Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie falownika iG5A do pompy wody, sterowanego przetwornikiem ciśnienia.

31 Sie 2019 13:25 258 12
  • Poziom 10  
    Dobry,
    Mam falownik LG SV150iG5A-4, zestaw hydroforowy na 3 pompy 2,2kW każda. Skrzynkę z automatyką i modułem PLC IDECa FC4A-C24R2.
    Problem w tym, że bez rozbioru wody pompa włącza się stycznikiem za często i za dużo podnosi ciśnienie. Wybija 6-barowy zawór bezpieczeństwa i tak w kółko. Chce podłączyć na razie na jedną pompę falownik który będzie sterowany przez przetwornik ciśnienia na zestawie hydroforowym. Jak wrócę z urlopu chce podłączyć wszystkie silniki kaskadowo na jednym falowniku ale to potem. Da się za pomocą tylko falownika bez udziału PLC podłączyć pompę żeby była sterowana przetwornikiem ciśnienia? bo mam pustkę w głowie... Przetwornik to chyba Danfoss MBS 0-6 bar.
  • Computer Controls
  • Poziom 43  
    Daniel_ok napisał:
    bo mam pustkę w głowie...

To widać.

Masz za małą poduszkę powietrzną w układzie, możesz zastosować naczynie przeponowe też.
  • Poziom 10  
    zbiornik przeponowy jest zamontowany, Ja się dopiero uczę podłączeń, ustawień, programowania PLC czy falowników. Ale ja się nauczę bo lubię się uczyć. A takie wpisy malkontentów jeszcze bardziej mnie motywują. Pytanie brzmiało: czy można sterować falownik przetwornikiem ciśnienia. Wystarczyło napisać tak lub nie.
  • Computer Controls
  • Poziom 43  
    Daniel_ok napisał:
    czy można sterować falownik przetwornikiem ciśnienia

Można , ale Ty masz układ źle skonstruowany, tak jak ta oczyszczalnia w warszawie.

Złe założenia, podcieranie d... szkłem bo został zamówiony zamiast papieru...........

Dodano po 1 [minuty]:

Daniel_ok napisał:
    zbiornik przeponowy jest zamontowany

Więc jest uszkodzony, lub zbyt mały w porównaniu do ilości wody pompowanej w jednostce czasu.
  • Poziom 21  
    Zanim zaczniesz grzebać w automatyce, napisz jaka wydajność mają pompy jak jest wykonany bufor (naczynie wzbiorcze o pojemności xxx, inne).

Wszystko wskazuje, że układ jest źle poskładany od strony technologicznej.
    Trzy pompy w kaskadzie sugerują duże rozbiory, jakiś zakład produkcyjny. O tych projektowanych poborach wody ( min, typowy, max) też napisz.

Dodano po 2 [minuty]:

IG5A nie ma wsparcia dla systemów wielopompowych. Takie funkcje są dostępne np w ACS 310 firmy ABB.
  • Poziom 20  
    Da się podłączyć przetwornik do falownika, dzięki temu będziesz sterował pierwszą pompą, układ możesz mieć dobrze, sprawdź tylko ciśnienie w zbiorniku wzbiorczym na tabliczce masz napisane jakie powinno ono być, jeżeli wywala zawór to jest za niskie.
    Nie kupuj IG5 tylko LS100, ten drugi możesz wykorzystać jako PLC (można pisać makra) a cena ta sama.
    Widze większość jest lepsza od projektantów układów pompowych.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedzi, Zbiornik przeponowy ma pewnie ze 35l. Będzie dołożony drugi taki sam. Pompy mają wysokość podnoszenia ok 55m. nie pamiętam wydajności. Wykonana instalacja jest jeszcze nie kompletna, jak wrócę z urlopu biorę się za podłączenie kolejnych dwóch etapów gdzie same rury (ok 300m) 63mm PE będą pełniły rolę takich zbiorników. Ja wiem że ten falownik jest przewymiarowany, ale taki aktualnie mam. Za kilka tygodni będziemy pewnie zmieniać go na danfosa aquadrive, takie mam już dwa zestawy hydroforowe na jednym falowniku a silniki są włączane kaskadowo. Wszystko działa bezawaryjnie i wydajnie. Ja mam problem z tym że idę na długi urlop a chciałbym żeby ciśnienie w sieci biurowca które zobowiązałem się ustabilizować będzie na poziomie 4-5bar. Aktualnie na wejściu jest czasem 1bar a czasem 4bary. Zależnie od poboru wody z sieci przed zestawem. Chodzi mi właśnie o podłączenie jednej pompy tylko na okres urlopu. Rozbiory są małe i duże. Raz jest to pół metra sześć. na 3 godziny a raz 2 metry sześć. na 15min. W przyszłości po zakończeniu projektu ma być pobór do 60-70m sześć. na godzinę przez krótkie okresy w roku. Rozumiem że mam podłączyć przetwornik ciśnienia do wejścia 4-20mA, a sterowanie zostawić regulatorowi PID ustawiając go na zadane ciśnienie? Czy minimalną częstotliwość mam ustawić metodą prób i błędów?
  • Poziom 43  
    Daniel_ok napisał:
    Zbiornik przeponowy ma pewnie ze 35l

