Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Marantz SR-50L - Amplituner Marantz SR-50L Nie działa spalony tranzystor

31 Sie 2019 17:41 264 5
  • Poziom 3  
    Witam bardzo serdecznie.
    Mam pytanko dotyczące Amplitunera Marantz SR-50L pytanie dotyczy tranzystora który jest spalony nie mam pojęcia gdzie go kupić lub jaki zamiennik użyć który był by bardziej dostępny
    Marantz SR-50L - Amplituner Marantz SR-50L Nie działa spalony tranzystor

I jeszcze co mogło być przyczyną przepalenia go musiało wystąpić jakieś zwarcie bo poszedł też bezpiecznik zaraz na początku przed trafo
    Tu jeszcze daję zd z instrukcji tego tranzystora Marantz SR-50L - Amplituner Marantz SR-50L Nie działa spalony tranzystor
    Amplituner nie działa w ogóle a gdy założę sprawny bezpiecznik z owego tranzystora zaczyna wydobywać się dym
    Z góry dziękuję za odpowiedź
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 36  
    Wygląda na 2SA1102 f-my Sanken. Jest np. na Allegro.

Dodano po 1 [minuty]:

Ale chyba ma być w parze z 2SC2577A
  • Poziom 43  
    LimaXson napisał:
    pytanie dotyczy tranzystora który jest spalony nie mam pojęcia gdzie go kupić lub jaki zamiennik użyć
    Lepiej oddaj sprzęt do naprawy w serwisie. Palący się tranzystor to może być szczyt góry lodowej - wymienisz i się znow spali, bo co innego jest jeszcze uszkodzone i tam leży przyczyna, a tranzystor o który pytasz to tylko jeden z efektów.
    LimaXson napisał:
    gdy założę sprawny bezpiecznik z owego tranzystora zaczyna wydobywać się dym
    Przeważnie uszkodzony tranzystor stanowi zwarcie lub przerwę w obwodzie. W pierwszym przypadku (zwarcie) nie powinna się wydzielać na nim moc, bo ta wynika ze spadku napięcia na złączu razy prąd przez nie płynący. No, chyba, ze zwarł częściowo i ma na CE nie 0 a kilka-kilkanaście omów...
    W drugim wypadku (przerwa) również grzać się nie może, bo brak zamknięcia obwodu czyli nie płynie żaden prąd.
    Założyłeś sprawny bezpiecznik - ale o jakiej wartości? Jeśli dużo większej niż oryginalny to może się nie spalić, a jego funkcję (zabezpieczenie obwodu) przejmie inny element - w efekcie uszkodzeń będzie więcej niż po spaleniu pierwszego.

A jeśli takiej samej wartości - i w dodatku tranzystor się grzeje to najprawdopodobniej uszkodzenie jest (jak pisałem) w dalszej/innej części i najpierw należy je odszukać, przeanalizować co było powodem uszkodzenia, usunąć powód, wymienić uszkodzone części i na samym końcu włożyć nowy bezpiecznik i podłączyć zasilanie. W każdym z w/wym wypadków niezbędna jest (!) wiedza i oprzyrządowanie oraz praktyka w naprawach układów elektronicznych - ergo - Serwis...
  • Poziom 12  
    Robiłem na dniach taki sam ampli, walnięta końcówka, musisz sprawdzić wszystkie tranzystory multimetrem innej opcji nie ma, dostaniesz je w inter-chip, tylko wedle serwisówki bo ten na focie jest nie zgodny, zwróć uwagę na 2sd2033 bo też lubią się palić.
  • Poziom 3  
    Czyli kupować z serwisówki Marantz SR-50L - Amplituner Marantz SR-50L Nie działa spalony tranzystor
  • Poziom 28  
    Obydwa tranzystory maja takie same parametry ( możesz kupić taki jak masz we wzmacniaczu ) Zobacz jaki masz na drugim kanale- najlepiej aby na obu kanałach były takie same.
    Tranzystory trzeba wymienić parami , najlepiej razem z tranzystorami sterującymi.
    Czy rezystor EMITEROWY jest dobry? ( to ten duży biały ceramiczny )