Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Ogromne ch這dzenie hdd???

17 Wrz 2005 22:39 3726 35
  • Poziom 21  
    cze mam pytanie do was czy jak zastosuje ch這dzenie hdd jak na fotce (hdd b璠zie wkr璚ony mi璠zy te dwa radiatory) czy ten wysoki s逝p nie wp造nie na temp. w kompie, bo b璠zie grza usadowion za sob kart grafy(bez wentyla) no i procek(z wentylem :D). Moim zdaniem to troch wzniesie temp. podzespo堯w kompa i to znacznie. Jak uwa瘸cie gdzie mo積a jeszcze umie軼i ten radiator z hdd. bo w kieszeniach si nie mie軼i a szkoda mi tych radiator闚 bo du穎 si napracowa貫m przy nich
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Hmm... A czemu mia豚y jako znacznie podnie嗆 temperature? Dysk chyba nie grzeje si a tak mocno 瞠by rozgrza te radiatory do czerwono軼i :)

Moim zdaniem lepiej by這by dysk umie軼i w pozycji bo瞠j (le膨cej - szczeg鏊nie gdy nie jest do dysk nowy) albo na dolnej 軼iance (przykr璚i raidatory na jakich ko趾ach dystansowych a do radiator闚 dysk) albo na g鏎nej (na zewn徠rz komputera). Je瞠li przykry豚y (te z jakim dystansem) owe radiatory plexi i pod鈍ietli j np. na niebiesko...
    Wra瞠nie robi這by napewno 鈍ietne :)
  • Poziom 21  
    w豉郾ie chcia貫m ten dysk z radiatorami przyczepi do pod這gi ale to wszysto razem(hdd i radiatory) s za szerokie :| mo瞠 po這輳 to w poprzek tak jak na fotce tylko bym musia skruci radiatory bo i tak s o wiele za d逝gie obetne je do d逝go軼i hdd w zupe軟o軼i wystarcz bo s bardzo pasywne ;) . A co do tego pomys逝 z dyskiem na kompie troch si boj 瞠 co kto jeszcze opu軼i przypadkiem na kompa i b璠zie babach :D i tylko ma造 dymek. wol zastosowa w 鈔odku. Jeszcze tylko ma造 szlif i puc i b璠zie po造sk. mo瞠 ma豉 dioda pod鈍ietlaj帷a ;)

PS. s jakie przed逝瘸cze do molexa i ta鄉y?? Gdzie je dosta i czy s drogie
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    odpowiedz sobie na pytanie....czy tw鎩 komputer faktycznie domaga sie takich przerobek? radiatory znacznie zwi瘯sza powierzch oddawania ciep豉 wewn徠rz komputera.. najlepiej b璠zie po prostu zastosowac wentylatory do grafiki na dysk..

pozdrawiam ;)
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Mam takie pytanko, sprawdza貫s mo瞠 o ile spada ci temperatura dysku przy zastosowaniu tych radiatork闚.

Ja mam przykr璚ony do嗆 spory radiator z jednej strony dysku , i du穎 on mi nie daje , z tego co pokazuje EVEREST to co oko這 4蚓 (z 38 do 34)
    ten dysk to barakuda 80GBkupiona w te wakacje.

Mam te drugi dysk w kieszenina na samej g鏎ze tamten mia 50蚓 , wycio貫m na g鏎ze w obudowie dzure na wentylator 4cm i w kieszeni od frontu

Teraz przy wy陰czonym wiatraczku mam 45蚓 , przy 5V 38蚓 , a przy 12V 31蚓
  • Poziom 21  
    niewiem czy sie domaga takiego chlodzenia ale jak mam radiatory to poco je marnowac lepiej wykorzystac ;) i staram sie wyciszyc swego kompa(jak najmniej wentyli). Dalej pytam sie czy sa jakies przedlurzacze do molexa i tasmy.

