Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pochłaniacz oparów lutowniczych z elementów z odzysku. Koszt 20zł

Kajox 02 Sep 2019 12:37 22104 18
Bosch
 • Witam widzialem kilka tematów odnośnie wyciągu oparów lutowniczych. Stwierdziłem, że choć może trochę wstyd pokazywać moją wersję. Jednak warto może zadbać o własne zdrowie w minimalnym stopniu. Doszedłem do takiego wniosku po zużyciu kilku rolek kilogramowych cyny. Podczas urlopu jest chwila by spróbować jakoś to opisać.

  Powstała wersja prototypowa najtańszym kosztem. Po prostu nie wiedziałem czy to zda egzamin. Poszukałem najbardziej sztywnego kartonu. Zakupiłem w zaprzyjaźnionym sklepie
  http://nowy.elektroniksc.com.pl/
  wymienne filtry węglowe do pochlaniaczy dostępnych w handlu.
  Pod wymiar filtrów wykonałem "obudowę" Pochłaniacz oparów lutowniczych z elementów z odzysku. Koszt 20zł
  Nie miałem pod ręką wentylatora 120x120 na napięcie 230V wykorzystałem dla testu turbine na 12v pozostała po zezłomowanym samochodzie jednak wydajność była kiepska. Udało się zdobyć wentylator ze złomu gastronomicznego. Doklejony chwilowo taśmą do tyłu obudowy.
  Pochłaniacz oparów lutowniczych z elementów z odzysku. Koszt 20zł
  Aktualnie jest zamontowany wewnątrz wciśnięty na uszczelkę do okien i przyklejony do obudowy.
  Filtry włożone są dwa. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z efektu. Koszty nie przekroczyły 20zł (dwa filtry, przewód radiowy "ósemką", włącznik montowany na przewód i trzy wkłady do pistoletu klejącego na gorąco) plus kilka roboczogodzin. Spełnia swoje zadanie stojąc przed miejscem, w którym umieszczam PCB podczas naprawy. Wyciąga większość dymu. Filtry muszą mieć w sobie węgiel gdyż przy ewentualnym spawaniu plastiku nie ma uporczywego zapachu w pomieszczeniu. W tej wersji używany już około roku. Obudowa się jeszcze nie rozpadła.
  Po powrocie z urlopu postaram się nagrać jakiś film z działania o ile ktoś będzie zainteresowany. Pozdrawiam Kajetan

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Kajox
  Level 17  
  Offline 
  Jestem elektronikiem po technikum w tym kierunku. Jednak elektronika jest również moim hobby także lubię to co robię. Praktycznie od czasów gimnazjalnych działałem naprawiając sprzęty zaczynając od prostych AGD i wzmacniaczy samochodowych. Od 2017 prowadzę działalność gospodarczą. Lubie budować, udoskonalać i naprawiać sprzęty zawierające w sobie elektronikę i nie tylko. Staram się inwestować w wyposażenie warsztatu. Nie lubię marnować czas na pracę bez odpowiedniego sprzętu. Dodatkowo zajmuję się serwisem frezarek kosmetycznych i protetycznych (Gerlach, Ruck, Promed, Marathon, Strony). Regeneruje też silniki bezszczotkowe i pochłaniacze frezarek.
  Has specialization in: Płyty sterujące urządzeń, Sterowniki maszyn rolniczych i specjalistycznych
  Kajox wrote 261 posts with rating 106, helped 6 times. Live in city Ostrów Wielkopolski. Been with us since 2006 year.
 • Bosch
 • #2
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Kajox wrote:
  Obudowa się jeszcze nie rozpadła.
  Z akcentem na "jeszcze"... Proponuję po powrocie z urlopu (ładnej pogody życzę) zrobić to porządniej - z odpowiedniejszych materiałów i dopiero chwalić się efektami.
 • #4
  Mark II
  Level 21  
  "Turbina z samochodu" ma ogromną wydajność. Zawyczaj jednak wirnik takiego wentylatora wykonywany jest jako bębnowy, a to oznacza, że nie uda się uzyskać oczekiwanego wydatku bez odpowiednie obudowy. Nie można wirnika o takiej konstrukcji łopatek stosować tak, jak np. wentylatora dachowego. Różni je przedewszystkim kierunek ustawienia oraz wymiary łopatek wirnika.
 • Bosch
 • #6
  Mark II
  Level 21  
  W oparciu o taką z silnikiem wymienionym na indukcyjny o nawet trochę mniejszych obrotach niż oryginalny, mam wykonaną w garażu dość sprawną wentylację. Dlatego piszę z doświadczenia. Moja pracuje jednak w oryginalnej obudowie. Problematyczne w zastosowaniu biurkowym są jedynie wymiary.
 • #9
  Tomek515
  Level 23  
  Nie uważał bym kartonu za zło. To porostu pewny rodzaj tworzywa a łączenie go za pomocą kleju na gorąco daje naprawdę dobre efekty ale nie zrozumie tego nikt kto czegoś z niego nie robił.
  W lotnictwie karton i żywica pewnie do dzisiaj są niczym technika kosmiczna, tanie mocne.

