Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie układami logicznymi poprzez wyjście słuchawkowe telefonu

Kartoo64 08 Wrz 2019 09:24 438 32
    SylwekK
    Poziom 30  
    Tylko przykład pewnej niekonsekwencji. Wnioski niech wyciągną czytający. Naprawdę nie lubię się kłócić, ale to już jest żałosne.
    _jta_ napisał:
    Sprawdziłem wszystkie linki z pierwszej strony wyników Google - nie ma. Trzeba wpisać dtmf ic, wtedy jest już w podpowiedziach

Podczas gdy już w pierwszym moim poście...
    SylwekK napisał:
    Wrzuć w Google hasło "dekoder DTMF"

Ukazuje się coś takiego:
    Masz świetny ranking na elektrodzie, praktycznie zero projektów i prawdopodobnie jesteś nauczycielem czyli teoretyk. W technikum elektronicznym było nas dwóch czy trzech w klasie, którzy mieli pojęcie o elektronice i jakieś doświadczenie poparte wieloma projektami. Już wtedy miałem wiedzę praktyczną daleko przekraczającą program nauczania. Niestety raz poprawiłem nauczycielkę, bo wciąż myliła nazwę elementu elektronicznego i mnie to trochę zaczęło irytować dzięki czemu zapewniłem sobie na półrocze... pałe. Była równie szczegółowa i konsekwentna jak Ty teraz. Przykro mi, ale nie chciał bym mieć takiego nauczyciela jak Ty. Na szczęście na studiach wiele się zmieniło. Z większością nauczycieli jest ten sam problem - zawsze mają rację...
    Trochę pokory i samokrytyki proponuje.
  • Relpol przekaźniki
    Kartoo64
    Poziom 2  
    Racja, może nie do końca sprecyzowałem moje oczekiwania, już wyjaśniam więcej.
    Generalnie jestem jeszcze dość mocno początkujący, dopiero niedawno pierwszą płytkę stykową kupiłem ;) Na początek myślałem o czymś prostym, czyli potraktowaniu każdego kanału wyjścia słuchawkowego smartfona jako pojedynczego wejścia dla układu. Jako tako jestem informatykiem (elektronika w zasadzie od dziecka mnie bardzo ciekawiła, ale nic nie robiłem w kierunku by ją trochę lepiej poznać, do teraz gdy poszedłem na studia i miałem elektronikę), więc chciałbym napisać jakiś programik na smartfona, który w odpowiedzi na polecenia użytkownika tylko generowałby sygnał na wyjściu i jego pojawienie się miałoby przez układ zostać wykryte jako zmiana poziomu logicznego wejścia. W tym miejscu mam wiele możliwości - mogę chociażby dodać jakieś sterowanie przez LAN, czy ogólnie wykorzystać telefon jako główny mózg (odmierzanie czasu, odpowiednie sekwencjonowanie wejść, dobieranie opóźnień itd.), a sam układ reagował by jedynie już bardziej w sposób wykonawczy, np. załączał jakiś przekaźnik. Sprawdziłem sposób z przerzutnikiem Schmitta. Zbudowałem taki układ:

Układ działa, bramki CMOS (bo w takie ostatecznie się zaopatrzyłem) poprawnie odczytują stan logiczny. Jednak martwią mnie poziomy tych wyjść - po zmierzeniu woltomierzem stan niski to ok. 800-900 mV, a wysoki w okolicach 3,5 V. O ile stan niski dla CMOSa jeszcze ok, o tyle stan wysoki jest na granicy - bramka działa tylko z uwagi na margines zakłóceń. Gdybym używał TTL, to nic by nie działało. Czy ja coś robię źle, np. złe wartości elementów? Czy to kwestia samych wzmacniaczy? Czy to nie dobre dla bramki podając jej nie do końca poprawne napięcia? Układ zbudowałem na scalaku LM2902N i zasilam go z USB z komputera.

A co do DTMF - sposób bardzo dobry, powiem szczerze, że nie słyszałem o tym jeszcze. Jednak moim zdaniem ma on sens tylko gdybym używał mikrokontrolera. Na razie nie jestem jeszcze na tym etapie, ale jeśli kiedyś będę, to na pewno o tym pomyślę (dzięki wielkie za dużą ilość linków, na pewno mi i innym kiedyś pomogą).

Odpowiadając jeszcze na pytania: na wyjściu raczej można mieć dowolny przebieg. Poziomu wyjścia niestety nie jestem w stanie zmierzyć, ponieważ nie dysponuję oscyloskopem, a mój woltomierz nic nie pokazuje (dosyć stary, mało używany multimetr), dlatego ze wzmocnieniem sygnału na pierwszym wzmacniaczu trochę strzelałem. Telefon to Sony Xperia M.

Może troszkę się rozpisałem, wiem :)
  • Relpol przekaźniki
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Kartoo64 napisał:
    Jednak martwią mnie poziomy tych wyjść - po zmierzeniu woltomierzem stan niski to ok. 800-900 mV, a wysoki w okolicach 3,5 V.

A to jest kwestia technologii, w jakiej jest ten przerzutnik - wyboru konkretnego układu scalonego. Oj, ale ten układ jest przekombinowany - wystarczy jeden wzmacniacz operacyjny/komparator.

Kartoo64 napisał:
    Telefon to Sony Xperia M.

Chyba nawet właśnie taki mam, ale nie wiem, jak na niego zrobić jakąś aplikację i co mogę w niej zrobić.

Z DTMF na układzie scalonym możesz łatwo zrobić układ, który będzie na 4-ch wyjściach logicznych dawał stany (dowolną kombinację z 16) odpowiadające ostatniemu sygnałowi wysłanego z telefonu.