Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel i czujki Bosch a alarm sabotażowy

PL_Rekin 01 Sep 2019 21:55 1341 12
Bosch
 • #1
  PL_Rekin
  Level 4  
  Cześć. Mam już zainstalowany alarm na Satel Perfecta (montowany przez firmę, jestem zadowolony z montażu wszystko ok) i osobno swój własny system inteligentnego domu. Chciałem "podpiąć się" pod czujkę ruchu a mianowicie osobnym przewodem podłączyć się pod czujkę aby pobierać sygnał wykrycia ruchu pod mój system. Wiem gdzie się podpiąć, mam już jakieś doświadczenie z tego typu "zabawami". Będę w tym celu musiał rozkręcić czujki ruchu (mam 6 sztuk).

  Pytanie, czy jeśli już rozkręcę obudowę włączy się alarm sabotażowy? Czy będę w stanie go wyłączyć? Pewnie pojawi się info o sabotażu więc zanim zacznę się samemu w to bawić proszę o poradę jak to najlepiej zrobić aby nie narobić sobie kłopotu z wyjącym alarmem? Info o sabotażu na pewno sie pojawi wiec jak skończyłbym już prace wezwałbym instalatora i zapłacił za reset informacji sabotażowej...

  Te czujki Bosch są bardzo dobre i szkoda kupować/instalować dodatkowe czujki, aby wykrywać ten sam ruch w pomieszczeniach za pomocą 2 niezależnych urządzeń...
 • Bosch
 • #2
  kood
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Nic z tego nie będzie w taki sposób jak chcesz to zrobić, jeśli czujki są prawidłowo podłączone to linie są parametryzowane i jak dołączysz się swoim systemem to będziesz miał sabotaż na tej czujce.

  Jeśli masz wolne wyjścia w systemie to musisz centralę przeprogramować aby wystawiała Ci na wyjściu informację o naruszeniu wejścia które Cię interesuje i przez przekaźnik będziesz mógł taki sygnał podpiąć do swojego systemu, jeśli nie masz wolnych wyjść to trzeba dołożyć ekspander wyjść.
 • #3
  PL_Rekin
  Level 4  
  Ok to niepocieszająca wiadomość... W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak "dokleić" się moimi czujkami ruchu i odległości do czujki Bosh, albo kupić drugą czujkę i ustawić ją w innym miejscu (w niewielkiej odległości od alarmowej).

  Dzięki za pomoc dobrze że jeszcze nie rozbierałem czujek a "korciło mnie" już od miesiąca, żeby to zrobić...
 • Bosch
 • #4
  sosarek

  Level 43  
  Jak chciałeś mierzyć odległość czujnikami alarmowymi?
 • #5
  PL_Rekin
  Level 4  
  Odległości nie chciałem czujką Bosha. Muszę jednak użyć w moim przyładzie np. HC-SR04 pod Arduino / Raspberry Pi. Sama czujka ruchu PIR pod Arduino / RPi nie jest zbyt dokładna częściej generuje niepoprawne stany i łatwo ją oszukać. Zresztą jest jeszcze multum innych możliwości to daje jako przykład... Poradzę sobie bardzo dziękuję za pomoc
 • #6
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  PL_Rekin wrote:
  W takim razie nie pozostaje mi nic innego


  W zależności od "aktualnego stopnia rozbudowania" Twojego systemu możesz zastosować ekspander wyjść i zrobić wszystko "po bożemu".
  Wtedy wyjścia z ekspandera będą wyzwalane po naruszeniu danej czujki i dalej już sygnały "wyciągniesz" do swojej automatyki.

  Pozdrawiam.
 • #7
  PL_Rekin
  Level 4  
  Cześć. Chciałem odświeżyć temat bo sobie poradziłem i chciałem innym przekazać że się da :)
  To co pisał kood możliwe że jest prawdą, ale zrobiłem w taki sposób: wyłączyłem strefę z czujką przez klawiaturę. Otworzyłem czujkę i sprawdziłem połączenie. Później metodą "prób i błędów" wpinałem się w poszczególne wejścia (nie po omacku, po prostu chciałem tylko odczytać stan czujki - HIGH albo LOW więc miałem do wyboru -, jedno z dwóch NC i jedno z dwóch Tamperów) . Oczywiście w Adruino wgrałem swój odpowdni sketch do testów. Wystarczyło wprowadzić przewód z NC czujki do GND Arduino i drugi NC do zaprogramowanego PIN. Po uruchomieniu czujki odczytywany jest stan w Adruino.

  Schemat na screenie poniżej:
  Satel i czujki Bosch a alarm sabotażowy

  Jak wpiąłem się w tamper to rzeczywiście wyświetlał się alarm sabotażowy, więc nie będę podpinał go go swojego systemu.
 • #9
  fred4u
  Level 26  
  Moim zdaniem pomysł kiepski. Musisz dodać bufor między czujką a Arduino z dwóch powodów: 1) 12V które może się pojawić na wejściach może usmażyć Arduino i 2)ewentualne obciążenie wejścia (np dzielnikiem rezystorowym) zmieni wypadkową rezystancję co może skutkować "sabotażami".
  Spróbuj dodać zwykłego mosfeta typu N ze stosunkowo niskim VGSmin (kilka V), źródło podłącz do zacisku NC który jest na potencjale masy w centrali a bramkę do drugiego NC. Dren i wspólną masę podłącz do Arduino, dodaj na lini drenu podciągnięcie rezystorem do napięcia zasilania Arduino i voilea.
  Impedancja wejściowa mosfeta jest na tyle duża że CA tego nie zauważy, a i Arduino będzie bezpieczne.
 • #10
  PL_Rekin
  Level 4  
  Dziekuje serdecznie fred4u. To co piszesz ma sens, ale najpierw zrobię przy Arduino na wyjściu dodatkowy rezystor np. 2,2 kOhm i sprawdze czy wyskoczy alarm sabotażowy, Jeśli tak - to faktycznie będę musiał coś innego wymyślić. Jeśli nie to podepnę wszystkie 6 czujek do jednej masy i potestuję przez tydzień czy nic złego się nie stanie...
 • #11
  PL_Rekin
  Level 4  
  Witam. Dalem na pinie Arduino do odczytu maksymalny rezystor 100kOhm i dziala. Czujka swieci. Arduino odczytuje sygnal. Zadnych alarmow sabotazowych. Podlacze reszte czujek do osobnych pinow i zostawie na tydzien dla testow. Wyglada na to ze będzie ok.
 • #12
  fred4u
  Level 26  
  To, że działa, nie oznacza że jest to poprawne. Zmierz sobie napięcie na nie obciążonym (wolnym) wejściu centrali, porównaj ze specyfikacją Arduino. Jeżeli to ma być zrobione porządnie, nie tędy droga. A sam fakt że na ten moment nie miałeś alarmu sabotażowego o niczym nie świadczy. Nie znasz tolerancji centrali i nie wiesz gdzie na granicy tolerancji jest ona obecnie.
 • #13
  PL_Rekin
  Level 4  
  Dzięki serdeczne za fachowe pomoce. Na razie podpinam resztę. Potestuję na spokojnie, dzięki wam wiem gdzie szukać i co badać :) Pozdrawiam