(sory za pismoa ale niewiem czemu ale nie mam polskich znakow)
  • Poziom 39  
    Do moelexa powinny by... A jak nie ma - to sam mo瞠sz sobie zrobi:) (wystarczy stary zasilacz (廝鏚這 wtyczek) i np. stary CD-ROM (Gniadko).
    Z ta鄉 IDE mo瞠 by gorzej (ze wzgl璠u na standardy, trudno嗆 samodzielnego wykonania i mo磧iwo嗆 nieprawid這wej pracy). Ale wydaje mi si 瞠 standardowa ta鄉a IDE bez problemu wystarczy (co namniej moje wystarczaj) aby dosi璕n望 do逝 czy g雡 obudowy (najbardziej skrajn wtyczk).

Tak wog鏊e:
    Masz pomys jak przykr璚i dysk do tych radiator闚 (i radiatory do obudowy)?

Trudno b璠zie prze這篡 i przykr璚a 鈔uby przez 瞠bra.
  • Poziom 21  
    No u mnie te ta鄉y si璕n. A radiatory przymocuje na 鈔鏏ki kt鏎e mo積a kr璚i kluczem 10 mam takie a kluczyk wejdzie mi璠zy 瞠berka sprawdza貫m. Ale zaczynam my郵e nad sposobem przymocowania wszystkiego na g鏎ze kompa obudowa to jak m闚i貫 plex i wstawi jakie diody. Fajnie by to wygl康a這 ;)
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Wg mnie to nic nie da bo:
    1. powierzchnia styku z chlodzonym elementem powinna byc jak najwieksza, a patrzac na zdjecie i otwory na subki to nie zapowiada sie to na to
    2. dysk grzeje sie na calej powierzchni, a nie tylko na bokach
    3. boki dysku zrobione sa zreguly z plastiku, ktory za dobrze ciepla nie odprowadza, wiec nie ma sensu do niego przymocowywac radiatow

A jezeli chialbys schlodzic dysk to polecam o zadbanie o chlodne powietrze wokol niego. Jeden wentylator 80 mm powinien wystarczyc, a kupujac lepsze modele mozesz pozbyc sie calkowicie halasu, chyba 10 - 13 dB nie stanowi porblemu - glosniejsze od tego jest nawet pisanie na klawiaturze
  • Poziom 39  
    Cytat:

1. powierzchnia styku z chlodzonym elementem powinna byc jak najwieksza, a patrzac na zdjecie i otwory na subki to nie zapowiada sie to na to
    2. dysk grzeje sie na calej powierzchni, a nie tylko na bokach
    3. boki dysku zrobione sa zreguly z plastiku, ktory za dobrze ciepla nie odprowadza, wiec nie ma sensu do niego przymocowywac radiatow

1). Podejrzewam 瞠 przez te otworki radiatory b璠 przykr璚one do obudowy (gdy maj rozstaw wynikaj帷y z konstrukcji radiatora a nie z tego ze dysk bedzie przykr璚ony.
    Otwory do przykr璚enia dysku powstan (lub powsta造) w miejscu gdzie powierzchnia styku b璠zie wystarczajaca (najprawdopodobniej obejmie ca造 bok dysku)
    2) Zgadza si - ale ciep這 mo積a odebra w豉郾ie z bok闚. Dysk grzeje sie w ca貫j obj皻o軼i - ale obudowa jest wykonana z materia逝 dobrze przewodz帷ego ciep這. Tak to dzia豉 w konwencjonalnej obudowie - koszyk na nap璠y odpowadza ciep這.
    3) pozostawiam bez komentarza

