Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio Visteon - Słabo odbiera stacje

Borygo123 01 Sep 2019 22:47 1335 2
 • #1
  Borygo123
  Level 27  
  Witam

  Posiadam w samochodzie Nissan Pulsar 2014 radio Visteon, które zaczęło słabo odbierać stacje radiowe. Radio oryginalne mam od nowości. Wcześniej nie było problemu z zasięgiem a któregoś dnia jadę do pracy i trochę za miastem zanika mi sygnał stacji które wcześniej bez problemu słuchałem. W celu sprawdzenia odłączyłem antenę (odkręciłem sam bat) i odbiór jeszcze bardziej się pogorszył. Rozłączyłem kostkę anteny z tyłu samochodu i efekt podobny. Wnioskuję po tym, że antena będzie sprawna. Nie znalazłem w sieci jakiejkolwiek informacji o tym cudzie techniki, żadnych schematów czy to ma wzmacniacz antenowy, gdzie on może siedzieć. Na Elektrodzie znalazłem post https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15610395#15610395 a w nim informację, że u tego producenta to częsta przypadłość (z tym, że tam nie znajdował w ogóle stacji a przyczyną był scalak TEA6842H i pomogła jego wymiana).
  Próbowałem sprawdzić czy jest różnica w odbiorze jeśli odepnę antenę od radia, ale po odpięciu wtyczki radio wyłącza się i nie chce się uruchomić.
  Zastanawiam się nad ewentualną zmianą radia na oryginalne radio z nawigacją, gdyż cena takiego radia nie jest jakaś straszna, ale pojawia się pytanie czy to da się bezproblemowo przełożyć (znowu brak schematów nawet samych wtyczek), tak by mi działało sterowanie z kierownicy, bluetooth, USB no i czy radio zechce pracować z moim samochodem, czy trzeba coś kombinować z dogadaniem się radia z samochodem. Ta cena (ok 300pln) jest jakaś podejrzanie niska.

  Dane techniczne:
  VISTEON
  Supplier Code: 5AL9
  VPN:VPDWKF18C815AJ
  Part Code: 28185 3ZL1A
  Part Name: G13-X12

  Radio Visteon - Słabo odbiera stacje
  Radio Visteon - Słabo odbiera stacje
 • #2
  justka80
  Level 32  
  Borygo123 wrote:
  jeśli odepnę antenę od radia, ale po odpięciu wtyczki radio wyłącza się i nie chce się uruchomić.

  Z tego wniosek, że radio nie ma innego połączenia z masą jak tylko z ekranu przewodu antenowego.
  Płynący ekranem przewodu antenowego prąd zasilania radia powoduje zmianę jego pojemności czynnej, a to może być przyczyną zwiększenia tłumienności przewodu antenowego dla sygnału antenowego.
  Radziłbym sprawdzenie przewodów doprowadzających masę zasilania radia oraz doprowadzenie masy dodatkowym przewodem do obudowy radia.
 • #3
  Borygo123
  Level 27  
  Dzięki za odpowiedź. Znalazłem dziś trochę czasu i pogrzebałem przy samochodzie.
  Co ustaliłem.
  - Z wyjścia antenowego z radia te przewody które wychodzą to ten grubszy to antena (2 przewody) a ten cieńszy to +12V i jest to wyjście zasilania do anteny. Na tej podstawie wnioskuję, że jakiś wzmacniacz antenowy w tym układzie chyba jest. Może siedzi w podstawce anteny?
  - Żeby radio bez anteny się uruchomiło wystarczy podać masę na obudowę radia. Kiedy podłączyłem dodatkową masę napięcie wyjściowe na antenę delikatnie się zwiększyło z 11.87V do 11.91V. Ciężko stwierdzić czy poprawił się odbiór gdyż robiłem próby w miejscu gdzie radio jeszcze dobrze odbierało.
  Pomyślałem, że poszukam anteny i spróbuję ją wymienić. Może faktycznie siedzi w niej wzmacniacz który padł.