Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

2019.09.14 Manifestacja w sprawie energetyki atomowej w Polsce

leonow32 01 Sep 2019 22:09 19452 664
Optex
 • #61
  Janusz_kk
  Level 34  
  pawelr98 wrote:
  Znacznie taniej byłoby w zasadzie zmodyfikować rytm dobowy populacji w celu modyfikacji krzywej zużycia energii na korzyść OZE(pik zużycia energii w południe zamiast 17-18).


  To nic nie da bo 80% lub więcej zużycia to zakłady i jest ono prawie stałe o 6 do 22 z niewielkimi wahaniami na zmiany + wieczór od 19.
 • Optex
 • #62
  cuuube
  Level 29  
  pawel1148 wrote:
  Największym problemem z elektrowniami słonecznymi i wiatrowymi jest to, że nie są w stanie zastąpić węglowych. Bo nie są zbyt stabilne w swoim działaniu. Elektrownie wodne byłyby świetnym pomysłem, ale władze zrezygnowały z ich budowy i teraz byłby problem z zalaniem terenów prywatnych.

  niestety nie ma złotego środka i jak się nie obrócić dooopa zawsze z tyłu .
  w Bełchatowie myślano o szczytówce... jest o tym w moich postach powyżej , to samo można by pewnie zrobić w PAK'u , ale póki co te kopalnie osuszają okolice , duży problem jest w tej drugiej lokalizacji https://www.money.pl/gospodarka/pojezierze-gn...-rok-jezior-jest-mniej-6389042188839041a.html

  Dodano po 4 [minuty]:

  pawel1148 wrote:
  Co do odpadów radioaktywnych, to pytanie brzmi: Czy z elektrowni węglowych nie ma odpadów radioaktywnych ??
  może nie radioaktywne ale
  https://www.forbes.pl/gospodarka/polska-najwi...wa-w-rok-ulecialy-prawie-3-tony-rteci/z4ths6v

  Dodano po 14 [minuty]:

  Jogesh wrote:
  Takie pytanie nie do końca związane z tematem. Dlaczego zużywamy coraz więcej prądu? Obecnie mamy wszystko energooszczędne. Energooszczędne TV, LEDy, lodówki, pralki, odkurzacze... urządzenia w stand by zużywają też bardzo mało, nowe domy są dobrze ocieplone. Gdzie marnujemy tyle energii? Populacja nie wzrasta, trolejbusów mniej. No, troszkę tramwaje się rozrastają w Warszawie i metro, ale to promil. Produkcję przemysłową mamy, ale chyba jakoś drastycznie nie wzrasta, do tego nowe oszczędniejsze maszyny są stosowane.
  Rozrastają się latarnie uliczne, galerie handlowe, ale czy aby nie równoważą tych oszczędności? Do tego aby załatwić coś w urzędzie można zrobić to o wiele prościej niż jadąc a mianowicie przez e-urząd. No, może nie wszystko, ale coraz więcej spraw.


  temat rzeka...

  Gdyby było tak dobrze z ta efektywnością energetyczną naszych domów to nie byłoby takiego programu jak CZyste Powietrze ,w którym przez kwartał złożono około 45 tys wniosków wypłacono coś niespełna 7 tyś dotacji , a UE mówi ,że powinno byc rozpatrywane rocznie 450 tys wniosków .


  Kiedyś w domu był 1 tv ( czasem wcale) lodówka i krajzega by pociachać drewno na zimę . Teraz minimum 2 tV , niektórzy z 2 lodówki , piekarniki elektryczne , mikrofale , opiekacze ... , frytownice , grzałki do CWU (1-10Kw lub większe) , pompy ciepła do ogrzewania lub kable w wylewce , klima do chłodzenia i coraz częściej aczkolwiek w Pl to na tę chwilę promil... EV

  Jak o czyms zapomniałem to dopiszcie .

  aaa płyta indukcyjna.


