Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyczny wyłącznik oświetlenia TV

oldking 29 Aug 2019 18:23 7371 34
 • Kilka lat temu postanowiłem wykonać podświetlenie za telewizorem przy zastosowaniu diod led.
  Ręczne włączenie to nie problem gorzej było z wyłączeniem późnym wieczorem tego podświetlenia (brak chętnych domowników).
  Dlatego powstał ten układ z dostępnych w "szufladzie" części.

  Założenie było takie:
  a) układ nie ma mieć NIC wspólnego z TV (można zastosować do innych urządzeń)
  b) układ w stanie wyłączonym nie pobiera prądu
  c) załączenie układy ręczne tylko jak TV jest włączony (w razie potrzeby)
  d) układ ma wyłączyć podświetlenie po wyłączeniu TV lub innego urządzenia

  Podstawowa sprawa wykryć że TV jest włączony, postanowiłem wykorzystać do tego celu kontaktron, a właściwie 2 kontaktrony.
  Miałem cewkę w której były umieszczone dwa kontaktrony, usunąłem oryginalne uzwojenie i nawinąłem nową cewkę (trochę na chybił trafił).
  Użyłem drutu miedzianego w emali o średnicy 0,33mm i nawijałem do pełna (nie wiem ile zwoi). Przy dobrym chłodzeniu (a takie jest) wytrzymuje spokojnie 400mA co daje moc obciążenia prawie 100W.
  Większość TV nie pobiera więcej, próg zadziałania to 150mA, co bez problemu działa z TV 32 cale LED.
  Automatyczny wyłącznik oświetlenia TV
  Jak widać na schemacie cewka kontaktrona zasilona jest prądem stałym, kondensator C2 pełni 2 funkcje. Filtracja napięcia zasilającego cewkę kontaktrona oraz opóźnienie wyłączenia podświetlenia.
  Dla tej pojemności co na schemacie jest to około 1s. Kontaktrony 2szt zostały połączone szeregowo i z bocznikowane układem gaśikowym C4 i R1 dla zwiększenia trwałości kontaktronów..
  Spadek napięcia na zespole - prostownik cewka kontaktronu to 4V dla mocy 50W, może trochę dużo ale działa.

  Naciśniecie przycisku S1 przy zadziałanym kontaktronie (włączony TV) powoduje zasilenie transformatora z którego po stabilizacji mamy 12V.
  Te napięcie 12V uruchamia przekaźnik którego styki zwierają przycisk S1 i układ dział już bez naszego udziału, zasilając przy okazji diody podświetlające ścianę za TV.
  Wyłączenie TV powoduje rozwarcie styków kontaktronu i wszystko zostaje wyłączone.

  Cały układ został zabudowany do plastikowej obudowy jak na fotografii.
  Automatyczny wyłącznik oświetlenia TV Automatyczny wyłącznik oświetlenia TV

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  oldking
  Level 31  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika
  oldking wrote 1569 posts with rating 270, helped 123 times. Live in city Bytom. Been with us since 2003 year.
 • Relpol przekaźniki
 • #2
  damian1115
  Level 32  
  Cześć.
  Każdy sposób jest dobry, liczy się pomysłowość. Ale znacznie prościej szło to wykonać na triaku, i myślę że mniej roboty. Układ na triaku na pewno wyszedł by mniejszy. Oczywiście był by jako taki kontakt z telewizorem, przez port USB. Jednak powiedz na dobrą sprawę, w czym to przeszkadza.
 • #6
  damian1115
  Level 32  
  Do sterowania triaka wykorzystujesz 5V z portu USB, które się pojawia dopiero po załączeniu telewizora. Jak wyłączysz diody gasną.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic294212.html

  Możesz śmiało posłużyć się tym tematem jako podstawa, ale jest wiele tematów, ,, jak z gniazda usb sterować triakiem". W tym linku co Ci podałem, w poście 5 jest schemat,który możesz wykorzystać,ale daj jeszcze rezystor ograniczający przed optotriaka. Oczywiście dobierz optotriaka i triaka do swoich potrzeb,ja dałem MOC 3021 i BT136
 • #7
  zgierzman
  Level 29  
  W urządzeniach zasilanych z przetwornic impulsowych nie ma wielkiego znaczenia, czy zasilanie to 230V czy 200V. Ale przy obciążeniu 50W jeden dodatkowy wat wytraca się na cewce. Dla licznika energii niedużo, jednak do energooszczędnych to urządzenie nie należy ;-)

  Dodano po 8 [minuty]:

  zgierzman wrote:
  Do sterowania triaka wykorzystujesz 5V z portu USB, które się pojawia dopiero po załączeniu telewizora. Jak wyłączysz diody gasną.


