Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Mastercook PFD1284- pojawia się błąd F08, niewłaściwe wirowanie

zens 31 Aug 2019 14:21 855 10
Tespol
 • #1
  zens
  Level 9  
  Rzuca pralką, wyważyłem dokładnie, wymienione szczotki a były stare dość dobre połowiczne zużycie, fachowiec wymienił triaka i dalej nieprawidłowe działanie, wymieniłem amortyzatory wibracji i bez zmian. Zachowanie pralki jakby dziwne, włącza wirowanie na full bez wyważania wcześniej i skacze, oczywiście błąd F08.
 • Tespol
 • Helpful post
  #2
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Czy prądniczka tachometryczna na silniku ok?
 • Tespol
 • #3
  zens
  Level 9  
  Nie wiem , jak sprawdzić i co to jest?

  Dodano po 16 [minuty]:

  Fakt że startuje bez szukania równowagi , to tak jakby to nie działało ale wyciągłem silnik do zmiany szczotek i tego nie widziałem . Czy na pewno to jest?

  Dodano po 11 [minuty]:

  Znalazłem jest ale czy dobre , jak sprawdzić, jak sprawdzić czy podłączone bo chyba nie działa.
 • Helpful post
  #4
  Kenworth 18
  Level 43  
  Przede wszystkim czy pralka od razu po włączeniu jakiegokolwiek programu piorącego startuje od razu na maksymalnych obrotach? Jeśli się tak dzieje to wskazuje to na uszkodzenie cewki tacho lub magnesu na wirniku silnika. Jeżeli jednak problem występuje tylko podczas wirowania to przyczyny należy głównie szukać w module sterującym. Cewka tachoprądnicy to ta część: Link. Należy ją sprawdzić czy wykazuje rezystancję podczas pomiaru multimetrem oraz trzeba również zweryfikować stan magnesu w silniku. Warto również podpiąć multimetr do przewodów cewki i kręcąc ręcznie silnikiem sprawdzić czy tacho wytwarza napięcie kilku Voltów. Zakres pomiaru na mierniku AC.
 • #5
  zens
  Level 9  
  Tak od razu włączają się wysokie obroty. dzięki wielkie zaraz to robię sprawdzę podłączenie cewki sprawdzę po wyciągnięciu silnika czy powstaje prąd. Jeszcze pytanie czy dostane taką cewkę bo w internecie brak odpowiedzi?
 • #6
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Może być problem z dostaniem takiej cewki. Czasem szybciej kupisz cały silnik za 50-150zł. Jeśli jednak ona będzie winna to porób zdjęcia. Może znajdą jakąś z demontażu
 • #7
  zens
  Level 9  
  Niestety działa jakieś mikro napięcie jest. W zakresie 200mV pojawia się 20-50 kręcąc palcami silnik, poszukam przerwy. Zmontowałem i bez prania działa super z praniem rzuca i wyłącza się błąd F08. Włączyłem pranie zobaczymy?
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #8
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Sprawdź czy przy kole pasowym nie masz czujnika (niektóre masterstuki go miały) i czy nie wypadł magnes z koła. Zobacz czy pasek nie jest za luźny. Jednak to tacho coś mi nie daje spokoju...
 • #9
  zens
  Level 9  
  Magnesów nie ma, pasek dobry, napięty. Dalej to samo, próbowałem wyzerowania, prać pierze, gdy ma odwirowywać źle wyważa ma duże wibracje. Zatrzymuje prace silnika i czasem daje błąd F08 czasem po prostu nie wiruje i po czasie idzie dalej.
 • #10
  zens
  Level 9  
  Ciekawe czy to po prostu po 12 latach nie naciągły się po prostu sprężyny podtrzymujące i ,dlatego mam problem?
 • #11
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Pralka ma problem z układem sterowania lub układem napędowym a nie z zawieszeniem.