Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitory stx 18.200.8.MCX + 10.200.8.PCX

pawel980 01 Wrz 2019 15:04 2145 11
  • Monitory stx 18.200.8.MCX + 10.200.8.PCX
    Cześć, moje pierwsze diy - projekt własnej obudowy zakończony. Z małym poślizgiem monitory stanęły na swoim miejscu.
    Są to moje pierwsze własne monitory, których słuchałem. Do tej pory miałem kilka większych kolumn, które tylko zagracały miejsce w pokoju, natomiast o tych monitorach nie mogę powiedzieć złego słowa. Doskonale się w pasowały i grają bardzo dobrze, basu nie brakuje, dźwięk nie męczy uszu - mógłbym ich słuchać cały dzień.

Jeszcze kilka słów o wykończeniu:
    Wymiary 23x37.5x30. Płyta MDF 18, 17,3 litra - około 16.5 litra netto, średnica portu 59mm, strojenie 47hz, obudowa lekko wygłuszona białą watoliną, frezowania pod głośniki oraz wzmocnienie pomiędzy głośnikami usztywniające konstrukcję.
    Biały podkład został dotarty na końcu papierem wodnym 240, po czym został naniesiony cienko lakier podkładowy, następnie biały lakier i na sam koniec bezbarwny. Zwrotnice projektu kolegi branża.
    Kosztorys:
    głośniki: 4x73
    kable: 10
    terminale: 7
    zwrotnice 180
    podkład: 15
    podkład: 25
    lakier: 39
    lakier: 25
    papier wodny: 5
    płyta MDF: 70
    Port br: 2x5.90
    Wygłuszenie: 20
    Kołki, klej oraz wkręty już miałem.
    Razem około 700zł.

Na zdjęciach widoczny podłączony przyzwoitej jakości mixer allen zed 10 FX ale tylko dlatego, gdyż długo stał nie używany.
    Tak wygląda efekt końcowy w pokoju:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    pawel980
    Poziom 16  
    Specjalizuje się w: motoryzacja, audio
    pawel980 napisał 349 postów o ocenie 80, pomógł 15 razy. Mieszka w mieście Siestrzeń. Jest z nami od 2012 roku.
    SylwekK
    Poziom 30  
    Bardzo ładnie wyglądają. Jakie to konkretnie głośniki? Ciekaw jestem jak wpadają w starciu z innymi budżetowymi monitorami. Moje to dość tanie (parę lat temu 1200zł) Alesis M1 Active MK2 i jestem z nich bardzo zadowolony. Robiłeś może jakieś porównania w tej (lub innej) kategorii cenowej?
    pawel980
    Poziom 16  
    Niestety nie mam możliwości dokonać takiego testu. Mogę opisać swoje wrażenia bądź porównać do tych kolumn co użytkowałem do tej pory. Dźwięk nie męczy uszu średnich nie brakuje a wysokie ładne, bas fajnie podkreślony jak na taki monitor jest go dużo. Pewnie w dużej mierze zależy też to od pomieszczenia umeblowania oraz metrażu. Może to dziwne ale mam wrażenie, że niektóre dźwięki inaczej brzmią wyraźniej słychać to co w innych kolumnach było wcale nie słyszalne. Nie mogę swojego tak chwalić nie miałem okazji porównać do niczego podobnego ale na pewno w tym przedziale cenowym plastików to nie jest zły wybór.
    Głośniki to STX W18.200.8.MCX.v2 + T10.200.8.PCX.
    Za te pieniądze pewnie ciężko szukać firmowych gotowców.
    prosiak_wej
    Poziom 27  
    Wykonanie pryma sort :) Nie tak dawno ktoś pokazywał DIY typu brico-marchew i się burzył jak mu ludzie o estetyce gadali. Tutaj jest przykład, że jak się chce, to można zrobić ładną rzecz :)
    pawel980
    Poziom 16  
    prosiak_wej napisał:
    Wykonanie pryma sort :) Nie tak dawno ktoś pokazywał DIY typu brico-marchew i się burzył jak mu ludzie o estetyce gadali. Tutaj jest przykład, że jak się chce, to można zrobić ładną rzecz :)

Dziękuję starałem się, by wyszło jak najładniej :)
    ArturAVS
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    Mi również wykonanie się podoba. Wyszedł połysk, czy mat? Bo na zdjęciach nie widać.
    pawel980
    Poziom 16  
    ArturAVS napisał:
    Mi również wykonanie się podoba. Wyszedł połysk, czy mat? Bo na zdjęciach nie widać.

Również dziękuję. Ciężko ująć ten biały kolor by było widać jaki jest na zdjęciu. Lakierowałem matem na to nałożyłem cienko lakier bezbarwny by pod światło nie było widać przebarwień - nakładałem w obie strony. Wyszedł po tym wszystkim mozna powiedzieć taki połysk. :D
    ArturAVS
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    Tzw. półmat. Ładnie.
    kozak 22
    Poziom 13  
    Bardzo ładne wykonanie. Pokaż schemat zwrotnic.
    pawel980
    Poziom 16  
    kozak 22 napisał:
    Bardzo ładne wykonanie. Pokaż schemat zwrotnic.

Dziękuję, projekt zwrotnicy nie jest mojego autorstwa, więc wolałbym go nie udostępniać bez zgody autora.
    rosomak19
    Poziom 19  
    Akurat te wysokotonowce STX-a fajnie grają i nie męczą uszu, ja u siebie w aplikacji 3-drożnej mam 10-250-8 PCX. Poza tym na + estetyczne wykonanie.
    pawel980
    Poziom 16  
    rosomak19 napisał:
    Akurat te wysokotonowce STX-a fajnie grają i nie męczą uszu, ja u siebie w aplikacji 3-drożnej mam 10-250-8 PCX. Poza tym na + estetyczne wykonanie.

Dziękuję. Zgodzę się, za te pieniądze gra bardzo dobrze. Ważne jest też ustawienie by nie podbić nadmiernie basu - niektóre tony będą mniej słyszalne przez to czy też będzie bardziej dudnić. Czasem sam pokój ma duże znaczenie - jego umeblowanie itp.