Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T brak sygnału w instalacji multiswitch

29 Sie 2019 21:53 318 6
  • Poziom 2  
    Witam forumowiczów mam następujący problem.
    Jakiś czas temu pod koniec czerwca rozpoczęto termomodernizację mojego bloku. Kazano zdjąć z elewacji anteny satelitarne i telewizyjne. Jako jedyny miałem zamontowaną antenę satelitarną i telewizyjną na maszcie dachu.
    Aby pomóc sąsiadom i nie psuć architektury budynku zabronowałem wszystkim zrobienie instalacji zbiorczej opartej o moją już istniejąca antenę tv i maszt który jest usytuowany na dachu. Wszystkie kable puściliśmy po elewacji budynku jeszcze przed zakryciem styropianem. I tu pojawił się problem bo:
    Sygnał satelitarny jest dobry lecz jeszcze nie zadawalający na forach przeczytałem że do instalacji zbiorczych powinno stosować się antenę o średnicy min 120 cm taką tez w przyszłości zamontuję . Ale największy problem to telewizja naziemna sygnał jest słaby i strasznie klatkuje lub w ogóle go nie ma. Po podłączeniu anteny bezpośrednio do jednego gniazda sygnał jest 100 jakość 100 jeżeli włączę do multiswitcha jakość gwałtownie spada siła też chociaż można ją regulować na wzmacniaczu. Teraz antenę mam ustawioną na Sławoborze. Proszę o pomoc wydaje mi się że wszystkie pomysły już się mi wyczerpały.

Z góry dziękuję za pomoc

DVB-T brak sygnału w instalacji multiswitch
  • Poziom 36  
    treptek napisał:
    Sygnał satelitarny jest dobry lecz jeszcze nie zadawalający

To znaczy, w czym jest problem - w sile czy jakości?
    treptek napisał:
    - odległość od nadajnika Piła Rusinowo ok. 80 km
    - odległość od nadajnika Białogard Sławoborze ok. 80 km

Nie podajesz lokalizacji miejsca odbioru, ale przy takich odległościach do tych dwóch nadajników, w zależności od lokalizacji, chyba bliżej powinieneś mieć do Szczecina/Kołowo lub Koszalina/Gołogóra. :?:
    To combo dla tej instalacji, to niezbyt profesjonalne rozwiązanie. Czy sekcje VHF i UHF tej anteny masz podłączone do zwrotnicy oddzielnymi przewodami? Jeżeli tak, to przedwzmacniacze/symetryzatory powinieneś mieć pasmowe, a nie szerokopasmowe.
    Używasz jakiegoś miernika? Jakie poziomy sygnału?
  • Poziom 39  
    Na schemacie nie ma zaznaczonego sposobu zasilania wzmacniacza antenowego (LNA) w antenie. W jaki sposób go zasilasz - z zasilacza antenowego czy ze wzmacniacza Terry?

Tak, antena 120cm to może być przy mało do multiswitchy. Masz ją precyzyjnie ustawioną na mierniku?
  • Poziom 2  
    Dziękuję za szybką odpowiedź
    Moja lokalizacja to Złocieniec Zachodniopomorskie
    DVB-T brak sygnału w instalacji multiswitch z odległościami od nadajników przesadziłem

-sekcje VHF i UHF mam podłączone do zwrotnicy oddzielnymi przewodami (proszę o jakiegoś linka do wzmacniaczy pasmowych) (przy podłączeniu zsumowanego sygnału bezpośrednio do gniazdka pomijając multiswitch jakość sygnału ok 100% siła sygnału około 100% działa bez zarzutu). Kiedy podłączę do multiswitcha jakość i siła diametralnie spada (TVP1 nie da się oglądać bo tnie)
    -używam miernika Mezon DSM31 (i miernika w telewizorze chociaż wiem że jest on niemiarodajny)
    -Wzmacniacz antenowy (LNA) jest zasilany z wzmacniacza TERRA wcześniej był zasilany z wzmacniacza z separatorem ,ale efekt jest dalej taki sam
    -Wydaje mi się że mam ale akurat z satelitą nie mam problemu czaszę i tak wymienimy na 120 cm to poprawi sygnał czy to może być jeszcze za mało ????
  • Poziom 39  
    treptek napisał:
    Dziękuję za szybką odpowiedź
    Moja lokalizacja to Złocieniec
    Lokalizację masz niezłą, choć już przy krańcach zasięgów, więc wzmacniacz w antenie teoretycznie nie musiałby być konieczny, choć w realu, w zależności od lokalnej sytuacji, często potrzeba coś mniej lub bardziej delikatnie podbić.
    Tylko, że ty masz dwadzieścia kila dB w LNA i jeszcze 20dB w Terze. A to dużo za dużo - wygląda na to, że przesterowujesz odbiorniki. Pierwsza rzecz - zamienić LNA na symetryzator i zobaczyć, jak się wszystko zachowa na wzmacniaczu Terry.