  Dodano po 1 [minuty]:

  Piottr242 wrote:
  A kiedy i gdzie przewidziana jest kontrmanifestacja przeciwko energetyce atomowej? Pytam poważnie.
  pewnie naprzeciw , jak to zwykle bywa w PL .

  Dodano po 8 [minuty]:

  piotrva wrote:
  wszystko trzeba produkować i utylizować - wiatraki, panele słoneczne, elektrownie węglowe, jądrowe - pytanie, które często nie jest poruszane przez "ekologów" to jaki koszt energetyczny i ekologiczny mają te procesy.


  EJ to koszt 300 000t CO2 przy budowie 1GW mocy , to tylko stal i beton użyta do budowy . (dane ze strony ziemianarozdrozu)

  Pv w przypadku francuskich aukcji 400kg CO2 od 1 kWp (dane zgramwzielone) , są tacy , którzy upierają się ,że chinskie panele mają ślad węglowy x2 .

  Moja PV 6kWp zredukowała emisje CO2 w 16m-cy o niespełna 7000kg .

  Dodano po 4 [minuty]:

  piotrva wrote:
  wiatraki często zabijają ptaki

  noja102 wrote:
  A ile ptaków i zwierząt ginie na drogach?

  wszystko da sie rozwiązać
  https://www.gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/...-ptaki-przed-kolizjami-z-turbinami-wiatrowymi

  Dodano po 5 [minuty]:

  pawelr98 wrote:
  Tymczasem unia nawet nie ma przepisów co do recyklingu paneli.
  jak to nie ? A dyrektywa WEEE ?
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/WEEE

  https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/recykling-przyszloscia-fotowoltaiki-5479.html

  https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna.../powstal-pierwszy-zaklad-recyklingu-paneli-pv  nawet w takiej dziurze jak PL mamy zakład , który utylizuje wiatraki

  http://thornmann.com.pl/#undefined

  Dodano po 10 [minuty]:

  piotrva wrote:
  1. Jaka jest całkowita moc elektrowni w Polsce?

  jeśli chodzi o PV to niby 1GW(dane z sierpnia 2019) , niektórzy twierdzą ,że te dane są niedoszacowane . Niemcy 45GW . iNDIE 260GW .
  https://globenergia.pl/czy-za-kilka-dni-moc-p...ZbukOyR2UFLAYMD14RhKpI0giw1h9nZUWEGD_jnHvG3q4  Wiatraki 5 865 MW (dane z 2018r)
  https://wysokienapiecie.pl/19223-coraz-wieksze-farmy-wiatrowe-w-polsce/
 • #63
  kierbedz4
  Level 36  
  Autor tego postu chyba widział taką elektrownię na obrazku.Tam trzeba być żeby ocenić realia budowy.Miejscowość w Rosji Kurczatov od 40 000 miasta w odległości 7 km posadowiona elektrownia atomowa imienia Kurczatowa.W roku 1985 pracująse 4 reaktory z perspektywą na dobudowę jeszcze 2 i dalszą część rozbudowy prowadziły ekipy polskie.Jak ma wyglądać wychłodzenie reaktorów jak nie jesteśmy w stanie w obliczu panujących temperatur wychłodzić wody dla wychłodzenia konwencjonalnych generatorów i w wyniku lejącego się z nieba upału musimy ograniczać ich moc. Przy wychłodzeniu 4 reaktorów w zimie przy temperaturze -40stC woda ma taką temperaturę że rybacy stoją w ww akwenie w wysokich butach i ryby łowią.Przez miasto nie może się poruszać karetka pogotowia na sygnałach bo zaraz jest popłoch.Pracowałem na ww budowie 1.5 roku kolega około 4 lat i wrócił z kontraktu i zaczął chorować.żadne leki nie skutkowały i nieborak się zawiną i wącha kwiatki od spodu.W trakcie sekcji lekarze jednogłośnie sprecyzowali że był napromieniowany.Leży sobie nieborak na toruńskim cmentarzu komunalnym.
 • #64
  noja102
  Level 24  
  To ja wole plastik jeść ,aluminium, szkło i włókno węglowe w smrodzie z biogazowni na obornik zapijać elektrolitem z kondensatorów
 • #65
  cuuube
  Level 29  
  piotrva wrote:
  Jaka jest średnia moc generowana przez wiatrak/ panel PV


  https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowa...obowe-z-pracy-kse/generacja-zrodel-wiatrowych


  bardziej globalnie
  https://windeurope.org/about-wind/daily-wind/


  PV trudno tak kontrolować odgórnie ponieważ ,część energi przejadana jest na miejscu , ale...

