Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabytkowy komputer IBM 5150 chcę zakupić kontroler CF

01 Wrz 2019 20:46 231 11
  • Poziom 13  
    Witam.

Piszę z zamiarem zakupu nietypowej rzeczy. Mianowice posiadam komputer IBM 5150 bez HDD.
    Potrzebuję zamontować do niego kartę pamięci Compact Flash 16mb.
    Pewne firmy robią karty wpinane do portu ISA, które imitują kontroler dysków MFM, przechodząc na kartę CF.
    Produkt nazywa się XT-CF adapter/ XT CF Lite i tym podobne nazwy.
    Przykład: https://www.lo-tech.co.uk/wp-content/uploads/2012/12/XT-CF-lite-assembled-5761.jpg

Stąd 2 pytania:

Potrzebuję zakupić tego typu produkt (kartę CF mam swoją).
    Nie wiem:
    - Jaki produkt kupić
    - Gdzie go kupić w Polsce
    Nie chciałbym przepłacać za wysyłkę ze Stanów/ lub krajów Europy.

Specyfikacja komputera:
    IBM PC 5150 64-256KB Motherboard
    Intel 8088 4,77mHz
    256 kb RAM
    Kontroler FDD- producenta
    Brak kontrola HDD MFM
    Grafika MDA
    2xFDD 5,25"
    Wszystko mamy oryginalne, tak jak przewidział to wtedy IBM.
    2 wolne miejsca na karty rozszerzeń ISA

Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Niestety samemu- ani sprzętu, ani wprawy, ani odpowiedniej wiedzy. Jeśli chodzi o tą rzecz, wolałbym zapłacić i mieć pewny sprawnie działający produkt. Nie chcę eksperymentować z tym komputerem. Nie wybaczyłbym sobie tego gdybym np uszkodził płytę główną.
    Czy jest szansa w Polsce dostać, lub zlecić komuś zrobienie takiego produktu?
    Pozdrawiam!
  • Poziom 13  
    Tak, ale niestety:
    - tak jak napisałem p płytka jest do samodzielnego polutowania- czego w tym komputerze nie chcę robić
    - towar jest za granicą, więc wysyłka by mnie zjadła, gdyby dało się to wysłać
    - sprzedający nie wysyła do Polski- informacja w ogłoszeniu.
  • Poziom 31  
    Jest do zakupu> cena adekwatna do wartości sentymentalnej - Link
    lub z umożliwiością podłączenie dysku eide Link
  • Poziom 8  
    Rzeczywiscie jest ten projekt, z tym, ze to dosc kosztowne rozwiazanie, ale chyba najbardziej dopasowane. Inne ale trzeba poszukac to znalezienie uniwersalnego kontrolera IDE na ISA. Kontroler moze miec 16 bitowe zlacze, ale trzeba sie dopytac o to czy dziala z 5150. Istnieje szansa, ze ktorys bedzie - oczywiscie to czasochlonne rozwiazanie i trzeba sie dopytywac/przegladac portale etc. Co do imitacji MFM - nie do konca wiem dlaczego potrzebujesz imitacji MFM? IBM 5150 jest pozbawiony jakiegokolwiek kontrolera dyskow twardych, a nawet stacji dyskietek. To czy ze strony IBMa karta bedzie na dysk SCSI, MFM, czy IDE a nawet jakby ktos zrobil SATA, SAS to nie ma dlatego komputera takiego duzego znaczenia. Wlasnie sukces tej architektury sprzetowej polegal m. in. na typowym mysleniu IBMa wowczas - dac klientowi komputer/produkt, ktory bedzie mogl dopasowac do swoich potrzeb i budzetu. Tak robili wczesniej ze znacznie wiekszymi komputerami ktore mialy rozne akcesoria/warianty.

Ewentualnie jesli juz koniecznie chcesz MFM to mozesz kupic kontroler obslugujacy dyski MFM (np. z epoki) i taki emulator dysku MFM(do uzywania z kartami SD): https://www.drem.info/.
    Co do ceny jest niestety "przemyslowa", ale na dobra sprawe wychodzi podobnie jak kupienie nowego w pelni sprawnego dysku MFM(chyba, ze znajdziesz okazje).
  • Poziom 13  
    Chętnie tak naprawdę kupiłbym też oryginalny HDD Segate wraz z kontrolerem MFM HDD.
    O ile mam taką możłiwość, o tyle sprzęt jest nie testowany i kosztuje kilkaset zł bez mozliwości zwrotu.

Co do dysków, występowały oryginalnie 2 wersje:
    HDD 10mb
    HDD 20mb

Kłopot z tymi pierwszymi jest taki, że miały wadliwe łożyskowanie. Z tego co mam informacje, większość już sę nie kręci, a te co się kręcą- kilka lat im zostało.

Co do do płytki z kartą- szukam tak naprawdę rozwiązania najprostszego do skomunikowania tego komputera z nowymi głównie chodzi o kopiowanie plików dla tego komputera.

