Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Czy na 10m odcinku kabla będą straty ?

Vester11 28 Aug 2019 22:26 1506 21
    Vester11
    Level 5  
    Czy na 10m odcinku kabla telewizyjnego będą straty z anteny:

a) która ma:
    impedenację wyjściową 75 ohm

Wzmocnienie dla zakresu III (kanały 6 - 12): 20 dB
    Wzmocnienie dla zakresu IV (kanały 21 - 39): 30 dB
    Wzmocnienie dla zakresu V (kanały 40 - 69): 30 - 33 dB

b) Vivanco tva 4090

Czy będą potrzebne jakieś wzmacniacze na linii ?
  • Helpful post
    Krzychu7
    Level 40  
    Ten wyrób antenopodobny ma już wzmacniacz.
    10 metrów dobrego przewodu antenowego nie stanowi dużego tłumienia dla DVB-T.
    _kli_
    Level 39  
    Vester11 wrote:
    Vivanco tva 4090

Na twoim miejscu bardziej martwiłbym się czy ten drogi gadżet coś w ogóle odbierze, a nie stratą sygnału na kablu. No, chyba ze już na nim odbierasz. :?:
    Vester11 wrote:
    Czy na 10m odcinku kabla telewizyjnego będą straty

A to już zależy od jakości (parametrów technicznych) zastosowanego przewodu.
  • Helpful post
    zworys
    Level 39  
    To zależy od jakości koncentryka jak zaznaczył kolega wyżej. Dobry na 10m wniesie minimalne tłumienie, kiepski dość duże. Poza tym wszystko zależy od poziomu sygnału odbieranego przez antenę. To antena powinna być efektywna i zapewnić wysoki poziom sygnału , wzmacniacz - o ile w ogóle potrzebny - ma tylko skompensować ewentualne straty w dystrybucji sygnału do odbiorników TV.
    User removed account
    Level 1  
    Vester11
    Level 5  
    Informacje na temat kabla koncentrycznego:

podwójnie ekranowany, izolacja 1x folia aluminiowa oraz oplot, promień gięcia 35 mm, impendancja 75 Ohm, zewnętrzna średnica przewodu: 6,8mm (+/- 0,2mm), żyła wewnętrzna miedziowana 1 mm CSS
  • Helpful post
    _kli_
    Level 39  
    https://www.euro.com.pl/kable-antenowe/reinston-esat002.bhtml
    Co prawda w sieci nie ma żadnych informacji na temat tłumienności tego przewodu, ale tragedii nie powinno być. Na pewno nie nadaje się do użytku zewnętrznego ze względu na stalową żyłę główną.
    Na marginesie - "chora" cena. W specjalistycznych sklepach, za podobne pieniądze można kupić przewód dużo lepszej jakości (np. z lepszym ekranowaniem). Podejrzewam, że ten drogi wyrób antenopodobny pewnie też z elektromarketu. :?:
  • Helpful post
    irekr
    Moderator
    Przekładając to na proste określenia:
    Tłumienie 3 dB to spadek poziomu o około 30% (6 dB to 50%).
    Wzmacniacz przy antenie - i to w Warszawie gdzie na niejednej antenie świecą się neonówki - mający wzmocnie 30 dB oznacza że sygnał jest wzmocniony około 30 razy, a powinien być - prawdopodobnie - stłumiony co najmniej o połowę.
    Lepszych kolorów mieć w telewizorze nie będziesz, co usiłowali wytłumaczyć MNIE(!) w pewnym markecie....
    Vester11
    Level 5  
    _kli_ wrote:
    https://www.euro.com.pl/kable-antenowe/reinston-esat002.bhtml
    Co prawda w sieci nie ma żadnych informacji na temat tłumienności tego przewodu, ale tragedii nie powinno być. Na pewno nie nadaje się do użytku zewnętrznego ze względu na stalową żyłę główną.
    Na marginesie - "chora" cena. W specjalistycznych sklepach, za podobne pieniądze można kupić przewód dużo lepszej jakości (np. z lepszym ekranowaniem). Podejrzewam, że ten drogi wyrób antenopodobny pewnie też z elektromarketu. :?:

Jakiś sklep specjalistyczny w lewsotronnej WaWie ? I model przewodu ? Może rozważę zakup lepszego jeśli to ma sens ?
  • Helpful post
    _kli_
    Level 39  
    Vester11 wrote:
    Jakiś sklep specjalistyczny w lewsotronnej WaWie ? I model przewodu ?