  Autor wyraźnie napisał:

  oldking wrote:
  Założenie było takie:
  a) układ nie ma mieć NIC wspólnego z TV (można zastosować do innych urządzeń)


  Skąd wziąć gniazdo USB w mikserze, radiu lampowym, czy czymś takim?
 • Relpol przekaźniki
 • #8
  ditomek
  Level 21  
  Z czym jak nie z telewizorem może być użytkowane urządzenia które nazywa się " Automatyczny wyłącznik oświetlenia TV"
  Dzisiaj każdy ma port USB. Dla mnie konstrukcja to przerost formy nad treścią i niestety spory konsument energii elektrycznej.
  Ciężko ocenić wykonanie. Mam nadzieję ze jest prawidłowe. Brawa za chęci. Doceniam poziom wiedzy jaki trzeba mieć zeby coś takiego skonstruować.
  Osobiście jednak wykorzystałbym port USB.
  Oświetlenie ambientowe z mikserze? serio?
 • #9
  grafii1
  Level 17  
  Mam pytanie Co się stanie z kondensatorem C2 jak przepali się bezpiecznik B1
 • #10
  Linoge
  Level 27  
  Ja po prostu sprawdzam obecność TV w sieci ;).
 • #12
  damian1115
  Level 32  
  O jakim Ty wykrywaniu piszesz? To jest sterowanie optotriakiem i triakiem z portu USB, który to triak z kolei, steruje napięciem 230V. Te właśnie napięcie z sieci zasila transformator i prostownik oraz stabilizator napięcia, celem zasilenia paska LED, który to pasek umieszczony za telewizorem oświetla ścianę, robiąc poświatę wokół telewizora.
  Prościej już nie można.
 • #13
  pikarel
  Level 34  
  Podoba mi się to urządzenie, bo jest wykonane dokładnie z założeniem autora i - co ważne w DiY - w całości własnoręcznie.
  damian1115 wrote:
  (...) To jest sterowanie optotriakiem i triakiem z portu USB, który to triak z kolei, steruje napięciem 230V. Te właśnie napięcie z sieci zasila transformator i prostownik oraz stabilizator napięcia, celem zasilenia paska LED, który to pasek umieszczony za telewizorem oświetla ścianę, robiąc poświatę wokół telewizora.
  Prościej już nie można.

  To, co opisałeś wyżej - nie spełnia założenia autora tematu: Twoje podświetlenie niepotrzebnie świeci także w dzień.
  Urządzenie autora jest załączane w razie potrzeby (w dzień nikt nie załącza podświetlenia), ale jeśli zostanie załączone - zawsze wyłączy się samoczynnie wraz z wyłączeniem TV.
 • #14
  damian1115
  Level 32  
  A od czego jest wtyczka USB, przecież nie musi być zawsze włączona do telewizora. Kto mi zabroni zastosować przełącznik, i załączać to ustrojstwo kiedy mi się podoba, czy musi być zawsze załączone.
  Oczywiście pełen szacunek,autor zrobił urządzenie które działa według jego założeń. Czy wszyscy muszą robić to na triaku, pewnie nie. Autor tematu zrobił coś od siebie, po swojemu. Nie zaglądał w cudze schematy, wymyślił, zrobił, i ma.
  Szacunek dla autora.
  Moim założeniem zabierając głos w temacie, nie było krytykowanie autora, a jedynie, pokazanie innej możliwości osiągnięcia tego samego celu. Na co autor zwrócił uwagę zadając pytanie.
  Ten cytat który przytoczyłeś dotyczył postu nr.11.
 • #15
  pikarel
  Level 34  
  damian1115 wrote:

  (...)Ten cytat który przytoczyłeś dotyczył postu nr.11.