Kopiowanie bezpośrednio na dyskietki wymusiłoby na mnie złożeie nowej maszyny posiadającej powiedzmy USB i FDD 5,25", co wygenereruje też duże koszty.
  • Poziom 13  
    Cytat:PGRU2: "Ewentualnie jesli juz koniecznie chcesz MFM to mozesz kupic kontroler obslugujacy dyski MFM (np. z epoki) i taki emulator dysku MFM(do uzywania z kartami SD): https://www.drem.info/.
    Co do ceny jest niestety "przemyslowa", ale na dobra sprawe wychodzi podobnie jak kupienie nowego w pelni sprawnego dysku MFM(chyba, ze znajdziesz okazje)."

... no i trafiła się okazja :) może nie sam dysk, a taki sam cąły zestaw z 2 monitorami, dyskiem twardym oryginalnym, jeszcze nie wiem czy 10 czy 20 mb, monitorem mono, drugim monitorem 5153 kolor, oraz kartą grafiki mda/ hercules. Też jeszcze nie wiem.
    Minu jest taki, że nie wiem w jakim stanie jest komputer, wiem tylko, że włącza się i startuje system z hdd :)

Oto moje pytanie tylko dla ludzi, którzy są pewni odpowiedzi. Pytanie nurtuje cały Internet, a zdania są podzielone:
    Czy w dyskach MFM., a konkretnie tym oryginalnym "dwupiętrowym" czy to 10 czy 20 mb trzeba parkować głowice. Jednego jestem pewien- nie parkuje się sama. Szukając godzinami doszedłem do 3 w kółko pojawiających się odpowiedzi.:
    - Trzeba, gdyż głowica sama się nie zaparkuje i prawdopodobnie walnie w talerz.
    - Trzeba, ale tylko przy transporcie, a gdy dysk nie ma wstrząsów, komputer leży na biurku włączamy go i wyłączamy- nic się nie stanie.
    - Dało się parkować programem zewnętrznym, ale nikt tego nie robił a dyskom nic się nie działo.
    I bądź tu mądry... :p
  • Poziom 8  
    barzwiszc93 napisał:
    Cytat:PGRU2: "Ewentualnie jesli juz koniecznie chcesz MFM to mozesz kupic kontroler obslugujacy dyski MFM (np. z epoki) i taki emulator dysku MFM(do uzywania z kartami SD): https://www.drem.info/.
    Co do ceny jest niestety "przemyslowa", ale na dobra sprawe wychodzi podobnie jak kupienie nowego w pelni sprawnego dysku MFM(chyba, ze znajdziesz okazje)."

... no i trafiła się okazja :) może nie sam dysk, a taki sam cąły zestaw z 2 monitorami, dyskiem twardym oryginalnym, jeszcze nie wiem czy 10 czy 20 mb, monitorem mono, drugim monitorem 5153 kolor, oraz kartą grafiki mda/ hercules. Też jeszcze nie wiem.
    Minu jest taki, że nie wiem w jakim stanie jest komputer, wiem tylko, że włącza się i startuje system z hdd :)

Oto moje pytanie tylko dla ludzi, którzy są pewni odpowiedzi. Pytanie nurtuje cały Internet, a zdania są podzielone:
    Czy w dyskach MFM., a konkretnie tym oryginalnym "dwupiętrowym" czy to 10 czy 20 mb trzeba parkować głowice. Jednego jestem pewien- nie parkuje się sama. Szukając godzinami doszedłem do 3 w kółko pojawiających się odpowiedzi.:
    - Trzeba, gdyż głowica sama się nie zaparkuje i prawdopodobnie walnie w talerz.
    - Trzeba, ale tylko przy transporcie, a gdy dysk nie ma wstrząsów, komputer leży na biurku włączamy go i wyłączamy- nic się nie stanie.
    - Dało się parkować programem zewnętrznym, ale nikt tego nie robił a dyskom nic się nie działo.
    I bądź tu mądry... :p

Nie jestem pewien odpowiedzi, więc nie powinienem odpowiadać ;-)
    Ale jeśli Ciebie interesuje moje zdanie to:
    - poszukaj instrukcji do danego dysku. Jeśli w instrukcji(dotyczy starych dysków MFM) nie jest napisane, że nie trzeba parkować to zazwyczaj znaczy, że trzeba. Wtedy przyjmowano to jako zasadę. Tak jak dzisiaj kupując współczesny dysk zakładasz, że ma sensory "SMART".
    - parkowanie czy nie czy tak dysków (starych MFM) jest jak parkowanie na środku ulicy samochodu. Da się, jest nawet szansa, że nic nie wjedzie ale żeby zwiększyć szanse "bezwypadkowości samochodu", najlepiej parkować na zamkniętym i strzeżonym parkingu, z dala od dużego ruchu...