  możesz przeliczyć wyniki dzienne z niespełna 2100 instalacji zarejestrowanych tutaj https://pvmonitor.com.pl//index.php .
  Na dzis dzień przy 1GW mocy jest niby ~80 tys prosumentów w PL .

  Dodano po 6 [minuty]:

  komandor64 wrote:
  Ciekawe czy też Greenpeace się będzie wspinał na komin chłodniczy i robił napis "Stop CO2" tak jak to zrobili w Bełchatowie ;D? Takie działania świadczą tylko o braku wiedzy - powinni napisać na kominie "Stop H2O"
  a CO2 wyemitowane przy budowie(300 000 t CO 2 /1GW / tylko stal i beton) , obsłudze - dostawy 'towaru' , rozbiórka , to co ? No tak , to nic ...

  Dodano po 2 [minuty]:

  noja102 wrote:
  Kowalskiemu nie potanieje rachunek za kWh tylko mu dołożą
  a i owszem https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/ar...mowa-wszyscy-zrzuca-sie-na,248,0,2407160.html

  https://globenergia.pl/oplata-mocowa-wlascici...ki-zyskuja-podczas-gdy-inni-szykuja-portfele/

  Dodano po 10 [minuty]:

  noja102 wrote:
  nietrującego ciągnika na ropę lub elektrycznego (tak są ciągniki elektryczne)
  są tez na wodór https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/technika/moja-szescdziesiatka-pracuje-na-wodor/

  Dodano po 55 [sekundy]:

  https://www.facebook.com/StoNaREJ/posts/23030...d=1566393199311937¬if_t=feed_comment_reply
 • Optex
 • #66
  pawelr98
  Level 39  
  cuuube wrote:

  noja102 wrote:
  nietrującego ciągnika na ropę lub elektrycznego (tak są ciągniki elektryczne)
  są tez na wodór https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/technika/moja-szescdziesiatka-pracuje-na-wodor/


  Kolejni od perpetum mobile.

  Quote:
  Aby pozyskiwać gaz potrzebny jest tylko prąd z alternatora, który powoduje rozkład wody na gaz HHO składający się z wodoru i tlenu. Gaz kierowany jest następnie do układu dolotowego ciągnika i wraz z napływającym powietrzem trafia do komory spalania.


  Elektryczne ciągniki ?
  Silnik elektryczny moment ma co jest świetne dla ciężkich prac.
  Ale co z bateriami ?
  Oprócz prostego faktu ich ciągłej wymiany to dochodzi jeszcze aspekt chłodzenia. Baterie przy takich ciężkich pracach będą musiały być dodatkowo chłodzone ze względu na przepływający przez nie duży prąd.
  To nie jest malutkie autko miejskie tylko wół roboczy.
  Taki prąd dodatkowo skraca żywotność.

  Mi tam elektrownia atomowa nie przeszkadzałaby.
  Mógłbym tam nawet pracować i mieszkać tuż obok.

  Jeśli elektrownia stanęłaby w Żarnowcu to przy stałym zamieszkaniu w Gdańsku(obecnie tylko tam studiuję) miałbym tylko 80km więc praca nie byłaby niemożliwa.
  Kopalino podobnie bo to tuż obok.
 • #67
  noja102
  Level 24  
  A wózki widłowe elektryczne ty widziałeś ? i co maja chłodzone baterie ? albo o napędzie wodorowym ? Co z wami ludzie dlaczego chcecie rozwijać technologie z lat 70 (nostalgie macie do rubina czy lodówki mińsk) wywal baterie z biosu w kompie bonie ma chłodzenia z pilota też a i z wibratora kobiecie
 • #68
  pawelr98
  Level 39  
  noja102 wrote:
  A wózki widłowe elektryczne ty widziałeś ? i co maja chłodzone baterie ? albo o napędzie wodorowym ? Co z wami ludzie dlaczego chcecie rozwijać technologie z lat 70 (nostalgie macie do rubina czy lodówki mińsk) wywal baterie z biosu w kompie bonie ma chłodzenia z pilota też a i z wibratora kobiecie


