Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy se-600-48v Meanwell - strzela przełącznik nadprądowy.

30 Sie 2019 21:13 261 17
  • Poziom 3  
    Witam,
    Posiadam zasilacz impulsowy meanwell se600-48v w jednej z maszyn.
    Włączenie maszyny najczęściej skutkuje wyrzuceniem różnicówki ( przygasa oświetlenie przy każdym włączeniu).
    Po rozłączeniu samego zasilacza na wejściu problem znika.
    Jest to zupełnie nowy zasilacz i maszyna, czy jest możliwość że zasilacz posiada jakieś uszkodzenie ?
    Podłączenia prawidłowe ( łącznie z ochroną), napięcie wyjściowe również prawidłowe.
    Instalacja w warsztacie jest nowa/sprawdzona, pracują na niej również inne maszyny o jeszcze większym poborze prądu.
    Rozumiem że profesjonalny elektronik pomierzyłby i wiedział, ja niestety nie mam takiej wiedzy i przyrządów.
    Kwestia tylko czy kupić nowy zasilacz.
    Z góry dziękuję za info.
  • Poziom 28  
    Wygląda to na upływ prądu na obudowę.
    Jaką wartość prądu upływu ma ta różnicówka, czy jest podłączone pod nią coś jeszcze?
    Sprawdź filtr wejściowy w zasilaczu.
  • Poziom 3  
    Różnicówka jest 30mA, podłączone mam na niej wszystkie gniazda w nie wielkim warsztacie.
    Pod gniazdami inne maszyny głównie lasery co2 i fiber. Wszystko pracuje bez zarzutów jedynie jest problem z tą jedną maszyną, mianowicie z jej zasilaczem. Podejrzewam że sprawdzenie filtra w zasilaczu to robota dla specjalisty ?
    Jest jeszcze filtr przeciwzakłóceniowy typu EMI na zasilaniu głównym AC wewnątrz maszyny ale jak pisałem wszystko jest ok po odłączeniu samego zasilacza.
    Poza odłączonym zasilaczem (jest on końcowym /wykonującym) pracują w tej maszynie jeszcze inne pod urządzenia 12/24/48 i 240v i wszystko jest ok, róznicówki nie wyrzuca.
  • Poziom 38  
    Proponuję zacząć od specyfikacji zasilacza gdzie inrush current dla 230V to 60A.
    https://www.mouser.com/ds/2/260/SE-600-SPEC-806342.pdf
    Oraz specyfikacji maszyny gdzie będzie podane jakie warunki ma spełniać zasilanie.
    Dopiero później szukać uszkodzenia w nowej maszynie.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za info, bardzo słuszna uwaga.
    Widziałem tą specyfikację już wcześniej, natomiast czy przy instalacji na przewodach 2.5 m2 i różnicówce 60 a będzie to wciąż za wysokie obciążenie chwilowe przy rozruchu ?
  • Poziom 3  
    Nie, jest to składak chiński jak widzę również na podzespołach US. Poza obsługą softu nie mam żadnych wytycznych.
    Przewody w maszynie na zasilaniu może mają 1.5mm.
    Piszę z ludzmi którzy pracują na tych samych maszynach, często w pokoiku w domu na instalacji z przewodami 1.5 mm, więc to mnie dziwi.
  • Poziom 43  
    W temacie piszesz o wyłączniku nadprądowym a w treści posta o różnicówce, można sie pogubić. W pierwszym przypadku sprawa jest prosta, znamy prąd rozruchowy zasilacza, a parametry wyłącznika nadprądowego (prąd i charakterystyka) możesz sprawdzić.
    W przypadku różnicówki sprawa jest trudniejsza, bo znany jest problem niewłaściwego działania (nadmiernej czułości) przy nieliniowych obciążeniach. Jeśli różnicówka wyłącza przy prądach rozruchowych sytuacja może być bardziej skomplikowana np. kiedy prąd różnicowy powstaje w trójfazowym filtrze innej większej maszyny (falownika, zasilacza zasilanego z 3f) pod wpływem chwilowego zapadu napięcia na jednej z faz (który wywołuje twój zasilacz).
    Cytat:

