) a pamiętajmy, że w okolicy Wisły teren jest trudny (o czym mogli się przekonać budowniczy metra).
    michał_bak
    Poziom 16  

Błagam! Trochę powagi!
    Każdy kto myśli choć trochę wie, że tunel zbudowano zgodnie z przepisem - syp piasek, lej wodę, nie żałuj materiału.
    Dokładnie tak jak budowano pas w Modlinie i wiele innych sztandarowych budowli.
    Paweł#G
    Poziom 14  
    Wygląda na to, że ścieki jeszcze trochę popłyną....
    Czy nie możnaby ograniczyć produkcji ścieków przez ograniczenie zużycia wody? Może nawet czasowe wyłączenia dostaw wodny?
    Może warto chociaż odrodzić potok ścieków i napowietrzać go nawet strazackimi "sikawkami" aby przyspieszyć proces samo oczyszczenia? Sytuacja wyjatkowa to i sily wyjątkowe można zaprząc do pracy...
    ka.don
    Poziom 9  
    Nie chcę nikogo oskarżać i wcale tego nie robię ale osobiście myślę że to nie awaria. Mam do takiego zdania prawo i nie łamię własnym zdaniem prawa. Sądzę że awarii ktoś pomógł, tak samo jak we Włoszech anonimowi podpalacze palili nocami śmieci w Neapolu.
    phanick
    Poziom 28  
    1. Wszyscy którzy muszą od razu mieszać tematy polityczne do dyskusji powinni dostać ban na 30 dni celem przemyślenia swojego postępowania. Zapraszam do trolowania pod artykułami na innych portalach, tutaj jest forum techniczne i pisząc w ten sposób pokazujesz jedynie swoją ignorancję. Pól biedy jeśli jesteś opłacanym trolem od władzy, gorzej jeśli robisz to w ramach wolontariatu.

2. Przed 2013 do Wisły non-stop trafiały ścieki w takiej samej ilości przez kilkadziesiąt lat i jakoś nikt z tego powodu nie płakał. Może poziom rzeki nie był tak niski, ale skutki były te same. Polecam pooglądać sobie zdjęcia z tego kolektora z tamtego okresu oraz wspomnienia rybaków.
    Polecam prześledzić sobie chociażby przebieg rzeki oraz poziom czystości - za Płockiem jest Włocławek, a tam wielki zbiornik retencyjny, w którym to właśnie gromadzą się tego typu osady. Za Włocławkiem Wisła znów robi się bardzo czysta

4. Akurat zużywając więcej wody robisz dobrze, bo jeszcze bardziej rozcieńczasz ścieki. Gorzej gdybyś spuszczał wodę w kiblu np. tylko raz na dzień.

5. Tunel który wydrążono po Wisłą składa się z ciągu komunikacyjnego oraz dwóch rur pompujących ścieki, zalanych betonem (podobno w celu zmniejszenia drgań). Jeśli nastąpiło jakieś tąpnięcie od dołu (osunął się piach pod wykopem, to beton pękł a razem z nim rury). Raczej od góry nic się nie mogło stać - nie przy tak niskim poziomie rzeki. W maju poziom wisły miał 6 metrów (6 ton/m^2) i tunelowi nic się nie stało.

6. Mnie bardziej zastanawia dlaczego tych rur nie zalano jakąś elastyczną substancją (silikonem czy czymś podobnym)

7. To nie jest wymiana na jeden dzień, trzeba całość skuć, wymienić, przetestować, spowrotem zabetonować. Nie jestem specem od oczyszczalni ale jeśli to potrwa np. miesiąc i przez miesiąc do Czajki będzie wpływać połowa ścieków niż dotychczas to tam też jakieś bakterie mogą nie mieć pożywki i trzeba będzie odbudowywać florę.
    Adamcyn
    Poziom 35  
    phanick napisał:
    Wszyscy którzy muszą od razu mieszać tematy polityczne do dyskusji powinni dostać ban na 30 dni celem przemyślenia swojego postępowania

To nie pomoże.
    Erbitowe proroctwo musi się spełnić. :D
    Erbit napisał:

Jakich tu na forum spodziewasz się konkretów? Tu będą same "widzimisię".
    Erbit
    Poziom 34  
    Adamcyn napisał:
    ...
    Erbitowe proroctwo musi się spełnić. :D

Dobra, dobra... bez proroków mi tu, już mi sąsiad szaman wystarczy.