  Tylko zauważ że wózek widłowy a ciągnik to dwie inne rzeczy.
  Nie ten udźwig i charakter pracy.

  W samochodach elektrycznych marki Tesla bateria musi być chłodzona za pomocą obiegu cieczy. A i tak czasem widać komunikat iż moc silnika musi zostać ograniczona ze względu na zbyt wysoką temperaturę.
  Przeważnie pojawia się przy szybkiej jeździe lub częstym przyspieszaniu i hamowaniu (bateria musi wpierw dać energię a potem przyjąć ją z powrotem z hamowania regeneracyjnego).

  W wózkach widłowych nadal popularne są akumulatory ołowiowe które są bardziej odporne na przeciążenia i kiepskie warunki.
  Ciągnik będzie zbierał zboże a tu nagle komunikat "bateria przegrzana".

  Chciałbym także zauważyć iż infrastruktura energetyczna na wsiach jest raczej kiepska i ładowanie ciągników elektrycznych nie będzie jej sprzyjać.
  Panele PV działają wtedy kiedy akurat ciągnik pracuje na polu.

  Generalnie baterie Litowo Jonowe o dużym dopuszczalnym prądzie nie są tanie i/lub mają ograniczoną pojemność. Wiele ogniw wysokoprądowych ma pojemność rzędu 1000-1300mAh zamiast standardowych 2000-2400mAh.
  Albo duża moc albo duża pojemność. Dwóch połączyć się nie da.

  Buduję pakiety akumulatorowe to mam pojęcie o cenach.
  Gdyby nie rynek ogniw z depakietu i ceny hurtowe to cienko wyglądałaby konstrukcja takich baterii.
 • #70
  cuuube
  Level 29  
  noja102 wrote:
  A wózki widłowe elektryczne ty widziałeś ? i co maja chłodzone baterie ? albo o napędzie wodorowym ? Co z wami ludzie dlaczego chcecie rozwijać technologie z lat 70 (nostalgie macie do rubina czy lodówki mińsk) wywal baterie z biosu w kompie bonie ma chłodzenia z pilota też a i z wibratora kobiecie
  niewiedzę myślę , że można mu wybaczyć , bo dopiero sie uczy chłopina...ale chęć pójścia w technologię z XXw już chyba nie.

  Dodano po 3 [minuty]:

  pawelr98 wrote:
  Tylko zauważ że wózek widłowy a ciągnik to dwie inne rzeczy.
  Nie ten udźwig i charakter pracy.
  a o autobusach elektrycznych słyszał ? O ciężarówkach Tesli słyszał ?

  A o tym , że w XXIw można ogrzać dom , zaznaczam dom , nie mieszkanie , nie mając ogniska pod dachem , słyszał ?
 • #71
  ^ToM^
  Level 40  
  Ja nie jestem przeciwnikiem EJ. Jednak, można przypuszczać jak to będzie wyglądać w naszym wykonaniu. Koszty jej budowy będą 3-5x wyższe niż w dowolnym innym kraju zachodnim. Przypomnijcie sobie stadion narodowy, autostrady czy inne inwestycje.
  Poza tym EJ w kraju nie rozwiązuje dwóch zasadniczych problemów.
  1. Zakupu paliwa jądrowego.
  2. Utylizacji zużytego paliwa jądrowego.
  Kraje, które nie rozwiązały tych problemów nadal nie są krajami niezależnymi energetycznie. Z tego co wiem, Polska nie jest producentem paliwa jądrowego i nawet nie wiem czy w ogóle może nim być. Co nam da EJ, skoro nadal będziemy musieli kupować paliwo jądrowe z np. Rosji. Prościej i zapewne taniej (oczywiście po twardych negocjacjach cen gazu) będzie wybudowanie elektrowni gazowych EG i ewentualnie eksploatacja nowych złóż gazu.

