Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozkład mocy wzmacniacza - Rozkład mocy wzmacniacza na głośniki i "sumowani

Elhatron 03 Wrz 2019 00:17 84 0
 • #1
  Elhatron
  Poziom 8  
  Witajcie

  Oczekując na doręczenie zamówionego wzmacniacza zmierzam się z problemem podpięcia go do głośników w samochodzie. Dysponuję 2 parami głośników, 1-na 30W RMS, 2-ga 40W RMS, oba w systemie dwudrożnym jeśli miałoby to mieć jakieś znaczenie dla tematu.
  Elektroniczna wersja instrukcji wzmacniacza - https://www.sony.pl/electronics/support/res/manuals/4464/44648575M.pdf

  Do wzmacniacza chciałbym podpiąć subwoofer, oraz wcześniej wymienione głośniki.

  Trochę czytałem w internecie, między innymi w wątkach na forum i nie udało mi się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi na dręczące mnie pytania, a jest ich kilka (temat wpisałem najbardziej skrótowo jak umiałem).
  -W instrukcji pojawiają się terminy "Maksymalna moc wyjściowa" oraz "Wyjście znamionowe". Czy pierwszy oznacza moc szczytową (peak), a 2 "RMS" (w cudzysłowu, bo zgaduję, że to się nie tak określa, ale chodzi oczywiście o pracę stałą a nie sekundowy szczyt)?
  -Jak najlepiej je podpiąć - szeregowo czy równolegle, oraz czy RMS głośników można sumować? Wzmacniacz może pracować w "trybach" 2, 4, 8 Ohm. Chodzi mi o to, że w sumie nie wiem jaki sposób najlepiej wybrać, czy podpiąć równolegle i pracować w trybie 2 Ohm, czy szeregowo i pracować w trybie 2 Ohm, czy lepiej pokombinować i wykorzystać rezystory 4 Ohm (o ile w ogóle takie są) albo ewentualnie dokupić jeszcze 2 pary głośników 4 Ohm by połączyć po 4 na stronę - 2 szeregowo i 2 takie pary równolegle by mieć 4 Ohm (bo 1/(1/(4+4)+1/(4+4))=4) tylko jak to teraz wygląda z mocą jaką mogą przyjąć? Czy jest to ich suma, czy trzeba patrzeć na najsłabszy i pod niego dostosować moc jaka wpłynie do układu? Zastanawia mnie to ponieważ nie wiem dokładnie czy i ewentualnie jak ta moc się rozłoży na poszczególne głośniki.

  Z góry dziękuję za odpowiedzi i przepraszam jeśli temat się pojawił a ja go powtórzyłem (możliwe, że szukając nie zadałem pytania dzięki któremu google odniosłoby mnie pod odpowiedni wątek)