Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zasilanie paska ledowego.

02 Wrz 2019 17:21 231 21
  • Poziom 3  
    Zakupiłem niedawno pasek ledowy (po kolei są diody czerwone, zielone, niebieskie, czerwone, zielone, niebieskie i tak do końca) i zastanawiam się w jaki sposób jest on zasilany że np. miga tylko co druga dioda albo co trzecia. Pasek zasilany jest tylko przy pomocy dwóch wyprowadzeń.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    A jakim napięciem go zasilasz?
    Przy zakupie powinieneś otrzymać parametry zasilacza.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    A jakim napięciem go zasilasz?
    Przy zakupie powinieneś otrzymać parametry zasilacza.
  • Poziom 3  
    To znaczy być może źle zadałem pytanie bo można zrozumieć że coś jest nie tak ale ja chciałem się dowiedzieć jak to działa że ja mogę sobie wybrać tryb świecenia inny niż np. świecenie ciągłe lub mruganie.

A zasilam go napięciem jakie podaje zasilacz pokazany na zdjęciu.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Jeśli rzeczywiście są tylko dwa przewody, a można ustawić różne tryby świecenia i to niezależnie dla kolorów, to wygląda mi na to, że jest to pasek, w którym jest wbudowany sterownik, choćby diody LED z wbudowanymi driverkami. Choć popularne LEDy z wbudowanymi strukturami drivera mają więcej wyprowadzeń, niż dwa.
    Może więcej szczegółów pomoże np zdjęcie paska LED, szczególnie od strony doprowadzeń.
  • Poziom 36  
    A po drodze, między taśmą LED a wtyczką nic już niema? Bo na zdjęciach tego nie widać.
  • Poziom 3  
    Tylko przewody
  • Poziom 36  
    A ty to kupiłeś jako taśmę jak to nazwałeś "migającą" ?
  • Poziom 3  
    To znaczy kupiłem jako taśmę która ma kilka trybów świecenia.
  • Poziom 36  
    A możesz wskazać ją w internecie (np. tam gdzie kupiłeś)?
  • Poziom 36  
    A jak ty tą taśmę zasilasz? Czy z tego panelu słonecznego, czy jeszcze jakoś inaczej?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Z filmików wynikało by, że naprzemiennie zapalają się i gasną co trzecia dioda.
    Może to być tak zrobione, że kierunek przewodzenia poszczególnych diody jest obrócony (są odwrotnie podłączone).
    I teraz sterownik zamieniając polaryzację zasilania zmienia kolejność ich świecenia.
  • Poziom 3  
    elkard napisał:
    Z filmików wynikało by, że naprzemiennie zapalają się i gasną co trzecia dioda.
    Może to być tak zrobione, że kierunek przewodzenia poszczególnych diody jest obrócony (są odwrotnie podłączone).
    I teraz sterownik zamieniając polaryzację zasilania zmienia kolejność ich świecenia.

A co w sytuacji jak świecą się wszystkie diody?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    ktopyta321 napisał:

No właśnie nie byłem pewien czy takie sytuacje występują. (jak by co to wskaż na tych filmikach w którym miejscu).
    Ale gdyby jednak tak było, to na ten czas pasek mógłby być zasilany falą prostokątną (napięciem przemiennym) z taką częstotliwością aby wzrok widział to jako świecenie ciągłe.
    No ale aby mieć co do tego pewność to należało by przebieg tego napięcia oglądnąć na oscyloskopie.
  • Poziom 3  
    elkard napisał:
    ktopyta321 napisał:

No właśnie nie byłem pewien czy takie sytuacje występują. (jak by co to wskaż na tych filmikach w którym miejscu).
    Ale gdyby jednak tak było, to na ten czas pasek mógłby być zasilany falą prostokątną (napięciem przemiennym) z taką częstotliwością aby wzrok widział to jako świecenie ciągłe.
    No ale aby mieć co do tego pewność to należało by przebieg tego napięcia oglądnąć na oscyloskopie.

Hmm może tak być. W filmiku 4 przez dłuższy czas świecą się wszystkie na raz

Dodano po 2 [minuty]:

Jeżeli masz rację a częstotliwość nie jest za wysoka to powinno być to widoczne okiem aparatu przy odpowiednich ustawieniach. Zaraz spróbuję to sprawdzić
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    A co do kierunku podłączenia diod, to na tym właśnie czwartym filmiku wyraźnie widać obrys diod na płytce i że są wstawiane naprzemiennie jeżeli chodzi o polaryzację. To by potwierdzało przedstawioną hipotezę.
  • Poziom 3  
    I faktycznie migotanie też jest widoczne okiem aparatu (podobne jak w przypadku żarówek zasilanych z sieci 230V 50Hz.
  • Poziom 3  
    I faktycznie migotanie też jest widoczne okiem aparatu (podobne jak w przypadku żarówek zasilanych z sieci 230V 50Hz.

Dodano po 2 [minuty]:

W takim razie zamykam temat. Dziękuję za zaangażowanie i pozdrawiam :)