Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz segmentowy - jak podłączyć?

02 Wrz 2019 20:30 750 39
  • PCBway
  • Poziom 35  
    Taki wyświetlacz wymaga sterowania multipleksowego.
    Wymaga to jednak zastosowania pewnej elektroniki.
    Jeżeli nie uC to układy cyfrowe (technika cyfrowa TTL ew. CMOS)
  • Poziom 6  
    Ok. A możesz przybliżyć mi to bardziej ?
    Co bym potrzebował żeby było w miarę prosto i szybko ?
  • Poziom 35  
    Zasadę multipleksowego sterowania możesz tu zobaczyć.
    https://extronic.pl/content/38-verilog-wyswietlacz-7seg-multipleksowany
    A oczywiście sterowanie takie realizować musiałby uC lub wspomniany układ zbudowany na układach cyfrowych.
    Pomijając kwestię programu to technicznie łatwiej było by to realizować na uC.
    Jak byś jednak chciał to zobaczyć w wersji cyfrowej (TTL / CMOS) to zaraz spróbuje Ci coś przybliżonego znaleźć.
  • Poziom 21  
    Są obecnie mikrokontrolery z wbudowanymi hardwareowymi driverami dla wyświetlaczy segmentowych, do tego są także dedykowane multipleksery (sterowane np. przez SPI lub I2C).
    Cytat:
    najlepiej analogowo

Równie dobrze można prosić o mikroskop elektronowy wykonany w technologii CMOS ;-) Nie steruje się takich rzeczy analogowo, jak już się boisz MCU (przed którymi strach jest mniej racjonalny od strachu przed duchami ;-) ) to zostają klasyczne kostki TTL.

Ja jednak polecam kombinować z MCU, ceny są śmiesznie niskie, dostępność bardzo dobra, dobre jest i wsparcie. Robienie tego na TTL to sztuka dla sztuki.

Jak już TTL to na myśl przychodzą liczniki dekadowe (czy jak to się nazywało), do tego dekodery BCD na 7seg (tylko wtedy łatwiej się to robi bez multipleksowania na 4 osobnych wyświetlaczach).
    Można też się bawić w FPGA, nie trzeba znać ani VHDL ani Veriloga, można i wizualnie tworzyć takie rzeczy.
  • Poziom 38  
    Uważam że najłatwiej dla kolegi będzie zmienić typ wyświetlacza na taki bez multiplexu
    np https://www.tme.eu/pl/details/ca56-21ewa/wyswietlacze-led-poczworne/kingbright-electronic/

Jeśli jednak kolega się upiera to:
    generator z licznikiem np CD4066
    3x podwójny multiplexer CD4052
    1x dekoder BCD/7seg np... tu nie mam pomysłu na dekoder c-mos dla wyświetlacza WA
  • PCBway
  • Poziom 35  
    To teraz tak na szybko trudno mi znaleźć jakieś gotowe rozwiązanie ze sterowaniem multipleksowym w technice TTL.

fotomh-s ma tu całkowitą rację, że prościej było by to zrobić na mikroprocesorze.

Gdyby to miało być robione w technice TTL to podam przykład zegara cyfrowego na układach CMOS.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2374800.html
    Nie jest to dokładnie takie urządzenie o jakie Ty pytałeś, ale mnie więcej zobrazuje jak by to mogło mniej więcej wyglądać.
    Przy czym w rozwiązaniu tym zastosowany jest inny wyświetlacz i nie jest to już sterowanie multipleksowe. Co upraszcza sprawę.
    Chcąc iść w tym kierunku to należało by tu jeszcze uściślić kilka kwestii. Szczególnie odnośnie sposobu zadawania / wpisywania tej daty.
  • Poziom 21  
    Ja bym to widział tak że zrobić 4 liczniki dekadowe + 4 dekodery BCD. W ten sposób można mieć 4 praktycznie niezależne układy dla 4 wyświetlaczy led.
    Wtedy wpisywanie można zrobić bardzo łatwo podpinając 4 przyciski do wejść zliczających dla liczników. Należy tylko pamiętać o debounce.

Jeśli autor nie ma zamiaru żyć wiecznie ;-) to dwie pierwsze cyfry można podpiąć na stałe jako 2 0, wtedy trzeba będzie jedynie 2 takie obwody zliczające zrobić.