  Gdzieś mi się przewinął już wyciąg z filtrami ale czy nie lepiej iść w kierunku wyciągu na zewnątrz? Rura aluminiowa giętka fi 100 i wiatrak? Wiadomo nie zawsze są możliwości na takie rozwiązanie. Ale mam wątpliwości co do stopnia oczyszczenia powietrza?
 • #11
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Tomek515 wrote:
  W lotnictwie karton i żywica pewnie do dzisiaj są niczym technika kosmiczna, tanie mocne.
  Tyle tylko, ze to NIECO inny karton, prawda? Preszpan też jest rodzajem kartonu, a ma zupełnie inne właściwości od brystolu.
  Podobne porównanie jak żywicy do kleju na gorąco...
 • #12
  E8600
  Level 39  
  Byłem dziś w markecie budowlanym i zapomniałem zapytać się o filtr węglowy - skleroza nie boli. :D
  Mam wentylator 120 mm, który w lecie "chłodził" trzeba będzie przerobić aby odciągał opary przy lutowaniu.
  Najgorzej jak dym dostanie się do oczu lub lutowanie kwasem.

  Co do wykonania nie każdy jest estetę i bardziej liczy się funkcja użytkowa aniżeli wygląd.
  Osobiście bym wrzucił filtr za wentylatorem oraz zwiększył jego powierzchnię np. robiąc woreczek z filtra.
 • #13
  Mark II
  Level 21  
  398216 Usunięty wrote:
  Tomek515 wrote:
  W lotnictwie karton i żywica pewnie do dzisiaj są niczym technika kosmiczna, tanie mocne.
  Tyle tylko, ze to NIECO inny karton, prawda? Preszpan też jest rodzajem kartonu, a ma zupełnie inne właściwości od brystolu.
  Podobne porównanie jak żywicy do kleju na gorąco...

  Mamy modę na "life hacks", co zazwyczaj nazywano niegdyś prowizorką...
  A potem w innym miejscu ktoś pisze, że zbudować w Polsce elektrownię atomową, to jak dać małpie brzytwę. Cóż...

  Na łamach Elektrody zaprezentowano sporo rzeczywiście ciekawych konstrukcji, a wspólną ich cechą zazwyczaj było stawianie sobie przez konstruktorów pewnych wymagań. Niejako przy okazji projekt ewoluował stając się doskonalszym, a autor zdobywał wiedzę i doświadczenie, często z dziedzin pozornie nie związanych z elektroniką. Nabywając również umiejętność wyszukiwania kilku możliwych rozwiązań tego samego problemu.

  Przykład tego tematu. Na biurku stoi monstrualna konstrukcja.
  A przecież można też urządzenie wykonać w taki sposób, że do blatu będzie docierała jedynie rura odsysająca zanieczyszczenia, a właściwy, połączony z nią odpylacz/pochłaniacz wraz ze stosownym wentylatorem znajdzie się w dogodnym miejscu.
 • #14
  Kajox
  Level 17  
  Mark II wrote:
  A przecież można też urządzenie wykonać w taki sposób, że do blatu będzie docierała jedynie rura odsysająca zanieczyszczenia, a właściwy, połączony z nią odpylacz/pochłaniacz wraz ze stosownym wentylatorem znajdzie się w dogodnym miejscu.

  Gdyby była taka możliwość już bym wykonał otwór wentylacyjny w ścianie zrobił konkretny wyciąg. Przy okazji zamontowałbym klimatyzację. Jednak żadnych zmian konstrukcyjnych budynku nie chce i nie mogę wykonać ;) przepraszam z góry, że razi nie które osoby ten materiał. Dla mnie karton był pod ręką. Najszybszy w obróbce i podkładaniu tego w całość bez wychodzenia z domu. Skoro wytrzymało rok to jakoś daje radę. Pozdrawiam
 • #15
  Mark II
  Level 21  
  Kajox wrote:
  Niestety warunki mieszkaniowe nie pozwalają na ingerencję w ściany mieszkania. Dzięki temu "pochlaniaczowi" przebywanie w pomieszczeniu jest bardziej komfortowe. Do moich zastosowań i warunków pracy karton daje radę.

  Potrafię czytać ze zrozumieniem. Czego i nawzajem życzę.
  Pozdrawiam
 • #17
  krzysiozak
  Level 38  
  Warzywko wrote:
  Świetna rzecz za psi grosz :) dołącz jakąś lampę opatentuj i zobaczysz, że za jakiś czas ludziska będą z tym z Castoramy wychodzić :)


  Opatentuj i zostań producentem, sam patent to tylko koszty. A z produkcji można w tedy czerpać zyski.
 • #18
  VIGOR_PICTURES
  Level 20  
  Kurcze, mam strasznie mieszane odczucia.
  Z jednej strony gorąco popieram tworzenie własnych wynalazków, tym bardziej kiedy można użyć jak najwięcej "przydasiów".
  Z drugiej strony, do diaska! To jest forum elektrotechniczne, więc nawet prostą konstrukcję DIY która ma z założenia działać a nie wyglądać wypadałoby w pewien sposób dopuścić. Trochę więcej krytyki (mam nadzieję że konstruktywnej) i pytań poniżej:
  - jeżeli karton jako materiał konstrukcyjny jestem w stanie zrozumieć w roli obudowy dla wentylatora i filtra, to czy ja dobrze widzę, że pod wentylatorem widać odsłonięty transformator toroidalny? Jeśli tak, to trochę niebezpiecznie się robi. I nawet teksty w stylu "tylko ja z tego korzystam i wiem że nie wolno łapać za transformator" nie są wymówką. Jeśli źle widzę - to przepraszam - stary już jestem ;)
  - czy konstrukcja posiada bezpieczniki ?

  A sam pomysł w sobie ciekawy i najważniejsze - spełnia swoje zadanie.

  Pozdrawiam!