Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM prezentuje alternatywę dla pamięci DDR

ghost666 30 Sie 2019 11:30 675 0
 • IBM prezentuje alternatywę dla pamięci DDR
  IBM zaprezentował na tegorocznej konferencji Hot Chips nowy interfejs dla wersji na 2020 rok, procesorów Power 9. Interfejs otwartej pamięci (OMI) umożliwi umieszczenie na serwerze większej pamięci operacyjnej przy większej przepustowości niż klasyczny interfejs DDR i jako potencjalny standard JEDEC może konkurować z GenZ i Intel CLX.

  OMI w zasadzie usuwa kontroler pamięci z hosta, polegając na kontrolerze na stosunkowo małej karcie DIMM. Dział Microsemi w Microchipie ma już kontroler DDR działający na kartach w laboratoriach IBM. Podejście to obiecuje dostarczyć do 4 TB pamięci na serwerze, która działać ma z prędkością około 320 GB/s lub 512 GB z szybkością do 650 GB/s. Główny koszt tego rozwiązania leży w koszt leży w sterowniku Microchipa, który dodaje opóźnienie co najmniej 4 nanosekund i zużywa około 4 W mocy, jednakże około połowa z tego jest niwelowana poprzez usunięcie elementów PHY DDR z hosta.

  IBM przewiduje, że przyszłe kontrolery wykorzystujące OMI, używane z pamięciami DRAM będą stanowiły alternatywę dla coraz bardziej popularnych, ale drogich i energochłonnych stosów HBM. William Starke, architekt procesorów z IBM, powiedział, że przy opóźnieniu około 80 ns może to być również atrakcyjna alternatywa dla pamięci GenZ, która wykazuje opóźnienie do 400 ns.

  Interfejs OMI oparty jest na 96 liniach sieci 25G w układzie IBM Power 9 AIO. IBM zoptymalizował owbody serdes tego chipa pod kątem najniższej mocy i wielkości układu, ograniczając ich poziomy częstotliwości. Serdes ten oferuje przepustowość do 600 GB/s, którą można elastycznie skonfigurować do obsługi OMI lub nowej generacji połączenia GPU NVLink Nvidii lub OpenCAPI 4.0 IBMa dla innych akceleratorów.

  Układy Power 10 nowej generacji IBM przejdzie na szeregowe łącza 32-50G w celu dalszego ulepszania interfejsów i ich przyspieszenia. Jego plany rozwojowe pokazuje, że Xilinx i partnerzy nie uzyskają wsparcia od IBM dla ich interkonektu CCIX z spójną pamięcią podręczną, który konkuruje z CLX Intela. Jeden z uczestników konferencji Hot Chips skomentował, że powstały interkonekt dla Power 9 przypomina to, co Intel planuje zrobić z CLX dla swoich procesorów nowej generacji. Starke wskazał z kolei, że Intel może używać CLX zarówno do akceleratorów, jak i do pamięci klasy Optane.

  W przypadku pamięci DDR, OMI ułatwia chłodzenie i upraszcza procesor, usuwając kontroler z hosta. W ten sposób jest to podobne do wykorzystania przez AMD osobnego chipletu jako kontrolera pamięci i w procesorach serwerowych z rodziny Epyc, powiedział Kevin Krewell, starszy analityk w Tirias Research. "To kolejny sposób na podział technologii" powiedział.

  Power AIO to 14-nm układ, który obsługuje również do 48 linii PCIe Gen4. Power 10 w 2021 roku będzie produkowany w nowym procesie technologicznym, z nowymi konstrukcjami rdzenia i tranzystorów obsługującymi PCIe Gen 5 i oferującymi przepustowość dla pamięci stałej na poziomie 800 GB/s.

  Podczas gdy ambicje IBM w zakresie technologii pozostają silne, jego siła rynkowa jest obecnie niewielka i cały czas spada. Według International Data Corp. Układy Power miały zaledwie 0,190% udziału w rynku mikroprocesorów serwerowych w pierwszym kwartale 2019 roku - dla porównania w analogicznym okresie 2018 roku udział ten wynosił 0,219%.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1335045

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9365 postów o ocenie 6950, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • PCBway