Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instruktor nauki zawodu ślusarz, jest ktoś jest takim opiekunem?

29 Sie 2019 09:56 204 5
  • Poziom 25  
    Chciałbym podyskutować na temat pracy instruktora praktycznej nauki zawodu, najlepiej z osobami mającymi doświadczenie w tym niewdzięcznym zadaniu. Pracuję w zakładzie produkcyjnym branży metalowej (budowa maszyn tartacznych) i szef podjął decyzję o przyjęciu ucznia na praktyczną naukę zawodu. Mnie wyznaczył jako opiekuna ucznia, wysłał na odpowiedni kurs pedagogiczny. Zawód ucznia - ślusarz. Jako że jestem zielony w temacie, a początek roku szkolnego za pasem, chciałbym podyskutować z kimś kto jest takim opiekunem na temat pracy. Czy znajdą się tu takie osoby?
  • Poziom 25  
    Dziękuję, tą podstawę posiadam - a także nowszą, ale nie bardzo wiem czy sam mam wg niej ustalać tematy zajęć praktycznych? Czy mam też uczyć teorii? Czy ktoś to kontroluje, sprawdza?
  • Poziom 31  
    A w kwestii sprawdzania praktyk zawodowych... Tak, podlegają one kontroli. Kwestie prawne reguluje Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) oraz wydane na jej podstawie Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (DzU nr 244, poz. 1626).

Szkoła, jako organizator praktycznej nauki zawodu uczniów, zawiera umowę z podmiotem, np. z pracodawcą, u którego odbywa się praktyczna nauka zawodu. Umowa powinna określać w szczególności sposób ponoszenia kosztów realizowania praktycznej nauki zawodu, z uwzględnieniem powołanego wyżej § 9 rozporządzenia. Do umowy dołącza się program nauczania dla danego zawodu dopuszczony do użytku w danej szkole przez dyrektora szkoły. Szkoła kierująca uczniów na praktyczną naukę zawodu nadzoruje realizację programu praktycznej nauki zawodu i współpracuje z podmiotem przyjmującym uczniów na praktyczną naukę zawodu (§ 8 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia). Zajęcia z uczniami prowadzą instruktorzy praktycznej nauki zawodu, posiadający kwalifikacje określone w przepisach w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli albo w rozporządzeniu w sprawie praktycznej nauki zawodu (§ 10 rozporządzenia).

W praktyce, powinna więc robić to szkoła branżowa a dokładniej Kierownik Szkolenia. Teoretycznie, 2-6 razy w roku dokonuje on kontroli praktyk zawodowych i zajęć praktycznych realizowanych poza terenem szkoły. Polega to na sprawdzeniu zgodności realizacji wymaganego przez szkołę programu praktyk dla danego zawodu oraz sprawdzeniu warunków w jakich realizowane są praktyki. Kontroli może także podlegać opieka pedagogiczna (przygotowanie instruktora) i merytoryczna (kompetencje instruktora) podczas realizacji praktyk. Zwykle sporządza się protokół pokontrolny - tak jak ten przykładowy:
    Instruktor nauki zawodu ślusarz, jest ktoś jest takim opiekunem?Protokół k...ktyk_1.jpg Download (100.82 kB)
    Instruktor nauki zawodu ślusarz, jest ktoś jest takim opiekunem?Protokół k...ktyk_2.jpg Download (56.37 kB)
  • Poziom 25  
    Dziękuję za odpowiedzi, mam jeszcze pytanie - czy ja muszę prowadzić jakiś dziennik praktyk? Czy uczeń też powinien mieć zeszyt coś notować? Jakieś moje wykłady teoretyczne?
  • Poziom 31  
    Kwestię dziennika praktyk należy wyjaśnić z opiekunem praktyk w szkole - placówka może mieć konkretne wymagania w tej kwestii. Być może dysponuje także wzorami, czy drukami stosowanych w szkole dzienników. Niezależnie od dziennika praktyk, także uczeń (praktykant) powinien prowadzić zeszyt z notatkami z zajęć praktycznej nauki zawodu.