DIPOL, al. Prymasa Tysiąclecia 76G
    https://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczn...13_1_13-4_8-6_8_klasa_a_75_om_1m__E1015_1.htm
    Wg mnie, nie ma za bardzo sensu brnąć w dodatkowe koszty. Zakupiony już przewód powinien spełnić swoje zadanie.
    Główne wyzwanie to uzyskać zadowalający odbiór na tej pokojówce Vivanco.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Vester11
    Level 5  
    Dzisiaj kupuję 2 anteny, porównam jakosć, siłe sygnału i jedną zwrócę vivanco tva 4090, telmor dsp 860.

Jaki jest ten wtyk f nakręcany ? Chyba że chodziło ci o iec.
  • Helpful post
    _kli_
    Level 39  
    Vester11 wrote:
    vivanco tva 4090, telmor dsp 860

Wg mnie Telmor wydaje się być lepszym wyborem, ale mimo wszystko nie wiadomo czy antena z mocnym wzmacniaczem zda u Ciebie egzamin.
    Jeżeli chodzi o Telmor-a, to w Wa-wie masz firmowy sklep.
    https://www.telmor.pl/Kontakt/Sprzedaz-hurtow...owani-Dystrybutorzy/Warszawa-INEL-2-Sp.-Jawna
    Zapewne tam znajdziesz wszystkie potrzebne złącza i adaptery. A być może na miejscu istnieje możliwość zamontowania takowych - np. kompresyjnych.
    Najpopularniejsze nakręcane złącze F, to np. takie. Ważne by wewnętrzna średnica złącza dopasowana była do zewnętrznej średnicy przewodu.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Vester11
    Level 5  
    No dużo opcji, zostaje próbowanie. Dzisiaj wam opiszę efekty.
  • Helpful post
    irekr
    Moderator
    Mam nadzieję że nie mieszkasz Mariańska/Świętokrzyska czy Krucza/Wilcza, gdzie jest po około 2V/m...
    Dioda świecąca podłączona do zacisków anteny się świeci....
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Vester11
    Level 5  
    Witam, po testach okazało się, że........ najlepszą anteną jest..... TELMOR ! Co chyba nie jest zaskoczeniem. Na razie odbieram wszystkie muxy stabilnie, jedynie ttv trochę przerywa, ale to się trochę zmieni po tym jak ją postawię na innej wysokości. Kupiłe wtyki f i końcówki iec. Tej samej firmy, a do siebie nie pasują, jutro jadę po nowe i zobaczŕ jak odbiera wyżej i w innym miejacu w pokoju.

Nie kupujcie tego shitu VIVANCO. To gówno najgorszego sortu. Odbierała gorzej niż moja stara dpm city classic plus.

To tyle na razie. Jutro dalej próby i koniec tematu. Na tą chwilę wszystkim wam dziękuję ;).
    Vester11
    Level 5  
    Witam, antena już na swoim miejscu docelowym. Odbiera całą naziemną TV. Polecam wszystkim. Wystarczyło trochę poobracać i wybrać miejsce gdzie ma celować. U mnie sprawdziła się śćiana obok okna, która (tak mi się wydaje) odbija sygnał zza okna. Polecam wszystkim antenę Telmor dsp-860! Chciałem kupić LTE Protected, niestety już wycofali ją ze sprzedaży. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania to jest to Mokotów obok TVP.

Zamykam, dziękuję za pomoc!
    Vester11
    Level 5  
    Witam, antena już na swoim miejscu docelowym. Odbiera całą naziemną TV. Polecam wszystkim. Wystarczyło trochę poobracać i wybrać miejsce gdzie ma celować. U mnie sprawdziła się śćiana obok okna, która (tak mi się wydaje) odbija sygnał zza okna. Polecam wszystkim antenę Telmor dsp-860! Chciałem kupić LTE Protected, niestety już wycofali ją ze sprzedaży. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania to jest to Mokotów obok TVP.

Zamykam, dziękuję za pomoc!

Dodano po 1 [minuty]:

Dowiedziałem się.