  Zatem EJ oczywiście tak, ale pod warunkiem, że nie będzie to EJ w wydaniu RP oraz gdy rozwiążemy te ww. 2 problemy.
  Oczywiście, to powyżej to moja prywatna opinia i nie każę nikomu się z nią zgadzać.

  koszt budowy

  Oczywiście to są rozważania teoretyczne. W praktyce naszego kraju będzie to między 40 mld Eur a 70 mld Eur. :D :D

  Bym zapomniał:
  Za 50 lat trzeba będzie posprzątać po EJ. Koszt posprzątania po EJ to w UK 70 mld funtów:
  "Koszt oczyszczenia skażonego radioaktywnie terenu likwidowanej elektrowni atomowej Sellafield na północy Anglii przekroczy 70 mld funtów szterlingów (ok. 350 mld PLN) - poinformowała w opublikowanym we wtorek raporcie komisja finansów publicznych Izby Gmin. "

  Teraz niech ktoś się zastanowi, czy podawany koszt budowy nowej EJ za 70 mld zł jest w ogóle realny skoro koszt jej likwidacji UK są 5-6x wyższe.

  A tu popatrzcie jak staniała:
  Korea buduje najtaniej
  Elektrownia, bazująca na koreańskiej wersji rozwojowej reaktora PWR firmy Westinghouse, składająca się z 4 bloków o całkowitej mocy 5,6 GW będzie kosztować 20 mld dol. w formule EPC – podkreśla minister Piotrowski.
  W przeliczeniu na nominalny blok 1000 MW oznacza to koszt w wysokości 13,6 mld zł. Budowa dostarczanego przez państwową firmę KHNP bloku 1400 MW pochłania zaledwie 62 miesiące od czasu pierwszej betonowej wylewki. – Zaprezentowane nam koszty pokazują, jak zmniejszają się koszty budowy elektrowni jądrowych na świecie i czas, w jakim może zostać ona oddana do użytku. W tym konkretnym przypadku to niewiele ponad 5 lat – dodaje wiceminister Piotrowski.
  U nas koszt należy pomnożyć x 4 lub 5 a czas budowy x 3 lub 4.
  Polska nie dorosła do tych technologi - muszę stwierdzić z ubolewaniem. U nas za 5 lat to można najwyżej stadion narodowy wybudować a nie EJ.
  :D :D :D :D
 • #72
  noja102
  Level 24  
  No to weźmy
  70 000 000 000 euro : 1000 euro za 1 kWp wraz z montażem = 70 GWh w piku dalej proszę policzyć samemu
 • #73
  Janusz_kk
  Level 34  
  ^ToM^ wrote:
  Poza tym EJ w kraju nie rozwiązuje dwóch zasadniczych problemów.
  1. Zakupu paliwa jądrowego.
  2. Utylizacji zużytego paliwa jądrowego.

  Ale zmniejsza opłaty co2 które wszyscy zapłacimy, poza tym elektrownie które juz są nie są wieczne i czymś je trzeba zastąpić,
  można gazowymi ale tyle gazu nie mamy, poza tym też produkuje co2, węglowymi tym bardziej, OZE sie nie nadaje z natury,
  więc nie pozostaje nic innego, jak atomówka i to nie jedna.
 • #74
  noja102
  Level 24  
  Proszę wytłumacz szerzej dlaczego OZE się nie nadaje ?
 • #75
  leonow32

  Level 30  
  W Polsce nie mamy produkcji układów scalonych i jakoś sobie radzimy. We Francji nie mają złóż uranu i też sobie jakoś radzą. Nie wszystko trzeba robić samemu.

