Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprężarka śrubowa - kupno używanej jak sprawdzić stan faktyczny sprężarki?

MIRAS-S 01 Sep 2019 22:32 2424 3
 • #1
  MIRAS-S
  Level 19  
  Witajcie

  Zastanawiam się nad kupnem sprężarki śrubowej .Niestety nie posiadam żadnej wiedzy na temat jak sprawdzić i w jakim stanie jest pompa.
  Proszę o poradę jak sprawdzić taki stan maszyny.?
  Jest to kompletny agregat z silnikiem 11kW

  Czy te śruby się regeneruje czy wymienia i jaki jest koszt przybliżony regeneracji lub wymiany na nowe gdybym faktycznie kupił wypracowaną.

  Podobno jest to firmy Airpress

  Sprężarka śrubowa - kupno używanej jak sprawdzić stan faktyczny sprężarki?

  Proszę o rzetelne informacje.
 • #2
  mateusz_normalnie
  Level 6  
  Cześć!

  Używany kompresor śrubowy to zakup porównywalny z zakupem używanego samochodu. Dlatego też warto poświęcić mu przynajmniej tyle samo uwagi.

  Podstawową sprawą, jaką należy wziąć pod lupę przy zakupie używanego kompresora jest jego stan techniczny. Tylko jak to sprawdzić? W wypadku dużych kompresorów, zwłaszcza śrubowych i łopatkowych sprawa może być dość prosta. Takie maszyny muszą przechodzić przeglądy okresowe co określoną ilość roboczogodzin. Takie przeglądy powinno się wykonywać zarówno w okresie gwarancyjnym (bez przeglądów użytkownik traci gwarancję) jak i po jego zakończeniu. Potwierdzeniem takich przeglądów mogą być naklejki na kompresorze, wpisy do książki serwisowej urządzenia lub faktury za przeprowadzone przeglądy. Jesli przeglądy nie były robione na czas ryzyko awarii jest większe.

  Do tego, jeżeli kompresor jest wyposażony w panel sterujący można sprawdzić błędy zapisane w pamięci w poszukiwaniu czegoś podejrzanego. Poza “sprawdzeniem papierów” warto też sprawdzić stan techniczny kompresora, czyli zajrzeć do środka.

  Używany kompresor śrubowy – na co zwrócić uwagę podczas oględzin?
  Jaki jest przebieg kompresora?
  Powinieneś porównać liczbę przepracowanych godzin (będzie to licznik analogowy lub zapis w sterowniku) do czasu jaki kompresor spędził u właściciela. Jeżeli kompresor chodził przez 24h na dobę to przekłada się to na duże zużycie części. Lepiej poszukać kompresora, który nie spędził całego życia pod maksymalnym obciążeniem.

  Czy w środku jest czysto?
  Kompresor śrubowy powinien pracować w czystym, nie zapylonym środowisku. Jeżeli w środku jest gruba warstwa brudu to po pierwsze kompresor nie pracuje w odpowiednich warunkach a po drugie nikt o niego nie dba.

  Czy filtr powietrza, separator oleju i filtr oleju są oryginalne (producenta) czy to zamienniki?
  Jeżeli to oryginały, to właściciel nie oszczędzał na dbaniu o swoja maszynę i jest duża szansa, że przeglądy wykonywał serwis autoryzowany.

  Jaki jest stan pasków klinowych (jeżeli występują)?
  Jeżeli paski są mocno zużyte, to o kompresor nie dbano w dostateczny sposób i będzie trzeba pasek wymienić. Jeżeli są w bardzo dobrym stanie to znaczy, że kompresor albo dużo nie pracował (porównaj to z przebiegiem kompresora) albo ktoś je regularnie wymieniał.

  W jakim stanie jest stopień śrubowy?
  Jeżeli jest możliwość wymontowania stopnia śrubowego i sprawdzenia w jakim jest stanie to jest to sytuacja idealna. Stopień śrubowy powinien być całkowicie pozbawiony jakichkolwiek zarysowań i kręcić się bez oporów. Jeżeli jest inaczej – nie kupuj.