Na biurowiec? Litości kto to projektował? Student na praktyce w poniedziałek?

PO drugie ile pięter ma blok, i z czego jest zasilany wodą? Ze studni głębinowych czy sieci miejskiej.

Dodano po 1 [minuty]:

Daniel_ok napisał:
    same rury (ok 300m) 63mm PE będą pełniły rolę takich zbiorników

Jakich zbiorników, przecież w nich jest woda.!!!
  • Specjalista Automatyk
    Kolego nie rozumiem dlaczego nie rozwiazesz układu w profesjonalny sposób.
    Niie odnoszę się do samej budowy układu, ale systemu sterowania. Zasilanie 3 pomp z jednego falownika i wyłączanie kaskadowe stycznikami to nie jest dobre razwiązanie.
    Kilka takich projektów mam za sobą, więc troszeczku doświadczenia w tej kwestii mam. Jak coś robisz to zrób raz i zapomnij o temacie.
  • Poziom 10  
    Cholercia zawiodłem się, Ja wiem jak się projektuje instalacje. Zarządzam stacją uzdatniania wody podpiętą pod ten zakład produkcyjny, Sam sobie ustalam ciśnienie na sieci. Pompę JEDNĄ na trzy tygodnie potrzebuję ustawić na falowniku jaki właśnie mam już podłączony. potem wszystko będzie zmienione i jak ktoś chce to mogę projekt opisać. Dziś potrzebuję TYLKO informacji jak mam podłączyć przetwornik do falownika i ustawić parametry. W zasadzie to będę to robił dziś wieczorem więc pewnie mi nikt już nie pomoże, sam sobie poradze. :)

Przetwornik podłączam pod zaciski I +, oraz CM wspólny.
    reset falownika do ustawień podstawowych
    Parametry jakie zamierzam ustawić to prócz oczywiście wprogramowania danych o silniku
    drv - 0
    frq - 4
    H40 - 2
    H40 - 2
    H41 - 0 Chyba że może najpierw dać autotuning...
    H49 - 1
    H56 - sprawdze ręcznie na ile mogę zostawić.
    H57 - 3
    H61 i H62 i H63 odpowiednio do potrzeb
    jeszcze i11 i12 i13 i14 i15

Coś jeszcze?
    H58 - 1
    rEF - (ustawić na tyle ile potrzebuje)

rezystor hamujący musi być podłączony czy nie?
    pnp/npn nie ma znaczenia ustawienie?
  • Poziom 21  
    drv=0 ?
    Chce kolega przed wyjazdem na urlop pompę włączyć z palca na stałe i obrotami regulować wydajność, czyli gdy nie ma rozbiorów pompa ma pracować w trybie bezprzeplywowym. O kawitacji kolega słyszał?

Żeby to było choć trochę po ludzku musi być sygnał zal/wył, a na iG5A będzie problem ze stworzeniem takowego. To nie jest falownik pompowy ani nawet maszynowy, tylko ogólnego stosowania.
  • Poziom 10  
    Widocznie jestem głupszy niż myślałem.
    ale wydawało mi się że jeżeli ustawie parametr uśpienia na częstotliwość przy jakiej ciśnienie zada odpowiednią wartość to silnik się wyłączy. Poza tym cały czas będzie to pod nadzorem a jeżeli mi się nie uda to przez 3 tygodnie będzie tak jak przez ostatnie 10lat więc chyba sobie poradzą. Po prostu założyłem sobie że dam rade i mam taki zamiar. Robię to w ten sposób ponieważ kilka razy w ciągu dnia są napełnianie zbiorniki przed zestawem i ciśnienie spada do 0,5 nawet czasem. Tylko wtedy pompa będzie działać. W pozostałym czasie ciśnienie jest znośnie możliwe.
  • Poziom 21  
    Znam te falowniki od ponad piętnastu lat ale może czegoś nie wiem. Który to ten "parametr uśpienia"?

edit:
    Jednak byłem niedoksztalcony, zwracam honor i ordery.