Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja pogody - interfejsy czujników

28 Sie 2019 23:07 519 8
 • Poziom 20  
  Te bardziej rozbudowane stacje pogodowe mają czujniki prędkości i kierunku wiatru, sumy opadów, ciśnienia atmosferycznego, temperatury i wilgotności. O ile temperaturę i wilgotność zmierzyć można na wiele sposobów to już przy pomiarach wiatru najlepiej skorzystać z gotowych elementów pochodzących ze stacji. Tu rodzi się pytanie, czy ktoś z szanownych Forumowiczów rozpracował protokół pomiędzy centralką 433MHz a czujnikiem kierunku wiatru? Wrzucam zdjęcie elektroniki, która znajduje się w stopce takiego czujnika.
  Stacja pogody - interfejsy czujników
  Wygląda, że jest tam 8 czujników Hala oraz "jakiś" układ.

  Pozostałe czujniki tj. prędkość wiatru jak i sumy opadów zbudowane są w oparciu o kontaktron pobudzany przez magnesik, a zatem z odczytem poradzi sobie każdy uP.
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Witam.

  Teraz nie mogę tego odnaleźć, ale parę miesięcy temu trafiłem na stronę gdzie był szczegółowy rozpis protokołu transmisji. Wysyłane jest to w paczce 23 albo 24 bajty.

  Tak proste rozwiązanie można łatwo zrobić samemu.
  Tak jak zauważyłeś 8 czujników Hall procesor z radiem ( lub oddzielnie ) i po temacie.

  Stacja pogody - interfejsy czujników

  Jak byś zdobył elementy wykonawczy od wiatromierz jachtowego, to jest ciekawsze rozwiązanie.
  Na czterech przewodach + - i dwa sygnałowe podaje prędkość wiatru i kierunek. I ma tylko 2 czujniki i to w dodatku optyczne.
 • Poziom 20  
  Zatem ten "jakiś" układ to uP prawdopodobnie PIC (tak gdzieś czytałem). Była szansa że info z róży wiatrów (tak to się chyba nazywa) to sygnał analogowy, ale jednak nie.

  Zostaje podłączyć się oscyloskopem i znaleźć protokół; budować swojej płytki nie chcę, bo to ma być rozwiązanie z zastosowaniem dostępnych czujników.
 • Poziom 1  
 • Poziom 20  
  Nie; po prostu wybór czujników temperatury, wilgotności i ciśnienia jest na tyle duży, że nie trzeba "podpinać się" pod te zastosowane w stacji. Natomiast czujniki kierunku i prędkości wiatru oraz opadów poza elektroniką mają elementy mechaniczne, które trudno w powtarzalny sposób odtworzyć elektronikowi.

  Pomiary oscyloskopem wskazują, że faktycznie po linii DATA przesyłana jest informacja cyfrowo. Pozostaje "rozkodować" protokół, albo zmienić podejście i zastosować stację z odczytem analogowym np. taką: [url=]https://botland.com.pl/pl/stacje-pogodowe/3630-stacja-pogodowa-z-pomiarem-kierunku-i-predkosci-wiatru.html[/url]
  Kierunek wiatru przekłada się na napięcie wg. tabelki: Stacja pogody - interfejsy czujników
 • Poziom 20  
  Po dłuższym zastanowieniu wybór padł na miernik kierunku wiatru z kontaktronami:
  Stacja pogody - interfejsy czujników
  Odczyt prosty bo możliwy poprzez ADC.

  Następny etap budowy stacji i następne problemy to pomiar natężenia oświetlenia. Wydawać by się mogło, że załatwi to taka oto płytka WEATHER BOARD 2:
  Stacja pogody - interfejsy czujników
  a tymczasem odczyt w zupełnej ciemności to ~250lux !
  Natężenie w warunkach dziennych także sporo odbiega od wartości referencyjnej, a przecież wgrany i uruchomiony jest przykład producenta modułu :(

  Czy ktoś miał takie przejścia z czujnikiem Si1132?
 • Poziom 20  
  Dobry opis i dużo danych, ale brakuje odczytu w ciemności i widać że dla wszystkich źródeł światła odczyty IR przewyższają wartości dla światła widzialnego. Wygląda jakby Si1132 konstruowano z myślą o odczycie indeksu UV, a pozostałe dodano przy okazji.

  Co myślicie o czujniku BH1750 albo TSL2561?

  Chyba nie bez powodu Adafruit zrezygnował z wypuszczenia modułu z Si1132.
 • Poziom 20  
  Projekt stacji powoli zmierza ku końcowi.
  Stacja pogody - interfejsy czujników
  Nieudany czujnik Si1132 zastąpiony został czujnikiem BH1750. Natężenie oświetlenia ładnie pokrywa się z wartością z referencyjnego luksometru, ale do zastosowań OZE bardziej przydatny byłby pomiar nasłonecznienia. Możliwe jest przeliczenie lux-ów na W/m^2 jednak to nie to samo co bezpośredni pomiar nasłonecznienia. Czy ktoś z Forumowiczów spotkał się z czujnikiem - pyranometrem w rozsądnej cenie? Pewne nadzieje daje TEMT6000. Ma o wiele szersze spektrum czułości w porównaniu do typowych czujników luminancji.