  Co do utylizacji paliwa - jak już wcześniej zostało wspomniane, opad z jednego reaktora może stanowić paliwo dla innego typu reaktora. Przykład CANDU i reaktory powielające.
 • #76
  ^ToM^
  Level 40  
  leonow32 wrote:
  W Polsce nie mamy produkcji układów scalonych i jakoś sobie radzimy. We Francji nie mają złóż uranu i też sobie jakoś radzą. Nie wszystko trzeba robić samemu.


  Energia jest tą rzeczą, którą lepiej pozyskiwać samemu, niźli ją kupować od innych. Ktoś może się rozmyślić i co wtedy. Porównywanie tego do układów scalonych jest nieporozumieniem. Nowych układów można przez pewien czas nie kupować i poszukać innych dostawców. Natomiast energię musisz mieć stale. To ta istotna różnica, której wydaje się, iż nie dostrzegłeś. :)
 • #77
  Janusz_kk
  Level 34  
  noja102 wrote:
  Proszę wytłumacz szerzej dlaczego OZE się nie nadaje ?

  A jest OZE zdolne ciągle produkować energię tak jak elektrownia i regulować płynnie moc?
 • #78
  leonow32

  Level 30  
  ^ToM^ wrote:
  leonow32 wrote:
  W Polsce nie mamy produkcji układów scalonych i jakoś sobie radzimy. We Francji nie mają złóż uranu i też sobie jakoś radzą. Nie wszystko trzeba robić samemu.


  Energia jest tą rzeczą, którą lepiej pozyskiwać samemu, niźli ją kupować od innych. Ktoś może się rozmyślić i co wtedy. Porównywanie tego do układów scalonych jest nieporozumieniem. Nowych układów można przez pewien czas nie kupować i poszukać innych dostawców. Natomiast energię musisz mieć stale. To ta istotna różnica, której wydaje się, iż nie dostrzegłeś. :)

  A co myślisz o importowaniu węgla i gazu z Rosji? :) Niemcom z jakiegoś powodu bardzo zależy na Nord Stream 2. My z resztą też ciągniemy ze wschodu coraz więcej węgla, a wydobycie u nas spada, bo staje się coraz droższe.
 • #79
  noja102
  Level 24  
  Janusz_kk wrote:
  noja102 wrote:
  Proszę wytłumacz szerzej dlaczego OZE się nie nadaje ?

  A jest OZE zdolne ciągle produkować energię tak jak elektrownia i regulować płynnie moc?
  Taki przykład : Holadia nadwyżka mocy z EJ oświetla autostrady w nocy czy to nie marnotrawstwo .
  No nie mów że za pomocą jednego pstryczka staje od razu cała EJ , jak to na przykład w takim wiatraku obracając łopaty w chorągiewkowate , albo w biogazowni zamykając dopływ gazu lub w PV przekręcając włącznik DC

  Dodano po 3 [minuty]:

  a i jeszcze jedno , silny wiatr zrywa linie przesyłowe i brak jest odbioru energii ,to co się dzieje w takiej EJ ,pewnie wszyscy tam sobie spokojnie siedzą na krzesełkach i oglądają TV RODEO
 • #80
  Janusz_kk
  Level 34  
  Szkoda to nawet komentować.
 • #81
  leonow32

  Level 30  
  noja102 wrote:
  a i jeszcze jedno , silny wiatr zrywa linie przesyłowe i brak jest odbioru energii ,to co się dzieje w takiej EJ ,pewnie wszyscy tam sobie spokojnie siedzą na krzesełkach i oglądają TV RODEO

  Spodziewasz się, że elektrownia wtedy wybuchnie i będzie atomowa zagłada czy co?