Ch這dzenie dysku za pomoc wentylatora jest jak najbardziej dobrym pomys貫m. Jednak wydatek rz璠u 80 PLN za dobrej klasy wentylator to czasami troche du穎.
  • Poziom 21  
    mrudzin ma racj te otworki w radiatorze s po to aby go przykr璚i do obudowy a do przykr璚enia hdd powstan nowe z boku ;) a m鎩 dysk jest po bokach z aluminium tylko pomalowany jest ju fabrycznie na czarno(sprawdza貫m ig陰) wi璚 powinna temp jego spa嗆.POZDRO
  • Poziom 11  
    Je郵i chcesz ten dysk obudowac plex to zadbaj o jakie po膨dne dziury w tej obudowie, i najlepiej wstaw jaki ma造 wiatraczek kt鏎y zapewni dyskiwi przebieg powietrza, a pod陰czony pod 5V napewno nie b璠zie ha豉sowa :D
    Ja bym da pod鈍ietlany wiatraczek 40mm, i mog這 by si wtedy obyc bez pod鈍ietlania diodami.

Owocnej pracy nad swoj maszynk 篡cze :D
  • Poziom 21  
    Nom dobry pomys postaram si tak zrobi ;) POZDRO
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Widz, 瞠 masz miejsce na wentylator do obudowy. Bardzo polecam firm Arctic Cooling, a dok豉dniej wentylator AC3TC ( http://www.proline.pl/shop.php?prodid=41435f46414e5f335f5443 ). Jest niezwykle tani w por闚naniu do wydajno軼i i poziomu ha豉su (nies造szalny). Dodatkowo reguluje pr璠ko嗆 obrot闚 wed逝g zapotrzebowania. Taki wentylator obni篡 znacznie temp. wewn徠rz obudowy. Je郵i kto ju to zaproponowa, to przepraszam ; ).

Poza tym, radiatory na dysku nie powinny podnie嗆 temp. wewn徠rz obudowy. Bo wed逝g mnie odprowadzane, czy nie, to wci捫 to samo ciep這, tylko w innym rozproszeniu. A je郵i boisz si np. o grafik, to radz wykona tunel kartonowy (z brystolu), na zewn徠rz obudowy (przez dziury na 郵edzie) i zamocowa ma造 這篡skowany went. na stare procesory na ko鎍u tunelu. By artyku w CHIP'ie o takich tunelach. To w po陰czeniu z went. na tylniej 軼iance obudowy zapewni ju wystarczaj帷o nisk temp. wewn徠rz komputera.

Pozdrawiam, FJ :)
  • Poziom 21  
    hmm...dobre pomys造 pomy郵e nad tym ale jak b璠 mia chwil wolnego czasu jakie 鈍i皻o czy cu bo narazie to komp stoi i nic przy nim nie robi ale pomys tw鎩 dobry ;) Narazie to rozmy郵am gdzie ten dysk umie軼i najlepsiejsze by這 by go postawienie jak na zdj璚iu ale boje si tak jak kt鏎y kolega wspomnia 瞠 starsze dyski nie mog by w pozycji pionowej. M鎩 dysk to Maxtor 40Gb.
  • Poziom 34  
    heniek2r5 napisa:
    kolega wspomnia 瞠 starsze dyski nie mog by w pozycji pionowej. M鎩 dysk to Maxtor 40Gb.
    czyt: bardziej starsze dyski, twojemu na pewno to nie grozi, ale!....nie zgodz si z koleg powy瞠j, je郵i dysk nie jest w stanie odda ciep豉 swoja powie盧hni to poprostu ro郾ie jego temperatura w czasie pracy. W momencie, gdy zamocujesz ch這dzenie w postaci jak wida radiator闚, ca貫 nagromadzone ciep這 zacznie sie rozprasza w aluminium co w nast瘼stwie..do otoczenia, istnieje taka prawdopodobno嗆 co nie oznacza 瞠 tak te musi by(nie znamy temperatury twojego dysku w czasie pracy). Nadal stoje na swoim- lepiej b璠zie jak zamocujesz zwyk造 wentylatorek na elektronike, a radiatory wyko篡stasz np: do wzmacniacza w豉snej roboty ;)
  • Poziom 14  
    Zgadzam si z Damnianem.

