Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki router + antena do PLAY

30 Sie 2019 18:28 402 9
  • Poziom 2  
    Hej, planuję zmienić dostawcę internetu mobilnego na PLAY (albo elastyczny albo NetBox). Zastanawiam się nad routerem, wstępnie Huawei B715, może b525. Budżet na całość do 1k zł. Wykonałem pomiary z telefonu w Network Cell Info (w budynku na parterze). Jestem z Długołęki, ul. Jaśminowa. Internet łapie sygnał z Mirkowa ID: WRO1084 z anteny na wieży kościelnej. Z dachu jest bezpośrednia widoczność. Odległość ok 950m. Prośba o radę w kwestii routera i ewentualnej anteny na dach.

Jaki router + antena do PLAY Jaki router + antena do PLAY Jaki router + antena do PLAY

Dzięki za pomoc :)
  • flexghzflexghz
  • Specjalista Sieci, Internet
    Słaby sygnał na LTE1800/LTE2100 z tego BTS-a, telefon nie łaczy się z LTE2600 na nim a to jest kluczowe, zrób test na zewnątrz i speedtest i pokaz wyniki. No i żaden elastyczny, w Play jak abonament to ze sprzętem. Z routerów B715 z 3 CC CA i antena zewnętrzna do niego. Ewentualnie jak NetBox to WF830 z agregacją 2 CC CA.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 2  
    @matek451 - dzięki za szybką odpowiedź. Sprawdziłem na dachu (8m nad ziemią) i na balkonie (4m) od strony Mirkowa. W obu przypadkach antena w zasięgu wzroku. Sprawdzę jeszcze jutro za dnia.

1. Dach - połączył się z LTE2600
    Jaki router + antena do PLAY Jaki router + antena do PLAY

2. Balkon - połączył się z LTE1800
    Jaki router + antena do PLAY Jaki router + antena do PLAY Jaki router + antena do PLAY

Elastyczny brałem pod uwagę ze względu na 30 dniowe wypowiedzenie. A jaką antenę zewnętrzną polecasz do B715?
    Na pierwszym screene agregacja LTE z LTE2600 jako pasmo podstawowe , sygnał na 2600MHz prawidłowy ale pasmo LTE2600 przytkane, na LTE1800 z tego BTS-a na balkonie z kolei dobre prędkości. Ogólnie dziwnie to wygląda, trzeba by sprawdzic po kolei te pasma na routerze z LTE-A, antena kierunkowa na 1800-2600MHz pozwoli sprawdzic ten BTS i Długołekę, Wiejska 24. Potestuj jeszcze na telefonie.
  • Poziom 2  
    Jeszcze kilka testów. Najlepszy sygnał jest jak jestem na dachu i z BTS z Mirkowa (eNBID 12815). Łapie głównie 1800 i 2600, raz udało się też 800.

1800:
    2600:

Złapałem też sygnał z Wiejskiej (eNBID 12920) i Polnej (eNBID 13028), ale tu prędkości wolne:

Skłaniam się ku ofercie Internet 200GB za 80zł na 24 miesiące z B715 za 1zł. Do tego zakup anteny, np
    - Cybertech Antena Dualna LTE/4G 15dBi MIMO do Huawei B525, B715
    lub
    - 2x Antena LTE Advanced 4G 3G ATK504 DUAL SMA 10 m.

Czy jest sens w ogóe rozważać NetBoxa 3.0 z routerem ZTE NET BOX WF830 i anteną kat. 6?

Dzięki.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Wybór sprzętu optymalny, B715 agreguje 3 CC CA LTE2600+2100+1800. Do niego Cybertech ale Dual LTE17dBi na 1800-2600MHz, nie potrzeba anteny szerokopasmowej bo LTE800 w Play to wydmuszka na 5MHz pasma, zasięgowe i z założenia wolne i zapchane. Przy tej odległości od BTS-a WF830 powinno też się sprawdzić ale na nim tylko 2 CC CA LTE26001800 lub LTE2600+2100, u mnie działa OK i w agregacji tych pasm DL 150-200Mb/s ale BTS nieobciążony. Agregacja 3 CC CA z LTE2600+1800+2100 na WF860 pozwala na DL 200-300Mb/s.
  • Poziom 27  
    Witam. Troszeczkę poboczne pytanie mam - na IPhone jaką aplikacje do testów polecacie, ponieważ Network Cell nie ma :(
  • Poziom 2  
    @wow sam używam iphone, ale nie znalazłem racjonalnego odpowiednika Network Cell Info, więc na potrzeby samych testów skombinowałem samsunga z androidem.
  • Poziom 10  
    Ogólnie z huaweia bedą ok, ja mam e5573 i z plusa internet super mi smiga. Korzystając z neta jednoczesnie na laptopie i dwoch telefonach.
    A jak wygląda speedtest tego Plusa w godzinach 20-23, pokaz jakiś? Z jakiego pasma LTE korzystasz w Plusie na tej starej, mobilnej zabawce Mifi ?