Kolejna opcja to jeśli autor chce iść na łatwiznę. 2 pierwsze cyfry na stałe na 2 0, 2 kolejne na 2 enkoderach BCD typu "thumbwheel" oraz 2 dekoderach BCD>7seg. To jest najprostsza opcja, zwyczajnie podpiąć enkoder thumbwheel do dekodera BCD>7seg, nie trzeba się martwić zabawą w debounce. Wadą jest to że takie enkodery nie tak łatwo dostać.
  • Poziom 35  
    Można też użyć układu licznika razem z dekoderem np. CD4026
  • Poziom 38  
    Zamiast zabawy licznikami wystarczą dip switche lub zadajniki bcd https://www.tme.eu/pl/katalog/zadajniki-kodu_...011&s_order=desc&limit=20¤cy=PLN&page=1

tu problem jest inny - autor ma wyświetlacz przeznaczony do sterowania sekwencyjnego i nie bardzo wie jak to ugryźć.
  • Poziom 35  
    Właśnie nie ma pewności czy ma taki wyświetlacz, czy dopiero zamierza go mieć.
  • Poziom 35  
    kamil_gs napisał:
    Nie używając żadnego uC, najlepiej analogowo. Tak by można ustawić datę ale nie jedną, a z możliwością jej zmiany używając np kilku przycisków ?

Można to zrobić za pomocą kilku wielo pozycyjnych przełączników obrotowych przełączających odpowiednie matryce diodowe.
    Stopień skomplikowania układu (ilość przełączników) będzie zależeć od tego ile cyfr ma być w tej dacie. Np. jeżeli tylko dzień miesiąca, wystarczą dwa przełączniki, jeden cztero pozycyjny (cyfry 0, 1, 2, 3) i jeden dziesięcio pozycyjny (cyfry 0-9).
    Jeżeli dzień i miesiąc, potrzebne będą dodatkowo jeszcze dwa przełączniki jeden dwu pozycyjny (cyfry 0, 1) i drugi dziesięcio pozycyjny (cyfry 0-9). Jeżeli jeszcze ma być rok, też można to zrobić, ale już trzeba się zastanowić czy warto tak komplikować.
    Tu przykład jak to zrobić:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3030886#3030886
    Jest to sterowanie jedną cyfrą wskażnika włączonego biegu w samochodzie, w sumie 6 cyfr, biegi oznaczone 1-5, bieg wsteczny oznaczony literą E. Przełacznik obrotowy nałeży zastosować zamiast krańcówek.
    Oczywiście to najprostsze rozwiązanie, chociaż trochę skomplikowane, ale za to niema żadnego układu scalonego, w sam raz na wprawkę warsztatową do technikum
  • Poziom 6  
    Wyświetlacza nie mam. Narazie to nic nie mam bo szukam opcji na ugryzienie tematu.
    Potrzebuje wyświetlić DD-MM-RRRR z możliwością zmiany wyswietlanej daty w jak najłatwiejszy sposób~np przyciskiem do każdej cyfry ?
  • Poziom 35  
    Reasumując, w temacie padło kilka propozycji w szczególności co do sposobu ustawiania tej daty.
    W sposób elektroniczny (przyciskami) z użyciem układów - liczników cyfrowych.
    Z zastosowanie zadajników BCD (obrotowych lub z przyciskami +/-)
    No i przełączniki z matrycami diodowymi.

Jakimi kryteriami się kierować, ceną, łatwością wykonania, sposobem obsługi, "elegancją" wykonania ...
    Czy to zamierzasz sam robić? Jeżeli tak to jakie masz umiejętności.
  • Poziom 40  
    1. Przełącznik wieloobrotowy 1 z 10, matryce na diodach 1N4148 (49 sztuk) > wyświetlacz pojedynczy wspólna anoda (+rezystory) - to wszystko razy 8
    2. Zadajniki kodu z #10 + CD4511 + wyświetlacz pojedynczy wspólna katoda (+rezystory) - to wszystko razy 8
    3. Dwa przyciski góra/dół + CD4029 > CD4511 + wyświetlacz pojedynczy wspólna katoda (+rezystory) - to wszystko razy 8
    4. Zadajniki kodu > wyświetlacz LED CWD501(351) Polamp (jeszcze się trafiają) - to wszystko razy 8