  Jaka jest rzeczywista wydajność?
  Włącz kompresor i napełnij jakiś zbiornik aby sprawdzić czas nabijania, dzięki temu będziesz mógł obliczyć faktyczną wydajność kompresora i porównać ją z danymi na tabliczce. Jeżeli rzeczywista wydajność jest dużo niższa niż na tabliczce to warto poszukać innego kompresora.

  Co z gwarancją?
  Idealną sytuacją byłoby, gdyby sprzedający udzielił na kompresor własnej gwarancji jednak jest to bardzo mało prawdopodobne, bo mało kto weźmie na siebie taką odpowiedzialność. Można też szukać takich kompresorów, które łapią się jeszcze na gwarancję producenta. Nie ma jednak na polskim rynku zbyt wielu maszyn, które mają gwarancję dłuższą niż 2 lata i mało który właściciel sprzedaje kompresor przed zakończeniem gwarancji. Okazje można trafić w firmie PressMann, która daje pięcioletnią gwarancję na niektóre swoje kompresory. Dzięki temu da się kupić trzyletni sprzęt, który ma przed sobą jeszcze dwuletnia gwarancję producenta.

  Jest też pewien typ sprzedawcy kompresorów używanych, który może dać własną gwarancję.

  Od kogo kupić używany kompresor śrubowy?
  Są cztery podstawowe typy sprzedawców używanych kompresorów: użytkownicy końcowi, handlarze używanym sprzętem, wypożyczalnie sprzętu pozbywające się maszyn, firmy, które handlują kompresorami i mają własny serwis.

  Użytkownicy końcowi czasem nie dbają o kompresor. Użytkownik nie zawsze zna się na kompresorach i często nie potrafi nawet konserwować go zgodnie z instrukcja obsługi. W tym wypadku musisz bezwzględnie dokonać drobiazgowych oględzin i pytać o papiery. Jeżeli chcesz kupić sprężarkę przez internet, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

  Handlarze używanym sprzętem. Z tym typem jest jak z komisem samochodowym. Możesz trafić zarówno na perełki jak i na totalny złom. Tutaj też polegaj głównie na oględzinach, pytaj o papiery i o gwarancję.

  Zwróć uwagę na stan techniczny urządzeń pomiarowych używanego kompresora
  Wypożyczalnie sprzętu pozbywające się maszyn. To o wiele lepsze rozwiązanie niż dwa poprzednie. Takie firmy sprzedają maszyny kiedy te zarobią na siebie i przyniosą określone zyski aby odświeżyć flotę i mieć zawsze cały sprzęt na gwarancji. Najczęściej dobrze pilnują serwisów i dbają o sprzęt bo przeglądają go po każdym wypożyczeniu. Takie firmy mają też dość dokładnie książki serwisowe, lub ich odpowiedniki w swoim systemie. U takiego sprzedawcy dość często uzyskać gwarancję.

  Firmy handlujące kompresorami z własnym serwisem. To czasami jeszcze lepsza opcja niż zakup kompresora z wypożyczalni sprzętu. Takie firmy często pomagają swoim klientom w sprzedaży ich kompresorów wymienianych na nowe. A znając historię serwisową danej maszyny mogą udzielić na nie gwarancji.
 • #3
  mychaj
  Level 35  
  30 tyś. godzin = tyle średnio moduł powinien przepracować do remontu, często jest to remont profilaktyczny, ale na tyle określa żywotność większość producentów.
  Sprawdź producenta modułu: ghh, rotorcomp, gardner denver, aerzen, boge to są uznani producenci...i jest cała masa no-name, tureckich, chińskich modułów...z ich trwałością jest różnie.
  Próbuj się dowiedzieć jakiej marki był stosowany olej - to jest chyba p[podstawowa sprawa, jak lali byle co to możesz mieć problemy...
  Airpress to taki składak...firma kupuje się komponenty i składa w całość, jak większość zresztą...