Damnian -> Mi chodzi這 o temp. wewn徠rz obudowy komputera. Masz racj, jasne 瞠 sam dysk b璠zie ch這dniejszy. Ale mimo wszystko czy bardziej nagrzany grzejnik, czy grzejnik chlodniejszy ale o wi瘯szej powierzchni grzewczej to na m鎩 ch這pski rozum podobny grzejnik je郵i chodzi o wydajno嗆 ciepln. Troche to zamota貫m, ale to nie jest takie wa積e wi璚 ju ko鎍ze ;) .

W ka盥ym razie nie neguj ch這dzenia dysku i nie twierdz, 瞠 radiator nic nie pomo瞠 :).

P.S: Taka uwaga: Jak zamontujesz wentylator (ten ArcticCooling3ThermalControl) na tylniej 軼iance obudowy, to temp. wewnt徠rz komputera mo瞠 spa嗆 na tyle, 瞠 wcale nie b璠zie potrzebne ch這dzenie dysku. We pod uwag, 瞠 oddawane z procesora mo瞠 podgrzewa temp. wewn皻rzn, przez co dysk na tym cierpi.

Pozdrawiam, FJ
  • Poziom 21  
    tak zastanawiam si czy nie u篡 tego jednego radiatora do ch這dzenia grafy ;) taki ogromny radiator na grafie robi豚y du瞠 wra瞠nie nie m闚i帷 ju o wydajno軼i(moja karta to geforce2 mx 64mb,mocno gor帷a d逝窺ze dotkni璚ie radiatora grozi popa瞠niem) a drugi radiato przeci望 na p馧 i da do hdd. Co o tym my郵icie??
  • Poziom 14  
    Mimo wszystko namawiam rozpoczyna od najpewniejszego i najta雟zego ruchu, czyli kupna AC3TC. Potem ew. sprawdzi przydatno嗆 dodatkowych radiator闚. Po co pakowa do obudowy wi璚ej ni trzeba ;) - b璠zie tylko zbiera這 kurz i utrudnia這 swobodny przep造w powietrza. A je郵i chcesz mie ozdobny radiator, to wymie box z procesora.

A na grafik r闚nie efektowne (i efektywne) ch這dzenia s ju od 20z, odprowadzaj帷e ciep這 poza obudowe (montowane na 郵edziu).

To tyle co do wydajno軼i/zapotrzebowania na ch這dzenie, ale mo瞠 to kwestia wygl康u, to si nie wtr帷am - to ju zale篡 od Ciebie ;).

Pozdrawiam, FJ
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Z tego ci wida na zdj璚iu, radiatory nie maj powierzchni do kt鏎ych mo積aby przykr璚i dysk (boki od wewn皻rznej strony - na zdjeciu - te s sko郾e).
    Moim zdaniem szkoda zachodu.
    M鎩 Seagate 120GB chodzi z wiatrakiem chyba 80mm pod陰czonym na 7V. Temperatura spad豉 z 55 do 37 蚓.
    Wiatrak jest umieszczony przed dyskiem (mi璠zy obudow z przdu a dyskiem).
  • Poziom 21  
    boki radiatora s sko郾e tylko z jednej strony z drugiej s r闚ne :)
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Moim zdaniem nie ma sensu montowanie tych radiatorow, poniewaz Twoj dysk nie osiaga takiej temperatury aby go chlodzic.Pamietaj o tym ze temperatura unosi sie do gory, wiec moglby sie nagrzac tylko twoj zasilacz jezeli radiatory beda staly pod zasilaczem ale dysk nie ma takiej duzej temperatury aby nagrzaly sie radiatory.Jest inne wyjscie, poskracaj radiatory tak aby byly takie dlugie jak dysk i przyklej je do jego gornej czesci pasta termo przwodzaca,to tez by zdalo egzamin. Pozdro
  • Poziom 21  
    ale s jakie pasty do przyklejania. du穎 tam jej trzeba byby這 bo s ma貫 rowki. ile taka pasta kosztuje. pomys dobry pozdrawiam ;)
  • Poziom 18  
    Smarujesz pasta dokladnie ta powierzchbie gdzie bedzie przylegal radiator. Najlepiej by bylo jak bys przypial te radiatory do dysku za pomoca jakis uchwytow, mozna je zrobic samemu ( tylko z tymi zapieciami trzeba delikatnie, aby nie uszkodzic dysku). Rowki tez smarujesz pasta,nakladac trzeba tak aby pokrylo powierzchnie w twoim wypadku miejsca gdzie beda radiatory na dysku. Taka pasta nie jest droga, jedna tubka kosztuje ok 10 do 20 zl i powinna ci wystarczyc, a jak zabraknie to kupisz druga :) Pozdro
  • Poziom 14  
    Witam :)