Wyświetlacz multipleksowany, wspólna katoda, układ obsługuje cztery cyfry
    MM74C926, układ dość stary
  • Poziom 6  
    Wychodzi na to że wersja bez uC odpada bo osoba dla której ma być to zrobione chce aby było to jak najmniejsze. Czyli wchodzimy na drogę mikrokontrolerow. Ardunio, raspberry pi czy może coś innego, coś co ma naprawdę niewielkie wymiary?
  • Poziom 21  
    Raspberry to wielki overkill.
    Np. taka płytka blue pill na dedykowany oscylator dla RTC. Można to wykorzystać do zliczania dni. Koszt to u majfriendów <7zł z wysyłką.
  • Poziom 38  
    Czy wyświetlacz też ma być jak najmniejszy ?
    Czy lutowałeś już elementy smd ?
    bez uc zrobił bym to na 6x CD4511 (chyba że rok ma być ustawiany cały to 8)
    wyświetlaczu o wspólnej katodzie bez multiplexowania oraz zadajniku BCD proponowanym w #10 i przełączniku 6(8)poz
    Całość powinna się zmieścić za wyświetlaczem 0,5''
    wykonanie na płytce dwustronnej.
  • Poziom 40  
    Dwa przyciski > arduino mini > takie wyświetlacze na MAX7219 , dwie sztuki
    Wyświetlacz segmentowy - jak podłączyć?
  • Poziom 6  
    HD-VIDEO napisał:
    Dwa przyciski > arduino mini > takie wyświetlacze na MAX7219 , dwie sztuki

Dwa wyświetlacze ? Jeśli taki jak pokazałeś to wystarczy jeden (chyba ze czegos nie wiem)
    Pozostaje jeszcze kwestia programu, którego w życiu nie pisałem i nie wiem jak to zrobić.

Dwa przyciski do sterowania, każdy jakby do jednej części tego wyświetlacza ?
  • Poziom 34  
    kamil_gs napisał:
    Pozostaje jeszcze kwestia programu, którego w życiu nie pisałem i nie wiem jak to zrobić.

Dwa przyciski do sterowania, każdy jakby do jednej części tego wyświetlacza ?

Masz podane, że uczęszczasz już do trzeciej klasy technikum mechatronicznego. Nie rozumiem jak w takiej sytuacji można nie pisać dotąd żadnego programu. Ja pisałem programy w Turbo Pascalu w wieku ok. 12-13 lat. "Trochę" się jak widać pozmieniało przez te 20 lat...

Odnośnie tak "zaawansowanego" projektu to należałoby wykorzystać jakiś mikrokontroler, wyświetlacz, coś do jego sterowania i zasilacz. Trzeba się też zdecydować jak ustawiać początkową datę.

Wyświetlacz: Link - sterowanie za pomocą SPI. Nie trzeba używać wszystkich cyfr.
    Klawiatura: Link - Np. wciśnięcie pierwszego klawisza to inkrementacja dnia, kolejny klawisz odpowiada za, miesiąc i następny za rok. Kiedy np. dzień dojdzie do wartości maksymalnej 31, to kolejne przyciśnięcie klawisza powoduje jego przestawienie na 1.
    Moduł RTC: Link - coś musi realizować ten kalendarz tzn. skądś musi być wiadomo, że zmieniła się data. Ponadto należy mieć podtrzymanie daty po odłączeniu zasilania.
    Na koniec samo Arduino (nie jestem zwolennikiem tej płytki): Link
    Zasilacz: Link
    Przewody: Link

Wykorzystując takie elementy można zrobić to urządzenie łącząc to na przewodach, bez lutowania. Pewnie o to właśnie chodzi.

Ogólnie za pomocą klawiszy powinno się ustawić datę początkową. Potem Arduino ma to zapisać do modułu RTC. Następnie trzeba wysyłać kolejne daty do modułu wyświetlacza. Tak w wielkim skrócie powinien działać ten program.

Urządzenie poskładane z takich modułów nie będzie małe. Jeżeli naprawdę trzeba to zminiaturyzować, to trzeba zaprojektować własną płytkę na elementach SMD.
  • Poziom 21  
    Od klasycznego arduino lepsza jest płytka blue pill. STM32 ma wbudowany sprzętowy RTC a na płytce blue pill jest już oscylator dla RTC.
    U chińczyka taka płytka to <7zł, nie trzeba zewnętrznego układu RTC. Do tego STM32 jest o wiele lepszy od AVR.