Rozumiem że profesjonalny elektronik pomierzyłby i wiedział, ja niestety nie mam takiej wiedzy i przyrządów.
    Wypadało by pomierzyć prąd upływu.
    Słyszałem o przypadku kiedy z różnicówką nie poradziło sobie kilku profesjonalistów - elektryków, mimo posiadania bardzo kosztownego sprzętu :)
    Profesjonaliści są dobrzy w rozwiązywaniu powtarzalnych problemów.
  • Poziom 3  
    Przepraszam najmocniej, mój błąd.
    Wyrzyca różnicówkę oczywiście.
    Czy sam ciężki start zasilacza ( te 60 A) może również powodować jej wyłączanie ?
  • Poziom 43  
    ralfik12345 napisał:
    Czy sam ciężki start zasilacza ( te 60 A) może również powodować jej wyłączanie ?
    Nie ma prawa, prąd obciążenia płynie pomiędzy L i N i w transformatorze będącym elementem róznicówki wywołuje dwa znoszące się strumienie magnetyczne.
  • Poziom 43  
    ralfik12345 napisał:
    meanwell se600-48v

Co to za maszyna?
    Co zasila zasilacz.
    Jaka typ ochrony przeciwporażeniowej zastosowano w maszynie.?
  • Poziom 11  
    Może i ja coś dorzucę. Zasilacze impulsowe mają w układach wejściowych pojemności o niezbyt dużej wartości łączone do PE. Zatem zasilacz ma jakiś niewielki prąd upływu właśnie przez te pojemności. Kilka takich zasilaczy równolegle i sumaryczny prąd upływu może już "wyrzucić" wyłącznik różnicowoprądowy.
  • Poziom 3  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    ralfik12345 napisał:
    meanwell se600-48v

Co to za maszyna?
    Co zasila zasilacz.
    Jaka typ ochrony przeciwporażeniowej zastosowano w maszynie.?

Maszyna to laser co2 galvo
    Zasilacz impulsowy jak w tytule.
    Typ ochrony , zwykły uziom łącznie z obudową.
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    ralfik12345 napisał:
    Włączenie maszyny najczęściej skutkuje wyrzuceniem różnicówki

To wykonaj dodatkowy dedykowany obwód bez wyłącznika różnicowoprądowego. Lub w istniejącym odłącz go jeśli to możliwe.
  • Poziom 3  
    J_T napisał:
    Może i ja coś dorzucę. Zasilacze impulsowe mają w układach wejściowych pojemności o niezbyt dużej wartości łączone do PE. Zatem zasilacz ma jakiś niewielki prąd upływu właśnie przez te pojemności. Kilka takich zasilaczy równolegle i sumaryczny prąd upływu może już "wyrzucić" wyłącznik różnicowoprądowy.

Może być coś na rzeczy . Wsumie są tam 4 zasilacze i problem jest z ostatnim, to on po włączeniu 3 przyciskiem licząc od lewej wyrzuca różnicówkę. Spróbuję tak to przełączyć aby był uruchamiany tylko ten 4 problematyczny zasilacz jako jedyny w maszynie. Wówczas będzie coś więcej wiadomo. Na rysunku prowizoryczny rysunek zasilania.
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Po odłączeniu ochrony od samego zasilacza oraz odizolowania go od obudowy, problem z wyrzucaniem różnicówki znika ( testowane na ok 60 włączeniach)
    Pozdrawiam[/quote]
  • Poziom 3  
    Witam,
    Czy można jakoś ominąć ten problem?
    Wszystko wskazuje na to że jest jak piszesz a w maszynie są wsumie 4 zasilacze.
    Włączany każdy z osobna nie powoduje wyrzucania różnicówki a włączanie ich np parami skutkuje dużo mniejszą częstotliwością wyrzucania różnicówki.
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    ralfik12345 napisał:
    Czy można jakoś ominąć ten problem?

Proponuję wydzielony obwód z wyłącznikiem RCD typu G np PFIM-40/2/003-G/A oraz wyłącznikiem nadprądowym.