To wszystko jakie takie na si喚 - te ch這dzenie radiatorami mija si z celem ;).

Je郵i koniecznie chcesz te radiatory wykorzysta jako ch這dzenie HDD, to dobra pasta jest niestety do嗆 droga, ale do takiego zastosowanie nie jest potrzebna Ci najlepsza.

Najta雟z i najgorsz rzecz jak mo瞠sz to przyklei to specjalny silikon (3z):
    http://www.proline.pl/shop.php?prodid=53494c494b4f4e

Druga propozycja to ceramiczna pasta (10z):
    http://www.proline.pl/shop.php?prodid=415243545f434552414d49515545

Trzecia i najlepsza jako軼iowo pasta to (20z):
    http://www.proline.pl/shop.php?prodid=4f435a5f50415354415f554c5452415f352b

Ca豉 ta zabawa wyjdzie dro瞠j (i gorzej ;) ) ni zakup AC3TC do obudowy (przypominam: http://www.proline.pl/shop.php?prodid=41435f46414e5f335f5443 ).

Sprawd temp. dysku np. w EVERESTcie, zamontuj wiatrak AT3TC, sprawd jeszcze raz i por闚naj.

Pozdrawiam, FJ
  • Poziom 21  
    hmmm niechce montowa dodatkowych wentyli zale篡 mi na ciszy. a je瞠li nie za bardzawo jest montowanie tych radiator闚 to do czego je mo積a wyko篡sta bo szkoda 瞠by przepad造.
  • Poziom 14  
    Ten wentylator jest naprawd cichy. Za這輳 si, 瞠 znacznie cichszy od tego na procesorze.

A radiatory nie zgnij, ani si nie zepsuj ;)

Pozdrawiam, FJ
  • Poziom 21  
    no moim zdaniem wentylatora g這郾iejszego od tego na moim procku to nie ma ;) wi璚 ten co mi proponujesz to jest napewno cichszy :D teraz tak sobie my郵 czy te skrawki radiator闚 co odetne to nie wstawi do ch這dzenia grafiki. one b璠 do嗆 du瞠. moja karta to geforce 2mx 64mb
  • Poziom 14  
    Wydaje mi si, 瞠 to nie ma sensu - ta karta ma這 si grzeje, wentylator na chipsetcie jej wystarcza. Je郵i chcesz usun望 z grafiki aktywne ch這dzenie - kup radiator zalmana ( http://www.proline.pl/shop.php?prodid=5a414c5f5a4d2d4e4234374a ) . Z przyklejeniem/umocowaniem swoich radiator闚 b璠ziesz mia du穎 problem闚, co mo瞠 sko鎍zy si kiepsk wydajno軼i takiego ch這dzenia, wi璚 radzi豚ym odpu軼i sobie te radiatory.

Pozdrawiam, FJ ;)
  • Poziom 21  
    no mylisz si co do temp. grafy. Jak pisa貫m to geforce 2 on nie ma wetyla a grzeje si tak 瞠 d逝窺ze dotkni璚ie radiatora grozi poparzeniem.