Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka wybrac antene na Polsat?

18 Wrz 2005 11:39 14582 8
  • Poziom 10  
    Witam, zadalem takie pytanie w podobnym temacie, ale zostal on przeniesiony do innego dzialu, pozwole sobie zalozyc ten topic poniewaz tu sa spece od radiotechniki... Moderatora prosilbym o nie usuwanie/przenoszenie tematu poniewaz bardzo zalezy mi na odpowiedzi bo w tym tygodniu konczy mi sie urlop i mam ostatnie dni by wyjsc na dach i cos pokombinowac:D

A wiec. Mieszkam w Rabce-Zdroju jakies 40 km od Zakopanego, posiadam antene siatkowa na ktorej lapie tylko TVP1 i 2... Chcialem sobie teraz kupic jakas dobra antene aby odbierac Polsat, mysle o jakiejs kierunkowej. Problem jest taki, ze ja się woogule na tym nie znam na tych calych pasmach, kanalach itp. Potrzebuje pomocy...

Przegladalem strone Dipolu i az mnie oczy bola tam jest tyle anten, do jakichs konkretnych kanalow, nie wiem jak się do tego zabrac. Jaka antene wybrac? Gdzie mozna ewentulanie wyszukac z jakiego nadajnika w mojej okolicy moge zlapac polsat? TVP 1 i 2 odbieram z nadajnika na Luboniu Wielkim, ale on nie nadaje chyba Polsatu, gdzie go szukac? Wiem, ze ludzie z mojego miasta odbieraja Polsat z naziemnych nadajnikow...
    A i prosilbym o opinie na temat tej anteny czy taka bylaby dobra?

A w tamtym temacie ktos mi napisal cos takiego:
    Cytat:
    kup antene o kanalch od 21 do 60

Ok czyli rozumiem abym mogl odbierac Polsat to musze kupic antene ktora ma zakres kanalow od 21 -60 tak?

Wiec jaki model wybrac ten z allegro czy to raczej zabawka jest?

Wiec moze cos z ofert Dipola, tylko jaki model bo jest ich w pierony, rozumiem, ze najlepsza bylaby ta z pozycji "Profesjonalne anteny UHF" wiec jaki model polecacie?

Czy ktoras z tych bylaby dobra?
    tą?
    tą?
    czy tą?
    Wszystkie te anteny maja kanaly 21-60, ale w sumie nic mie nie mowia dane zawarte przez producenta, ktora bylaby najlepsza?

Czy moze polecacie inny model lub inna firme?

I ktos mi poradzil by kupic jakas Yagi czy cos, czy te anteny co podalem to sa te Yagi czy jak?

Wiem, ze te pytanie moga byc dziwne, ale ja sie na tym kompletnie nie znam...

Z gory dziekuje za odpowiedzi...
  • Poziom 27  
    Wszystkie trzy anteny ze strony Dipola są to typowe anteny Yagi.
    Najlepiej doradziłby Ci ktoś z Twoich okolic, kto zajmuje się zawodowo instalowaniem anten TV naziemnej. Ogólnie można powiedzieć, że im dłuższa antena (im ma więcej elementów) tym większa jest jej kierunkowość a więc większy zysk w stosunku do dipola. Jeśli nie wiesz, czy krótsza antena będzie wystarczająca to lepiej wybierz dłuższą.
    Super wynalazki z Allegro raczej sobie daruj, chyba że ktoś sprzedaje mało używane anteny f-my Hirschmann.
  • Poziom 10  
    Jacu$ napisał:
    Wszystkie trzy anteny ze strony Dipola są to typowe anteny Yagi.
    Najlepiej doradziłby Ci ktoś z Twoich okolic, kto zajmuje się zawodowo instalowaniem anten TV naziemnej. Ogólnie można powiedzieć, że im dłuższa antena (im ma więcej elementów) tym większa jest jej kierunkowość a więc większy zysk w stosunku do dipola. Jeśli nie wiesz, czy krótsza antena będzie wystarczająca to lepiej wybierz dłuższą.
    Super wynalazki z Allegro raczej sobie daruj, chyba że ktoś sprzedaje mało używane anteny f-my Hirschmann.

No to juz troche mi rozjasnilo w glowie dziekuje, u nas nie ma fachowcow od anten, pytalem w paru punktach instalatorskich i zauwazylem ze ci "spece" nie bardzo wiedza co i jak.

A z tych 3ech anten co podalem linki to ktora bylaby najlepsza i czym sie te 3 roznia od siebie poza dlugoscia? Czy moze jakis inny model zamowic? Bo chyba zamowie na tej stronie Dipola i przynajmniej bede wiedzial co kupuje. Ktora wybrac konkretnie? Chodzi mi o to abym mogl odbierac Polsat.

I mam jaeszcze jedno pytanie jaka moze byc dlugosc kabla koncentrycznego by nie tracici na jakosci? I czy do tej anteny podlacza sie taki wzmacniacz jak mam przy siatkowej (taki jakby zasilacz co podlancza sie do wtyczki przychodzacej do telewizora) ?