  Jeśli dotyczył czegoś innego, niż urządzenie z tematu - to należało wkleić cytat, do którego wypowiedź się odnosi.
  Wtedy nie ma niedomówień takich, jak to.
 • #16
  oldking
  Level 31  
  Kolego "damian1115" - jak bym chciał to zrobić na triaku to bym zrobił a może mikroprocesor bym zastosował, założenie było że nie ma mieć nic wspólnego z TV, oraz włączane na życzenie - czytaj ze zrozumieniem co napisałem.
  Uszkodzenie bezpiecznika powoduje brak podświetlenia i nic więcej, C2 jak widać na schemacie jest cały czas bocznikowany uzwojeniem kontaktronu i ma się dobrze.
  Do blendera faktycznie się nie nadaje, ale może być zastosowane do wykrycia pracy czy końca pracy dowolnego innego urządzenia elektrycznego
  Ciekaw jestem czy podacie przykłady do czego ?
 • #17
  zgierzman
  Level 29  
  oldking wrote:
  Ciekaw jestem czy podacie przykłady do czego ?


  Choćby mikrofalówki. Zawsze na koniec programu odzywa się sygnał dźwiękowy, ale on osobie niesłyszącej na nic się nie przyda. A tak: gaśnie światło znaczy koniec pracy i nie trzeba podchodzić co chwilę i zaglądać.
  Dla głuchych mogłoby to sygnalizować koniec pracy wszystkiego co nie wymaga stałego nadzoru. Pralka, piekarnik, a nawet blender. Wiele z tych urządzeń wyposażonych jest w sygnalizację akustyczną. I co z tego?

  Nie trzeba mieć bujnej wyobraźni, żeby znaleźć 1001 zastosowań.
  Chociaż może nie w tej prądożernej wersji.
  Przydałaby się też możliwość zmiany progów zadziałania i może zwłoka czasowa dla urządzeń działających cyklicznie - jak pralka: obroty prawo, przerwa, obroty lewo...
  Ale i bez tego nie ma problemu ze znalezieniem zastosowań. Nie można się zafiksować, że to tylko "ambilight".
 • #18
  krzbor
  Level 22  
  Projekt miał być uniwersalny, ale nie jest, bo w znacznym stopniu zastosowanie układu ogranicza zakres prądów. Już przy niewielkim prądzie wydziela się moc na cewce i to niezależnie od tego, czy jest podświetlanie, czy nie (wystarczy załączenie telewizora). Nie wiem, czy układ zadziała przy telewizorze 46" - chyba trzeba by nawinąć inne uzwojenie. Do tego brak bezpiecznika w układzie zasilania telewizora (a zarazem i cewki). Jeśli popłynie większy prąd, to będzie dym z uzwojenia. Znacznie bardziej uniwersalny i prostszy jest układ z USB. Działa z każdym współczesnym telewizorem, można go też dodać do monitora komputerowego (USB z komputera). Nie da się jednak zrobić podświetlenia blendera :( Układ podświetlania można trochę "skomplikować" - wystarczy rezystor, fotorezystor i tranzystor i oczywiście przekaźnik. Układ się załączy przy zaciemnieniu, a przekaźnik jedną parą styków może wymusić samopodtrzymanie - wyłączenie telewizora wyłączy podświetlenie. Można też załączyć ręcznie - wystarczy zasłonić fotorezystor :)
 • #19
  pikarel
  Level 34  
  krzbor wrote:
  Projekt miał być uniwersalny, ale nie jest, bo w znacznym stopniu zastosowanie układu ogranicza zakres prądów. (...)