  Niedawno w elektrowni Biełojarsk doszło do awarii sieci przesyłowej, w rezultacie czego energia nie miała być dokąd przesyłana. W związku z tym reaktory zostały automatycznie wyłączone. I tyle!!! Po usunięciu awarii zostały ponownie włączone. Najnormalniej na świecie.
 • #83
  noja102
  Level 24  
  No wytłumacz mi co się dzieje jak pstrykniemy przełącznik na OFF, gdzie to ciepło wędruje, zamiast na turbiny
 • #85
  Krzys55
  Level 26  
  Przeczytaj cały artykuł powyżej , to się dowiesz.
 • #87
  pawelr98
  Level 39  
  cuuube wrote:

  pawelr98 wrote:
  Tylko zauważ że wózek widłowy a ciągnik to dwie inne rzeczy.
  Nie ten udźwig i charakter pracy.
  a o autobusach elektrycznych słyszał ? O ciężarówkach Tesli słyszał ?

  A o tym , że w XXIw można ogrzać dom , zaznaczam dom , nie mieszkanie , nie mając ogniska pod dachem , słyszał ?


  Już tłumaczę.

  Samochody firmy Tesla posiadają chłodzone akumulatory.
  A z czego to wynika ?

  Zbudowane są one z ogniw 18650 które to obecnie są najtańszymi ogniwami Li-ion dostępnymi na rynku w przeliczeniu na energię. Są produkowane na skalę masową więc ich cena jest niewielka. Można je montować w laptopach ale tak samo w samochodach czy innych pojazdach.

  Natomiast 18650 ma pewną wadę. Stosunkowo wysoka rezystancja wewnętrzna.
  Zgodnie z prawem ohma mamy straty mocy P=I²*R.

  Oczywiście są ogniwa które tą rezystancje wewnętrzną mają niższą.
  Należą do nich głównie ogniwa LiPo.
  Ale mają one dużą wadę czyli cenę.
  Są kilkukrotnie droższe w przeliczeniu na energię.

  Są baterie Litowo-jonowe specjalnie konstruowane do pojazdów elektrycznych ale znacznie taniej jest po prostu zrobić to na 18650.

  Do czego zmierzam ?
  Co się bardziej opłaca ?
  Tańsze ogniwa które w przypadku wymiany (co jak wiemy musi być robione co te parę lat) można też niewielkim kosztem zregenerować bo 18650 mamy wszędzie.
  Do tego prosty system chłodzenia akumulatorów pochłania ciepło generowane przez baterię.

  Albo system nie wymagający chłodzenia na droższych wyspecjalizowanych ogniwach.
  Wszystko fajnie ale wymiana akumulatora bądź jego regeneracja kosztuje kilka razy tyle.

  Ten pierwszy system jest bardziej przyjazny użytkownikowi bo w trakcie eksploatacji może one w miarę "tanio" baterię wymienić.
  Ten drugi fajniej wygląda z punktu widzenia handlowego czy producenta (mniej do montażu) ale dla użytkownika już niekoniecznie.

  noja102 wrote:
  Dobra nie będę z Tobą dyskutował wiesz lepiej. https://www.linde-mh.com/en/Products/Tow-Trucks/P30-P50-C/ to po co to małe cudo technologiczne a popatrz na to z mojego awataru , ni wiem gdzie pracujesz ale wydaje mi się ze w epoce z przed co najmniej 10 lat macie tam sprzęt


  A teraz niech przeczyta kolega dokumentację.

  Silnik 3kW (4KM). Skuter elektryczny zgodnie z polskim prawem może mieć 4kW.
  Takie obciążenie to żadne obciążenie. Są "rowery" (z punktu widzenia prawa to już nie rower) elektryczne z mocniejszymi silnikami.
  Silnik ten według dokumentacji nie może pracować więcej niż 60min ze względu na konieczność chłodzenia.

  Zresztą to jest ciągnik do zabawy po hali fabrycznej a nie po polu.

  Tam gdzie miałem praktyki zawodowe mieli kilkuletni sterowany zdalnie wózek do przemieszczania 1 tonowych ładunków po hali. Pod pokrywą były akumulatory ołowiowe.

  Ja zawsze w przypadku OZE zastanawia mnie gdzie pomieścić tą nadwyżkę energii o której tak ochoczo się mówi.