Dlaczego szaman? Ano.. susza jak jasna ... a sąsiad mówi, że musi parę gałązek spalić, i że wieczorem w dużej puszce to zrobi. Rozpalił w puszce te gałązki i .. ni stąd, ni zowąd łubudu... lało i grzmiało całą noc. Normalnie szamana mam za płotem ;)
    ArturAVS
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    Wszystkich interlokutorów ostrzegam, jakiekolwiek rozmowy o polityce naruszają regulamin i będą "nagradzane". Wracać do tematu.
    pawel1148
    Poziom 20  
    Nie oszukujmy się, Wisła i bez tego wycieku, to nie jest idealnie czysta rzeka. U mnie w gminie mają gdzieś ekologię i na gminę jest 1dna oczyszczalnia, która obsługuje na stałe kilka bloków(chyba 5)+ ewentualne dowózki szambowozów(które czasem zbaczają z trasy). Poza tym miasto ma jeszcze oczyszczalnie(nie całe), ale ta z kolei nie ma osobnej kanalizacji deszczowej i jak jest duża ulewa, to ścieki muszą popłynąć... Chociaż teraz była tam jakaś przebudowa. Mieszkam na terenie który jest dopływem Wisły. Ciekawe ile jest takich gmin jak moja w okolicy. Pewnie całkiem sporo.
    Jak nie ma kanalizacji, to część ścieków trafia wiadomo gdzie... Widok szambowozów nie jest codziennością, że tak przybliżę...
    Przy niskim stanie wody taka katastrofa jest normą, a nie jakimś zdarzeniem. Miłego odpoczynku nad wodą.

A co do autostrad, to budują je z reguły firmy, a nie politycy. Więc z punktu widzenia obywatela mało powinno nas obchodzić, to czy firma musiała naprawiać swoje partactwo. Gorzej jak się to odbija na nas, w postaci wyższego kosztu tej autostrady, czy też gorszej nawierzchni.
    DjMapet
    Poziom 43  
    phanick napisał:
    Przed 2013 do Wisły non-stop trafiały ścieki w takiej samej ilości przez kilkadziesiąt lat

Właśnie.
    Widać sporo tu młodzieży, bo nie pamiętają nieodległych czasów, gdy do Wisły szły nie tylko ścieki ze stolicy, ale i praktycznie z wszystkich miejscowości od (praktycznie) jej źródeł i dopływów.
    I tak przez ostatnia dekadę, sporo z tym zrobiono.
    U nas, Rawa czy Brynica, nadal są praktycznie ściekami, nie rzekami. :-(
    Choć niedawno ktoś tam widział jakąś rybkę. Chyba jednak to był patyk?

Pozdrawiam.
    michał_bak
    Poziom 16  
    phanick napisał:
    2. Przed 2013 do Wisły non-stop trafiały ścieki w takiej samej ilości przez kilkadziesiąt lat i jakoś nikt z tego powodu nie płakał.

Nie do końca tak było ale to szczegół. Poza tym płakano, zapewniam, że płakano.
    phanick napisał:
    4. Akurat zużywając więcej wody robisz dobrze, bo jeszcze bardziej rozcieńczasz ścieki.

