Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pochłaniacz oparów lutowniczych z pod¶wietleniem LED

tomybb 31 Sie 2019 18:25 1872 7
  • Pochłaniacz oparów lutowniczych z pod¶wietleniem LED
    Małe wymiary, statyw na gęsiej szyi i pod¶wietlenie LED to cechy charakterystyczne tego pochłaniacza oparów lutowniczych.
    Sprzęt przyszedł w nieco sfatygowanym kartonowym pudle. Jako gratis doł±czona przej¶ciówka do gniazdek europejskich.
    Pochłaniacz oparów lutowniczych z pod¶wietleniem LED Pochłaniacz oparów lutowniczych z pod¶wietleniem LED Pochłaniacz oparów lutowniczych z pod¶wietleniem LED
    Pochłaniacz oparów lutowniczych z pod¶wietleniem LED Pochłaniacz oparów lutowniczych z pod¶wietleniem LED Pochłaniacz oparów lutowniczych z pod¶wietleniem LED

Doł±czona przej¶ciówka jak widać nie wchodzi idealnie do końca. Zasilacz o parametrach: 12V, 2A. Sam statyw prezentuje się bardzo dobrze. Wentylator można na nim ustawić praktycznie dowolnie.

Z obydwóch stron wentylatora znajduj± się grille zabezpieczaj±ce, na obudowie za¶ dwa wył±czniki. Niestety, je¶li nie znamy chińskiego musimy sprawdzić metod± prób i błędów który zał±cza pod¶wietlenie a który silnik.:)

Na samym silniku nie doszukamy się żadnych oznaczeń. Pod¶wietlenie to dwa paski po 6 LED, barwa zimna.

Mocowanie statywu za pomoc± "klipsa" na bardzo mocnej sprężynie. Dodatkowo pianka na łapkach.

Pierwsze wrażenie po uruchomieniu sprzętu bardzo pozytywne. Wentylator jak na swoje rozmiary wydmuchuje powietrze bardzo sprawnie. Miałem wentylatory o tych samych wymiarach ze starych zasilaczy ATX, natomiast ten wygrywa z nimi zdecydowanie. Przepływ powietrza jest dużo, dużo większy. Wpływ na to ma większa ilo¶ć łopatek oraz dużo wyższa prędko¶ć obrotowa. Co ciekawe, producent mimo iż jest to urz±dzenie do pochłaniania oparów lutowniczych nie zastosował żadnego filtra węglowego. Postanowiłem że zrobię to sam. Odkręciłem doln± osłonę, doci±łem jaki¶ uniwersalny filtr węglowy do okapów kuchennych.
    Pochłaniacz oparów lutowniczych z pod¶wietleniem LED Pochłaniacz oparów lutowniczych z pod¶wietleniem LED

Niestety takie rozwi±zanie powoduje, że filtr blokuje łopatki. Musimy więc umie¶cić go na nim, idealnie jakby¶my zaopatrzyli się w dodatkow± osłonę która doci¶nie cało¶ć. Czyli finalnie zostawiamy osłonę, nakładamy na ni± filtr, a na to wszystko kolejna osłona (dodatkowa).
    Pochłaniacz oparów lutowniczych z pod¶wietleniem LED Pochłaniacz oparów lutowniczych z pod¶wietleniem LED

Po zastosowaniu filtra wydajno¶ć wentylatora spada. Może dlatego producent go nie stosował?:) Przy okazji wymiary.

Teraz najważniejsza. Jak sprzęt radzi sobie z pochłanianiem oparów. Do testów posłużyłem się dymem z kalafonii oddalonej o ok 45cm od wentylatora. Wykonałem mnóstwo prób, z różnych odległo¶ci, z filtrem, póĽniej bez itd.

