Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Systemy hiperskalowe napędzają rozwój Ethernetu

ghost666 01 Wrz 2019 10:44 396 1
 • Systemy hiperskalowe napędzają rozwój Ethernetu
  Sieci w centrach danych rozpoczynają w tym roku migrację do standardu Ethernet 400G, który w 2020 roku przyspieszy nową klasę modułów optycznych. Kolejnym dużym skokiem będzie wprowadzenie technologii 800G, jeśli standardy IEEE i optyczne będą zgodne, powiedział założyciel Arista i weteran sektora sieciowego Andreas Bechtolsheim.

  Największe na świecie centra danych napędzają obecnie popyt na tego rodzaju systemy. Wymagania dotyczące przepustowości rosną o ponad 50% rocznie, jak wskazuje Bechtolsheim, którego firma sprzedaje switche dla tych instalacji. "Nie inwestują na darmo - więcej funkcji, takich jak AI, przynosi im więcej produktów i uwagi dla ich usług" tłumaczy zwiększenie popytu założyciel Arista. "Z drugiej strony obciążenia korporacyjne nie zmieniają się tak bardzo - baza danych Oracle nie będzie działać znacznie szybciej w przyszłym roku, więc ich te sieci są w porządku" komentował Bechtolsheim na konferencji Hot Interconnects.

  W tym roku zainstalowane może zostać aż 800 000 nowych portów sieci Ethernet 400G, głównie dla sieci dalekiego zasięgu i sieci typu metro. W przyszłym roku liczba ta może wzrosnąć nawet do trzech milionów portów 400G, głównie dzięki implementacji 400G-ZR/ZR+, nowej klasie spójnych, modułów optycznych obsługujących gęste multipleksowanie z podziałem długości fal w światłowodach.

  "ZR zmieni wszystkie zasady" powiedział Bechtolsheim. Pół tuzina sprzedawców wyśle swoje ​​moduły do klientów w przyszłym roku, w cenach około 4000 dolarów za sztukę lub, w przeliczeniu, około 10 dolarów za Gbit/s,. To ceny rząd wielkości poniżej alternatywnych opcji. Wersje ZR+ będą w stanie zapewniać do 20 W, pokonywać odległości od 10 km do 1000 km i będą obsługiwać interfejsy 100G nowej generacji. Alternatywnie odstępne moduły są ograniczonych do 15 W i 50G.

  Systemy hiperskalowe napędzają rozwój Ethernetu
  Systemy hiperskalowe napędzają rozwój Ethernetu
  Moduły ZR umożliwią szybkie przejście do standardu 800G w ciągu dwóch najbliższych lat, potencjalnie wyprzedzając standardy IEEE dla kontrolerów Ethernet, powiedział Bechtolshiem. Centra danych szybko zaczną korzystać z nowych modułów, aby zaoszczędzić na kosztach, dlatego spodziewa się on, że jego firma dostarczy switche obsługujące takie moduły już w przyszłym roku.

  IEEE może po prostu podwoić prędkość linii w standardzie 802.3bs, aby umożliwić obsługę modułów w switchach 800G. Organizacja po raz pierwszy wspominała o tworzeniu specyfikacji 800GE w lutym 2017 roku.

  Jeśli chodzi o dalszą przyszłość to kryształowa kula Bechtolsheima rozmywa się poza systemami obsługującymi serdes 112G w 2021 roku. Widzi on trudności zarówno w rozszerzeniu serdes poza 112G, jak i w modernizacji modułów optycznych i przełączników do poziomu 1,6 Tbit/s.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1335039

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9365 postów o ocenie 6954, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  speedy9
  Pomocny dla użytkowników
  No tak, jak internet w domu można juz mieć nawet 10Gb to centra danych tym bardziej muszą inwestowac w infrastrukturę.
  W sumie warto to też analizowac w kontekście wzrostu przetwarzanych danych. Szacuje się, że w 2018r co 1s do Internetu było przesyłanych około 30GB danych co spowodowało przyrost zgromadzonych w Internecie danych o 40%. Tylko w ciągu jednego roku! A 3 miliardy ludzi wciąż nie korzysta z Internetu ;) Szacunki mówią o 10 krotnym wzroście ilości danych w Internecie w ciągu niespełna 10 lat. i nie mówimy tutaj ani o PB czy EB tylko to wartościach rzędu ZB czy nawet JB (10^24).
  W 1997 ilość danych w Internecie szacowano na 20GB, w 2017 20GB danych powstawało w każdej sekundzie...