Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic Lumix DMC-GF6 - nie wyświetla obrazu, działa podświetlenie

01 Wrz 2019 13:47 369 12
  • Poziom 3  
    Witam, uszkodzeniu uległ Lumix tak jak w tytule. Przez ostatnie kilka dni raz wyświetlał obraz raz nie. Od wczoraj już nie wyświetla tylko działa podświetlenie. Gdy naciskam spust migawki to podświetlenie lekko przygasa. Rozebrałem część korpusu, przeczyściłem styki na taśmie od wyświetlacza oraz wydmuchałem ale nadal to samo. Co mogło paść?

Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

teraz sprawdziłem i okazuje się że pomimo czarnego ekranu aparat robi zdjęcia.
  • Poziom 3  
    To aparat mojej mamy, jak pytałem ją o to to zaprzeczyła.
  • Poziom 14  
    Ja w moim canonie g3 tez miałem podobną historię. Ekran przestał prawidłowo się wyświetlać. Dałem sobie z tym spokój. Prawdopodobnie jest to naturalne zużycie podzespołów i jednocześnie naprawa może być nieopłacalna.

Czy aparat jest jeszcze na gwarancji?
  • Poziom 3  
    Nie jest na gwarancji, zapomniałem wcześniej wspomnieć bo jak wczoraj jeszcze załączał się wyświetlacz to jak wyciągałem go to był taki efekt zielonego filtra. Może to jakieś styki w wyświetlaczu?
  • Poziom 32  
    Aparat ma ruchomy wyświetlacz i skoro jak piszesz "przez ostatnie kilka dni raz wyświetlał obraz raz nie" to raczej w ciemno można założyć uszkodzenie taśmy LCD która przecież pracuje przy każdej zmianie położenia wyświetlacza. Niestety flexy LCD są duże cieńsze niż te w obiektywach więc przełamanie ścieżek da się zlokalizować dopiero w dużym powiększeniu. Nie pamiętam jak jest w tym modelu ale najczęściej w takich konstrukcjach z ruchomym LCD ten flex łączący wyświetlacz z elektroniką aparatu jest oddzielną częścią i wystarczy go wymienić, jeśli nie i jest to integralna część wyświetlacza to niestety cały moduł trzeba wymienić.

Te same uwagi dotyczą Canona G3 kolegi Ssaab z tym że tam zamiast flexa łączącego LCD z elektroniką jest wiązka cienkich przewodów.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za pomoc w temacie zamówiłem taśmę z chin bo nigdzie u nas nie było, dam znać czy wymiana pomogła :)
  • Poziom 3  
    Dotarła do mnie nowa taśma flex, po wymianie efekt ten sam (brak obrazu matryca podświetlona na ciemno) czy zamawiać wyświetlacz ? czy mogło paść coś jeszcze ?
  • Poziom 3  
    Witajcie, wymieniłem wyświetlacz i nadal to samo, jeśli ktoś jest w stanie coś podpowiedzieć to czekam na sugestie.
  • Poziom 32  
    Skoro wymiana wydawałoby się rzeczy oczywistych nie podziałała to teraz jest to już tylko robota dla elektronika który albo znajdzie coś uszkodzonego co uniemożliwia przekazywanie treści obrazu na LCD, albo stwierdzi że trzeba wymienić całą płytkę.
  • Poziom 14  
    Kolego gajmix, czy wymiana tej cienkiej wiązki kabli jeśli chodzi o ten G3 jest problematyczna?

Co do Panasonica GF6 dałbym sobie już z nim spokój..szkoda kasy. W końcu okaże się, że wymienisz wszystkie elementy i uszkodzony okaże się ten zakupiony na końcu ;)
  • Poziom 32  
    Ssaab napisał:
    Kolego gajmix, czy wymiana tej cienkiej wiązki kabli jeśli chodzi o ten G3 jest problematyczna?

Co do Panasonica GF6 dałbym sobie już z nim spokój..szkoda kasy. W końcu okaże się, że wymienisz wszystkie elementy i uszkodzony okaże się ten zakupiony na końcu ;)

Wymiana wiązki kabli w G3 to nie jest jakiś problem ale jednak tylną obudowę aparatu trzeba zdjąć i ruchomy LCD rozmontować. Natomiast do do tego ostatniego elementu to tak często bywa, tyle że przy samodzielnej naprawie brnie się w koszta, a w serwisie podstawia się sprawne, nowe albo przynajmniej sprawdzone moduły