Mimo zmniejszenia wydajno¶ci warto było zastosować filtr. Pokazuje to poniższe zdjęcie.
    Pochłaniacz oparów lutowniczych z pod¶wietleniem LED

Na koniec sprawdziłem jeszcze pobór pr±du. I tak: Samo pod¶wietlenie - ok 0,24A, sam wentylator ok 0,32A. Widać więc wyraĽnie że pobór pr±du jest prawie 3 razy większy niż standardowych, komputerowych wentylatorów o takich wymiarach. Zał±czona cało¶ć pobiera ok 600mA, dlaczego producent więc zastosował zasilacz aż 2A?:)

Na koniec podsumowanie. Moim zdaniem jak wspominałem już, trzeba do tego sprzętu dokupić dodatkowo filtr węglowy (i osłonę, żeby go dobrze zamocować), bez tego nie jest to pochłaniacz:) Jeżeli chodzi o wydajno¶ć z już zamontowanym filtrem to nie jest Ľle jak na tak małe wymiary. Z odległo¶ci ok 45cm opary s± wci±gane, oczywi¶cie je¶li s± zbyt kłębiaste to nie wszystkie, no i najlepiej żeby pochłaniacz był umieszczony bezpo¶rednio nad Ľródłem dymu. Możliwe jest to dzięki małym wymiarom oraz dobremu ramieniu, które jednak może okazać się zbyt krótkie przy niektórych pracach. Nie wiem czy w tych gabarytach udało by się uzyskać jeszcze większy przepływ powietrza. Podczas testów mocowanie do blatu na klips, mimo mocnej sprężyny nie zbyt dobrze zdało egzamin. Podczas ruszania ramieniem uchwyt się przemieszczał, trzeba by jako¶ to wzmocnić. Pod¶wietlenie LED na pewno przydatne, chociaż powinno w pierwszej kolejno¶ci zwrócić się uwagę na ustawienie statywu pod k±tem odci±gu oparów, pod¶wietlenie może nam pod¶wiadomie wymuszać ustawienie go pod k±tem lepszego do¶wietlenia.:) Cena to ok 140zł + opłaty celne, uważam że trochę zbyt dużo.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wy¶lij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    tomybb
    Poziom 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegaj±cej od elektroniki.
    Specjalizuje się w: naprawa sprzętu rtv
    tomybb napisał 1342 postów o ocenie 282, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2006 roku.
    Koderr
    Poziom 29  
    Pochłaniacz... to "trochę" wygórowane okre¶lenie, to jest raczej rozdmuchiwacz ;-)
    Kolega użył okre¶lenia "turbina", a to przecież zwykły wentylator... i to za jak± kasę ;-)
    tomybb
    Poziom 26  
    Koderr napisał:
    Pochłaniacz... to "trochę" wygórowane okre¶lenie, to jest raczej rozdmuchiwacz ;-)
    Kolega użył okre¶lenia "turbina", a to przecież zwykły wentylator... i to za jak± kasę ;-)

Poprawiłem.:) Rozdmuchiwacz w wersji podstawowej, w mojej już pochłaniacz.:)
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    tomybb napisał:
    Odkręciłem doln± osłonę, doci±łem jaki¶ uniwersalny filtr węglowy do okapów kuchennych.

Niestety takie rozwi±zanie powoduje, że filtr blokuje łopatki. Musimy więc umie¶cić go na nim, idealnie jakby¶my zaopatrzyli się w dodatkow± osłonę która doci¶nie cało¶ć. Czyli finalnie zostawiamy osłonę, nakładamy na ni± filtr, a na to wszystko kolejna osłona (dodatkowa).
    Reasumuj±c; Kupujesz wentylator z pod¶wietleniem na gęsiej szyi i żeby go chociaż trochę zbliżyć do "pochłaniacza" musisz we własnym zakresie kombinować z filtrami, osłonami mocowaniem... Nie wiem gdzie tu sens i logika (producenta tego). Po mojemu zwykłe wyci±ganie kasy i sprzedawanie przedmiotów niezgodnych z opisem.

Co do wentylatorów - żaden problem znaleĽć podobny, może nawet lepszy - trzeba tylko poszukać.
    Pod¶wietlenie jest tu (cały czas mowa o sprzedawanym przedmiocie - bez poprawek i dodatków) wraz z gęsi± szyj± jedynym plusem.
    rekinisko
    Poziom 22  
    Z pochłaniaczem nic to nie ma wspólnego, wdycha się i tak to samo ale placebo działa.
    nici
    Poziom 35  
    Jak nie leci do oczu to już jest dobrze. Można samemu zrobić co¶ podobnego.