Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Agregat z lodówki - podłączenie

30 Sie 2019 22:00 297 18
  • Poziom 4  
    Witam, posiadam agregat z lodówki i nie umiem go podłączyć, szukałem wszędzie, jest podobny agregat tylko z kondensatorem. A mój go nie posiada.
    Ten kabel "warkocz" to podłączenie od termostatu a ten czarny to zasilanie 230v.
    Proszę was o narysowane i pożądane wyjaśnienie jak to mam podłączyć po włożeniu wtyczki do gniazdką. Agregat ma pracować jako kompresor do kół.
    Z góry dziękuję.
    Agregat z lodówki - podłączenie Agregat z lodówki - podłączenie Agregat z lodówki - podłączenie Agregat z lodówki - podłączenie
  • Relpol przekaźniki
  • Moderator - Elektryka
    Kamerzysta_YT napisał:
    Agregat ma pracować jako kompresor do kół.
    Nie polecam. Czynnik chłodniczy jednocześnie smaruje sprężarkę. Na samym powietrzu długo nie pochodzi.
  • Poziom 4  
    zbich70 napisał:
    Kamerzysta_YT napisał:
    Nie polecam. Czynnik chłodniczy jednocześnie smaruje sprężarkę. Na samym powietrzu długo nie pochodzi.

Mój znajomy ma taki kompresor i używa do kól w domu. Korzysta z tego coodzienie.

To jak to podłączyć?

Dodano po 10 [minuty]:

Kamerzysta_YT napisał:
    zbich70 napisał:
    Kamerzysta_YT napisał:

Mój znajomy ma taki kompresor i używa do kól w domu. Korzysta z tego coodzienie.

Działa już 7lat
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Moderator - Elektryka
    Ja kombinowałem z podobnym kompresorem (lodówka z lat 90'), podłączyłem wg schematu w załączniku.
    Ale popracował jakiś czas i się zatarł.
  • Poziom 4  
    Które kable od termostatu się łączy?
    Brązowy i czarny ?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Do starych kompresorów z lodówek dobrze jest dolać troszke oleju ,
    bo stan na pewno będzie mały , tym bardziej , że to pluje olejem smarując całą magistrale . Źle to wpływa na opony i dętki . Guma puchnie od oleju . Dobrze jest
    założyć na wyjściu odwadniacz-odolejacz . :| Jak ci wypluje wszystek olej z komory to się zatrze . Ponad to wydajność jego jest bardzo mała , zaś ciśnienie duże . :|
  • Poziom 4  
    SKM 1964 napisał:
    bo stan na pewno będzie mały , tym bardziej , że to pluje olejem smarując całą magistrale . Źle to wpływa na opony i dętki . Guma puchnie od oleju . Dobrze jest
    założyć na wyjściu odwadniacz-odolejacz . :| Jak ci wypluje wszystek olej z komory to się zatrze . Ponad to wydajność jego jest bardzo mała , zaś ciśnienie duże . :|

A które kable załączyć że sobą z termostatu ?
  • Poziom 4  
    jack63 napisał:
    SKM 1964 napisał:

Jaki olej do jakiej sprężarki?

Zależy na jaki czynnik masz agregat. Do agregatów na R600a dolewa się mineralny, a do tych na r12 i r134a syntetyczny.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Kamerzysta_YT napisał:
    Do agregatów na R600a dolega się mineralny, a do tych na r12 i r134a syntetyczny.

Do R12 też mineralny. Do R134a olej POE, który jest mocno higroskopijny, a przez to sprężarka może się zatrzeć.
    Oleje chłodnicze mają bardzo małą lepkość i kupienie ich, to skórka za wyprawkę...
  • Poziom 4  
    jack63 napisał:
    Kamerzysta_YT napisał:
    Do agregatów na R600a dolega się mineralny, a do tych na r12 i r134a syntetyczny.

Do R12 też mineralny. Do R134a olej POE, który jest mocno higroskopijny, a przez to sprężarka może się zatrzeć.
    Oleje chłodnicze mają bardzo małą lepkość i kupienie ich, to skórka za wyprawkę...

Ja do swojego agregatu na R12 dodałem syntetyczny i działa.
  • Poziom 33  
    Panowie ?? Ta sprężarka będzie pompować powietrze atmosferyczne , a nie
    czynnik chłodniczy ! Więc można zmienić olej na mniej higroskopijny .
    Czemu wtedy nie zastosować oleju silnikowego lepszej klasy ?? :|
  • Poziom 42  
    SKM 1964 napisał:
    Czemu wtedy nie zastosować oleju silnikowego lepszej klasy ?

Bo olej silnikowy jest do.... silnika a nie do sprężarki.
    Lepszy już jest po prostu olej sprężarkowy, choć mogą być problemy z doborem lepkości oleju.
    Osobną kwestią jest urządzenie startowe silnika i w ogóle przystosowanie silnika do trudnego rozruchu.
    Rozruch dzięki "pastylce" PCT wymaga wyrównania ciśnień strony ssącej i tłocznej oraz czasu na wystygnięcie pastylki.
    Sprężarki na R600a mają bardzo słabe silniki z bardzo małym momentem rozruchowym.
    Najlepsze do kompresora są sprężarki z rozruchem wspomaganym dużym kondensatorem włączanym przez przekaźnik prądowy.
  • Poziom 33  
    Czyli agregat chłodniczy np. do mleka . Spotkałem się z czymś takim i tam
    był kondensator rozruchowy dość duży . Wymieniałem go na nowy bo nie
    chciał startować . Wszystko wróciło do normy . A z tym olejem to bym nie
    przesadzał aż tak . Tak jak mówię , sprężarka będzie pompować powietrze . :|

Dodano po 3 [minuty]:

Sprężarki samochodowe chodzą na oleju przeważnie silnikowym i jest OK . :|
  • Pomocny post
    Moderator
    Panowie Koledzy, znowu rozprawa doktorska nad prostym tematem. A przecież Autor jest amatorem, chce tego wynalazku używać nieczęsto (bo ile razy rocznie pompuje się koła?), więc po co ta cała dyskusja o turbinach? Nie ma to żadnego sensu. Natomiast profesjonaliści, którzy codziennie potrzebują powietrza do kół nie używają do tego celu sprężarki lodówkowej. Myślę, że zgodzicie się z takim stwierdzeniem.

PS. Mam na wsi agregat od starej lodówki z lat 90-tych (jeszcze z freonem), pompuję nim rower od co najmniej 19 lat, a on (agregat) wciąż działa. Nigdy nie uzupełniałem żadnego oleju bo mi się nie chce, a "plucie" olejem ograniczyłem stosując długi wężyk wylotowy. Jak na razie żadna dętka nie "zdechła" mi z powodu oleju.
  • Poziom 16  
    Jeden potencjał do N drugi tam gdzie na zdjeciu czarny przewód. Uziemienie do uziemienia
  • Poziom 4  
    Dziękuję wszystkim za pomoc, szczególnie użytkownikowi RETROFOOD.