Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie schematu własnej łądowarka do baterii Ryobi Li-ion 18v

31 Sie 2019 10:00 423 2
  • Poziom 10  
    Witam
    Chciałem sobie zbudować ładowarkę do baterii od wkrętarki 18v Ryobi. I powstało coś takiego czy to będzie działać i czy dobrze zaprojektowane. Założyłem że użyje elementów takie jakie mam w domu dlatego stabilizator 3,3v a nie 5v i miejscami po dwa rezystory.
    Barateria to 1.5Ah 18v ma w środku jaką logikę do ładowania ale jak działa to nie wiem ( fajnie jak by ktoś miał schemat oryginalnej ładowarki do Ryobi) . Bateria oprócz + i - ma trzeci pin "sygnałowy" żeby ładować trzeba tam dać napięcie około 3v-5v tyle wiem. ( w schemacie JP4)

Jak To Ma Działać
    Do schematu dostarczam zasilanie z zasilacza 26v max około 3.3A . Stabilizator IC2 dostarcza napięcie 21v o stałym amperażu około 2A do ładowanej baterii. R6 służy jako rezystor bocznikowy do wykrycia zmian prądu dla stabilizatora i dla komparatora IC4. Układ komparatora A informuje attiny o spadku prądu poniżej około 7mA i ładownie zostaje zakończone. Układ komparatora B załącza chłodzenie elektroniki ładowarki jeśli prąd ładowania jest większy niż około 650mA. IC1 attiny10 steruje tranzystorem Q1 do ładowania i wyprowadza z PB0 5v do pinu trzeciego baterii aby ją ładować. Stabilizator IC3 zasila wentylator, IC2, IC1, IC4

Schemat

Prośba o sprawdzenie schematu własnej łądowarka do baterii Ryobi Li-ion 18v

nie jestem pewny tego komparatora i sterowania załączania Q1.
    Mile widziane wszelkie ulepszenia uproszczenia
    Za wszystkie odpowiedzi z góry Dziękuję .
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Jeśli chcesz w pełni naładować pakiet 5S to potrzebujesz ładowarki o napięciu końcowym 21V.
    Na LM350 musisz wytracić około (26-15)*2=22W na początku ładowania gdy napięcie na pojedynczym ogniwie będzie około 3V, w TO-3 może się udać, w obudowie TO-220 już nie koniecznie , zresztą w takiej obudowie maksymalny deklarowany prąd 3A jest trudny do uzyskania bo zadziała wewnętrzne zabezpieczenie termiczne
  • Poziom 10  
    Dziękuje za szybką odpowiedź
    TO-220 wg. noty powinien wytrzymać 25W ?. Stabilizator przykręcony jest do radiatora od zasilacza atx . Jako jedyną rzecz którą testowałem z tego schematu na pająku to waśnie sam ten blok z stabilizatorem LM350 i faktycznie jak kolega mówi grzeje się dość mocno ładuje prądem 1.7 A baterie ale nie sprawił problemów przez 40 minut testu . Jak dodam ten wentylator jeszcze może to przetrwa, a jak nie to jak kolega wspomniał będzie trzeba zmienić go.

Nie do końca rozumiem co mam nie tak, jak kolega wspomniał że ładowarka musi mieć 21v aby naładować do pełna pakiet- przy końcu ładowania jak już bateria pobiera mniej prądu to chyba osiąga z tego stabilizatora 21v ?