Nie do końca tak jest.
    Dużo wody zużywamy do prania i do zmywania. Współczesna pralka zużywa na jeden cykl prania znacznie mniej wody niż ta sprzed kilkunastu albo kilkudziesięciu lat. Sam nie dowierzałem i sprawdziłem, że program na codzienne pranie to 40 litrów, czyli do kanalizacji wylewam znacznie bardziej skoncentrowaną brudną wodę.
    Podobnie jest ze zmywarką, która zużywa minimalne ilości wody i oddaje bardzo skoncentrowany ściek.
    Podobnie jest ze spłuczkami, które są tak konstruowane by zużywać jak najmniej wody.
    Myślę, że apel o ograniczenie zużycia wody dotyczył właśnie tego.
    DEDMAN
    Poziom 14  
    co do polityki i gówno burzy to się nie wypowiadam
    Bardziej interesuje mnie taka kwestia
    2 kolektory w tunelu i oba się uszkadzają dzień po dniu, wcześniej ciekło??? czy woda pod wisłą się sączyła????? do tego brak wejść zapiedzielone betonem WHY???? => póki działa dobrze jest
    czyli brak konserwacji brak eksploatacji robimy i zapominamy Sh iiiiiit :(
    dobra gówienko zapierdziela 2 dni i zbiera się sztab kryzysowy............. Na ich miejscu wołałbym każdego który może pomóc aby natychmiastowo zrobić prowizoryczny baypass czy ograniczac straty Nie mówię że 3m3 to mała ilość ścieku ale trzeba robić natychmiast zamiast "radzić"
    a tak ścieki w wodzie...... i jest dobrze ..........a wisła pozdycha na amen bo NIKT nie oczyści już tego... z biegiem czasu może matka natura pomoże
    Wisła może jest syfem ale ścieki surowe stanowią powyżej 1% jej przepływu jak myślicie że to mało ......
    tplewa
    Poziom 38  
    @DEDMAN

Ale co ty się dziwisz ? Wiem że trudno w to nie mieszać polityki ale takie są fakty. Niezależnie kto jest na stołku to w projektach gdzie idzie kasa podatnika zawsze tak jest że odwalona maniana, a jak nawet nie to nic potem nie robione do czasu aż coś walnie, kogoś zabije i robi się afera... Wtedy rozpętuje się gówno burza i jedni zwalają na drugich - co finalnie prowadzi do tego że i tak nikt za nic nie odpowiada. Zrobi się z kasy podatnika i będzie dobrze do następnego takiego przypadku.

Natomiast co do konsekwencje tej awarii - to bez badań i faktycznej wiedzy co tam leci w tym syfie (na ile jest chemii i na ile zagrożenia biologicznego), znajomości biologii rzeki itd. itp. to równie dobrze można sobie zadzwonić do wróżbity Macieja...
    Millaka
    Poziom 15  
    A ja myślę, że ta awaria jest efektem „ustawy dezubekizacyjnej” :D Nazwa „czajka” to rosyjska „чайка” i po polsku powinno być „mewa” :D

michał_bak napisał:
    Podobnie jest ze spłuczkami, które są tak konstruowane by zużywać jak najmniej wody.

Przy moim „klocku” to nieraz muszę dwa razy spłukiwać :D
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    DEDMAN napisał:
    kolektory w tunelu i oba się uszkadzają dzień po dniu, wcześniej ciekło??? czy woda pod wisłą się sączyła?????

Sprawa jest prosta, żeby naprawić trzeba by było za własne mln to uczynić.

A tak teraz jakaś dotacyjka wpadnie, lub z WIOŚ kilka Mln, tak się zarabia dzisiaj, znajomi królika wygrywają przetargi a chołota fizyczna zapier.....a na nich za miskę ryżu.

Wisła a h..... z nią. Mam dom w Paryżu i na mazurach.....

Założe się z każdym o 1000pkt że nikt za to nie beknie!!!!!!!!
    Erbit
    Poziom 34  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    DEDMAN napisał:
    kolektory w tunelu i oba się uszkadzają dzień po dniu, wcześniej ciekło??? czy woda pod wisłą się sączyła?????

Sprawa jest prosta, żeby naprawić trzeba by było za własne mln to uczynić.

A tak teraz jakaś dotacyjka wpadnie, lub z WIOŚ kilka Mln, tak się zarabia dzisiaj, znajomi królika wygrywają przetargi a chołota fizyczna zapier.....a na nich za miskę ryżu.

Wisła a h..... z nią. Mam dom w Paryżu i na mazurach.....

Założe się z każdym o 1000pkt że nikt za to nie beknie!!!!!!!!

Kolega może mieć rację. Budżetówka (gdzie decyzje o wydatkach podejmuje się z poziomu wartości kosztu) jest dotknięta syndromem "nie mam kasy na nic".