Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik drukarki 3D Ramps 1.4 zasilany 12V i 24V?

01 Wrz 2019 11:34 321 3
  • Poziom 3  
    Witam Panowie mam pytanie, składam drukarkę 3D własnej konstrukcji posiadam silniki na 24 V a na 12V mam głowice ,wentylatory i ewentualnie stół grzejny (bo można go na 12 i na 24v) . Zasilacz posiadam komputerowy ATX na 12V 350W i zamierzam dokupić zasilacz do zasilenia tylko silników 24V jeden ma 1,5A to zasilacz bym potrzebował ok 8A. I mam pytanie czy jest taka możliwość na Ramps 1.4 (są dwa oddzielne gniazda na 5A i 11A) podłączyć na same silniki 24V poprzez stepstiki,
    a na grzałki stół itp. 12V czy trzeba jakieś modyfikacje robić wylutowanie diody ? Być może to bym musiał dać wtedy też wentylatory 24 V bo są na tym samym obwodzie co silniki. Nie pamiętam , chyba gniazdo 11A jest tylko na grzałkę głowicy ale nie jestem pewny bym musiał jeszcze raz sprawdzić.
    Zgóry dzięki.
    Sterownik drukarki 3D Ramps 1.4 zasilany 12V i 24V?
  • Poziom 23  
    Silniki krokowe na 24V nie za bardzo się nadają do budowy drukarki.
    Silniki steruje się prądem a nie napięciem. Musisz poszukać silników o małym napięciu od 2V do 12V max, czym mniej to lepiej. Wartość zasilania napięcia silnika krokowego powinna być wiele razy większa od napięcia katalogowego danego silnika.
    Rams 1,4 przerabiając do zasilania 24V nie wystarczy tylko usunąć diodę, musisz też zmienić kondensatory elektrolityczne oraz dać wtedy osobne zasilanie na arduino bo usuwając tą diodę o której piszesz odcinasz napięcie 12V do zasilania stabilizatora 5V którym jest zasilane arduino, i wymienić grzałkę w bloku grzejnym z 12V na grzałkę 24V.
  • Poziom 3  
    banmar_2005 napisał:
    Silniki steruje się prądem a nie napięciem. Musisz poszukać silników o małym napięciu od 2V do 12V max, czym mniej to lepiej. Wartość zasilania napięcia silnika krokowego powinna być wiele razy większa od napięcia katalogowego danego silnika.
    Rams 1,4 przerabiając do zasilania 24V nie wystarczy tylko usunąć diodę, musisz też zmienić kondensatory elektrolityczne oraz dać wtedy osobne zasilanie na arduino bo usuwając tą diodę o której piszesz odcinasz napięcie 12V do zasilania stabilizatora 5V którym jest zasilane arduino, i wymienić grzałkę w bloku grzejnym z 12V na grzałkę 24V.

Ok rozumiem słyszałem że silniki 24 V w drukarkach są cichsze od 12V .
    Tak mam na myśli dać osobne zasilanie Arduino 12V, i im mniejsze napięcie zasilacza tym większej mocy zasilacz potrzebny.
  • Poziom 23  
    damian070 napisał:
    banmar_2005 napisał:

Ok rozumiem słyszałem że silniki 24 V w drukarkach są cichsze od 12V .
    Tak mam na myśli dać osobne zasilanie Arduino 12V, i im mniejsze napięcie zasilacza tym większej mocy zasilacz potrzebny.
    - bzdura - silnik musi być zasilanym napięciem większym niż nominalnym inaczej będzie źle pracował lub nawet nie ruszy i może gubić kroki.
    Kup sobie silniki z jak najmniejszym napięciem katalogowych, na znanym portalu aukcyjnym dostaniesz używane takie silniki w cenie kilkunastu zł.
    Szukaj silników o minimalnym momencie trzymającym 0.4Nm. Chyba że chcesz nowe silniki to zapraszam na priv.
    Przerób rampsa 1.4 dostosowując do do zasilania 24V, czasami mają one kondensatory na 50V wtedy nie będziesz musiał ich wymieniać.
    Jak nie masz jeszcze zasilacza to najtaniej wyszło by kupić zasilacz serwerowy,
    na 12V, są tanie i mają duży prąd wyjściowy, do zasilania silników kup przetwornicę DC/DC step UP 10A na niej ustaw napięcie dla silników krokowych 24V wtedy nie bedziesz musiał dokupować drogiego zasilacza 24V .
    Zmień grzałkę bloku grzewczego na 24V.
    Głośność i płynność zależy przede wszystkim od podziału kroków. Na pełnym kroku silnik będzie pracował głośno i skokowo nie będzie płynności.
    Zwiększenie napięcia zasilania silników krokowych zmniejsza hałas zwiększa kulturę pracy silnika.
    Jak będziesz miał problemy jakieś z budową drukarki lub będziesz czegoś potrzebował to pytaj