Co do wyświetlacza to poza MAXem są też inne multipleksery, np taki: https://allegro.pl/oferta/wyswietlacz-led-4-cyfry-sterownik-tm1637-arduino-6832077451
    Jest też opcja all in one (już z klawiaturą): https://allegro.pl/oferta/wyswietlacz-8-cyfrowy-led-przyciski-tm1638-arduino-8431133835

Samą klawiaturę polecam raczej 4x4, można wtedy będzie wygodniej wprowadzać dane.

Taki projekt jednak wymaga pewnej wiedzy, na początek lepiej zrobić coś prostszego (np. popularny wśród pewnej grupy etnicznej "minutnik do jajek" ;-), można go zrobić i bez RTC bo nie wymaga aż takiej precyzji).
  • Poziom 40  
    Arduino > zmienić na model "ARDUINO Moduł NANO 3.0 mini USB CH340 atmega328", bo tamta jest za wielka
    RTC > na RTC DS3231

DD-MM-RRRR, przy jednym wyświetlaczu może być nieczytelne ale tam zamiast kresek, można zapalić kropki. Ilość przycisków co one mają robić to już pomysłowość w programie

Przykład napisania zegarka w Visuino:
    Link

Przykład napisania zegarka w Arduino:
    Link
  • Poziom 6  
    Zbierzmy to do kupy. Z tego co zrozumiałem to powinno to zadzialac na wyświetlaczu, uC, klawiaturze i RTC
  • Poziom 37  
    Jeżeli zastosuje 4 niezalezne wyswietlacze to wystarczy zadajnik z wykorzystaniem diod i przełącznik 10 pozycyjny.
  • Poziom 34  
    Brak wyświetlacza na tej liście. Tak, jak zaproponował kolega fotomh-s można wstawić klawiaturę matrycową 4x4, lub większą np. Link. Jednak coś takiego wymaga odpowiedniego podejścia. Trzeba podawać impulsy na poszczególne kolumny i odczytywać stany wierszy (albo na odwrót). Do tego każda z klawiatur wymaga odtłumiania drgań styków.

Odnośnie modułu z STM32, to nie sądzę, że sobie z tym na początek poradzisz - nawet wykorzystując przykłady z internetu i HAL. Ponadto musiałbyś uwzględnić, że na liniach I/O będą np. poziomy 3 V. Nie wiem, czy te moduły mają wgrany jakiś bootloader dla Arduino. Zresztą i tak potrzebny byłby jakiś konwerter USB->UART, jeśli zrezygnować z Arduino to jeszcze ST-LINK. Na początek prostsza (nie lepsza) będzie płytka, jaką wcześniej podałem. Wtedy będzie też potrzebny moduł RTC.
  • Poziom 21  
    maciej_333 napisał:
    Nie wiem, czy te moduły mają wgrany jakiś bootloader dla Arduino.

Fabrycznie nie mają wgranego bootloadera USB, trzeba sobie go samemu wgrać przez UART. Przejściówki USB>UART to koszt w granicach 3-4zł.
  • Poziom 6  
    Czas wrócić do tematu.
    ARDUINO NANO 3.0 atmega328 + RTC DS1302 + KLAWIATURA MEMBRANOWA 4 KLAWISZE + Wyświetlacz LED 8 cyfr MAX7219

Pozwoli mi złożyć układ 🤔
  • Poziom 34  
    kamil_gs napisał:
    Pozwoli mi złożyć układ 🤔

Tak, zestaw ten pozwoliłby złożyć całe urządzenie. Jednak nie będzie ono małe. Ponadto wypadałoby pomyśleć o zasilani, bo USB udostępnia zaledwie 500 mA.
  • Poziom 21  
    Są obecnie np. ładowarki USB które dają więcej. Do tego niektóre PCty mają także złącza USB o większym od 500mA prądzie.
    Generalnie to chyba jednak nie będzie problemem. Wyświetlacz jest multipleksowany, więc maksymalnie świeci 8 segmentów na raz.
    Jakby co to MAX ma możliwość ustawienia jasności segmentów (chyba 16 poziomów). Zwykle wewnątrz pomieszczeń ustawianie jasności na pełną to lekka przesada. Taka np. matryca 8x8 którą mam na MAXie nieźle bije po oczach, na rowerze jakoś ją widać nawet w pełnym słońcu.

Co ciekawe to Psion daje 200mA i jakoś to świeci, jak słońce świeci wprost na wyświetlacz jakoś daję radę odczytać prędkość. I to w starym ruskim stylu, czyli bez filtra ;-)