  Chciałbym zauważyć iż kraje takie jak Niemcy często dopłacały do tego aby ktoś wziął od nich tą nadwyżkę energii z OZE bo inaczej przeciążyliby sieć energetyczną.
  Kalifornia zresztą robi podobnie.

  Taka ta energia fajna że lepiej dopłacić aby ktoś inny ją wziął.

  Do tego nie mówi się o takich inwestycjach OZE.


  Na to idą pieniądze z różnych budżetów krajowych i dofinansowanie UE.
  Ten schemat powtarzał się w różnych krajach(Francja,Chiny,USA i bodajże Holandia albo Belgia) z tym samym skutkiem.

  A potem firmy robiące takie projekty po cichu ulatniały się z pieniążkami jak już wyszło że (uwaga odkrycie) jeżdżenie po panelach to zły pomysł.
 • #88
  Janusz_kk
  Level 34  
  Okazuje się że jest technologia pozwalająca spalać węgiel czyściej i wydajniej niz w piecu
  https://pl.wikipedia.org/wiki/IGCC
  jest to jakieś światełko w tunelu dla nas zanim jakąć EJ zbudujemy.

  Dodano po 5 [minuty]:

  noja102 wrote:
  No wytłumacz mi co się dzieje jak pstrykniemy przełącznik na OFF, gdzie to ciepło wędruje, zamiast na turbiny

  Wędruje nadal do turbiny, ona zwiększa moc a że jest w "sieci" to ta sieć ją "trzyma" przez generator nie dopuszczając do znaczącego wzrostu obrotów, w efekcie lekko wzrasta F sieci o jakieś tysięczne części hz.
  Na tym polega samoregulacja sieci dla małych skoków obciążeń, dla większych zmienia się strumień pary lub włącza blok w szczytowo-pompowych, steruje tym PSE, na ich stronie można zobaczyć aktualne zużycie i jak się ono zmienia oraz źródła energii i ile dają.
 • #89
  Jacekser
  Level 22  
  kierbedz4 wrote:
  Jak ma wyglądać wychłodzenie reaktorów jak nie jesteśmy w stanie w obliczu panujących temperatur wychłodzić wody dla wychłodzenia konwencjonalnych generatorów i w wyniku lejącego się z nieba upału musimy ograniczać ich moc.

  Z tego co wiem to chciano postawić EJ w Lubiatowie,nad morzem.A i
  pawelr98 wrote:
  Kopalino podobnie bo to tuż obok.

  Chłodzenie miało wchodzić w Bałtyk.Ale też można się czepić(vide Fukushima),bo poziom wód ma wzrosnąć wobec topnienia lodów biegunowych.Jak nie spojrzeć-d... z tyłu !
 • #90
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  noja102 wrote:
  No wytłumacz mi co się dzieje jak pstrykniemy przełącznik na OFF, gdzie to ciepło wędruje, zamiast na turbiny


  Gdybyś jednak nie zechciał przeczytać - w takiej sytuacji najpierw zmniejszane jest obciążenie generatorów, nadmiar pary idzie do chłodni kominowych (jest to para z obiegu wtórnego - nie ta która krąży bezpośrednio w reaktorze), następnie sam reaktor jest wyłączany / redukuje się jego moc (pręty kontrolne są wsuwane). W zależności od stopnia wyłączenia chłodzenie reaktora jest zapewnione przez niewielką ilość pary przez niego generowaną (która pokrywa tylko wydatki energetyczne na zasilanie chłodzenia oraz sterowania/automatyki). Jeśli reaktor jest całkowicie wygaszony to wtedy energia do chłodzenia (tak, reaktor cały czas produkuje ciepło szczątkowe) energię można brać z sieci energetycznej (jeśli jest dostępna), z innego reaktora działającego w danej elektrowni lub jednego z kilku generatorów dieslowskich.

  Tego typu awaria miała miejsce stosunkowo niedawno w jednej z elektrowni (a konkretnie - na stacji trafo ileś km dalej) - wszystko automatycznie przełączyło się w bezpieczny tryb i po naprawie sieci przesyłowej normalnie wznowiono pracę reaktora.