Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] HDMI impedancja 200 ohm > 100. Mała rozdzielczość.

Krzysiek007 02 Sep 2019 17:51 453 6
Altium Designer Computer Controls
    Krzysiek007
    Level 20  
    Witam wszystkich.

Potrzebuję porady w sprawię impedancji ścieżek sygnałowych od HDMI.
    Przeglądając rożne materiały w sieci doczytałem, że impedancja ścieżek HDMI powinna wynosić 100Ω. Niestety w moim projekcie mam ponad 200Ω i nie wiem czy nie będzie z tym problemu.

Urządzenie będzie, to mały monitor z wejściem HDMI i obsługą niewielkiej rozdzielczości 800x600.
    Niestety nie mam doświadczenia z tego typu sygnałami i potrzeba jest praktyczna porada czy na siłę muszę zrobić te 100Ω, czy będzie OK.

Oczywiście przeglądałem różne projekty i czasami odniosłem wrażenie, że "ważne, że podłączone do gniazda"

Projektowane urządzenie nie jest urządzeniem na sprzedaż, tylko na własne potrzeby, ale chciał bym, aby działało poprawnie.

Obliczenia zrobione w kalkulatorze jaki jest w KICAD.

HDMI impedancja 200 ohm > 100. Mała rozdzielczość.
    HDMI impedancja 200 ohm > 100. Mała rozdzielczość.
  • Altium Designer Computer Controls
    User removed account
    Level 1  
  • Altium Designer Computer Controls
    Krzysiek007
    Level 20  
    Cytując:
    "Bardziej się martw tym niesymetrycznym meandrem na dole." Zrobiłem tak, ze względu na zachowanie takiej samej długości, dla ścieżki + i -.

"Poza tym powinienes liczyć coplanar waveguide"- Nie wiem czy to miałeś na myśli https://chemandy.com/calculators/coplanar-waveguide-with-ground-calculator.htm

ale wyniki są podobne, tutaj wyszło Z około 180, a w kalkulatorze kicada ponad 200.

Nie wiem czy nie robię z igły widły, ale jest to dla mnie świeży temat jeśli chodzić o tego typu sygnały.

drobok myślisz, że to co zmotałem powinno działać ? Czy jednak walczyć w projekcie o te Z 100 ?
    Przewód HDMI będzie raczej symbolicznej długości.
    User removed account
    Level 1  
    __Grzegorz__
    Level 29  
    drobok wrote:
    Bardziej się martw tym niesymetrycznym meandrem na dole

Nie martw się. To przecież kompensacja dwóch zakrętów w prawo...

Dla takich odległości szkoda czasu na liczenie impedancji ścieżek. Tym bardziej, że nie będziesz miał kontroli nad procesem robienia PCB...
    Krzysiek007
    Level 20  
    Trochę czasu minęło, ale dzięki wszystkim za informację.
    Projekt działa nie widać jakiś problemów.
    Pozostawiłem layout PCB na Z 200Ω.
    Krzysiek007
    Level 20  
    HDMI z impedancją 200 ohm działa.