Dodano po 4 [godziny] 26 [minuty]:

Nikt mi nic nie poradzi? Dlaczego ta antena musi miec kanaly od 21-60 czy w takim przedziale nadaje Polsat?

Jutro chcialem zamowic cos z Dipolu prosze o pomoc w wyborze...
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Cytat:
    Dlaczego ta antena musi miec kanaly od 21-60 czy w takim przedziale nadaje Polsat?

Raczej pewne jest, że Polsat naziemny nadaje w paśmie UHF a to są właśnie kanały z przedziału 21-60. Czasami są produkowane anteny na dolny lub górny zakres UHF i w takim przypadku możesz kupić antenę na górny zakres UHF, ponieważ w Twoich okolicach Polsat nadaje na następujących kanałach:
    Kraków/Chorągwica, kanał 53, moc 200 kW
    Szczawnica, kanał 58, moc 10 kW
    Tarnów/Góra Św. Marcina, kanał 60, moc 30 kW
    Zakopane/Gubałówka, kanał 51, moc 10 kW
    Jak wdzisz, wszystkie te nadajniki pracują na kanałach od 51 do 60.
    Teoretycznie - antena pracująca w węższym zakresie częstotliwości powinna mieć lepsze parametry od takiej na szerszy zakres kanałów (przy tej samej ilości elementów) ale wszystko zależy od producenta.
    Kabel musisz dać dobrej jakości (o małym tłumieniu podawanym zazwyczaj w decybelach na 100 metrów). Na początek spróbuj bez wzmacniacza przy antenie i zobacz jaki będzie efekt. Jeśli nie będzie śnieżenia to tak zostaw. Nie zapomnij o odpowiednim symetryzatorze, o ile nie ma go w komplecie z anteną. Powtórzę to, co napisałem w poprzednim poście: jeśli kupujesz w ciemno (a tak właśnie robisz) to lepiej kup dłuższą antenę.

------------------------------------------------------------------------------
    Jeszcze dodam, że możesz dla porównania zapoznać się z ofertą firm Telkom-Telmor oraz Wolniak. Są to firmy, które produkują bardzo dobre anteny. W Twoim przypadku możesz się zdecydować na antenę na kanały 40-60.
  • Poziom 10  
    Dziekuje za wyjasnienie mi tych spraw, mam juz niezle rozeznanie, teraz zostaje mi nabyc antene... Jak kupie i ja zainstaluje to sie odezwe jaki efekt osiagnelem, dziekuje za pomoc i pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Dzisiaj bylem w Krakowie i przy okazji kupilem sobie ta antene Dipolu, skrecilem ja sobie i jutro wchodze na dach i bede krecil nia majac nadziej, ze uda mie sie wyszukac ten Polsat...

Ale mam jeszcze jedno pytanie, wyczytalem w instrukcji; "antena powinna byc zamontowana na uziemionym wysiegniku metalowym" a ja chcialem zamontowac ja na drewnianym drazku. Czy to, ze jest uziemiona i zamontowana na metalowej konstrukcji wplywa na polepszenie odbioru i jest konieczne? Czy chodzi tutaj o wzgledy bezpieczenstwa?
  • Poziom 10  
    Witam ponownie, dzisiaj zamontowalem antene na dachu i jest dobrze, ale nie idealnie. Tzn. zlapalem sygnal z Zakopanego Polsat i TVN jest w miare dobry, ale sniezy i co teraz zrobic by poprawic sygnal :?:

Czy musze zamontowac jakis wzmacniacz? I jaki taki jak sie montuje przy antenie czy jakis inny typ? Czy taki bylby dobry? Czy musi byc innego typu?

Jesli taki co w puszce to o jakiej wartosci wzmocnienia wybrac? I co wtedy z symetryzatorem, czy ten wzmacniacz zastepuje rowniez symetryzator? I czy do takiego wzmacniacza stosuje sie taki zasilacz jak ten ?

I mam jeszcze jedno pytanie czy jest mozliwoswc podlaczenia dwoch anten do jednego telewizora? Jak tak to jak to zrobic? Bo z tego kierunku gdzie mam Polsat nie mam TVP1 i jedynke moglbym odbierac ze starej anteny...
  • Moderator
    Witam zrób tak: załóż do anteny jakikolwiek wzmacniacz taki jak od anteny "siatkowej". Zasilacz jest właśnie taki, jaki powinien być . Poprawa sygnału będzie napewno. Jeśli chodzi o stosowanie dwóch anten to sprawa nie jest taka prosta. Musi być separacja pomiędzy antenami aby wzajemnie się nie zakłócały. Dipol chyba ma separatory kanałowe. Jeśli nie znajdziesz to można zastosować wzmacniacz z selektywnie strojonymi wejściami i po sprawie, ale to jest trochę drogie rozwiązanie. Udanych prób Pozdrawiam.