treptek napisał:
    -sekcje VHF i UHF mam podłączone do zwrotnicy oddzielnymi przewodami (proszę o jakiegoś linka do wzmacniaczy pasmowych)
    Spokojnie, najpierw próby na pasywnych antenach.

treptek napisał:
    -używam miernika Mezon DSM31 (i miernika w telewizorze chociaż wiem że jest on niemiarodajny)

Ten Mezon to tak naprawdę szerokopasmowy wskaźnik odbieranego poziomu mocy wszystkich kanałów w DVB-T (praca w TV) abo satelity (praca w SAT) - pomocny w pierwszym etapie ustawiania i to by było na tyle. Bo finalne ustawianie i SAT, i DVB-T, powinno się robić na na jakość sygnału, a nie na poziom.

Przy braku dostępu do miernika pozostają ci wskazania dekoderów DVB-T lub TV dla toru TV i odbiorników SAT dla toru SAT. W zależności od typu są mniej lub bardziej precyzyjne i mniej lub bardziej wygodne w użyciu, ale jak się nie ma miernika, to nie ma innej opcji (zwłaszcza przy SAT). Jedyny problem to wtaszczyć TV z odbiornikiem na dach, albo zrobić sobie transmisję obrazu z TV na dach...

treptek napisał:
    -Wydaje mi się że mam ale akurat z satelitą nie mam problemu czaszę i tak wymienimy na 120 cm to poprawi sygnał czy to może być jeszcze za mało ????
    A jaką masz teraz?
  • Poziom 36  
    treptek napisał:
    z odległościami od nadajników przesadziłem
    treptek napisał:
    Moja lokalizacja to Złocieniec

Z odległościami przesadziłeś niemal dwukrotnie. Do obydwu nadajników masz ok. 45 km. Teoretycznie lepszym wyborem wydaje się być Rusinowo. Chociażby ze względu na wyższe moce nadawcze.
    treptek napisał:
    proszę o jakiegoś linka do wzmacniaczy pasmowych

Symetryzatory;
    VHF - https://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_i-iii_C0001.htm
    UHF - https://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm
    Przedwzmacniacze puszkowe:
    VHF - http://hollex.rzeszow.pl/wzmacniacze-antenowe/753-przedwzmacniacz-zefir.html
    UHF - https://sklep.satserwis.pl/przedwzmacniacz-zefir-21-60.html
    treptek napisał:
    Mezon DSM31

Ciężko będzie to wszystko pomierzyć i skonfigurować na wskaźniku procentowym. Bo tak naprawdę nie wiadomo jakim parametrom te procenty odpowiadają. Np. 100% może odpowiadać sygnałowi zarówno na poziomie 80 dBµV, jak i 100 dBµV. Zbyt wysokim sygnałem w pierwszej kolejności możesz przesterować multiswitch.
    A jakości to tym ustrojstwem już raczej nie pomierzysz.
    Ponadto niebawem (2020 r. :?:) w Twoich okolicach powinien rozpocząć się tzw. refarming pasma 700 MHz, czyli zmiany kanałowe. Rusinowo będzie nadawać mux-y 1-3 na k.24, 43, 31/33, a Sławoborze k.21, 47, 38. I być może trzeba będzie od nowa wszystko konfigurować.
  • Poziom 2  
    dziękuję za cenne podpowiedzi. Jak sprawdzę rozwiązania które zostały na forum przytoczone to dam od razu znać