  Można w prosty sposób zmodyfikować układ, przystosowując go do urządzeń o różnych mocach.
  Należy nawinąć cewkę roboczą kontaktronu drutem o większej średnicy, około 0,7 - 1 mm.
  Z niewielkiego magnesu umieszczonego na karkasie kontaktronu wykonać trymer; przez zbliżanie lub oddalanie magnesu można ustawiać wstępne magnesowanie kontaktronu, tym samym uzyskując regulację zakresu mocy dołączonego urządzenia (magnes to mały neodym lub magnes ze słuchawki).
  Trymer magnetyczny w tym układzie działa identycznie, jak ręczna regulacja naciągu sprężyny w termostacie lodówki.
  Im bliżej kontaktronu jest biegun magnesu, tym mniejszy prąd cewki potrzebny do zwarcia jego styku (regulacja histerezy załącz/wyłącz).
  Dodam, że na zasadzie zbliżania magnesu do kontaktronu działały kiedyś - niezawodne do dziś - klawiatury komputerowe.
 • #20
  brofran
  Level 39  
  Niedogodne jest moim zdaniem załączanie przyciskiem umiejscowionym z tyłu obudowy TV. Dla wiszącego na ścianie wręcz niemożliwe. Dla inicjacji załączania LED-ów należałoby zastosowac zdalne włączanie którymś z przycisków posiadanego pilota telewizyjnego.
 • #21
  pikarel
  Level 34  
  brofran wrote:
  Niedogodne jest moim zdaniem załączanie przyciskiem umiejscowionym z tyłu obudowy TV. Dla wiszącego na ścianie wręcz niemożliwe. Dla inicjacji załączania LED-ów należałoby zastosowac zdalne włączanie którymś z przycisków posiadanego pilota telewizyjnego.

  Z pierwszego posta tematu:
  Quote:
  Założenie było takie:
  a) układ nie ma mieć NIC wspólnego z TV (można zastosować do innych urządzeń)
  b) układ w stanie wyłączonym nie pobiera prądu
  c) załączenie układy ręczne tylko jak TV jest włączony (w razie potrzeby)
  d) układ ma wyłączyć podświetlenie po wyłączeniu TV lub innego urządzenia
 • #24
  398216 Usunięty
  Level 43  
 • #25
  krzbor
  Level 22  
  Ciągle martwi mnie duża zależność mocy wydzielanej na cewce od prądu - jak już pisałem znacznie zmniejsza to uniwersalność układu. Można to jednak znacznie usprawnić - równolegle z przekaźnikiem dodać diodę Zenera. Przy diodzie 5.1V i 5W mamy już prawie 1A (ok. 200W). Jeśli cewka zadziała przy 3V można użyć diody 3.3V 5W - otrzymujemy już ponad 300W
 • #26
  brofran
  Level 39  
  krzbor wrote:
  Przy diodzie 5.1V i 5W mamy już prawie 1A (ok. 200W)

  Te 200 W to do czego się odnosi ? Bo chyba nie do mocy traconej na cewce.
 • #27
  krzbor
  Level 22  
  To oczywiście maksymalna moc odbiornika (telewizora) - mamy (230V-5.1V)*(5W/5.1V)=220W. Zaletą zastosowania diody Zenera jest to, że przy wzroście prądu spadek napięcia na cewce nie wzrasta. Oczywiście większy prąd oznacza większą moc wydzielaną na diodzie.
 • #28
  manski
  Level 22  
  Jak układ ma być uniwersalny , czyli do różnych zastosowań to można mu wybaczyć niepotrzebny stopień komplikacji . Natomiast najprościej ( tak zrobiłem u siebie ) to wykorzystanie napięcia z portu USB w telewizorze i zasilanie diod bezpośrednio z tego portu . Z portu USB można spokojnie pobrać 500mA . Ja podłączyłem 12 białych diod ( 4 grupy po 3 szt w grupie, oczywiście z opornikiem szeregowym do każdej diody ) pobiera to ok 200 mA sumarycznie i działa wtedy jak telewizor jest włączony . Prościej się nie da .
 • #29
  Jacekser
  Level 21  
  Fotka z taśmy kasowej ze sklepu zakupu klienta przede mną-market spożywczy(!):
  Automatyczny wyłącznik oświetlenia TV
  To tylko w uzupełnieniu info #28.Fotka danych mi nie wyszła to napiszę:
  długość-2,15m(taśmy LED-1m),
  napięcie-5VDC(USB),
  moc-ok.3W
  Cena-25zł.
  producent-wiadomy.
  Mam nadzieje że nie OT.
  Pozdrawiam
 • #30
  kędzior
  Level 11  
  Mam pytanie, czy układ wyłączania oświetlenia, działa poprawnie przy wyłączeniu TV pilotem, czyli TV w standby, wszystko wyłącza oświetlenie +TV?

  Pozdrawiam